Πανθρακικός - Λεβαδειακός 1-0 (VIDEOS)

Μετά από δύο διαδοχικές ισοπαλίες, ο Πανθρακικός επέστρεψε στις νίκες και με γκολ του Ντιγκινί στο 19ο λεπτό επικράτησε με 1-0 του Λεβαδειακού στον... βούρκο της Κομοτηνής.

Το LIVE του αγώνα

Παρά τον πολύ κακό αγωνιστικό χώρο που δυσκόλευε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών, το ματς είχε ρυθμό στο ξεκίνημα, με την πρώτη καλή στιγμή να έρχεται στο 11' και να ανήκει στον Λεβαδειακό, με τον Μάντζιο να δοκιμάζει το σουτ εντός περιοχής και τον Αθανασιάδη να κρατά απαραβίαστη την εστία του.

Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν αρκετά μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, όμως ο Πανθρακικός ήταν αυτός που άνοιξε τελικά το σκορ στο 19'. Ο Παπαγεωργίου έβγαλε τη σέντρα από δεξιά, ο Ιγκόρ έστρωσε στον Ντιγκινί και αυτός με δυνατό σουτ στην κίνηση από το ύψος της περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σηφάκη.

Από το σημείο εκείνο, ο Λεβαδειακός... εξαφανίστηκε στον αγωνιστικό χώρο, με βασικό εκφραστή της όποιας επιθετικής προσπάθειας τον Μάντζιο. Μια κεφαλιά του Ντιγκινί από κοντά στο 41' ήταν η μοναδική αξιόλογη φάση μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου το οποίο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 1-0.

Στο δεύτερο μέρος ο Πανθρακικός μπήκε πολύ πιο δυνατά στο ματς, ψάχνοντας ένα δεύτερο γκολ, χωρίς όμως να έχει τη μεγάλη στιγμή. Στο 71ο λεπτό, κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Λεβαδειακός έχασε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει, με τον Μάντζιο να δοκιμάζει το σουτ εκτός περιοχής, τον Αθανασιάδη να αποκρούει άσχημα και στη συνέχεια τον Σοτέλο να πλασάρει άουτ από πλάγια θέση. Αυτή ήταν και η καλύτερη στιγμή στο παιχνίδι μετά το γκολ των γηπεδούχων, με το 1-0 να μένει μέχρι το τέλος σε ένα μέτριο παιχνίδι.

O Ντιγκινί. Το γκολ του ήταν ό,τι πιο αξιόλογο είδαμε σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και φυσικά ήταν αυτό που έκρινε και το αποτέλεσμα του αγώνα, χαρίζοντας τη νίκη στους γηπεδούχους.

Η εικόνα του αγωνιστικού χώρου. Πραγματικά η κατάσταση του τερέν ήταν τραγική με αποτέλεσμα να δυσκολεύει σε μεγάλο βαθμό τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών, αφού η μπάλα κολλούσε σε πολλά σημεία.