Εργοτέλης - Καλλονή 3-3 (VIDEOS)

Μία τρομερή μονομαχία μεταξύ του Εργοτέλη και της Καλλονής επεφύλασσε το φινάλε της 19ης αγωνιστικής, καθώς η ομάδα της Λέσβου προηγήθηκε δύο φορές, αλλά εκείνη της Κρήτης ισοφάρισε στο 93' και έσωσε την παρτίδα με το... αγγλικό 3-3. Αποβλήθηκαν δύο παίκτες των φιλοξενούμενων.

Το ντεμπούτο των Μπόγιαν Σαράνοφ, Σιριάκ Λουβιόν και η παρθενική συμμετοχή του Γιαν Μποέ στο αρχικό σχήμα ήταν οι πιο ενδιαφέρουσες ειδήσεις από το στρατόπεδο του Εργοτέλη, ενώ στον αντίποδα, ο Βαγγέλης Βλάχος δεν επεφύλασσε εκπλήξεις στο ντεμπούτο του στην τεχνική ηγεσία της Καλλονής.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο ξεκίνημα, αλλά για να φτάσουν στο γκολ χρειάστηκε να "βουτήξει" εντός περιοχής και να σκοράρει με ανύπαρκτο πέναλτι ο Λεοζίνιο στο 20ό λεπτό. Εν συνεχεία, τα πολλά σφυρίγματα και οι κίτρινες του διαιτητή Ιωαννίδη έριξαν το ρυθμό.

Η Καλλονή απείλησε στο 23ο λεπτό με το πλασέ του Χουάνμα, ο οποίος αποδείχθηκε πιο εύστοχος στο 39ο, όταν μετά από σέντρα του Ραούλ Γιορέντε, δεν δυσκολεύτηκε να διπλασιάσει το προβάδισμα όντας αμαρκάριστος.

Η αυστηρή αποβολή του Γιορέντε στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου άλλαξε την εικόνα του ματς, καθώς μετά από την ανάπαυλα ο Εργοτέλης κυριάρχησε και μέσα σε έξι λεπτά έφτασε στην ισοφάριση χάρη στα δύο γκολ του Άγγελου Χαντί (στο 67' με τρομερή ενέργεια και σουτ, στο 73' με μονοκόμματο συρτό σουτ).

Ενδεικτικό της υπεροχής του κρητικού συλλόγου στο δεύτερο μέρος ήταν ότι κατέγραψε τις 17 από τις 22 τελικές του προσπάθειες και είχε κατοχή 60% έναντι 50% του πρώτου ημιχρόνου. Εντούτοις, τη στιγμή που πίεζε για τη μεγάλη ανατροπή, ο νεοεισελθών Χρήστος Μίνγκας ξεχύθηκε στην κόντρα, απέφυγε τον Χρυσοβαλάντη Κοζορώνη και με τη συμπλήρωση 85 λεπτών ξανάδωσε το προβάδισμα στην Καλλονή.

Ο δραστήριος Μοχαμέντ Γιουσούφ συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα, αλλά ο Κοζορώνης έμελλε να είναι ο σωτήρας του Εργοτέλη και, μάλιστα, με όμορφη εκτέλεση φάουλ στο 3ο από τα πέντε λεπτά των καθυστερήσεων.

Σαν να μην έφτανε αυτό για την Καλλονή, στην εκπνοή αποβλήθηκε ο θετικότατος Πολ Κεϊτά και θα απουσιάσει (όπως και ο Γιορέντε) από την προσεχή αναμέτρηση με τον Παναθηναϊκό στο "Α. Νικολαΐδης".

Ο Άγγελος Χαντί. Με τα δύο γκολ του έβαλε τον Εργοτέλη για τα καλά στη διεκδίκηση της νίκης. Ειδικά το πρώτο προήλθε έπειτα από εκπληκτική ντρίμπλα στον Ντάνιελ Αντέγιο. Πολύ καλή παρουσία από Μοχαμέντ Γιουσούφ και Πολ Κεϊτά, καλό βαθμό παίρνει και ο Χρυσοβαλάντης Κοζορώνης λόγω ισοφάρισης στο 93'.

Ο Σιριάκ Λουβιόν. Φανερά "τρακαρισμένος" στο ντεμπούτο του, έχασε κατά κράτος στο σπριντ τον Χουάνμα (23ο λεπτό) και άφησε δύο αντιπάλους αμαρκάριστους στη φάση του δεύτερου γκολ της Καλλονής (39ο λεπτό). Στο δεύτερο ημίχρονο δεν αντιμετώπισε προβλήματα επειδή μονίμως ο Εργοτέλης βρισκόταν στην επίθεση.