ΠΑΟΚ - Μπόχουμ 3-4 (VIDEOS)

Σε ένα χορταστικό φιλικό που επεφύλασσε επτά γκολ και ένα δοκάρι, ο ΠΑΟΚ βρήκε δίχτυα... πέντε φορές, αλλά ηττήθηκε 4-3 από την Μπόχουμ. Αυτογκόλ ο Ρικάρντο Κόστα, τραγικό λάθος και σπουδαία απόκρουση στο -ανεπίσημο- ντεμπούτο του ο Ρόμπιν Όλσεν.

Ο Ιγκόρ Τούντορ είναι φανερό ότι ψάχνει τους κατάλληλους παίκτες για τα άκρα προκειμένου να λειτουργήσει σωστά το 3-5-2. Χθες ξεκίνησε ως αριστερό φουλ μπακ τον Μακ, ενώ δεξιά ξανά αγωνίστηκε ο Κίτσιου.

Την τριάδα της άμυνας αποτέλεσαν οι Κόστα, Τζαβέλλας και Βίτορ, οι οποίοι είχαν μπροστά τους τον Γκολάσα και τον Μαντούρο. Λίγο πιο προωθημένος έπαιξε ο Πέλκας και στην κορυφή ήταν οι Λούκας και Περέιρα.

Ξέφρενος ρυθμός και πολλά γκολ

Ο ΠΑΟΚ άρχισε ιδανικά τον αγώνα και μόλις στο 4' έχασε την πρώτη του ευκαιρία, μετά από σέντρα του Κίτσιου και πλασέ του Περέιρα στην κίνηση που πέρασε μόλις άουτ. Στο 6ο λεπτό, πάντως, ο Δικέφαλος προηγήθηκε. Ο Τζαβέλλας σέντραρε από αριστερά, ο Πέρτελ έκανε τραγικό λάθος, το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο Περέιρα, ο οποίος απέναντι από τον Ρίμαν δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ.

Αυτογκόλ του Κόστα

Μετά από τέσσερα λεπτά, ωστόσο, η Μπόχουμ κατάφερε να ισοφαρίσει. Ο Κόστα έκανε λάθος εκτίμηση και με προβολή "κρέμασε" τον Ολσεν, πετυχαίνοντας αυτογκόλ. Το παιχνίδι είχε αποκτήσει ξέφρενο ρυθμό και στο 11ο λεπτό ο Περέιρα με σουτ μέσα από την περιοχή και αφού προηγήθηκε κόντρα στον Τσελότσι, σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του γκολ, γράφοντας το 2-1.

Εντυπωσιακή επέμβαση του Ολσεν

Στο 16ο λεπτό ο Λούκας βρήκε τον Γκολάσα μέσα στην περιοχή, ο Ισραηλινός έφυγε πλάγια, σούταρε, όμως, ο Ρίμαν κατάφερε να αποκρούσει. Ο Ολσεν στο 19ο λεπτό απέδειξε γιατί τον απέκτησε ο ΠΑΟΚ. Ο Τερόντε σούταρε από κοντινή απόσταση και ο Σουηδός με εκπληκτική διπλή προσπάθεια απέτρεψε πάνω στην γραμμή το 2-2. Ακολούθησε στο 26' μια κεφαλιά του Τερόντε, που κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Ολσεν και στο 28' ένα μακρινό σουτ του Πέρτελ που έφυγε άουτ.

Τραγικό λάθος και 2-3

Στο 31ο λεπτό ο Ολσεν μπλόκαρε σουτ του Γκρέγκοριτς, όμως, στο επόμενο λεπτό η Μπόχουμ ισοφάρισε. Σκόρερ χρίστηκε ο Χούγκλαντ με εντυπωσιακό τακουνάκι από το ύψος του πέναλτι. Μάλιστα, στο 42' μετά από νέο λάθος της άμυνας του ΠΑΟΚ η γερμανική ομάδα προηγήθηκε. Ο Βίτορ γύρισε την μπάλα, ο Ολσεν δεν κατάφερε να την κοντρολάρει με αποτέλεσμα να καταλήξει στα δίχτυα του Σουηδού. Στο 45ο λεπτό ο Ολσεν απέκρουσε σουτ του Γκρέγκοριτς υπό καλές προϋποθέσεις και στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο ΠΑΟΚ έφερε το ματς στα ίσα, μετά από σουτ του Λούκας που έκοψε ο Φαμπιάν και σουτ του επερχόμενου Κίτσιου.

