Εργοτέλης - Πανθρακικός 2-1 (VIDEOS)

Ο Εργοτέλης παρέμεινε ζωντανός στη μάχη της παραμονής, επικρατώντας με 2-1 του Πανθρακικού χάρη στα τέρματα των Χαλκιαδάκη και Τζίλας. Ο Μεχία είχε ισοφαρίσει προσωρινά για τους φιλοξενούμενους.

Η εικόνα του αγώνα:

O Εργοτέλης γνώριζε πως ο συγκεκριμένος αγώνας είναι "ζωής ή θανάτου". Γι' αυτό το λόγο οι παίκτες του Γιάννη Ταουσιάνη μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση, ελέγχοντας τον αγώνα, και απειλώντας διαρκώς την εστία του Γιώργου Αθανασιάδη.

Δύο λεπτά μετά τη συμπλήρωση του πρώτου 20λεπτου η πίεση των Κρητικών απέδωσε "καρπούς", καθώς κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με σκόρερ τον Μπρούνο Χαλκιαδάκη. Ο 22χρονος άσος ξεπέρασε με όμορφη ενέργεια τον Νίκο Τσουμάνη και με σουτ έξω από την περιοχή άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Ηρακλείου. Οι "κιτρινόμαυροι" προσπάθησαν να πετύχουν και δεύτερο γκολ, όμως όποτε χρειάστηκε, ο Αθανασιάδης δήλωσε "παρών" και έσωσε τον Πανθρακικό.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι έχασαν μία σπουδαια ευκαιρία με τον Ντενίζ Μπαϊκαρά. Ο Τούρκος μέσος έκανε το σουτ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι, "τραντάζοντας" το κάθετο δοκάρι του Ζαχαρία Καβουσάκη. Αυτό που δεν κατάφερε ο Μπαϊκαρά στο 55', το κατάφερε ο Αλφρέντο Μεχία 12 λεπτά αργότερα. Η μπάλα, ύστερα από σύγχυση στην περιοχή του Εργοτέλη, στρώθηκε στον μέσο από την Ονδούρα, ο οποίος με ένα πανέμορφο σουτ έφερε το ματς στα ίσα.

Ο ρυθμός ήταν φρενήρης στο τελευταία 10λεπτο, ενώ στο 81' οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Γιουσούφ, ο οποίος έκανε σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Μεχία. Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα ο Εργοτέλης κατάφερε να πετύχει το πολυπόθητο γκολ τρία λεπτά αργότερα. Ο Εστεμπάνν Σολάρι έστρωσε στον Τζίλας και ο Σέρβος επιθετικός με δυνατό σουτ έκανε το 2-1. Οι παίκτες του Μάνουελ Ρόκα πίεσαν για την ισοφάριση, όμως το τελικό σφύριγμα βρήκε την ομάδα του Ηρακλείου να πανηγυρίζει μία σημαντική νίκη στη μάχη που δίνει για παραμονή στην κατηγορία.

Ο Βλάντιμιρ Τζίλας ήταν ο "χρυσός σκόρερ" για τον Εργοτέλη. Ο Σέρβος επιθετικός χάρισε μία υπερπολύτιμη νίκη στους Κρητικούς, οι οποίοι διατήρησαν ακέραιες τις ελπίδες τους για παραμονή στην κατηγορία.

Ο Μοχάμεντ Γιουσούφ μπήκε στον αγώνα για να βοηθήσει επιθετικά τον Εργοτέλη, όμως, 18 λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, αποβλήθηκε για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Μεχία, στο πιο κρίσιμο σημείο της αναμέτρησης. Μπορεί οι Κρητικοί να πήραν το "τρίποντο", όμως το συγκεκριμένο γεγονός θα μπορούσε να είχε κοστίσει τη νίκη.