Ολυμπιακός - Φενέρμπαχτσε 2-3 (VIDEOS)

O Ολυμπιακός πλήρωσε τα αμυντικά κενά (κατά βάση από αέρος) και δίκαια ηττήθηκε 3-2 από την Φενέρμπαχτσε στο νεότευκτο "Afyon Sports Complex" του Αφιόν Καραχισάρ. Ανεπίσημο ντεμπούτο ο Φελίπε Πάρντο, πολύ καλή παρουσία ο Κώστας Φορτούνης.

Ο Μάρκο Σίλβα έβαλε τους Τζίμι Ντουρμάζ, Φελίπε Πάρντο (ανεπίσημο ντεμπούτο) στις πτέρυγες και τον Κώστα Φορτούνη πίσω από τον προωθημένο Φράνκο Χάρα σε διάταξη 4-2-3-1.

Η Φενέρμπαχτσε ήταν εμφανώς ανώτερη στο πρώτο τέταρτο και δίκαια προηγήθηκε στο 11ο λεπτό με κεφαλιά του αμαρκάριστου Μουσά Σο, έπειτα από "γλυκιά" σέντρα του Ντιέγκο, σε μία φάση που η αμυντική λειτουργία του Ολυμπιακού πήρε κάκιστο βαθμό.

Εν συνεχεία, οι πρωταθλητές Ελλάδας, οι οποίοι αγωνίστηκαν για πρώτη φορά με τη νέα ερυθρόλευκη φανέλα, ισορρόπησαν το φιλικό, κατέγραψαν την πρώτη τελική τους και ισοφάρισαν με πέναλτι του Κώστα Φορτούνη στο 26ο λεπτό (εξαιρετική προσπάθεια και κάθετη ο Ανδρέας Μπουχαλάκης για τον Χάρα που ανατράπηκε από τον Βολκάν Ντεμιρέλ).

Η εικόνα του Ολυμπιακού στον τομέα της ανάπτυξης ήταν θετική, ωστόσο τα αμυντικά κενά συνέχισαν να υφίστανται, με συνέπεια η Φενέρμπαχτσε να ανακτήσει το προβάδισμα έξι λεπτά αργότερα, έπειτα από φάση διαρκείας στα "ερυθρόλευκα" καρέ και σκαστό σουτ του Φερναντάο.

Τα δύο μπακ (Ομάρ Ελαμπντελαουί-Αρτούρ Μαζουάκου), Τζίμι Ντουρμάζ και, κυρίως, ο Κώστας Φορτούνης ήταν πολύ καλοί στο δημιουργικό κομμάτι, ενώ αντίθετα στα μετόπισθεν η ομάδα του Μάρκο Σίλβα ήταν μετριότατη.

Η είσοδος του Αλεχάντρο Ντομίνγκες τόνωσε αρχικά τη μεσοεπιθετική γραμμή του Ολυμπιακού, όμως, η Φενέρμπαχτσε ήταν η ομάδα που έμελλε να ξανασκοράρει με συνεργασία δύο νεοεισελθόντων (σέντρα ο Σενέρ Εζμπαϊρακλί, κεφαλιά ο αμαρκάριστος Ουιγκάρ Μερτ Ζεϊμπέκ).

Οι συνεχόμενες αλλαγές έριξαν το ρυθμό του φιλικού, το οποίο επεφύλασσε κι άλλο γκολ, αφού ο Ματιέ Ντοσεβί βρήκε ωραία τον ευρισκόμενο σε οριακή θέση Ντομίνγκες κι εκείνος μείωσε με ιδανικό πλασέ.

Η μεγάλη κλάση του Ντομίνγκες φάνηκε και στην τελευταία φάση του αγώνα, αφού με μία εκπληκτική εκτέλεση φάουλ υποχρέωσε τον Βολκάν Ντεμιρέλ σε ένα εντυπωσιακό μπλοκάρισμα, χάνοντας για λίγα εκατοστά την ευκαιρία να ισοφαρίσει.

