ΤΟ ΠΡΩΤΟ: Πάρντο βάλ'το! Oλυμπιακός - Μπεσίκτας 2-1 (VIDEOS)

Ο Ολυμπιακός νίκησε 2-1 τη Μπεσίκτας σε φιλικό στο γήπεδο Καραϊσκάκη. Σκόραρε ο Φινμπόγκασον, επέστρεψε ο Μανιάτης, τραυματίστηκε ο Φορτούνης.

Ο Μάρκο Σίλβα ξεκίνησε το φιλικό με αλλαγές σε σχέση με το προηγούμενο και τον Φινμπόγκασον στον πάγκο. Στην ενδεκάδα βρίσκονταν οι: Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Βούρος, Σιόβας, Σαλίνο, Μιλιβόγεβιτς, Μπουχαλάκης, Φορτούνης, Πάρντο, Ντουρμάζ, Χάρα.

Στο πρώτο μέρος οι Πειραιώτες είχαν διάθεση και πίεζαν την τούρκικη ομάδα, αλλά υπήρχε πρόβλημα στη δημιουργία φάσεων και τους ανοιχτούς διαδρόμους των αντιπάλων, οι οποίοι ήταν στημένη εξαιρετικά στον αγωνιστικό χώρο.

Το ματς δεν ήταν και από τα καλύτερα που είχαμε δει και γι' αυτό έπαιξε ρόλο η τακτική νοοτροπία που θύμιζε... παρτίδα σκάκι. Η πρώτη καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό ήρθε στο 38ο λεπτό με τον Πάρντο να κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή μετά από κόρνερ, όμως η μπάλα κόντραρε σε πόδια αμυντικών και απομακρύνθηκε. Αυτή ουσιαστικά ήταν η απάντηση στην ευκαιρία της Μπεσίκτας στο 25', όπου ο Ρομπέρτο έπεσε σωστά και μπλόκαρε την προσπάθεια του Γκόμες από κοντά.

Στο 42ο λεπτό ήρθε η τελευταία φάση για το πρώτο μέρος και σίγουρα η καλύτερη για τον Ολυμπιακό. Μετά από κόρνερ του Φορτούνη από δεξιά, ο Χάρα πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα σταμάτησε πάνω στη γραμμή από τον Ζενγκίν και τον Εζιακούπ.

Στο δεύτερο μέρος ο Μάρκο Σίλβα προχώρησε σε τρεις αλλαγές. Ο Αυλωνίτης αντί του Σιόβα, ο Μαζουακού αντί του Σαλίνο και ο Φινμπόγκασον αντί του Χάρα. Λίγο αργότερα προχώρησε και σε αναγκαστική, αφού στο 54ο λεπτό έχασε με τραυματισμό τον Κώστα Φορτούνη.

Πέντε λεπτά μετά είχαμε το γκολ. Αυτή τη φορά δεν σκόραρε ο Πάρντο, αλλά σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Φινμπόγκασον, ο οποίος άνοιξε το σκορ προ κενής εστίας, ανοίγοντας συνάμα "λογαριασμό" με τη φανέλα του Ολυμπιακού.

Το γκολ αυτό βοήθησε στην τακτική διαφοροποίηση και αυτό είχε ως επακόλουθο να δούμε καλύτερο ματς. Η Μπεσίκτας προσπάθησε να ανέβει και να απειλήσει, ενώ ο Ολυμπιακός έβρισκε πλέον πιο εύκολα κενούς χώρους.

Οσο περνούσε ο χρόνος ο ρυθμός του αγώνα έπεφτε -λόγω των αλλαγών- ωστόσο είχαμε δύο σημαντικά στοιχεία. Το πρώτο, φυσικά, το γκολ της ισοφάρισης των φιλοξενούμενων με κεφαλιά του Ουισάλ στο 87', ενώ το δεύτερο ήταν η επανεμφάνιση του Γιάννη Μανιάτη σε δράση μετά το σοβαρό τραυματισμό του.

Το 1-1 των Τούρκων δεν διατηρήθηκε πολύ, αφού ο Ολυμπιακός βρήκε τρόπο να πάρει ξανά το προβάδισμα σε πέναλτι που κέρδισε ο Ντοσεβί και εκτέλεσε εύστοχα ο Φουστέρ στο 90ο λεπτό. Το 2-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα ενός φιλικού που θύμισε σε πολλές περιπτώσεις επίσημο ματς (ακόμα και στις κοκορομαχίες των παικτών των δύο ομάδων στις καθυστερήσεις).

To γκολ του Φινμπόγκασον:

Τα στιγμιότυπα του φιλικού:

Η ΣΥΝΘΕΣΗ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ: Ρομπέρτο (68' Καπίνο), Ελαμπντελαουί (90+1' Σάλιακας), Βούρος (68' Μποτία), Σιόβας (46' Αυλωνίτης), Σαλίνο (46' Μαζουακού), Μιλιβόγεβιτς (85' Μανιάτης), Μπουχαλάκης (76' Κασάμι), Φορτούνης (55' λ.τ. Φουστέρ), Πάρντο (76' Πουλίδο), Ντουρμάζ (69' Ντοσεβί), Χάρα (46' Φινμπόγκασον).

Σίλβα: "Θα πάρουμε παίκτες για να ενισχύσουμε την ομάδα"

20:49
Καλωσήρθατε στο live της φιλικής αναμέτρησης του Ολυμπιακού με την Μπεσίκτας στο "Γ. Καραϊσκάκης".
20:50
Η σύνθεση των "ερυθρολεύκων": Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Βούρος, Σιόβας, Σαλίνο, Μιλιβόγεβιτς, Μπουχαλάκης, Φορτούνης, Πάρντο, Ντουρμάζ, Χάρα.
20:51
Αρκετοί οπαδοί βρίσκονται στο πέταλο των οργανωμένων
20:52
"Άντε να περάσει η ώρα για να αρχίσει το ματς..."
20:56
Ο Κούλης Δουρέκας και ο Σάββας Θεοδωρίδης βρέθηκαν για λίγη ώρα στον αγωνιστικό χώρο.
20:58
Το αποψινό είναι το 8ο εφετινό φιλικό του Ολυμπιακού, ο οποίος μέχρι στιγμής μετρά τέσσερις νίκες, μία ισοπαλία και δύο ήττες.
20:59
Περίπου 10.000 θεατές βρίσκονται αυτήν την ώρα στο "Γ. Καραϊσκάκης".
20:59
Η σύνθεση της Μπεσίκτας: Ζενγκίν, Μπεκ, Γκουλούμ, Τόσιτς, Γιοκχάν, Χάτσινσον, Oυισάλ, Κουαρέσμα, Εζιακούπ, Τορέ, Γκόμες.
21:02
Στον αγωνιστικό χώρο παίκτες και διαιτητές.
21:03
Αρκετοί παίκτες όπως ο Δημήτρης Γούτας και ο Φάνης Τζανδάρης που βρίσκονται εκτός πλάνων βρίσκονται στις εξέδρες του γηπέδου.
21:03
Σέντρα στο ματς.
21:06
Ο Εστεμπάν Καμπιάσο έκανε νωρίτερα την εμφάνισή του και φυσικά γνώρισε την αποθέωση
21:06
Πιέζει ψηλά ο Ολυμπιακός στο ξεκίνημα.
21:08
5ο λεπτό: Mακρινή εκτέλεση φάουλ του Ντουρμάζ, η μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι.
21:09
"Ερυθρόλευκος" όρκος νίκης πριν από τη σέντρα
21:12
9ο λεπτό: Moνοκόμματο σουτ του Κουαρέσμα από πλεονεκτική θέση, η μπάλα πολλά μέτρα άουτ.
21:13
10ο λεπτό: Σουτ του Πάρντο, καμία ανησυχία για τον Ζενγκίν.
21:16
Από τις πτέρυγες προσπαθούν να επιτεθούν οι δύο ομάδες.
21:19
16ο λεπτό: Ωραίο πλασέ του Χάρα, ο Ζενγκίν αποκρούει.
21:20
Ο Σίλβα ζητά από τον Ντουρμάζ να συγκλίνει προς το κέντρο.
21:25
Αριστερά τώρα ο Κουαρέσμα, δεξιά ο Τορέ.
21:28
25ο λεπτό: Σπουδαία ευκαιρία για την Μπεσίκτας. Ο Γκόμες δεν μπορεί να νικήσει τον Ρομπέρτο από κοντά.
21:31
Άτσαλη πτώση του Ντουρμάζ και χτύπημα στο κεφάλι.
21:31
Τελικές: 3-2
21:32
Διάλειμμα για να δροσιστούν οι παίκτες.
21:35
32ο λεπτό: Σουτ του Γκόμες, ο Ρομπέρτο μπλοκάρει.
21:36
Τα επικίνδυνα μαρκαρίσματα από πλευράς Μπεσίκτας δεν λείπουν.
21:37
Πιο απειλητική η Μπεσίκτας μέχρι στιγμής.
21:40
37ο λεπτό: Mακρινό σουτ του Μιλιβόγεβιτς, η μπάλα άουτ.
21:41
38ο λεπτό: Καλό γύρισμα του Πάρντο προς τον Χάρα, ο Γκουλούμ προλαβαίνει και παραχωρεί κόρνερ.
21:42
Θετικότατος ο Βούρος μέχρι στιγμής με δύο σημαντικές παρεμβάσεις.
21:44
41ο λεπτό: Kαλή προσπάθεια και σουτ του Χάρα, ο Ζενγκίν αποκρούει.
21:45
42ο λεπτό: Kόρνερ του Φορτούνη από δεξιά, ο Χάρα παίρνει την κεφαλιά, η μπάλα αποκρούεται πάνω στη γραμμή από τον Ζενγκίν και τον Εζιακούπ!
21:48
Oι "ερυθρόλευκοι" υποστήριξαν ότι η μπάλα πέρασε τη γραμμή στην προηγούμενη φάση, αλλά ο Τριτσώνης έχει αντίθετη άποψη.
22:09
46ο λεπτό: Ο Αυλωνίτης αντί του Σιόβα, ο Μαζουακού αντί του Σαλίνο και ο Φινμπόγκασον αντί του Χάρα.
22:09
46ο λεπτό: Ο Μότα στη θέση του Τόσιτς.
22:10
Ο Πάρντο αρχίζει δεξιά και ο Ντουρμάζ αριστερά (στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου είχαν αλλάξει πλευρές).
22:15
52ο λεπτό: Σέντρα του Πάρντο από δεξιά με τη μία, ο Φινμπόγκασον βρίσκει την μπάλα, αλλά δεν καταφέρνει να της δώσει πορεία προς την εστία.
22:17
54ο λεπτό: Aναγκαστική αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Φορτούνης θα αποχωρήσει με φορείο.
22:18
Είναι κρίμα για τον παίκτη, ο οποίος συν τοις άλλοις πραγματοποίησε εξαιρετικές εμφανίσεις στα προηγούμενα φιλικά.
22:18
Ο Φορτούνης δείχνει να πονάει πολύ.
22:18
55ο λεπτό: O Φουστέρ στη θέση του Φορτούνη.
22:22
ΓΚΟΛ! Ολυμπιακός - Μπεσίκτας 1-0 (59ο λεπτό): Ο Μπουχαλάκης δίνει δεξιά στον Πάρντο, εκείνος γυρίζει και ο Φινμπόγκασον δεν δυσκολεύεται να ανοίξει το σκορ προ κενής εστίας.
22:25
Πολύ ωραία συνεργασία από τους "ερυθρόλευκους".
22:28
64o λεπτό: O Τοσούν αντί του Γκόμες, ο Σαχάν αντί του Κουαρέσμα και ο Φρέι αντί του Τορέ.
22:28
Κόρνερ: 8-3
22:29
65ο λεπτό: Koντρόλ και σουτ στην κίνηση από τον Φινμπόγκασον, η μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ζενγκίν.
22:31
68ο λεπτό: O Kαπίνο στη θέση του Ρομπέρτο, ο Ντοσεβί στου Ντουρμάζ και ο Μποτία στου Βούρου.
22:32
Θερμό χειροκρότημα από την πλειοψηφία των φίλων του Ολυμπιακού για τον Καπίνο.
22:39
76ο λεπτό: O Πουλίδο στη θέση του Πάρντο και ο Κασάμι στου Μπουχαλάκη.
22:47
84ο λεπτό: O Πεκτεμέκ αντί του Χάτσινσον και ο Μιλόσεβιτς αντί του Γκουλούμ.
22:49
86ο λεπτό: O Mανιάτης στη θέση του Μιλιβόγεβιτς.
22:49
Αποθεώνεται ο αρχηγός του Ολυμπιακού.
22:51
ΓΚΟΛ! Ολυμπιακός - Μπεσίκτας 1-1 (87ο λεπτό): Κόρνερ από αριστερά, ο Ουισάλ παίρνει μία πολύ δύσκολη ψηλοκρεμαστή κεφαλιά και ισοφαρίζει.
22:53
89o λεπτό: Πέναλτι για τον Ολυμπιακό και κίτρινη στον Σαχάν. Το κερδίζει ο Ντοσεβί.
22:54
ΓΚΟΛ! Ολυμπιακός - Μπεσίκτας 2-1 (90ό λεπτό): Ο Φουστέρ ευστοχεί και ξαναδίνει το προβάδισμα στους "ερυθρόλευκους".