Ολυμπιακός - εθνική Κατάρ 1-1

Ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε πολλά προβλήματα αμυντικής φύσεως στο φιλικό αγώνα με την εθνική Κατάρ επί ελβετικού εδάφους, ωστόσο απέφυγε την ήττα (1-1) χάρη σε γκολ του Δημήτρη Σιόβα στο 88ο λεπτό. Ανεπίσημο ντεμπούτο με την ερυθρόλευκη φανέλα ο Εστεμπάν Καμπιάσο.

Καμπιάσο INTIME SPORTS

Ισόπαλος 1-1 αναδείχθηκε ο Ολυμπιακός με την εθνική Κατάρ σε φιλική αναμέτρηση επί ελβετικού εδάφους, τα έσοδα της οποίας θα δοθούν στη UNICEF .

Τρεις διαφοροποιήσεις συγκριτικά με το φιλικό κόντρα στην Μπεσίκτας επεφύλασσε το αρχικό σχήμα των "ερυθρολεύκων" (ο Αρτούρ Μαζουακού αντί του Λεάντρο Σαλίνο στο αριστερό άκρο της άμυνας, ο Νταβίντ Φουστέρ αντί του τραυματία Κώστα Φορτούνη πίσω από τον προωθημένο Άλφρεντ Φινμπόγκασον, ο οποίος προτιμήθηκε από τον Φράνκο Χάρα).

Η αναμέτρηση του "Ράπερσβιλ Στάντιουμ" της Ελβετίας άρχισε με μία ευκαιρία εκατέρωθεν, αφού ο Ολυμπιακός έχασε τετ α τετ με τον Τζίμι Ντουρμάζ στο 5' και η εθνική Κατάρ απείλησε δύο φορές στην ίδια φάση με τον Αμπντελκαρίμ Χασάν Φαντλάλα στο 12'.

Οι "ερυθρόλευκοι" αντιμετώπισαν προβλήματα τόσο στο αριστερό άκρο της άμυνας όσο και στο δημιουργικό κομμάτι, ωστόσο έβρισκαν τρόπους για να αγχώνουν τον τερματοφύλακα Κλοντ Αμίν, κατά κύριο λόγο με τον Νταβίντ Φουστέρ (απείλησε στο 24', το 28' και το 42').

Ο Ρομπέρτο κατέγραψε μία σπουδαία απόκρουση στο 33ο λεπτό σε κοντινό πλασέ του δραστήριου Χασάν Αλ Χάιντος, ενώ ο Ολυμπιακός άγγιξε το γκολ στο 38ο, όταν το σουτ του Τζίμι Ντουρμάζ, έπειτα από ωραία προσπάθεια του Μαζουακού, πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Με ανεβασμένη διάθεση επανήλθαν οι παίκτες του Μάρκο Σίλβα για το δεύτερο ημίχρονο, καθώς δημιούργησαν αξιόλογες τελικές σε 20 λεπτά και στον αντίποδα η Εθνική Κατάρ απείλησε στο 65' με τον Μοχαμέντ Μουνταρί.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Σίλβα έβαλε τον Σαλίνο δεξιά αντί του Ομάρ Ελαμπντελαουί, τον Τάσο Αυλωνίτη αντί του Πραξιτέλη Βούρου, τον Ματιέ Ντοσεβί αντί του Φελίπε Πάρντο και τον Άλαν Πουλίδο αντί του Τζίμι Ντουρμάζ, ενώ ο Εστεμπάν Καμπιάσο πραγματοποίησε το ανεπίσημο ντεμπούτο του, αντικαθιστώντας τον Λούκα Μιλιβόγεβιτς.

Από το 74ο λεπτό και μέχρι το τέλος, ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε με χαφ τους Καμπιάσο-Γιάννη Μανιάτη και τον Παϊτίμ Κασάμι σε ρόλο αντί-Φουστέρ, ενώ σε εκείνο το χρονικό σημείο ο Χάρα αντικατέστησε τον Φινμπόγκασον.

Ο Πουλίδο επιχείρησε ένα καλό σουτ που πέρασε λίγο άουτ στο 77ο λεπτό και ο Γιάννης Μανιάτης ένα ακίνδυνο ψηλοκρεμαστό στο 80', προτού η εθνική Κατάρ ανοίξει το σκορ, έπειτα από κακή έξοδο του Ρομπέρτο και πλασέ του Χασάν σε κενή εστία στο 81'.