Ολυμπιακός: Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Αυλωνίτης, Βούρος, Μαζουάκου (46' Σαλίνο), Μπουχαλάκης (67' Τζανδάρης), Ζντιέλαρ (46' Κασάμι), Φορτούνης (67' Κολοβός), Ντουρμάζ (46' Ντοσεβί), Πάρντο (46' Ντομίνγκες), Χάρα (73' Ολαϊτάν).

Φενέρμπαχτσε: Bολκάν, Γιοκχάν (64' Σενέρ), Άλβες (64' Κάντλετς), Κιερ (55' Μπα), Καλντιρίμ (46' Ερκίν), Σόουζα (64' Χολμέν), Τοπάλ (46' Μεϊρέλες), Ντιέγκο (64' Ουιγκάρ), Σο (64' Στοχ), Νάνι (64' Κράσιτς), Φερναντάο (77' Χακάν).

Τα HL του πρώτου ημιχρόνου

Καλωσήρθατε στο live της φιλικής αναμέτρησης του Ολυμπιακού με την Φενέρμπαχτσε.
20:04
Ο αγώνας θα διεξαχθεί επί τουρκικού εδάφους στο πλαίσιο του τουρνουά "Afyon Cup".
20:08
Οι παίκτες του Ολυμπιακού στον αγωνιστικό χώρο
20:09
Η σύνθεση της ομάδας του Μάρκο Σίλβα: Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Αυλωνίτης, Βούρος, Μαζουάκου, Μπουχαλάκης, Ζντιέλαρ, Φορτούνης, Ντουρμάζ, Πάρντο, Χάρα.
20:09
Ανεπίσημο ντεμπούτο του Φελίπε Πάρντο με τη φανέλα του Ολυμπιακού.
20:12
Η σύνθεση της ομάδας του Βίτορ Περέιρα: Bολκάν, Γιοκχάν, Άλβες, Κιερ, Καλντιρίμ, Σόουζα, Τοπάλ, Ντιέγκο, Σο, Νάνι, Φερναντάο.
20:14
Οι "ερυθρόλευκοι" προπονούνται στο "Afyon Sports Complex"
20:30
Αρκετοί θεατές στις εξέδρες του γηπέδου, το οποίο εγκαινιάζεται με το συγκεκριμένο φιλικό.
20:32
Στο τουρνουά μετέχουν επίσης η Αντάλιασπορ και η Μαρσέιγ.
20:33
Έγινε η ανάκρουση των εθνικών ύμνων των δύο χωρών.
20:34
Σε διάταξη 4-2-3-1 οι δύο ομάδες.
20:34
Συνομιλία με πρώην παίκτες και συνεργάτες του στον Ολυμπιακό είχε ο Βίτορ Περέιρα.
20:35
Ο Ντουρμάζ θα παίξει αριστερά, ο Πάρντο δεξιά και ο Φορτούνης πίσω από τον προωθημένο Χάρα.
20:36
Στη σέντρα ο Ολυμπιακός.
20:36
Το φιλικό αρχίζει!
20:37
Αριστερό στόπερ ο Βούρος, δεξί ο Αυλωνίτης.
20:39
Ιδιαίτερα εκδηλωτικοί οι οπαδοί της Φενέρμπαχτσε.
20:41
5o λεπτό: Γύρισμα του Βούρου στον Ρομπέρτο, ο οποίος αδυνατεί να κάνει κοντρόλ. Παραλίγο αυτογκόλ!
20:42
Ο Ολυμπιακός αγωνίζεται για πρώτη φορά με τη νέα ερυθρόλευκη φανέλα.
20:42
Σε 4-4-2 τελικά ο Περέιρα.
20:42
Τετ α τετ μεταξύ Περέιρα και Φουστέρ πριν από το ματς
20:43
Εύστοχες μεταβιβάσεις μέχρι στιγμής ο Πάρντο, ο οποίος δείχνει καλός χειριστής της μπάλας.
20:45
Ο νυν (Μάρκο Σίλβα) και ο πρώην (Βίτορ Περέιρα)
20:46
10ο λεπτό: Σέντρα του Καλντιρίμ από αριστερά, ο Φερναντάο παίρνει την κεφαλιά και ο Ρομπέρτο αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ.
20:46
ΓΚΟΛ! Ολυμπιακός - Φενέρμπαχτσε 0-1 (11ο λεπτό): Φάση διαρκείας στα καρέ του Ολυμπιακού, ο Ντιέγκο επιχειρεί μία "γλυκιά" σέντρα από δεξιά και ο αμαρκάριστος Σο ανοίγει το σκορ με κεφαλιά.
20:48
12o λεπτό: Σουτ του Σο στην κλειστή γωνία, ο Ρομπέρτο αποκρούει με υπερένταση σε κόρνερ.
20:49
13o λεπτό: Kίτρινη στον Νάνι.
20:50
Τρεις παίκτες της Φενέρμπαχτσε ήταν αμαρκάριστοι στη φάση του γκολ.
20:51
Το αρχικό σχήμα του Ολυμπιακού
20:55
19ο λεπτό: Ωραία ντρίμπλα του Φορτούνη στον Τοπάλ, ο οποίος του κάνει φάουλ.
20:56
Δύο όμορφες μακρινές μπαλιές έχει καταγράψει μέχρι στιγμής ο Ζντιέλαρ.
20:56
Έχει κερδίσει μέτρα ο Ολυμπιακός στα τελευταία λεπτά.
20:58
21ο λεπτό: O Xάρα γυρίζει στον Μπουχαλάκη, ο οποίος επιχειρεί το δυνατό σουτ, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Πρώτη "ερυθρόλευκη" τελική.
20:59
23ο λεπτό: Συρτό σουτ του Ελαμπντελαουί εντός περιοχής, η μπάλα δίπλα από αριστερό δοκάρι του Βολκάν.
21:00
Ο Ολυμπιακός έχει ισορροπήσει το ματς μετά από το κακό πρώτο τέταρτο.
21:01
Ο Μάρκο Σίλβα δουλεύει πολύ στον τομέα της ανάπτυξης από τις πτέρυγες.
21:01
25ο λεπτό: Ο Χάρα κερδίζει πέναλτι από τον Βολκάν.
21:02
25ο λεπτό: Κίτρινη στον Βολκάν.
21:03
ΓΚΟΛ! Ολυμπιακός - Φενέρμπαχτσε 1-1 (26ο λεπτό): Ο Φορτούνης ευστοχεί από την άσπρη βούλα.
21:04
28o λεπτό: Δυνατό συρτό σουτ του Τοπάλ, η μπάλα περνά εκατοστά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ρομπέρτο.
21:05
Εξαιρετική η ενέργεια και η κάθετη του Μπουχαλάκη προς τον Χάρα στη φάση του πέναλτι.
21:07
31ο λεπτό: Μακρινό σουτ του Ντουρμάζ, η μπάλα άουτ.
21:07
ΓΚΟΛ! Ολυμπιακός - Φενέρμπαχτσε 1-2 (32ο λεπτό): Υπέροχη βαθιά μπαλιά του Κιερ, ο Σο "τσιμπάει" την μπάλα, ο Ρομπέρτο αποκρούει ενστικτωδώς με το πόδι, αλλά ο επερχόμενος Φερναντάο είναι αμαρκάριστος και με σκαστό σουτ ξαναδίνει το προβάδισμα στην τουρκική ομάδα.
21:09
Ο Ολυμπιακός φανερώνει σοβαρές αμυντικές αδυναμίες.
21:10
Αντιθέτως, οι "ερυθρόλευκοι" έχουν δείξει καλά στοιχεία στην ανάπτυξη.
21:10
35ο λεπτό: Σουτ του Φορτούνη, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει εύκολα στην αγκαλιά του Βολκάν.
21:13
