Καλλονή - Ηρακλής 0-1

Ο Εμάνουελ Περόνε σκόραρε κατά της πρώην ομάδας του και ο Ηρακλής είχε νικηφόρα πρεμιέρα (1-0) στη Μυτιλήνη. Χωρίς ευκαιρίες η Καλλονή, κινδύνευσε με βαρύτερη ήττα.

Καλλονή Ηρακλής Super League

Με τον ενθουσιασμό της ομάδας που επέστρεψε στη Super League ο Ηρακλής αιφνιδίασε την υπνωτισμένη Καλλονή και από το 7' είχε το προβάδισμα με το μονοκόμματο σουτ του Εμάνουελ Περόνε. Ο Αργεντινός ήταν μόνη πηγή κινδύνων για την άμυνα των Λέσβιων, η οποία αντιμετώπισε τρομερά προβλήματα από το κάθετο παιχνίδι των φιλοξενούμενων. Δύο φορές μάλιστα βρέθηκε σε θέση βολής ο φορ του Γηραιού, αλλά στο 10' σούταρε άουτ και στο 12' νικήθηκε από τον Χογκ.

Η χαμένη ευκαιρία του Κυριακίδη στο 29' ήταν ακόμη μία απόδειξη της υπεροχής της ομάδας του Νίκου Παπαδόπουλου, η οποία εκμεταλλευόταν την έλλειψη τρεξιμάτων από τους γηπεδούχους στη μεσαία γραμμή. Ο Κεϊτά ήταν βαρύς και ο Κλαντρούμπσκι εκτός κλίματος, με αποτέλεσμα η Καλλονή να υστερεί εμφανώς και ο Μάρκοβιτς να είναι απομονωμένος. Η κακή εκτέλεση από πλεονεκτική θέση του Μανούσου στο 40' ήταν όαση στην απόδοση της ομάδας των νησιωτών που κρατούσαν μπάλα, δεν είχαν όμως ουσία.

Η οπισθοχώρηση του Ηρακλή βοήθησε την Καλλονή να πλησιάσει προς την περιοχή του Χουάντερσον, ούτε όμως η είσοδος του ομογενή Ελλακόπουλου ούτε η προσπάθεια του Μάρκοβιτς να γυρίσει πιο πίσω για να τροφοδοτηθεί έφεραν αποτέλεσμα. Ο Ηρακλής ήλεγχε την κατάσταση, ενώ ο Παπαδόπουλος επενέβη από τον πάγκο με Χαντί και Πορτουλίδη, καταφέρνοντας να ανανεώσει τον οξυγόνο στην 11άδα και να θωρακίσει την ομάδα του. Ταυτόχρονα οι Θεσσαλονικείς βρήκαν ξανά χώρους και σε δύο περιπτώσεις, στο 72' με τον Κυριακίδη (χαμένο τετ α τετ) και στο 79' με τον Μπαρτολίνι (δοκάρι), σπατάλησαν την ευκαιρία για το 2-0 και την αποφυγή της πίεσης. Η οποία -αλήθεια είναι ότι- εκτονώθηκε σ' ένα φάουλ που πέρασε ανεκμετάλλευτο και ο Ηρακλής πανηγύρισε το διπλό.

Ο Κοσμάς Τσιλιανίδης έπαιξε με άγνοια κινδύνου και επιβεβαίωσε τις καλές κριτικές που τον συνόδευαν από την περυσινή περίοδο. Στη μία ώρα που αγωνίστηκε ήταν ο πιο δραστήριος παίκτης του Ηρακλή, δίνοντας μάλιστα την ασίστ για το μοναδικό γκολ του αγώνα.

Ο Πολ Κεϊτά έμεινε στο γήπεδο για 90 λεπτά και εξέθεσε τον προπονητή του για την απόφασή του αυτή. Αργός στις αντιδράσεις του και βαρύς επιθετικά απέτυχε ν' ανταποκριθεί στο ρόλο του.