Τελικά, ο Ολυμπιακός απέφυγε την ήττα χάρη σε ωραία γυριστή κεφαλιά του Δημήτρη Σιόβα, έπειτα από σέντρα του Ντοσεβί στο 88ο λεπτό, ενώ αμέσως μετά ο Μαζουακού απείλησε για την ανατροπή με άστοχο σουτ.

Το γκολ της εθνικής Κατάρ (81')

Το γκολ του Ολυμπιακού (88')

Ολυμπιακός: Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί (66' Σαλίνο), Μαζουακού, Σιόβας, Βούρος (66' Αυλωνίτης), Μιλιβόγεβιτς (66' Καμπιάσο), Μπουχαλάκης (66' Κασάμι), Φουστέρ (74' Μανιάτης), Πάρντο (66' Ντοσεβί), Ντουρμάζ (66' Πουλίδο), Φινμπόγκασον (74' Χάρα).

Εθνική Κατάρ: Αμίν, Αλί, Φαντλαλά, Σιντίκ, Μουφτάχ, Αλ Χαιντός, Αντάμ, Μοχαμέντ, Τρέσορ, Μουνταρί, Αμπντελρχμάν.

Το live του φιλικού

18:02
Καλησπέρα σας.
18:03
Μαζί θα παρακολουθήσουμε την φιλική αναμέτρηση ανάμεσα στον Ολυμπιακό και την Εθνική Κατάρ που ξεκινάει σε περίπου μισή ώρα.
18:03
Πάμε να δούμε τους 11 που επέλεξε ο Μάρκο Σίλβα...
18:04
Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Μαζουακού, Σιόβας, Βούρος, Μιλιβόγεβιτς, Μπουχαλάκης, Φουστέρ, Πάρντο, Ντουρμάζ, Φινμπόγκασον.

Αμίν, Αλί, Φαντλάλα, Σιντίγκ, Μουφτάχ, Αλχάβντος, Άνταμ, Μοχάμεντ, Τρέσορ, Μουντάρι και Αμπντελχρμάν.
18:05

Όλα τα έσοδα της συγκεκριμένης αναμέτρησης θα προσφερθούν στην UNICEF, στηρίζοντας την προσπάθειά της για όλα τα παιδιά που έχουν ανάγκη.

18:07
Αναφορικά με την διάταξη των Πειραιωτών, στο τέρμα θα είναι ο Ρομπέρτο, δεξιός μπακ ο Ελαμπντελαουί, αριστερά ο Μαζουακού και σέντερ μπακ οι Βούρος και Σιόβας. Οι Μιλιβόγεβιτς και Μπουχαλάκης θα βρίσκονται στο άξονα, ο Φουστέρ πίσω από τον Φινμπόγκασον και στα άκρα οι Πάρντο (αριστερά) και Ντουρμάζ (δεξιά).
18:10

18:20
Θυμίζουμε ότι πριν λίγες ημέρες ο Ολυμπιακός είχε αναμετρηθεί σε φιλική αναμέτρηση με την Μπεσίκτας στο Φάληρο και επικράτησε με σκορ 2-1.
18:20
Οι Πειραιώτες ξεκινούν τις υποχρεώσεις του για το πρωτάθλημα στις 23 Αυγούστου, υποδεχόμενο στο Φάληρο τον Πανιώνιο.
18:21
Λείπουν λόγω τραυματισμού οι Ντομίνγκες και Φορτούνης, ενώ ο Καμπιάσο θέλει να είναι έτοιμος στην πρεμιέρα της Super League.
18:29
Στο γήπεδο υπάρχουν και φίλαθλοι του Ολυμπιακού από γύρω περιοχές στην Ελβετία.
18:31
Τώρα μαζεύονται όλοι οι παίκτες των δυο ομάδων για μια αναμνηστική φωτογραφία.
18:33
Σέντρα στο ματς.
18:36
3' Πρώτο σουτ από τον Μουντάρι, άουτ η μπάλα.
18:38
5' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Συνεργάστηκαν πολύ καλά οι παίκτες του Ολυμπιακού, ο Ντουρμάζ νικήθηκε στο τετ α τετ από τον τερματοφύλακα, Αμίν, ενώ στην συνέχεια το σουτ του Φουστέρ κατέληξε άουτ.
18:41
Δυο σουτ από πλευράς Κατάρ δεν ανησύχησαν τον Ρομπέρτο, καταλήγοντας άουτ.
18:44
Προσπαθεί να βρει ρυθμό ο Ολυμπιακός...
18:45
12' Πολύ καλή στιγμή για το Κατάρ με τον Φαντλάλα, ο οποίος αρχικά νικήθηκε από τον Ρομπέρτο και στην συνέχεια σούταρε ξανά, αλλά με σωτήριο τάκλιν έδιωξε ο Σιόβας.
18:48
Έχει "θεματάκια" ως τώρα η άμυνα του Ολυμπιακού, καθώς υπάρχουν κενά και έχουν βρει χώρους για να απειλήσουν οι παίκτες του Κατάρ.
18:50
Οι δύο ομάδες λίγο πριν τη σέντρα
18:51
18' Ο Φαντλάλα υποχρέωσε τον Ρομπέρτο σε μια ακόμη σπουδαία επέμβαση, αφού σούταρε μέσα από την περιοχή και ο Ισπανός γκολκίπερ πετάχτηκε και έδιωξε σε κόρνερ.
18:52
Ο Ολυμπιακός πρέπει να βελτιώσει και το δημιουργικό του κομμάτι...
18:53
Στο γήπεδο και ο Κριστιάν Καρεμπέ.
18:54
Μια από τις μάχες που έχει δώσει ο Άλφρεντ Φινμπόγκασον.
18:55
Είμαστε στα μισά του πρώτου μέρους και ο Ολυμπιακός έχει μια καλή στιγμή ως τώρα έναντι δυο από πλευράς Κατάρ.
18:57
24' Καλό σουτ του Φουστέρ, η μπάλα κάπου ακούμπησε και κατέληξε κόρνερ, περνώντας δίπλα από το δεξί δοκάρι του Αμίν.
18:59
Ο Μαζουακού είναι από τους δραστήριους του Ολυμπιακού.
18:59
26' Πρώτες βοήθειες στον Φουστέρ ύστερα από ένα άτσαλο πέσιμο στο χορτάρι. Ευκαιρία για τους παίκτες να δροσιστούν λίγο.
19:01
28' Σέντρα σουτ του Φουστέρ από τα δεξιά, ο Αμίν υποχρεώθηκε σε εντυπωσιακή επέμβαση για να διώξει σε κόρνερ.
19:03
30' Πέμπτο κόρνερ για το Κατάρ, ένα έχει ο Ολυμπιακός.
19:05
Παντού Έλληνες και φίλοι του Ολυμπιακού.
19:07
33' Νέα σωτήρια επέμβαση του Ρομπέρτο στο κοντινό πλασέ του Αλχάβντος από πλάγια θέση.
19:09
36' Νέο κενό από την αριστερή πλευρά της άμυνας του Ολυμπιακού, ο Αλχάβντος κινήθηκε απειλητικά, έστρωσε στον Φαντλάλα, όμως το σουτ του βρήκε πάνω στον Ελαμπντελαουί.
19:11
38' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Μαζουακού γύρισε πολύ όμορφα στον αμαρκάριστο Ντουρμάζ, αλλά ο διεθνής Σουηδός εξτρέμ από πολύ καλή θέση σούταρε λίγο πάνω από το δοκάρι του Αμίν. Μια ανάσα από το 1-0 η ομάδα του Πειραιά.
19:14
Βγάζει συμπεράσματα ο Μάρκο Σίλβα.
19:15
42' Εξαιρετική συνεργασία από τους παίκτες του Ολυμπιακού, ωραίο σπάσιμο του Φινμπόγκασον στον Φουστέρ, αλλά το πλασέ του Ισπανού δεν βρήκε στόχο. Μια ακόμη καλή στιγμή για την ομάδα του Σίλβα.
19:18
Λήξη πρώτου ημιχρόνου.
19:36
Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
19:39
48' Πολύ καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Ο Φινμπόγκασον εκμεταλλεύτηκε το λάθος της άμυνας του Κατάρ, πήρε την μπάλα, σούταρε από το ύψος της περιοχής με το αριστερό, αλλά απέκρουσε ο Αμίν.
19:41
Μικρή διακοπή στο ματς εξαιτίας τραυματισμού του Μουντάρι.
19:44
53' Ο Πάρντο έκανε πολύ ωραία ενέργεια από τα δεξιά, μπήκε στην περιοχή, έκανε αριστερό φαλτσαριστό σουτ, σημαδεύοντας το απέναντι παραθυράκι του Αμίν, αλλά η μπάλα κατέληξε λίγο άουτ.
19:44
Ο Καμπιάσο στον πάγκο του Ολυμπιακού.
19:46
55' Σουτ του Μπουχαλάκη, κόντρα και κόρνερ. Το έκτο των Πειραιωτών ως τώρα...
19:48
57' Ο Αμπντουλά στο ματς αντί του Άνταμ.
19:50

