Παναθηναϊκός - Ξάνθη 2-0 (VIDEOS)

Σε ένα ματς που δεν διεκδικεί "δάφνες ποιότητας", ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει τη νίκη με 2-0 απέναντι στην Ξάνθη χάρη στα γκολ του Νίκου Καρέλη στο 67ο λεπτό και του Ντάνιελ Πράνιτς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων. Μόνο με θαύμα προλαβαίνουν τα πλέι οφ οι Ακρίτες.

Η Ξάνθη μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και πίεσε ψηλά από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, θέλοντας να δημιουργήσει προβλήματα στην ανάπτυξη του Παναθηναϊκού, ενώ παράλληλα προσπάθησε κυρίως μέσω αντεπιθέσεων να απειλήσει τον Λουκ Στιλ.

Οι παίκτες του Γιάννη Αναστασίου υπέπεσαν σε αρκετά αβίαστα λάθη, ενώ δυσκολεύτηκαν να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά από την εστία των Ακριτών. Η πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους προήλθε από στημένη φάση, όμως η κεφαλιά του Νίκου Καρέλη στο 20ο λεπτό πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Δημήτρη Κυριακίδη.

Η απόφαση του Έλληνα τεχνικού να δώσει εκ νέου φανέλα βασικού στον Ουασίμ Μπούι δεν τον δικαίωσε, καθώς ο Ολλανδός μέσος ήταν για ακόμα ένα ματς απογοητευτικός και δεν βοήθησε δημιουργικά τους "πράσινους". Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς κάποια αξιόλογη φάση, καθώς τόσο η κεφαλιά του Μλάντεν Πέτριτς στο 41', όσο και το σουτ του Σίλβα Κλέιτον στο 44' δεν ανησύχησαν τους δύο τερματοφύλακες.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Ντάνιελ Πράνιτς πέρασε στη θέση του Μπούι, κάτι που βοήθησε το "τριφύλλι" να ανέβει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και να πιέσει για το πολυπόθητο γκολ. Παρόλα αυτά, η πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος ήρθε από την Ξάνθη. Ο Κλέιτον δοκίμασε το πόδι του λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, αλλά ο Στιλ μπλόκαρε την μπάλα με διπλή προσπάθεια. Ο Παναθηναϊκός απείλησε ξανά από στημένο με τον Νάνο, όμως η εκτέλεση φάουλ του Ισπανού πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Κυριακίδη.

Τελικά, η πίεση των "πρασίνων" απέδωσε καρπούς στο 67ο λεπτό. Ο Πέτριτς έβγαλε, με υπέροχη μπαλιά, τον Καρέλη απέναντι στον Κυριακίδη και ο Έλληνας επιθετικός με όμορφο πλασέ άνοιξε το σκορ για τον Παναθηναϊκό. Το γκολ "ανέβασε" ψυχολογικά τους παίκτες του Αναστασίου, οι οποίοι έχασαν μία καλή ευκαιρία με τον Σωτήρη Νίνη, το σουτ του οποίου πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του γκολκίπερ της Ξάνθης, ενώ κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ντάνιελ Πράνιτς. Πέναλτι που κέρδισε ο Καρέλης από τον ΓΚόμσι.

Ο Νίκος Καρέλης ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για τον Παναθηναϊκό. Ο 23χρονος άσος έδωσε το προβάδισμα στο τριφύλλι με όμορφο πλασέ, ενώ κέρδισε το πέναλτι, που εκτέλεσε εύστοχα ο Πράνιτς, στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων. Ιδιαίτερα δραστήριος καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα, δημιούργησε πολλά προβλήματα στους αμυντικούς της Ξάνθης.

Ο Ουασίμ Μπούι δεν δικαίωσε τον Γιάννη Αναστασίου, όντας για ακόμα ένα ματς απογοητευτικός. Κακές αντιδράσεις, πολλά λάθη και καμία βοήθεια στον δημιουργικό τομέα από τον Ολλανδό άσο. Δικαιολογημένα έγινε αλλαγή στο ημίχρονο.