Ξανά μπροστά η Μπόχουμ

Στο 48' ο Γλύκος απέτρεψε νέο αυτογκόλ, αυτή τη φορά μετά από γύρισμα του Μυστακίδη, ενώ στο 49' κεφαλιά του Σίμουνεκ έφυγε πάνω από τα δοκάρια. Ο Σαλπιγγίδης στο 61' παραλίγο να χριστεί σκόρερ, αλλά το μακρινό σουτ που επιχείρησε πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Λούτε.Στο 65' η Μπόχουμ πήρε εκ νέου προβάδισμα (3-4), έπειτα από γύρισμα του Τεροτσίνο και πλασέ στην κίνηση του Γκρέγκοριτς. Από και πέρα, το τέμπο του ματς έπεσε κατά πολύ, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να μην γίνουν φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες.

ΠΑΟΚ (α' ημίχρονο): Όλσεν, Βίτορ, Κόστα, Τζαβέλλας, Μαντούρο, Γκολάσα, Κίτσιου, Πέλκας, Μακ, Περέιρα, Λούκας.

ΠΑΟΚ (β' ημίχρονο): Γλύκος, Σκόνδρας, Παπαγιαννόπουλος, Πούγγουρας, Τζιόλης, Μυστακίδης, Χαρίσης, Κάτσε, Κοροβέσης, Σαββίδης, Σαλπιγγίδης.

Μπόχουμ: Ρίμαν, Μπάστιανζ, Φάμπιαν, Πέρτελ, Τσελότσι, Λοζία, Χούγκλαντ, Χάμπερε, Τερατσινο, Γκρέγκοριτς, Τερόντε.

Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν και οι: Βαϊνάλντουμ, Σίμουνεκ, Μπουλούτ, Ράφαελ, Λούτε, Σάνγκλαμ, Γκούλντεν, Λαχ, Γκιουλ, Παυλίδης, Κάντερ.

Όλα τα γκολ σε ένα video

Τούντορ: "Δεν περίμενα να δω κάτι παραπάνω"

16:35
Καλησπέρα, θα σας μεταφέρουμε όλα όσα συμβαίνουν λίγη ώρα πριν την έναρξη της δεύτερης φιλικής αναμέτρησης του ΠΑΟΚ επί ολλανδικού εδάφους, κόντρα στη γερμανική Μπόχουμ (17:30) και φυσικά την εξέλιξη του ματς
16:37
Υπενθυμίζεται ότι ο "Δικέφαλος", στο πρώτο φιλικό προετοιμασίας ενόψει της νέας σεζόν, που είχε δώσει στο Άρνεμ το περασμένο Σάββατο, επικράτησε της Κοτ Αζούρ με 3-1
16:40
Ο Ιγκόρ Τούντορ δεν πρόλαβε την πρωινή προπόνηση, όμως επέστρεψε στην Ολλανδία (μετά το ταξίδι του στην Κροατία) το μεσημέρι κι έτσι θα κοουτσάρει κανονικά τους "ασπρόμαυρους"
16:43
Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ: Όλσεν, Βίτορ, Κόστα, Τζαβέλλας, Μαντούρο, Γκολάσα, Κίτσιου, Πέλκας, Μακ, Περέιρα, Λούκας
16:46
Στον πάγκο βρίσκονται οι: Γλύκος, Σκόνδρας, Παπαγιαννόπουλος, Πούγγουρας, Τζιόλης, Μυστακίδης, Χαρίσης, Κάτσε, Κοροβέσης, Σαββίδης, Σαλπιγγίδης
16:50

Η ενδεκάδα της Μπόχουμ: Ρίμαν, Μπάστιανς, Φάμπιαν, Πέρτελ, Τσελότσι, Λοζία, Φούγκλαντ, Χάμπερε, Τερατσίνο, Γκρέγκοριτς, Τερόντε.

