Ξάνθη - Βέροια 2-2 (VIDEOS)

Σε έναν αγώνα με φρενήρη ρυθμό, η Ξάνθη με τη Βέροια αναδείχθηκαν ισόπαλες με 2-2 για την 18η αγωνιστική της Super League. Με δέκα παίκτες οι γηπεδούχοι από το 30', ύστερα από την αποβολή του Μπαξεβανίδη.

Η εικόνα του αγώνα:

Ισορροπημένο το ματς στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με την Ξάνθη να έχει τον έλεγχο του παιχνίδιου και να προσπαθεί κυρίως με σουτ εκτός περιοχής να φανεί απειλητική. Από την άλλη πλευρά, η Βέροια, αγωνίστηκε κυρίως με αντεπιθέσεις.

Στο 21' ο Καπετάνος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, όμως σωστά το γκολ ακυρώθηκε ως οφ σάιντ, καθώς ο Έλληνας επιθετικός ήταν εκτεθειμένος. Στο 30ο λεπτό η Ξάνθη θα μείνει με 10 παίκτες, καθώς ο Μπαξεβανίδης αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα, επειδή βγήκε από το τείχος. Πέντε λεπτά αργότερα η Βέροια θα εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα και θα ανοίξει το σκορ με κεφαλιά του Μπεν, ύστερα από σέντρα του Καλτσά. Η χαρά των φιλοξενούμενων δεν θα... κρατήσει για πολύ, καθώς δύο λεπτά μετά ο Καπετάνος με κεφαλιά θα ισοφαρίσει σε 1-1. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς κάποια άλλη αξιοσημείωτη φάση.

Η Ξάνθη, παρά το γεγονός πως αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο, έχασε δύο σημαντικές ευκαιρίες με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Λισγάρας αρχικά συνδυάστηκε με τον Ομπόντο, στέλνοντας την μπάλα άουτ, ενώ δύο λεπτά αργότερα το σουτ του Κλέιτον απέκρουσε ο Καντιμοίρης σε κόρνερ. Από το κόρνερ οι "Ακρίτες" κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να πάρουν το προβάδισμα, με σκόρερ τον Γούτα, ο οποίος πήδηξε ψηλότερα από όλους και νίκησε τον τερματοφύλακα της Βέροιας. Στο 60' όμως, η "Βασίλισσα του Βορρά" θα ισοφαρίσει με τον Καλτσά, ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Μπαργκάν.

Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τη Βέροια να προσπαθεί να εκμεταλλευτεί την κούραση των γηπεδούχων, οι οποίοι όμως δεν οπισθοχώρησαν και πάλεψαν μέχρι τέλους για τη νίκη. Στις καθυστερήσεις οι φιλοξενούμενοι έχασαν μία τεράστια ευκαιρία, όταν ο Μπαργκάν σούταρε εντός περιοχής, με την μπάλα να περνάει λίγα μέτρα άουτ. Το σφύριγμα της λήξης βρήκε την Ξάνθη να παίρνει έναν σημαντικό βαθμό, τηρουμένων των αναλογιών.

Ο Παντελής Καπετάνος είχε μία εξαιρετική απόδοση στο διάστημα που αγωνίστηκε. Ήταν μέσα σε όλες τις φάσεις, πετυχαίνοντας δύο γκολ (με το πρώτο να ακυρώνεται σωστά ως οφ σάιντ) και βοήθησε τα μέγιστα τους "Ακρίτες" να επιστρέψουν στην διεκδίκηση της αναμέτρησης. Η κόκκινη κάρτα του Μπαξεβανίδη ανάγκασε τον Λουτσέσκου να αναπροσαρμόσει τα πλάνα του κι ο Έλληνας επιθετικός βγήκε ως αλλαγή.

Ο Δημοσθένης Μπαξεβανίδης. Ο αμυντικός της Ξάνθης με μία... ανόητη ενέργεια ανάγκασε την ομάδα του να αγωνιστεί για περισσότερο από 60 λεπτά με παίκτη λιγότερο.