Ο Ηρακλής πόνταρε στην ομοιογένεια της περυσινής 11άδας του και πετυχαίνοντας νωρίς ένα γκολ έβαλε πίεση στην Καλλονή. Ήταν το ιδανικό ξεκίνημα για την ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου στο νέο πρωτάθλημα, αφού μαζί με την αυτοπεποίθηση θα δώσει έξτρα κίνητο στον κόσμο να τον στηρίξει από νωρίς. Η Καλλονή άλλαξε αρκετά, αλλά δεν πήρε πράγματα από τα νέα πρόσωπα, αφού υστέρησαν ο Κλαντρούμπσκι και ο Μάρκοβιτς. Ούτε όμως από τα παλιά, αφού Κεϊτά και Μανούσος δεν βοήθησαν καθόλου.

Καλλονή: Χογκ, Τσαμπούρης, Αναστασιάδης, Αντέτζο, Κρολ, Κεϊτά, Καλτσάς (53' Ελλακόπουλος), Γεωργίου (67' Σάμπα), Κλαντρούμπσκι (76' Μπουρούς), Μανούσος, Μάρκοβιτς

Ηρακλής: Χουάντερσον, Μπουκουβάλας, Στάμου, Μπαρτολίνι, Σαραμαντάς, Ιντζόγλου, Λάζαρ (66' Πορτουλίδης), Τσιλιανίδης (60' Χαντί), Ρομάνο (81' Ζιαμπάρης), Κυριακίδης, Περόνε

To live

18:51
Φίλες και φίλοι καλησπέρα και καλή σεζόν να έχουμε όλοι.
18:52
Σε περίπου 20 λεπτά έχουμε σέντρα στο παιχνίδι της Καλλονής με τον Ηρακλή. Ο Γηραιός επέστρεψε στην Super League μετά από τέσσερα χρόνια.
18:56
Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

ΚΑΛΛΟΝΗ (Θεοδωρίδης): Χογκ, Τσαμπούρης, Αντέτζο, Αναστασιάδης, Κρολ, Κεϊτά, Κλαντρούμπσκι, Καλτσάς, Γεωργίου Μανούσος, Μάρκοβιτς.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Παπαδόπουλος): Χουάντερσον, Μπουκουβάλας, Μπαρτολίνι, Στάμου, Σαραμαντάς, Ιντζόγλου, Λάζαρ, Τσιλιανίδης, Ρομάνο, Κυριακίδης, Περόνε.
19:00
Για την Καλλονή ο... νέος Θαλής Θεοδωρίδης κάνει το ντεμπούτο του στους πάγκους της Super League. Ο Χογκ θα καθίσει κάτω από τα δοκάρια. Δεξιά προς τα αριστερά στην άμυνα οι: Τσαμπούρης, Αντέτζο, Αναστασιάδης και Κρολ (ο Πολωνός αριστερός μπακ).

Στο κέντρο κόφτες οι Κεϊτά, Καλτσάς λίγο πιο μπροστά ο Κλαντρούμπσκι. Γεωργίου, Μανούσος στα άκρα και στην κορυφή ο Μάρκοβιτς
19:02
Πάμε και στον Γηραιό που δεν έχει πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα σε σχέση με τα ματς της Football League. Κάτω από τα δοκάρια ο Χουάντερσον. Δεξιά προς τα αριστερά στην άμυνα οι: Μπουκουβάλας, Μπαρτολίνι, Στάμου, Σαραμαντάς.

Ίντζογλου και Λάζαρ στα χαφ (κόφτες). Ο Ρομάνο σε ρόλο οργανωτή και δίπλα του οι Τσιλιανίδης, Κυριακίδης. Στην κορυφή ο Περόνε
19:04

