Ρεάλ Σοσιεδάδ - Παναθηναϊκός 3-0 (VIDEOS)

Ο Παναθηναϊκός δεν απειλήθηκε στο μεγαλύτερο διάστημα της φιλικής αναμέτρησης του "Ανοέτα", αλλά δέχθηκε τρία γκολ στο φινάλε (το τρίτο προϊόν γκάφας) και ηττήθηκε 3-0 από την Ρεάλ Σοσιεδάδ.

Παναθηναϊκός INTIME SPORTS

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ επικράτησε 3-0 του Παναθηναϊκού σε φιλικό αγώνα που διεξήχθη το βράδυ της Τετάρτης (12/8) στο "Ανοέτα".

Ο Γιάννης Αναστασίου δοκίμασε διάταξη 4-3-2-1 και 4-1-4-1, αρχής γενομένης από τη χρήση του Νίκου Καλτσά σε πιο ελεύθερο ρόλο στο 4-3-2-1 (έμοιαζε με 4-4-1-1), ενώ ο Γιώργος Κουτρουμπής επέστρεψε στα στόπερ, δίπλα από τον Στάθη Ταυλαρίδη.

Παναθηναϊκός Μπεργκ INTIME SPORTS

Ο Παναθηναϊκός δημιούργησε κλασική ευκαιρία στο 20ό λεπτό με τον Μάρκους Μπεργκ (χαμένο τετ α τετ) και η Ρεάλ Σοσιεδάδ απάντησε στο 30ό, με τον Λουκ Στιλ να καταγράφει δύο αποκρούσεις στην ίδια φάση.

Η σύνθεση του "τριφυλλιού" διαφοροποιήθηκε κατά τα 7/11 στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και αρχικά έδειξε ανεβασμένο στην επίθεση, δεδομένου ότι έχασε ευκαιρίες με τους Νίκο Καρέλη και Μλάντεν Πέτριτς.

Οι πολλές αλλαγές έριξαν το ρυθμό του αγώνα, ο οποίος ήταν μοιρασμένος μέχρι το τελευταίο δεκάλεπτο, όπου η βασκική ομάδα, εκμεταλλευόμενη και τα αμυντικά λάθη του Παναθηναϊκού έφτασε σε μία ευρεία νίκη.

Έπειτα από γύρισμα του Ιμανόλ Αγκιρέτσε στο 82ο λεπτό, ο Μπρούμα άνοιξε το σκορ προ κενής εστίας, ο Σέρχιο Κανάλες διπλασίασε το προβάδισμα με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 87' και στην επόμενη φάση ο Αγκιρέτσε διαμόρφωσε το τελικό 3-0, αφού προηγουμένως είπε "ευχαριστώ" στον Ταυλαρίδη για την κακή μπαλιά του προς τον νεαρό Νίκο Γιαννακόπουλο, ο οποίος θα περίμενε ένα καλύτερο -ανεπίσημο- ντεμπούτο.

Ρεάλ Σοσιεδάδ: Ρούλι, Μπεργκάρα (66′ Πάρντο), Ινίγο, Γκρανέρο, Θουρουτούθα (66′ Κανάλες), Ζόνατας (46′ Αγκιρέτσε), Ρέγες, Κάστρο (46′ Μπρούμα), Αρίτς (46′ Θαλβούα), Κόντσα (66′ Έκτορ), Ντε Λα Μπέλα.

Παναθηναϊκός: Στιλ (76′ Γιαννακόπουλος), Βέμερ (46′ Μαρινάκης), Ταυλαρίδης, Κουτρουμπής (62′ Δώνης), Χουχούμης (46′ Νάνο), Ζέκα (76′ Αγγελόπουλος), Πράνιτς (46′ Σάντσεθ), Ατζαγκούν (46′ Πέτριτς), Νίνης (46′ Κλωναρίδης), Μπεργκ (46′ Λουντ), Καλτσάς (46′ Καρέλης).

