ΠΑΣ Γιάννινα - Πανθρακικός 2-2 (VIDEOS)

Σε ένα ματς-θρίλερ, ΠΑΣ Γιάννινα και Πανθρακικός αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 2-2. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Μιχάλης Μανιάς που πέτυχε και τα δύο γκολ των γηπεδούχων, ενώ οι φιλοξενούμενοι με υπερπροσπάθεια στο δεύτερο ημίχρονο πήραν έναν σημαντικό βαθμό.

INTIME

Ο ΠΑΣ Γιάννινα μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση, ανοίγοντας το σκορ στο 10ο λεπτό με τον Μιχάλη Μανιά. Ο Τσάβες εκτέλεσε το κόρνερ από αριστερά και ο Μανιάς με καρφωτή κεφαλιά νίκησε τον Αθανασιάδη κάνοντας το 1-0 για τους γηπεδούχους. Οι παίκτες του Πανθρακικού ανέβασαν την απόδοσή τους πιέζοντας για την ισοφάριση κι έχασαν μία καλή ευκαιρία στο 31' όταν ο Ντιγκινί έκανε την κεφαλιά, κι ο Βελλίδης μπλόκαρει την μπάλα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα του Γιάννη Πετράκη έχασε τρεις καλές ευκαιρίες να διευρύνει το δείκτη του σκορ, όμως ο Αθανασιάδης αρνήθηκε το γκολ στους Τσάβες, Μανιά και Τσουκαλά.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 49' ο Πανθρακικός έφερε το ματς στα ίσα, όταν ο Τσουμάνης συνδυάστηκε εξαιρετικά με τον Χασομέρη κι ο επιθετικός των "πρασίνων" με πλασέ νίκησε τον Μάρκο Βελλίδη. Η χαρά των φιλοξενούμενων κράτησε μόλις... επτά λεπτά, καθώς ο Μιχάλης Μανιάς με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, έδωσε και πάλι το προβάδισμα στους Γιαννιώτες. Οι παίκτες του Πανθρακικού δεν τα παράτησαν και έχασαν δύο καλές ευκαιρίες με τον Χασομέρη.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα εκμεταλλεύτηκε τους κενούς χώρους και προσπάθησε μέσω αντεπιθέσεων να πετύχει ακόμα ένα γκολ. Τελικά, ο Πανθρακικός κατάφερε να "απαντήσει" ξανά, με σκόρερ τον Κάσες. Ο Ισπανός επιθετικός βρέθηκε στη μεγάλη περιοχή του ΠΑΣ και με κοντινό πλασέ έκανε το 2-2. Το τελικό σφύριγμα βρήκε τους φιλοξενούμενους να παίρνουν ένα σημαντικό βαθμό για τη συνέχεια στη προσπάθεια που κάνουν να παραμείνουν στην κατηγορία.

Ο Μιχάλης Μανιάς ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης. Ο Έλληνας επιθετικός πέτυχε δύο υπέροχα γκολ, τα οποία όμως δεν έφτασαν στους γηπεδούχους για να πάρουν τη νίκη. Εξαιρετική εμφάνιση από τον 26χρονο άσο, που δείχνει να βρίσκει τα πατήματά του το τελευταίο διάστημα.

Η αμυντική γραμμή του ΠΑΣ αντιμετώπισε σημαντικά προβλήματα απέναντι στους δραστήριους επιθετικούς του Πανθρακικού. Κακές αντιδράσεις, αρκετά λάθη και έλλειψη καθαρού μυαλού.