ΑΕΚ - Ανόρθωση 1-2 (VIDEO)

Η ΑΕΚ ηττήθηκε 2-1 σε φιλική αναμέτρηση από την Ανόρθωση, χωρίς να ικανοποιήσει με την απόδοσή της.

Ο Δέλλας παρέταξε την ΑΕΚ με 4-2-3-1 και τους: Μπαρόχα, Γκάλο, Λαμπρόπουλο, Κολοβέτσιο, Σοϊλέδη, Σιμόες, Γιόχανσον, Πλατέλλα, Μπαρμπόσα, Αραβίδη, Τζεμπούρ.

Στην αρχή η ΑΕΚ έδειξε προβλήματα στην κυκλοφορία της μπάλας, με τους παίκτες να κάνουν το εύκολο λάθος, ενώ η Ανόρθωση ήταν αυτή που μόλις στο 8' έχασε την πρώτη ευκαιρία του αγώνα όταν ο Λαμπρόπουλος έστρωσε άθελά του στον Αβράαμ ο οποίος μέσα στην περιοχή έκανε το σουτ, χωρίς αποτέλεσμα.

Η ΑΕΚ προσπάθησε σιγά-σιγά να κυκλοφορεί καλύτερη τη μπάλα και να παίζει κυρίως παράλληλα, χωρίς ωστόσο να είναι απειλητική μπροστά. Στο 19' λίγο έλειψε να χάσει τον Τζεμπούρ με κόκκινη κάρτα όταν χτύπησε με κλωτσιά τον Μπρούνο (μετά από επικίνδυνο παιχνίδι του δεύτερου), ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Μπαρμπόσα έκανε το πρώτο σουτ της Ενωσης στο φιλικό, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Στο 35ο λεπτό ήρθε το γκολ για τους Κύπριους, με τον Μακρή να σκοράρει με συρτό ωραίο σουτ μετά από έξυπνη κομπίνα σε εκτέλεση φάουλ.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ μπήκε με σκοπό να βελτιώσει την εικόνα της σε σχέση με τα πρώτα 45 λεπτά. Η ευκαιρία του Τζεμπούρ στο 47' -σε κοντινό σουτ το οποίο έδιωξε με δυσκολία ο γκολκίπερ της Ανόρθωσης- ήταν... παρένθεση, αφού στο 48' οι Κύπριοι κέρδισαν πέναλτι και συνάμα την αποβολή του Λαμπρόπουλου (ο οποίος δεν συνεννοήθηκε με τον Μπαρόχα). Ο Ντλοβού δεν λάθεψε και στο 51' η Ανόρθωση έκανε δύο τα τέρματά της. Πάντως, αξίζει να σημειωθεί πως η Ενωση παρέμεινε με 11 παίκτες στον αγωνιστικό χώρο μετά από συνεννόηση των δύο προπονητών. Ο Λαμπρόπουλος βγήκε και πήρε τη θέση του ο Τζανετόπουλος.

H συνέχεια ήταν ανάλογη για τους "κιτρινόμαυρους" που τα έβρισκαν σκούρα από την Ανόρθωση και δη από τον Ντλοβού που ήταν μόνιμη πηγή κινδύνου (τουλάχιστον μέχρι το 65' όταν και βγήκε από το ματς).

O Δέλλας προχώρησε σε αρκετές αλλαγές -και γύρισε το σύστημα σε 4-3-3- αλλά δεν υπήρξε ιδιαίτερη βελτίωση, αν και η ΑΕΚ βρήκε το γκολ στο 82ο λεπτό με κοντινό σουτ του Γροντή μετά από σέντρα του Ζόριτς.

Η ΣΥΝΘΕΣΗ ΤΗΣ ΑΕΚ: Μπαρόχα (63' Βούρας), Γκάλο, Λαμπρόπουλος (50' Τζανετόπουλος), Κολοβέτσιος, Σοϊλέδης (72' Πεταυράκης), Σιμόες (55' Ανάκογλου), Γιόχανσον, Πλατέλλας (72' Ζόριτς), Μπαρμπόσα (67' Κρισάντους), Αραβίδης, Τζεμπούρ (55' Γροντής).