Αγαπητοί φίλοι, καλησπέρα.
20:33
Το φιλικό παιχνίδι του Παναθηναϊκού με τη Ρεάλ Σοσιεδάδ στο Ανοέτα του Σαν Σεμπαστιάν, αρχίζει στις 21:00.
20:34
Για την ενδεκάδα, επελέγησαν από τον Αναστασίου οι Στιλ, Κουτρουμπής, Ταυλαρίδης, Βέμερ, Χουχούμης, Ζέκα, Πράνιτς, Νίνης, Ατζαγκούν, Καλτσάς, Μπεργκ.
20:39
Για τη Ρεάλ Σοσιεδάδ αρχίζουν οι Ρούλι, Μπεργκάρα, Ινίγο, Γκρανέρο, Ζουρουτούζα, Χόρι Κάστρο, Ζόνατας, Ρέγες, Ντε λα Μπέλα, Αρίτζ, Κόνχα.
20:40
Το φύλλο αγώνα, όπως το δημοσίευσε το επίσημο προφίλ της Ρεάλ Σοσιεδάδ στο Twitter.
20:47
Μεγάλο το ενδιαφέρον των Βάσκων φιλάθλων για το φιλικό της Σοσιεδάδ με τον Παναθηναϊκό.
20:48
Το ματς είναι μία εξαιρετική ευκαιρία για τον Γιάννη Αναστασίου, ώστε να δώσει χρόνο συμμετοχής στους Στιλ, Καλτσά, Χουχούμη και στη διάρκεια του ματς, στους Νάνο, Σάντσεθ.
20:49
Στον πάγκο είναι ο νεοαποκτηθείς τερματοφύλακας, Νίκος Γιαννακόπουλος και μένει να φανεί εάν θα πραγματοποιήσει το ανεπίσημο ντεμπούτο του.
20:50
Επίσης, στον πάγκο βρίσκονται οι Κλωναρίδης, Μαρινάκης, Αγγελόπουλος, Λουντ, Δώνης, Καρέλης, Νάνο, Σάντσεθ, Πέτριτς.
20:52
Η διεξαγωγή του φιλικού πέρασε από... πολλά κύμματα, αφού αρχικά ματαιώθηκε, αλλά τελικά οι δύο ομάδες συμφώνησαν.
20:54
Εικόνα από το Ανοέτα, λίγη ώρα πριν τη σέντρα.
20:58
Οι δύο ομάδες έχουν ολοκληρώσει την προθέρμανση τους και έχουν αποχωρήσει για τα αποδυτήρια.
20:59
Γίνεται η έξοδος των δύο ομάδων και των διαιτητών.
21:00
Οι παίκτες ανταλλάσσουν τις καθιερωμένες χειραψίες και γίνεται η επιλογή τερμάτων.
21:02
1' Αρχίζει το ματς.
21:02
Πρώτες επιθέσεις για τους γηπεδούχους.
21:04
Περίπου 10.000 θεατές στο Ανοέτα.
21:06
Προσπαθεί στα πρώτα λεπτά  ο Παναθηναϊκός να κυκλοφορήσει τη μπάλα και να επιτεθεί.
21:07
Μια εικόνα από το Ανοέτα, λίγα λεπτά μετά τη σέντρα.
21:09
Η μεσαία γραμμή του Παναθηναϊκού δεν έχει ξεκάθαρη διάταξη σε αυτά τα πρώτα λεπτά.
21:10
Στα πρώτα λεπτά, οι δύο ομάδες προσπαθούν να κυριαρχήσουν στη μεσαία γραμμή, αλλά καμία δεν τα έχει καταφέρει.
21:11
Η Σοσιεδάδ κέρδισε ένα φάουλ αριστερά όπως επιτίθεται, ο Γκρανέρο το εκτέλεσε γρήγορα, αλλά οι συμπαίκτες του αδράνησαν.
21:13
11' Ο Ζέκα έχασε τη μπάλα στη μεσαία γραμμή, ο Γκρανέρο βγήκε στην κόντρα και έκανε την πάσα αλλά ο Κουτρουμπής έκοψε πριν βγει το τετ α τετ.
21:13
12' Ο Τσόρι Κάστρο εκτέλεσε το κόρνερ, ο Βέμερ έχασε τον Ινίγο, αλλά η κεφαλιά του πέρασε άουτ.
21:14

