Λεβαδειακός - Αστέρας Τρίπολης 3-1 (VIDEOS)

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Βαγγέλη Μάντζιο, ο οποίος πέτυχε δύο τέρματα και έφτιαξε άλλο ένα, ο Λεβαδειακός έφτασε στην ανατροπή επικρατώντας με 3-1 του Αστέρα. Ο Μπαράλες το γκολ για τους Αρκάδες.

Την νίκη που θα του έδινε τεράστια βαθμολογική ανάσα έψαχνε ο Λεβαδειακός στην έδρα του κόντρα στον φορμαρισμένο Αστέρα. Οι φιλοξενούμενοι όμως ήταν αυτοί που μπήκαν δυναμικά στο ματς και "πάγωσαν" το δημοτικό γήπεδο της Λιβαδειάς με τον Μπαράλες στο 12ο λεπτό. Ο Μάσα έβγαλε έξοχη σέντρα από τα αριστερά, με τον Μπαράλες να πιάνει την κεφαλιά μέσα στην περιοχή και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Σηφάκη.

Άμεση ήταν η απάντηση από τον Λεβαδειακό, με τον Μιλοσάβλιεφ να σηκώνει πανέξυπνα την μπάλα για τον Μάντζιο, που από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-1 στο 18ο λεπτό. Δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ανατροπή με τον Μάτζιο και πάλι να εκμεταλλεύεται την υπέροχη σέντρα του Μιλιάζες και με σουτ στην κίνηση, να βάζει μπροστά στο σκορ την ομάδα του.

Ο Αστέρας είχε την κατοχή, αλλά δεν μπορούσε να διασπάσει την πολύ καλή άμυνα του Λεβαδειακού. Με το χρόνο να περνάει, ο Βεργέτης έδινε οδηγίες στους παίκτες του να ανεβαίνουν όλο και πιο ψηλά, προκειμένου να πιέσουν για το γκολ της ισοφάρισης. Ωστόσο, στο 79ο λεπτό οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που απείλησαν, με τον Μπουσταμάντε να σπαταλά μια τεράστια ευκαιρία.

Στην αμέσως επόμενη φάση όμως, ο Μάντζιος έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Αστέρα, την κατάλληλη στιγμή πάσαρε στον Μιλοσάβλιεφ που από κοντά έγραψε το 3-1. Από το σημείο αυτό και μετά, οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν και στα τελευταία λεπτά έδειξαν να δέχονται την ήττα τους.

O Βαγγέλης Μάντζιος με τα δύο γκολ που πέτυχε, αλλά και την ασίστ που έβγαλε στον Μιλοσάβλιεφ στο τρίτο γκολ ήταν ο πολυτιμότερος του αγώνα.

Αδύναμος Κρίκος

Ο Κοσίτσκι λόγω τραυματισμού δεν μπόρεσε να καθίσει κάτω από τα δοκάρια του Αστέρα, με τον Θεοδωρόπουλο να παίρνει την θέση του. Ο νεαρός κίπερ δεν αποτελεί και την πλέον αξιόπιστη λύση στο τέρμα του Αστέρα μιας και δέχεται κατά μέσο όρο 2.5 γκολ ανά παιχνίδι. Κάτι που επιβεβαιώθηκε και κόντρα στον Λεβαδειακό.