16:51
Η διάταξη του ΠΑΟΚ
16:53
Σε σχέση με το φιλικό του περασμένου Σαββάτου απέναντι στην Κοτ Αζούρ, ο Τούντορ έχει επιλέξει τρία διαφορετικά πρόσωπα, ενώ διατηρεί τον ίδιο σχηματισμό (3-5-2). Η αλλαγή του Αθανασιάδη είναι αναγκαστική και τη θέση του έχει πάρει ο Λούκας, ενώ τις θέσεις των Μυστακίδη και Γλύκου στο αρχικό σχήμα πήραν οι Μακ και Όλσεν αντίστοιχα.
16:54
Ο Σουηδός τερματοφύλακας κάνει ντεμπούτο με τα ασπρόμαυρα, ανεπίσημα βέβαια
16:59
Εκτός απροόπτου, ο Τούντορ θα χρησιμοποιήσει δύο διαφορετικές ενδεκάδες στα δύο 45λεπτα του σημερινού φιλικού αγώνα
17:02
Όσον αφορά την σημερινή αντίπαλο του ΠΑΟΚ, η Μπόχουμ τερμάτισε στην 11η θέση της Β΄ κατηγορίας του γερμανικού ποδοσφαίρου. Κόντρα στον "Δικέφαλο" θα δώσει το τρίτο φετινό φιλικό προετοιμασίας της. Στα δύο προηγούμενα, νίκησε τη βελγική Μπέβερεν με 3-1 και αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με την Μίνστερ
17:18
Ο Κλάους υπογράφει... ασταμάτητα
17:19
Τελευταίες σκέψεις πριν το φιλικό
17:21
Τζαβέλλας, Κόστα, Βιτόρ θα παίξουν ως στόπερ. Φουλ μπακ αριστερά ο Μακ, δεξιά ο Κίτσιου, Μαντούρο, Πέλκας και Γκολάσα στα χαφ και Περέιρα, Λούκας στην γραμμή κρούσης
17:22
Ο Ιάκωβος Αγγελίδης έχει φτάσει στο Αρνεμ και βρίσκεται στο γήπεδο, ενώ ο Νομπόα αναμένεται στις 18.30
17:31
Παίκτες και διαιτητές μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο.
17:34
Στη σέντρα η Μπόχουμ.
17:35
Το ματς αρχίζει.
17:36
Στις εξέδρες βρίσκονται και μερικοί φίλοι του ΠΑΟΚ.
17:37
2ο λεπτό: Ο Μακ κερδίζει κόρνερ από αριστερά.
17:37
3ο λεπτό: Ανεκμετάλλευτο το κόρνερ του Περέιρα.
17:39
4ο λεπτό: Σέντρα του Κίτσιου από δεξιά, ο Περέιρα μπερδεύεται έπειτα από παρέμβαση αμυντικού και από πλεονεκτική θέση πλασάρει άουτ.
17:41
ΓΚΟΛ! ΠΑΟΚ - Μπόχουμ 1-0 (6ο λεπτό): Σέντρα του Τζαβέλλα από αριστερά, ο Πέρτελ κάνει τραγικό λάθος (κοντρόλ με το στήθος προς τα πίσω) και ο Περέιρα δεν δυσκολεύεται να ανοίξει το σκορ με κοντινό πλασέ.
17:45
ΓΚΟΛ! ΠΑΟΚ - Μπόχουμ 1-1 (10ο λεπτό): Ο Κόστα "κρεμά" τον Όλσεν και βάζει αυτογκόλ στην προσπάθειά του να ανακόψει ένα γύρισμα αντιπάλου.
17:47
ΓΚΟΛ! ΠΑΟΚ - Μπόχουμ 2-1 (11ο λεπτό): Σουτ του Περέιρα με κατεύθυνση προς την εστία, η μπάλα βρίσκει στον Τσελότσι και καταλήγει στα δίχτυα του Ρίμαν.