19:51
60' Ο Αλσίμπ αντί του Αμίν. Αλλαγή τερματοφύλακα για το Κατάρ.
19:51
61' Κίτρινη κάρτα στον Μιλιβόγεβιτς για σκληρό φάουλ.
19:53
62' Νέο σουτ από τον Φινμπόγκασον, ο Αλσίμπ κατάφερε να μπλοκάρει την μπάλα. Μια ακόμη τελική από τον Ισλανδό φορ.
19:55
Παρακολουθεί το ματς και ο Γρηγόρης Γεωργάτος.
19:56
65' Σέντρα του Μιλιβόγεβιτς, κεφαλιά του Φινμπόγκασον, μαζεύει ο Αλσίμπ. Προηγουμένως ο Πάρντο έκανε εξαιρετική προσπάθεια από τα δεξιά.
19:56
65' Σουτ του Μουντάρι και πολύ καλή επέμβαση του Ρομπέρτο.
19:57
66' Μαζεμένες αλλαγές από τον Μάρκο Σίλβα. Μπήκε και ο Καμπιάσο...
20:00
Μπήκε ο Σαλίνο και τοποθετήθηκε δεξιά στην άμυνα, ο Καμπιάσο στο πλάι του Κασάμι ως αμυντικοί μέσοι, δεξιά ο Ντοσεβί και αριστερά ο Πουλίδο, ενώ ο Αυλωνίτης είναι ο παρτενέρ του Σιόβα στα στόπερ.
20:01
Μικρό διάλειμμα για να δροσιστούν οι παίκτες. Υπάρχει πολλή ζέστη...
20:03
Να πούμε πως στο 70' μπήκε και ο Καλίφα για το Κατάρ.
20:05
Πρώτη εμφάνιση για τον Καμπιάσο.
20:05
74' Έξω οι Φινμπόγκασον και ο Φουστέρ, μέσα οι Χάρα και Μανιάτης.
20:09
77' Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό, με τον Πουλίδο να σουτάρει με το δεξί και την μπάλα να καταλήγει λίγο άουτ.
20:11
80' Ψηλοκρεμαστό σουτ του Μανιάτη, άουτ η μπάλα.
20:12
81' ΓΚΟΛ για το Κατάρ. Οι παίκτες του Κατάρ κινήθηκαν πολύ καλά από τα αριστερά, βγήκε παράλληλη μπαλιά, ο Ρομπέρτο δεν έκανε καλή έξοδο και ο Χασάν με πλασέ σε άδεια εστία έκανε το 1-0. Κακή αντίδραση της άμυνας των Πειραιωτών σε αυτή την φάση.
20:15
Αρκετά προβλήματα αντιμετωπίζει ανασταλτικά ο Ολυμπιακός...
20:17
Ο Ολυμπιακός απειλείται να χάσει ύστερα από τέσσερις σερί νίκες σε φιλικά προετοιμασίας.
20:18
87' Όγδοο κόρνερ για τον Ολυμπιακό, το οποίο όμως πέρασε ανεκμετάλλευτο.
20:19
88' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό. Ο Ντοσεβί έβγαλε ωραία σέντρα από τα δεξιά, ο Σιόβας έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ισοφαρίζοντας σε 1-1.
20:22
89' Σουτ από τον Μαζουακού, άουτ η μπάλα.
20:24
Λήξη του αγώνα.
20:24
Ο Ολυμπιακός ήρθε ισόπαλος με σκορ 1-1 με το Κατάρ στο τελευταίο του φιλικό πριν την επίσημη έναρξη των υποχρεώσεων του.