37ο λεπτό: O Φερναντάο δίνει στον Ντιέγκο, ο οποίος πλασάρει εκτός ισορροπίας από πλάγια θέση, ο Ρομπέρτο αποκρούει.
21:14
Ο Πάρντο έχει "χαθεί" στο τελευταίο τέταρτο.
21:14
Αντιθέτως, Φορτούνης, Ντουρμάζ και μπακ (στις επιθετικές τους αρμοδιότητες) δείχνουν σε καλή κατάσταση.
21:17
Ο Φορτούνης έχει προδοθεί σε 2-3 περιπτώσεις από την ολισθηρότητα κάποιων σημείων του αγωνιστικού χώρου.
21:18
Σπουδαία δουλειά ο Μπουχαλάκης στον άξονα.
21:21
Προσπάθεια του Μαζουάκου μπροστά από τον Νάνι
21:21
Το ημίχρονο ολοκληρώνεται με μία αξιόλογη επέλαση του Φορτούνη.
21:27
To γκολ του Σο (1-0)
21:29
Το πέναλτι και το γκολ του Ολυμπιακού (1-1)
21:29
Το γκολ του Φερναντάο (2-1)
21:40
46ο λεπτό: Ο Ερκίν στη θέση του Καλντιρίμ και ο Μεϊρέλες σ' αυτή του Τοπάλ.
21:42
46ο λεπτό: Ο Σαλίνο αντί του Μαζουάκου, ο Ντοσεβί αντί του Ντουρμάζ, ο Ντομίνγκες στη θέση του Πάρντο και ο Κασάμι σ' εκείνη του Ζντιέλαρ.
21:42
Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.
21:43
Ο Φορτούνης αγωνίζεται, πλέον, αριστερά, ο Ντοσεβί δεξιά και ο Ντομίνγκες πίσω από τον Χάρα.
21:51
54o λεπτό: Ο Φορτούνης κατεβάζει ωραία και σουτάρει, ο Βολκάν μπλοκάρει.
21:51
Ο Ολυμπιακός πατά πολύ καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο.
21:56
60ό λεπτό: Σέντρα από δεξιά, ο Φερναντάο παίρνει την κεφαλιά και στέλνει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
21:57
Οι "ερυθρόλευκοι" πανηγυρισμοί στο γκολ του Φορτούνη
21:58
Πέντε αλλαγές ετοιμάζει ο Περέιρα.
22:01
ΓΚΟΛ! Ολυμπιακός - Φενέρμπαχτσε 1-3 (65ο λεπτό): Σέντρα του Σενέρ από δεξιά, ο αμαρκάριστος Ουιγκάρ παίρνει την κεφαλιά και δίνει προβάδισμα δύο γκολ στην τουρκική ομάδα.
22:03
Σενέρ, Κάντλετς, Χολμέν, Στοχ, Ουιγκάρ και Κράσιτς έχουν μπει στο ματς. Βγήκαν οι Γιοκχάν, Άλβες, Σόουζα, Σο, Ντιέγκο και Νάνι.
22:04
67ο λεπτό: Kίτρινη στον Κασάμι.
22:04
68ο λεπτό: O Kολοβός στη θέση του Φορτούνη και ο Τζανδάρης σε αυτή του Μπουχαλάκη.
22:06
Το τρίτο γκολ της Φενέρμπαχτσε
22:09
73o λεπτό: O Oλαϊτάν στη θέση του Χάρα.
22:14
77ο λεπτό: O Χακάν στη θέση του Φερναντάο.
22:18
Oι συνεχόμενες αλλαγές έχουν ρίξει κάπως το ρυθμό.
22:26
ΓΚΟΛ! Ολυμπιακός - Φενέρμπαχτσε 2-3 (89ο λεπτό): O Ντοσεβί βρίσκει από δεξιά τον Ντομίνγκες, ο οποίος βρίσκεται σε οριακή θέση, ωστόσο αυτό δεν τον εμποδίζει να πλασάρει ψύχραιμα και να μειώσει.