17:49
Πίεση και ανάπτυξη είναι τα βασικά στοιχεία που έχει φαίνεται ότι έχει δουλέψει ο "δικέφαλος" μέχρι στιγμής.
17:50
Παρατηρήσεις του Τούντορ στον Μαντούρο επειδή ο Χάμπερε βγαίνει συχνά στην πλάτη του.
17:51
16ο λεπτό: Ο Γκολάσα δέχεται πάσα του Λούκας, ο Φάμπιαν τον παρεμποδίζει, τελικά ο άσος του ΠΑΟΚ σουτάρει από πολύ πλάγια θέση και ο Ρίμαν αποκρούει.
17:53
Ο Μαντούρο νιώθει μία ενόχληση ψηλά στο αριστερό πόδι.
17:54
19ο λεπτό: Ο Τερόντε κοντρολάρει ιδανικά και σουτάρει με δύναμη, αλλά ο Όλσεν κάνει μία εκπληκτική απόκρουση και με διπλή προσπάθεια κρατά το 2-1.
17:55
Ο Χαρίσης θα αντικαταστήσει τον Μαντούρο.
18:01
26ο λεπτό: Kεφαλιά του Τερόντε, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Όλσεν και άουτ.
18:03
28ο λεπτό: Mακρινό σουτ του Πέρτελ, η μπάλα άουτ.
18:05
Ο ρυθμός του φιλικού έχει πέσει αρκετά.
18:06
31ο λεπτό: Διαγώνιο πλασέ του αμαρκάριστου Γκρέγκοριτς, ο Όλσεν μπλοκάρει εύκολα.
18:07
ΓΚΟΛ! ΠΑΟΚ - Μπόχουμ 2-2 (32ο λεπτό): Γύρισμα του Πέρτελ από αριστερά, ο Φούγκλαντ ισοφαρίζει με ένα υπέροχο τακουνάκι.
18:10
35ο λεπτό: Eκτέλεση φάουλ του Λούκας, ο Γκρέγκοριτς βρίσκει την μπάλα και παραχωρεί κόρνερ. Καλή στιγμή αυτή για τον ΠΑΟΚ.
18:13
Ένας μπόμπιρας μπήκε στον αγωνιστικό χώρο! Ο Λούκας τον πήρε αγκαλιά και τον... παρέδωσε στους δικούς του.
18:18
ΓΚΟΛ! ΠΑΟΚ - Μπόχουμ 2-3 (42ο λεπτό): Μακρινό γύρισμα του Βίτορ, ο Όλσεν αδυνατεί να κοντρολάρει και ο ΠΑΟΚ σημειώνει δεύτερο αυτογκόλ! Τραγικό το λάθος του Σουηδού τερματοφύλακα.
18:20
45ο λεπτό: O Όλσεν νικά τον Γκρέγκοριτς και κρατά το 2-3.
18:21
ΓΚΟΛ! ΠΑΟΚ - Μπόχουμ 3-3 (45+1ο λεπτό): Σουτ του Λούκας, ο Φάμπιαν ανακόπτει με τάκλιν και ο επερχόμενος Κίτσιου ισοφαρίζει με κοντινό σουτ.
18:36
Ο Όλσεν έκανε ένα τραγικό λάθος στο 42', αλλά στο 19' κατέγραψε μία εκπληκτική απόκρουση. Απολαύστε τη σε VIDEO πατώντας ΕΔΩ.
18:37
Mε διαφορετική ενδεκάδα θα παραταχθεί ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο.
18:38
Η σύνθεση του ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο: Γλύκος, Σκόνδρας, Παπαγιαννόπουλος, Πούγγουρας, Τζιόλης, Μυστακίδης, Χαρίσης, Κάτσε, Κοροβέσης, Σαββίδης, Σαλπιγγίδης.