21:15
Στιγμιότυπο από το ματς, με τον ήλιο να δύει πίσω από το Ανοέτα.
21:15
Οι χαφ του Παναθηναϊκού δεν έχουν καταφέρει να μεταφέρουν τη μπάλα στην επίθεση και να δημιουργήσουν.
21:16
14' Μακρινό συρτό σουτ του Ατζαγκούν, ο Ρούλι μπλόκαρε σταθερά.
21:17
15' Κλέψιμο ψηλά του Ατζαγκούν, αυτός έκανε την κάθετη στον Καλτσά, αλλά ο Ινίγο τον έκοψε και έβγαλε τη μπάλα.
21:19
Ο Παναθηναϊκός έχει πάρει τον έλεγχο του ματς και σταδιακά, φτάνει με αξιώσεις στην περιοχή της Σοσιεδάδ.
21:22
20' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Ο Μπεργκ και ο Νίνης έπαιξαν το ένα-δύο από δεξιά, αλλά η εκτέλεση του Σουηδού στο τετ α τετ δεν ήταν τόσο καλή.
21:23
Η επιθετική λειτουργία του ΠαναθηνΑϊκού είναι βελτιωμένη σε μεγάλο βαθμό.
21:23
21' Εκτέλεση κόρνερ του Κάστρο από δεξιά, μπλόκαρε άνετα ο Στιλ.
21:25
Έχει καλό ρυθμό ο Παναθηναϊκός και με επίκεντρο τους Νίνη και Πράνιτς, επιτίθεται οργανωμένα.
21:27
25' Λάθος πάσα του Στιλ, ο Κόντσα έκανε το κλέψιμο, όμως την πάσα του κάλυψε ο Ταυλαρίδης και δεν άφησε να βγει ευκαιρία.
21:28
26' Νέα λάθος πάσα από τον Χουχούμη, αυτή τη φορά πρόλαβε να διορθώσει ο Βέμερ προ του Κόντσα.
21:28
Νευρικότητα και επιπόλαια λάθη από τους μεσοαμυντικούς στα τελευταία λεπτά.
21:29
Κεφαλιά του Κουτρουμπή, μπλόκαρε ο Ρούλι.
21:30
Εξαιρετική κάθετη πάσα του Τσόρι Κάστρο, έκοψε πάλι ο Κουτρουμπής.
21:31
Η Σοσιεδάδ έχει πάρει τον έλεγχο του ματς και πιέζει τον Παναθηναϊκό.
21:33
30' Απίστευτη διπλή απόκρουση του Λουκ Στιλ! Ο Άγγλος γκολκίπερ απέκρουσε δύο φορές σε σουτ των Μάρκελ και Ζόνατας, μετά από πρώτη κεφαλιά του Ταυλαρίδη.
21:35
Το δεύτερο σουτ του Ζόνατας είναι ως μη γενόμενο, αφού υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ. Ακόμα και έτσι, η διπλή επέμβαση του Στιλ είναι τρομερή!
21:36
Με πολλές σέντρες επιτίθενται οι παίκτες της Σοσιεδάδ, αλλά ο Στιλ τις μπλοκάρει χωρίς λάθη μέχρι τώρα.
21:37
Ο Παναθηναϊκός με εξαίρεση ένα καλό τέταρτο, δεν έχει καταφέρει να κρατήσει την κατοχή της μπάλας και να επιτεθεί.
21:39
37' Ένα μαρκάρισμα του Ζόνατας στον Νίνη, ακολουθείται από μία διαμάχη των δύο ποδοσφαιριστών και ο Ζόνατας κιτρινίζεται.
21:40
Από κακή πάσα του Λουκ Στιλ, ο Αρίτζ πήρε τη μπάλα από δεξιά, έκανε τη σέντρα και ο Γκρανέρο στο πέναλτι έπιασε την κεφαλιά, αλλά αυτή κατέληξε άουτ.
21:41
Όσο σίγουρος είναι στις εξόδους και στις επεμβάσεις ο Στιλ, τόσο ασταθής είναι όταν έχει τη μπάλα στα πόδια απόψε.
21:44
Προσπαθούν να ανεβάσουν τη μπάλα οι παίκτες του Τριφυλλιού, αλλά το πρέσινγκ των γηπεδούχων είναι αποτελεσματικό.
21:45
Η αδυναμία του Παναθηναϊκού στο δημιουργικό κομμάτι συνεχίζεται.
21:47
Τέλος πρώτου ημιχρόνου.
21:56
Οι δύο ομάδες αποχωρούν για τα αποδυτήρια.
22:03
Βγαίνουν οι παίκτες και οι διαιτητές για το δεύτερο μέρος.
22:04
Αρκετές αλλαγές κάνει ο Αναστασίου.
22:06
Στο ματς οι Σάντσεθ, Μαρινάκης, Νάνο, Κλωναρίδης, Λουντ, Πέτριτς, Καρέλης.
22:06
48' Ο Λουντ εκτέλεσε το φάουλ από αριστερά, ο Καρέλης έκανε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε άουτ.
22:08
Για τη Σοσιεδάδ, μπήκαν οι Ζαλδούα, Μίκελ, Μπρούμα, Ατζιρέτε. Βγήκαν οι Αρίτζ, Ινίγο, Τσόρι Κάστρο και Ζόνατας.
22:09
Για τον Παναθηναϊκό, συνεχίζουν οι Στιλ, Ταυλαρίδης, Κουτρουμπής και Ζέκα.
22:09
50' Ωραία εκτέλεση φάουλ του Γκρανέρο, η μπάλα πέρασε άουτ.
22:10
Σκληρό μαρκάρισμα του Νάνο στον Κόντσα, συστάσεις από τον διαιτητή στον μπακ του Παναθηναϊκού.
22:12
51' Ο Νάνο γύρισε παράλληλα τη μπάλα από το πέναλτι, ο Πέτριτς έκανε την προβολή και η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.
22:14
Έχει μπει με διάθεση ο Παναθηναϊκός και είναι καλός στο επιθετικό κομμάτι.
22:16
Παρά τις αλλαγές προσώπων, τα εύκολα λάθη στην άμυνα συνεχίζονται. Κακό γύρισμα του Μαρινάκη, η μπάλα βγήκε κόρνερ.
22:17
Ο Αναστασίου δίνει οδηγίες στον Μαρινάκη.
22:18
Οι παίκτες της Σοσιεδάδ έχουν πάρει την κατοχή αυτά τα τρία λεπτά.
22:19
Οι έντεκα που άρχισαν το ματς.
22:20
Έχει πέσει ο ρυθμός του παιχνιδιού αυτά τα λεπτά.
22:21
Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό, ο Δώνης στη θέση του Κουτρουμπή.
22:23
Η Σοσιεδάδ ανέβασε την πίεση και εμποδίζει το ανέβασμα της μπάλας από τον Παναθηναϊκό.
22:24
65' Σέντρα του Νάνο, ο Ρούλι έκανε κακή έξοδο, αλλά ο Ινίγο έδιωξε προ του Πέτριτς.
22:26
67' Βγαίνουν οι Ζουρούτα, Μάρκελ και Κόντσα και μπαίνουν οι Πάρντο, Έκτορ και Κανάλες.
22:27
67' Γύρισμα του Μπρούμα από δεξιά, η μπάλα πέρασε από τον Στιλ και ο Μαρινάκης με προβολή έβγαλε πριν τους επιθετικούς της Σοσιεδάδ.
22:30
Οι αλλαγές έχουν αποδιοργανώσει τις δύο ομάδες και δεν έχουν δημιουργηθεί ευκαιρίες.
22:31
Κάπως πιο πιεστική η Σοσιεδάδ, αλλά όχι σε απειλητικό βαθμό.
22:32
Έχει την κατοχή η Σοσιεδάδ, ο Παναθηναϊκός προσπαθήσει να πρεσάρει, αλλά δεν τα καταφέρνει έως τώρα.
22:33
74' Ο Κανάλες εκτέλεσε το φάουλ από δεξιά από πλάγια θέση, στο δεύτερο δοκάρι ο Έκτορ σούταρε ψηλά άουτ.
22:34
Έβγαλαν κάποια κλεψίματα οι παίκτες του Παναθηναϊκού, αλλά οι Κλωναρίδης και Καρέλης με επιπόλαιες πάσες χάλασαν τις αντεπιθέσεις.
22:35
Ο Μπρούμα έκανε την κίνηση από δεξιά, συνέκλινε και σούταρε, όμως η μπάλα πέρασε πολλά μέτρα άουτ.
22:35
76' Οι Στιλ και Ζέκα αντικαθιστούνται από τους Γιαννακόπουλο και Αγγελόπουλο.
22:37
Ο Παναθηναϊκός εξακολουθεί να έχει αδυναμίες στη δημιουργία.
22:39
Πρώτη επαφή του Γιαννακόπουλου, μετά από μακρινό σουτ του Έκτορ.
22:42
82' ΤΟ 1-0: Ο Μπρούμα σε κενή εστία πλάσαρε, μετά από κίνηση του Αγκιρέτσε στην πλάτη της άμυνας και γύρισμα του.
22:43
Ο Κανάλες έκανε την κάθετη πάσα στον Αγκιρέτσε, τον οποίο κάλυπτε ο Αγγελόπουλος στο οφσάιντ.
22:44
Προσπαθεί να βγάλει αντεπίθεση ο Παναθηναϊκός αλλά δεν μπορεί.
22:45
Έχει ανοίξει η άμυνα του Παναθηναϊκού από τα άκρα και η Σοσιεδάδ βρίσκει διαδρόμους.
22:47
87' ΤΟ 2-0: Ο Κανάλες εκτέλεσε το φάουλ από μακρινή απόσταση και με ωραίο σουτ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
22:49
88' ΤΟ 3-0: Ο Ταυλαρίδης γύρισε τη μπάλα στον Γιαννακόπουλο, όμως δεν έβαλε δύναμη και ο Αγκιρέτσε πρόλαβε την έξοδο του γκολκίπερ του Τριφυλλιού και σε κενή εστία, σκόραρε.
22:50
Τέλος παιχνιδιού.
22:50
Με ένα καταστροφικό τελευταίο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός ηττάται 3-0 από τη Ρεάλ Σοσιεδάδ.
22:51
Σε ένα ματς που ναι μεν δεν έθελξε με την απόδοση του, ο Παναθηναϊκός σε καμία περίπτωση δεν ήταν για ήττα με 3-0.
22:53
Παρόλα αυτά, οι επιπολαιότητες κατά διαστήματα και ειδικά στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός δέχτηκε τρία γκολ γνώρισε μία βαριά ήττα.