Κέρκυρα - Ξάνθη 0-0 (VIDEO)

Κέρκυρα και Ξάνθη αναδείχθηκαν ισόπαλες στο νησί των Φαιάκων με 0-0. Μέτρια εμφάνιση κι από τις δύο πλευρές. Δοκάρι για τους φιλοξενούμενους στο 80' με τον Κλέιτον.

H Ξάνθη μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση χάνοντας μία καλή ευκαιρία στο 10', όταν ο Καρίμ Σολτάνι έκανε το σουτ, αλλά ο Σιόντης με προβολή "έσωσε" τους Φαίακες.

Η Κέρκυρα ισορρόπησε τον αγώνα, απειλώντας στο 30' με τον Φάμπιο. Ο Βραζιλιάνος επιθετικός έκανε το σουτ όμως η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Κυριακίδη. Παρά το γεγονός πως οι δύο ομάδες είχαν διάθεση να παίξουν επιθετικά, δεν κατάφεραν να φανούν απειλητικές μπροστά από τις δύο εστίες. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς κάποια κλασική ευκαιρία.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Κέρκυρα πίεσε για να ανοίξει το σκορ, έχοντας ως κύριο εκφραστή των επιθετικών προσπαθειών τον Σεμπάστιαν Ναγιάρ. Στο 62ο λεπτό, ο Αργεντινός μέσος πάσαρε στον Ανδρεόπουλο, ο οποίος έκανε το φαλτσαριστό σουτ, με τον Κυριακίδη να πέφτει στην αριστερή του γωνία, διώχνοντας σε κόρνερ.

Η Ξάνθη προσπάθησε να εκμεταλλευτεί τα κενά που άφησαν οι παίκτες της Κέρκυρας, χάνοντας δύο σπουδαίες ευκαιρίες σε διάστημα 10 λεπτών. Στο 70', ύστερα από σέντρα του Καρίμ Σολτάνι, ο Παντελής Καπετάνος έπιασε την κεφαλιά με την μπάλα να περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ερνέστας Σέτκους. Στο 80' ο Κλέιτον έμεινε αμαρκάριστος έξω από την μεγάλη περιοχή, δοκίμασε το πόδι του, με την μπάλα να "τραντάζει" το δεξί δοκάρι του Λιθουανού γκολκίπερ. Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τις δύο ομάδες να μοιράζονται από ένα βαθμό.

Δεν υπήρξε κάποιος παίκτης που... έθελξε με την απόδοσή του. Αν θέλαμε να ξεχωρίσουμε κάποιον αυτός θα ήταν ο Κλέιτον, ο οποίος στο διάστημα που αγωνίστηκε βοήθησε τους Ακρίτες να ανεβάσουν την απόδοσή τους, ενώ έχασε και μία σπουδαία ευκαιρία στο 80', όταν το σουτ που επιχείρησε κατέληξε στο δεξί δοκάρι του Σέτκους.

Ο Σάσα Καϊκούτ ήταν σκιά του καλού του εαυτού. Ο Βόσνιος άσος δεν βοήθησε στον επιθετικό τομέα τους Φαίακες, με αποτέλεσμα να βγει αλλαγή στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου.