Παναθηναϊκός - Άγιαξ 0-2 (VIDEO)

Ο Παναθηναϊκός έδειξε καλά στοιχεία στο τρίτο του φιλικό επί ολλανδικού εδάφους, ωστόσο η αμυντική αδράνεια σε δύο περιπτώσεις είχε ως αποτέλεσμα να τον υποχρεώσει σε ήττα από τον Άγιαξ με 2-0.

Παναθηναϊκός Καρέλης INTIME SPORTS

Ο Γιάννης Αναστασίου παρέταξε τον Παναθηναϊκό σε 4-2-2-2, μία διάταξη που είχε εφαρμόσει σε ένα ματς του περυσινού πρωταθλήματος με την Ξάνθη, καθώς και στους περισσότερους αγώνες των πλέι οφ της Super League (όταν το "τριφύλλι" αμυνόταν, οι επιθετικοί κινούνταν προς τα άκρα για βοήθειες).

Ο Στέφανος Κοτσόλης υπερασπίστηκε την "πράσινη" εστία, οι Γενς Βέμερ, Στάθης Ταυλαρίδης, Γιώργος Κουτρουμπής, Διαμαντής Χουχούμης (από δεξιά προς τα αριστερά) ήταν τα μέλη της αμυντικής γραμμής, οι Ζέκα και Τάσος Λαγός αγωνίστηκαν στα χαφ, ενώ οι Ρόμπιν Λουντ και Ντάνιελ Πράνιτς πίσω από τους προωθημένους Μάρκους Μπεργκ και Νίκο Καρέλη.

Λουντ Παναθηναϊκός INTIME SPORTS

Ο Άγιαξ του 4-3-3 δημιούργησε προϋποθέσεις για γκολ στο πρώτο δεκάλεπτο, απειλώντας με σουτ του Κουίνσι Μένιγκ στο 8ο λεπτό και φάουλ του Αρκάντιους Μίλικ στο 10ο, ενώ άσκησε πίεση ψηλά, με συνέπεια να δυσκολέψει την ανάπτυξη του Παναθηναϊκού .

Εν αντιθέσει με το δεύτερο ημίχρονο του φιλικού κόντρα στην Μπριζ, οι "πράσινοι" ήταν βελτιωμένοι στην αμυντική λειτουργία, αφού δεν άφησαν πολλούς διαδρόμους στον "Αίαντα", ωστόσο δεν κατάφεραν να μεταφέρουν το παιχνίδι προς τα αντίπαλα καρέ.

Το πρώτο ημίχρονο είχε γκολ, αφού έπειτα από μία γρήγορη συνεργασία στη δεξιά πτέρυγα μεταξύ Μίλικ, Λάσε Σχένε και Ντάβι Κλάασεν, ο Μίλικ άνοιξε το σκορ με κοντινή προβολή στο 34ο λεπτό, ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Αναστασίου έγιναν ελαφρώς πιο επιθετικοί.

Βέμερ Παναθηναϊκός INTIME SPORTS

Διαφοροποιημένη ήταν η διάταξη του Παναθηναϊκού στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Κώστας Τριανταφυλλόπουλος αντικατέστησε τον Στάθη Ταυλαρίδη, ο Πράνιτς οπισθοχώρησε στο αριστερό άκρο της άμυνας (ο Χουχούμης αποχώρησε), οι Σωτήρης Νίνης και Αμπντούλ Ατζαγκούν πήραν θέση πίσω από τους επιθετικούς, ενώ ο Μλάντεν Πέτριτς αντικατέστησε τον Καρέλη.

Το σαφώς πιο επιθετικό σύστημα των "πρασίνων" άγχωσε την ολλανδική ομάδα, δεδομένου ότι στο πρώτο τέταρτο είχαν δημιουργηθεί (και χαθεί) τρεις ευκαιρίες (51' άστοχο σουτ του Πέτριτς, 52' πλασέ του Μπεργκ από πλάγια θέση που απέκρουσε ο Ντίντρικ Μπουρ, 59' ο Πέτριτς δεν πρόλαβε να γίνει πιο επιθετικός).

Ζέκα Παναθηναϊκός INTIME SPORTS

Εν συνεχεία, ο Αναστασίου έβαλε τους Νίκο Μαρινάκη, Ράσμους Τελάντερ, Χρήστο Δώνη και Νίκο Καλτσά, Βασίλη Αγγελόπουλο με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να αποδιοργανωθεί σε ένα βαθμό. Εντούτοις, δημιούργησε φάσεις στο τελευταίο δεκάλεπτο, όμως ο Άγιαξ ήταν εκείνος που έμελλε να (ξανα)σκοράρει με σουτ του Αλβάρ Ελ Γκαζί στο 88ο λεπτό, σε μία φάση που ο Βάτσλαβ Τσέρνι "άδειασε" τρεις αντιπάλους.

Πολύ καλή παρουσία είχε ο Βέμερ, ο οποίος έκανε μερικές σημαντικές επεμβάσεις, ο Καλτσάς χτύπησε λίγα λεπτά μετά από την είσοδό του, αλλά συνήλθε γρήγορα, ο Λουντ βοήθησε στην αμυντική λειτουργία, ενώ ο Τελάντερ δεν λειτούργησε με ταχύτητα στη φάση του δεύτερου γκολ.

Παναθηναϊκός: Κοτσόλης, Βέμερ (63' Μαρινάκης), Ταυλαρίδης (46' Τριανταφυλλόπουλος), Κουτρουμπής (69' Τελάντερ), Χουχούμης (46' Νίνης), Λαγός (63' Δώνης), Ζέκα (79' Αγγελόπουλος), Πράνιτς, Λουντ (46' Ατζαγκούν), Καρέλης (46' Πέτριτς), Μπεργκ (63' Καλτσάς).

Άγιαξ: Μπουρ, Τέτε (77' Ντάνκερλαου), Φαν ντερ Xoυρν (77' Βίσιε), Ρίντεβαλντ (77' Σαβαστάνο), Ντάικς (77' Βάρμερνταμ), Μπαζούρ (77' Ελ Μαχντιουί), Κλάασεν (77' Μπάκερ), Σινκγκράβεν (77' Ντουάρτε), Σχένε (77' Κλέμεντ), Μίλικ (46' Ελ Γκαζί), Μένιγκ (63' Τσέρνι).

Τα γκολ του Άγιαξ

# Όμορφη ατμόσφαιρα δημιούργησαν οι λιγοστοί φίλοι του Παναθηναϊκού από την Ολλανδία, την Γερμανία, το Βέλγιο και άλλες ευρωπαϊκές χώρες, καθώς και οι σαφώς περισσότεροι του Άγιαξ

20:07
Αγαπητοί αναγνώστες, καλησπέρα.
20:09
Στο τρίτο φιλικό του επί ολλανδικού εδάφους, ο Παναθηναϊκός αντιμετωπίζει τον Άγιαξ.
20:11
Στο πρώτο φιλικό, ο Παναθηναϊκός νίκησε 10-0 την ερασιτεχνική Άρνεμ και στο δεύτερο ηττήθηκε 2-1 από την Μπριζ.
20:13
Το φιλικό θα αρχίσει στις 20:30 ώρα Ελλάδας και θα έχει ραδιοφωνική κάλυψη από το ραδιόφωνο Sport24 Radio 103,3.
20:14
Για τον Παναθηναϊκό αρχίζουν οι Κοτσόλης, Βέμερ, Ταυλαρίδης, Κουτρουμπής, Χουχούμης, Λαγός, Ζέκα, Πράνιτς, Λουντ, Καρέλης, Μπεργκ.
20:17
Για τον Άγιαξ αρχίζουν οι Μπουρ - Τέτε, Βαν Ντερ Xoρν, Ριέντεβαλντ, Ντάικς - Μπαζούρ, Κλάασεν, Σινκγκράβεν - Σχόλν, Μίλικ, Μένινγκ.
20:17
Προηγουμένως, στις 17:30, ο Άγιαξ έπαιξε φιλικό με τη Νόρτζελαντ και ηττήθηκε 3-1.
20:18
Στην ενδεκάδα των Ολλανδών αρχίζουν τέσσερις έμπειροι και επτά μικροί. Οι παίκτες μοιράστηκαν για τα δύο φιλικά των Ολλανδών.
20:20
Ο Αναστασίου έχει τις απώλειες του, αφού δεν χρησιμοποιεί τους Σάντσεθ και Εσιέν, ενώ, δεν αρχίζει ο Νάνο.
20:21
Υπενθυμίζεται ότι ο Άγιαξ, όπως και η Μπριζ, είναι δύο πιθανοί αντίπαλοι του Παναθηναϊκού στον γ' προκριματικό γύρο του Champions League.
20:24
Εικόνα από την προθέρμανση του Τριφυλλιού.
20:25
Περισσότεροι από 2.000 θεατές στο φιλικό.
20:28
Και άλλες εικόνες από το προπονητικό κέντρο που φιλοξενεί το φιλικό παιχνίδι.
20:30
Τώρα εξέρχονται οι διαιτητές και οι δύο ενδεκάδες.
20:31
Οι φανατικοί του Άγιαξ ανάβουν και κάποια καπνογόνα.
20:32
Περισσότεροι από 3.000 θεατές.
20:33
Αρχίζει το παιχνίδι.
20:34
Ο Άγιαξ αρχίζει με κίτρινη φωσφοριζέ εμφάνιση και μαύρο σορτσάκι.
20:35
Με χορηγό στο κεντρικό μέρος της φανέλας ο Παναθηναϊκός, την εταιρία Avance.
20:36
Στιγμιότυπο από την έξοδο των δύο ομάδων.
20:37
Ο Άγιαξ έχει την πρωτοβουλία σε αυτά τα πρώτα λεπτά και προσπαθεί να επιτεθεί από τα άκρα.
20:38
5' Συρτό σουτ από τον Μπαζούρ, η μπάλα κατέληξε άουτ.
20:41
8 Ο Μένινγκ πήρε τη μπάλα μέσα στην περιοχή και σούταρε με τη μία, αλλά δεν σημάδεψε καλά.
20:42
Με 4-2-3-1 παρατάσσει τον Παναθηναϊκό ο Αναστασίου. Ζέκα και Λαγός είναι οι δύο αμυντικοί χαφ, ο Καρέλης παίζει ως δεξί χαφ-εξτρέμ, ο Πράνιτς ως αριστερό χαφ και ο Λουντ ως επιτελικός χαφ.
20:42
10' Ο Μίλικ εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, η μπάλα βρήκε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.
20:43
Οι Ολλανδοί πιέζουν ψηλά τους πράσινους και έχουν καταφέρει να τους αποδιοργανώσουν έως τώρα.
20:44
12' Σουτ του Μένινγκ από αριστερά, ψηλά άουτ.
20:45
Ντε Μπουρ, Όφερμαρς και Στααμ στις εξέδρες.
20:46
Δείτε ένα βίντεο πριν από τη σέντρα.
20:47
13' Σουτ του Πράνιτς αριστερά μέσα στην περιοχή, η μπάλα ψηλά άουτ.
20:48
Ο Άγιαξ έχει την κατοχή, επιτίθεται από τα άκρα και δεν αφήνει τον Παναθηναϊκό να κρατήσει μπάλα.
20:49
Ο Άγιαξ δεν επιτίθεται καθόλου από τον άξονα, παίζει συνεχώς από αριστερά και δεξιά.
20:51
Προσπαθούν να συνδυαστούν οι Μπεργκ και Καρέλης στην επίθεση, αλλά δεν τα έχουν καταφέρει.
20:52
19' Ο Μπεργκ πάσαρε στον Λουντ στον κενό χώρο, αλλά, αυτός έχασε τη μπάλα από το μαρκάρισμα του Μπαζούρ.
20:54
Κέρδισε κάποια μέτρα ο Παναθηναϊκός, αλλά, ο Άγιαξ έχει τον έλεγχο.
20:55
21' Ο Σένε εκτέλεσε το κόρνερ από δεξιά, ο Κλάασεν έκανε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, αλλά αστόχησε.
20:57
Όπως αναγράφει ο επίσημος λογαριασμός του Άγιαξ, το ματς παρακολουθούν 4.500 θεατές.
20:58
Η ανασταλτική λειτουργία και οι αλληλοκαλύψεις λειτουργούν καλά έως τώρα.
20:58
Πάντως, στην κατοχή της μπάλας, οι πράσινοι δεν έχουν ανταποκριθεί.
20:59
26' Εντυπωσιακή μονομαχία στην περιοχή, όπου ο Μένινγκ πήγε να κάνει ψαλίδι, αλλά ο Βέμερ έβαλε το κεφάλι του και πρόλαβε τη μπάλα.
21:01
Ίδιο το σκηνικό. Ο Άγιαξ έχει την κατοχή της μπάλας και ο Παναθηναϊκός αμύνεται αποτελεσματικά.
21:02
30' Ο Ντάικς έχει ένα άτσαλο πέσιμο μετά από μία επαφή με τον Καρέλη.
21:05
Προσπαθούν να πρεσάρουν ψηλά οι παίκτες του Παναθηναϊκού.
21:05
33' ο Μπεργκ από αριστερά επιχείρησε να βρει τον Καρέλη στην περιοχή, αλλά η μπάλα κατέληξε στον τερματοφύλακα.
21:07
33' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΓΙΑΞ Οι Σένε και Μίλικ συνδυάστηκαν από δεξιά, μπήκαν στην περιοχή του Παναθηναϊκού και ο Μίλικ, τελικός αποδέκτης της μπάλας, πλάσαρε ιδανικά.
21:08
Ξανά στην επίθεση οι παίκτες του Άγιαξ.
21:09
Το γκολ έφερε ξανά τους Ολλανδούς έξω από την περιοχή του Κοτσόλη και ψάχνουν νέα ευκαιρία.
21:11
Ισορροπεί την κατοχή ο Παναθηναϊκός, αλλά με εξαίρεση ένα σουτ του Πράνιτς, δεν έχει απειλήσει.
21:12
Αρκετούς γνωστούς έχει στον Άγιαξ ο Γιάννης Αναστασίου.
21:14
41' Καλή σέντρα του Ντάικς από αριστερά, αλλά κανένας δεν βρέθηκε στην πορεία της μπάλας.
21:14
42' Παράλληλο γύρισμα του Καρέλη από αριστερά, ο Μπεργκ πήγε να βρει τη μπάλα, αλλά ο Ντάικς τον παρεμπόδισε.
21:17
44' Ωραία μπαλιά του Βέμερ, έσπασε το οφσάιντ, αλλά ο Λουντ δεν μπόρεσε να στοπάρει και να βγει τετ α τετ.
21:18
Δέχεται ένα σκληρό μαρκάρισμα ο Βέμερ, αλλά είναι εντάξει.
21:18
45' Εκτέλεσε το φάουλ ο Λουντ, αλλά ο Μπουρ έδιωξε με γροθιές.
21:19
Τέλος πρώτου ημιχρόνου.
21:22
Οι δύο ομάδες αποχωρούν για τα αποδυτήρια, μετά τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.
21:37
46' Αρχίζει το δεύτερο ημίχρονο.
21:37
Ο Αναστασίου περνάει στο παιχνίδι τους Στιλ, Ατζαγκούν, Νίνη, Πέτριτς, Τριανταφυλλόπουλο.
21:39
Εκτός αγωνιστικού χώρου περνούν οι Κοτσόλης, Χουχούμης, Ταυλαρίδης, Καρέλης, Λουντ.
21:39
Οι παίκτες του Άγιαξ προσπαθούν να βγάλουν πίεση ψηλά, όπως στο πρώτο ημίχρονο.
21:40
Το match program του παιχνιδιού έχει στην πρώτη σελίδα του μία εικόνα από την είσοδο των δύο ομάδων, στον τελικό του Κυπέλλου Πρωταθλητριών το 1971 στο Γουέμπλεϊ.
21:41
Η μοναδική αλλαγή για τον Άγιαξ είναι ο Μίλικ στη θέση του Ελ Γαζί.
21:42
51' Ο Πέτριτς σουτάρει από το ημικύκλιο, αλλά η μπάλα περνά άουτ.
21:43
52' Ο Μπεργκ πλασάρει από διαγώνια θέση στην περιοχή, αλλά ο Μπουρ απέκρουσε.
21:46
Ο Πέτριτς έχει διάθεση και δημιουργεί προβλήματα στους αμυντικούς του Άγιαξ.
21:48
Ο παλαίμαχος του Άγιαξ, Γιάκ Σβάαρτς, ο οποίος είχε παίξει στον τελικό του Γουέμπλεϊ και προς τιμή του οποίου, είχε αγωνιστεί ο Αναστασίου σε φιλικό παιχνίδι.
21:49
Οι Ολλανδοί διατηρούν τη μπάλα στα πόδια τους, παρά το έντονο πρέσινγκ των πράσινων.
21:50
59' Βαθιά μπαλιά του Νίνη στον Μπεργκ, αυτός γύρισε συρτά προς τον Πέτριτς, αλλά ο Βαν Ντερ Χορν έδιωξε.
21:51
60' Ο Πράνιτς γύρισε συρτά από αριστερά, ο Πέτριτς δεν πρόλαβε και στο δεύτερο δοκάρι ο Ατζαγκούν με προβολή, πλάσαρε άουτ.
21:53
62 Δυνατή εκτέλεση φάουλ του Σένε, ο Στιλ απέκρουσε με τις γροθιές και στην επαναφορά, ο Κλάασεν με κοντινή κεφαλιά αστόχησε.
21:53
63' Εξ΄επαφής μετά από κόρνερ, ο Βαν Ντερ Χορν αιφνιδιάστηκε και δεν μπόρεσε να σκοράρει.
21:55
63' Αλλαγές για τον Παναθηναϊκό. Οι Καλτσάς, Δώνης και Μαρινάκης στις θέσεις των Μπεργκ, Βέμερ, Λαγού.
21:55
Αλλαγή και για τον Άγιαξ. Ο Τσέρνι στη θέση του Μένινγκ.
21:56
65 Δυνατό φάουλ του Τριανταφυλλόπουλου, προκαλεί κάποιες διαμαρτυρίες από τους Ολλανδούς.
21:57
Ο Άγιαξ ανέβασε την απόδοση του και πιέζει για ένα δεύτερο γκολ.
21:58
66' Σέντρα του Μαρινάκη, ο Ατζαγκούν σε πλεονεκτική θέση δεν βρήκε καλά την κεφαλιά.
21:59
Οι πολλές αλλαγές αποδιοργάνωσαν λίγο τον Παναθηναϊκό.
21:59
Καλτσάς και Ρίντεβαλντ συγκρούστηκαν δυνατά, με τον φορ του Παναθηναϊκού να ζητά αλλαγή.
22:00
Βγαίνει εκτός αγωνιστικού χώρου ο Καλτσάς και δεν πατά καλά.
22:01
Επανέρχεται ο Καλτσάς, φαίνεται πως είναι εντάξει.
22:01
69' Ο Τελάντερ αντικαθιστά τον Κουτρουμπή.
22:03
Κερδίζει μέτρα ο Παναθηναϊκός, αλλά, δεν έχει τελική προσπάθεια.
22:05
Τσέρνι και Σένε συνδυάστηκαν στην περιοχή, όμως, ο Μαρινάκης έκλεισε σωστά τον πρώτο και κέρδισε το φάουλ.
22:07
Πολλές αλλαγές για τον Άγιαξ.
22:08
Τους 8 από τους 11 άλλαξε ο Ντε Μπουρ.
22:08
Οι Νίνης και Ατζαγκούν έχουν βελτιώσει πολύ την επιθετική λειτουργία του Παναθηναϊκού.
22:08
22:10
78' Ο Νίνης μπήκε στην περιοχή αλλά άργησε να πλασάρει, με αποτέλεσμα να τον προλάβει ο αντίπαλος αμυντικός.
22:10
79' Ο Βασίλης Αγγελόπουλος στη θέση του Ζέκα.
22:11
79' Ο Ελ Γαζί μπήκε στην περιοχή από αριστερά και σούταρε, αλλά, ο Πράνιτς έβαλε το τάκλιν και έδιωξε σε κόρνερ.
22:12
810' Ο Αγγελόπόυλος σούταρε από μακριά, μπλόκαρε ο γκολκίπερ.
22:14
Οι παίκτες του Παναθηναϊκού έχουν πάρει την κατοχή, αλλά δεν μπορούν να επιτεθούν.
22:15
83' Ο Πράνιτς έδωσε στον Πέτριτς, αυτός βρήκε με τακουνάκι τον Ατζαγκούν, ο οποίος σούταρε εκτός περιοχής, αλλά απέκρουσε ο Μπουρ.
22:16
85' Από πλάγια θέση αριστερά, ο Ατζαγκούν σούταρε, αλλά ο Μπουρ μπλόκαρε.
22:19
86' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΓΙΑΞ Ο Τσέρνι άδειασε τρεις παίκτες έξω από την περιοχή του Παναθηναϊκού, πάσαρε στον αμαρκάριστο Ελ Γαζί, ο οποίος από το ημικύκλιο σούταρε συρτά και σκόραρε.
22:20
88' Εκτέλεση φάουλ του Πέτριτς, ο Μπουρ μπλόκαρε χαμηλά στην αριστερή γωνία του.
22:21
89' Ο Ελ Γαζί μπήκε στην περιοχή, αλλά ο Στιλ βγήκε έγκαιρα και πρόλαβε να μπλοκάρει.
22:22
Τέλος παιχνιδιού.
22:22
Ο Παναθηναϊκός γνωρίζει την ήττα από τον Άγιαξ, στο τρίτο και τελευταίο παιχνίδι του επί ολλανδικού εδάφους.