Ατρόμητος - Παναθηναϊκός 2-0 (VIDEOS)

Ο Ατρόμητος "σκότωσε" τις όποιες ελπίδες του Παναθηναϊκού για πρωτάθλημα, επικρατώντας με 2-0 στο Περιστέρι και εδραιώθηκε στην 5η θέση που οδηγεί στα πλέι οφ. Ο Μαρσελίνιο με ωραίο πλασέ και ο Ούμπιδες από την άσπρη βούλα, τα γκολ για την ομάδα του Νιόπλια. Με 10 παίκτες τελείωσαν το ματς οι "πράσινοι" που διαμαρτύρονται για τη φάση του πέναλτι.

Το LIVE του αγώνα

Με το σύνηθες 4-3-3 παρέταξε την ομάδα του ο Νίκος Νιόπλιας και τους Ούμπιδες, Μαρσελίνιο, Ναπολεόνι στην τριάδα της επίθεσης, προκειμένου να εκμεταλλευτεί τις αντεπιθέσεις. Ο Γιάννης Αναστασίου από την μεριά του έστησε τον Παναθηναϊκό με 4-4-2, ρόμβο στο κέντρο και τους Μπεργκ και Καρέλη στην επίθεση.

Η πρώτη φάση του ματς ήταν για τους φιλοξενούμενους, με την κεφαλιά του Μπεργκ στο 8' να φεύγει άουτ. Ωστόσο 2 λεπτά αργότερα ο Ατρόμητος κατάφερε να ανοίξει το σκορ, χάρη στην ταχύτατη κίνηση του Μαρσελίνιο στην κόντρα. Ο Κοντοές πέταξε την μπάλα στον Βραζιλιάνο, αυτός ήταν πιο γρήγορος από τον Τριανταφυλλόπουλο και με ωραίο πλασέ νίκησε τον Στιλ.

Στο 13ο λεπτό τα αίματα άναψαν με τους Ζέκα και Κοντοέ να ανταλλάσσουν κάποια γαλλικά και να "κιτρινίζονται" από τον ρέφερι. Οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο γκολ στο 25' και πάλι από αντεπίθεση. Ο Ναπολεόνι έβγαλε εξαιρετική μπαλιά στον Ούμπιδες, αυτός βρέθηκε φάτσα με τον Στιλ όμως η λόμπα που επιχείρησε ήταν αδύναμη. Ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να απειλήσει κυρίως από τα αριστερά, εκμεταλλευόμενος τις λάθος τοποθετήσεις του Νάστου, όπως στο 38' με τον Ζέκα να γυρνάει στον Μπεργκ, όμως ο τελευταίος να κόβεται έγκαιρα από τον Φυτανίδη.

Η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου ανήκε στους γηπεδούχους, όμως το σουτ του Μαρσελίνιο από καλή θέση πέρασε άουτ. Χωρίς αλλαγές ξεκίνησαν το δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες, με τον Αναστασίου να ζητά συνεχή πίεση από τους ποδοσφαιριστές του. Το ματς όμως κυλούσε όπως ακριβώς ήθελε ο Ατρόμητος.

Στο 57' εξελίχθηκε η φάση που σημάδεψε το ματς. Από κόρνερ του Γκαρσία η μπάλα έφτασε στην περιοχή, ο Λαζαρίδης έγινε κάτοχος της και κέρδισε πέναλτι από μαρκάρισμα του πρώην συμπαίκτη του, Ταυλαρίδη. Ο Ούμπιδες που ανέλαβε την εκτέλεση ήταν εύστοχος και έδωσε αέρα δύο τερμάτων στον Ατρόμητο, "κλειδώνοντας" την νίκη.

Τα πράγματα δυσκόλεψαν ακόμη περισσότερο για την ομάδα του Αναστασίου, όταν στο 65' ο Δώνης έκανε άσχημο τάκλιν στον Ναπολεόνι με αποτέλεσμα να δεχθεί την δεύτερη κίτρινη κάρτα και να αποβληθεί. Από το σημείο αυτό και μετά το παιχνίδι ήταν πλήρως στα μέτρα του Ατρομήτου. Ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να βρει διαδρόμους, ούτως ώστε να αντιδράσει, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να "παίξουν" με το χρόνο.

Στα τελευταία λεπτά οι "πράσινοι" ανέβηκαν στο γήπεδο, όμως δεν απείλησαν ουσιαστικά την εστία του Γκορμπούνοφ. Το 2-0 έμεινε σχετικά εύκολα μέχρι το φινάλε με τον Ατρόμητο να πανηγυρίζει μια σπουδαία νίκη, η οποία τον εδραιώνει στην 5η θέση που οδηγεί στα πλέι οφ, ενώ αντίθετα το αποτέλεσμα αυτό αποτελεί "ταφόπλακα" στα όποια όνειρα της ομάδας του Αναστασίου για τίτλο.

Ο Μαρσελίνιο ήταν ασταμάτητος. Το γκολ του στο 10ο λεπτό φεύγοντας ταχύτατα στην κόντρα και "εκτελώντας" τον Στιλ ήταν αυτό που έβαλε τις βάσεις μιας μεγάλης νίκης. Σίγουρα η παρουσία του Βραζιλιάνου στο ρόστερ του Ατρομήτου στο δεύτερο μισό της χρονιάς έχει μεταμορφώσει τους Περιστεριώτες.

Αδύναμος Κρίκος

Ο Δώνης αντικρίζοντας δύο κίτρινες κάρτες μέσα σε διάστημα 7 λεπτών (58'-65'), άφησε αβοήθητη την ομάδα του σε κρίσιμο σημείο. Το 2-0 μαζί με το αριθμητικό μειονέκτημα δεν έδωσε δικαίωμα στον Παναθηναϊκό να διεκδικήσει κάτι από το ματς στα τελευταία λεπτά.