19:11
Οι παίκτες ολοκλήρωσαν το ζέσταμα τους και πλέον όλα είναι έτοιμα για τη σέντρα.
19:13
Γεμάτο το γήπεδο της Καλλονής, ενώ στην κερκίδα υπάρχουν πολλές ωραίες παρουσίες.
19:15
Εδώ να σημειώσουμε πως συνήθως την πρώτη αγωνιστική έχουμε αρκετά γκολ στα γήπεδα της Superleague. Το όβερ 2.5 στο παιχνίδι μας δίνει 2.85 στον stoiximan
19:16
Σέντρα στο παιχνίδι μας!
19:16
Περιμένουμε να δούμε τα πρώτα στοιχεία των Κρολ, Κλαντρούμπσκι και Μάρκοβιτς.
19:17
Επιθετικό φάουλ στον Χουάντερσον από τον Μάρκοβιτς. Σε εξαιρετική κατάσταση ο Σέρβος στις τελευταίες προπονήσεις.
19:18
3' Κόρνερ για τον Ηρακλή. Ο Αναστασιάδης τελευταία στιγμή έκοψε τον Ρομάνο.
19:19
4' Αναμπουμπούλα στην άμυνα της Καλλονής. Σε θέση οφσάιντ ο Περόνε. Δεν πρέπει να ήταν ο Αργεντινός.
19:20

Κατάμεστο το Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης στη πρεμιέρα της Super League 2015-2016!

Posted by Kalloni FC on Saturday, 22 August 2015
19:20
6' Σκληρό φάουλ του Τσαμπούρη στον Ρομάνο. Γλύτωσε την κάρτα ο έμπειρος αμυντικός.
19:21
Την ίδια ώρα ο Πανθρακικός φιλοξενεί τον Αστέρα Τρίπολης στην Κομοτηνή. Στο 0-0 το παιχνίδι.
19:22
7' Γκοοοοοοοοοοοολ!! 1-0 ο Ηρακλής με τον Περόνε!
19:23
Ωραία μπαλιά του Τσιλιανίδη στον Περόνε στην περιοχή, αυτός με σουτ θα σκοράρει εναντίον της πρώην του ομάδας.
19:24
Πρώτο γκολ στο πρωτάθλημα για τη σεζόν 2015-2016 από τον Εμάνουελ Περόνε. Σας είπαμε και πριν το όβερ έδινε 2.85.
19:25
10' Νέα τεράστια ευκαιρία για τον Ηρακλή να σκοράρει! Ο Περόνε από τα αριστερά έγινε κάτοχος της μπάλας, το σουτ του θα περάσει άουτ.
19:26
Ο σκόρερ του Ηρακλή, Εμάνουελ Περόνε
19:27
12' Τετ α τετ του Περόνε, μετά από κάθετη του Τσιλιανίδη, ο Χογκ θα τον σταματήσει με τα πόδια!
19:28
Τρομερό παιχνίδι. Πάνω κάτω η μπάλα όλη την ώρα με την Καλλονή να αφήνει πολλούς κενούς χώρους πίσω.
19:28
14' Κόρνερ για τον Ηρακλή.
19:30
Πέντε τελικές για τον Ηρακλή. Οι τρεις στην εστία. Καμία για την Καλλονή.
19:30
15' Κόρνερ από τον Σαραμαντά, υπέρ της Καλλονής. Μπερδεύτηκαν οι αμυντικοί του Ηρακλή.
19:31
16' Εκτέλεση κόρνερ από τον Τσαμπούρη, ο Αναστασιάδης πιο ψηλά απ όλους θα στείλει τη μπάλα άουτ.
19:32
Άφαντος ο Κλαντρούμπσκι μέχρι στιγμής. Δεν βοηθά στην ανάπτυξη καθόλου.
19:34
Τρομερό ματς από τον Τσιλιανίδη. Με τη μία η μπάλα πάντα στην επίθεση. Έχει κάνει ωραίο δίδυμο με τον Περόνε "ταΐζοντας" τον με πάσες.
19:34
19' Φάουλ για την Καλλονή με τον Τσαμπούρη, δεν ανησυχεί ο Χουάντερσον από την κεφαλιά του Αναστασιάδη.
19:35
Δύσκολη αρχή για τον rookie Θαλή Θεοδωρίδη.
19:37
Δεμένη ομάδα ο Ηρακλής. Μπορεί τα περισσότερα παιδιά να έπαιζαν πέρσι στην Football League, όμως έχουν χημεία και αυτό βγαίνει στο γήπεδο.
19:37
21' Σουτ του Τσαμπούρη, ο Χουάντερσον δεν ανησυχεί.
19:38
Ο Λάζαρ βρέθηκε με τη μπάλα στην περιοχή και έχοντας πεδίο να σουτάρει, έκανε όμως το κάτι παραπάνω. Μεγάλη ευκαιρία εδώ για τον Ηρακλή. Την πάσα έδωσε ο Μπουκουβάλας.
19:40
Στο άλλο ματς ο Αστέρας Τρίπολης άνοιξε το σκορ με τον Μπερτόλιο επί του Πανθρακικού.
19:40
Φάουλ σε καλό σημείο για την Καλλονή. Δεν ανησυχούν οι παίκτες του Γηραιού.
19:41
Φωνές του Θεοδωρίδη στον Κεϊτά που... περπατάει στο παιχνίδι.
19:42
Για να δούμε τι λύσεις έχουν οι δυο προπονητές:

Στον πάγκο της Καλλονής οι: Δαύκος, Βαλλιός, Ελακόπουλος, Ούκα, Πιπίνης, Μπουρούς, Σάμπα.

Στον πάγκο του Ηρακλή οι: Γιαννίκολγου, Πορτουλίδης, Βέλλιος, Χαντί, Πασάς, Ταβάρες, Ζιάμπαρης.
19:44
29' Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρακλή! Ο Κυριακίδης από τα δεξιά θα γίνει κάτοχος της μπάλας, το σουτ του θα περάσει για λίγο άουτ.
19:45
30' Σουτ του Τσαμπούρη από απόσταση, η μπάλα άουτ.
19:47
Τραγική η Καλλονή στη μεσαία γραμμή. Οι παίκτες του Ηρακλή ανεβαίνουν ανενόχλητοι και φτάνουν για πλάκα έξω από τη μεγάλη περιοχή.
19:47
32' Κόρνερ για τον Ηρακλή.
19:48
32' Παραλίγο αυτογκόλ για την Καλλονή! Σέντρα στην περιοχή, ο Κεϊτά έκανε κεφαλιά προς τα πίσω(!!) με τον Χογκ να μαζεύει και να του φωνάζει.
19:49
Αναστασιάδης και Τσαμπούρης παλεύουν για τέσσερις. Αποκαρδιωτική η εικόνα της Καλλονής.
19:50
Ο Καλτσάς θα κάνει φάουλ στον Λάζαρ. Αριστερά και κοντά στην περιοχή της Καλλονής.
19:51
Έχει πέσει ο ρυθμός εδώ και 2-3 λεπτά. Πλησιάζουμε σιγά σιγά προς το τέλος του πρώτου μέρους.
19:52
56-44% η κατοχή της μπάλας υπέρ της Καλλονής
19:54
39' Από μία κίτρινη σε Λάζαρ και Μάρκοβιτς.
19:57
40' Μεγάλη ευκαιρία για την Καλλονή να κάνει το 1-1. Ο Μανούσος στην περιοχή από τα αριστερά και με χώρο θα κάνει το σουτ, η μπάλα για λίγο άουτ.
19:58
Γεωργίου και Ίντζογλου συγκρούστηκαν μεταξύ τους, με τον δεύτερο να πονάει πολύ.
20:00
Οι ωραίες παρουσίες που λέγαμε νωρίτερα
20:00
Ένα το λεπτό των καθυστερήσεων.
20:02
Ημίχρονο στην Μυτιλήνη. Καλλονή - Ηρακλής 0-1. Καλύτερος ο Γηραιός, μπορούσε ένα ακόμα τέρμα.
20:18
Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο!
20:18
46' Κίτρινη κάρτα στον Κεϊτά για κράτημα στον Ρομάνο.
20:19
Αχρείαστο τάκλιν του Γεωργίου στον Σαραμαντά. Θα μπορούσε να δει την κάρτα εδώ ο παίκτης της Καλλονής.
20:20
Δεν έχουμε αλλαγές στο παιχνίδι μας ακόμα. Πρέπει να τα... άκουσαν οι γηπεδούχοι από τον προπονητή τους στο ημίχρονο.
20:20
Πιέζουν τώρα οι παίκτες της Καλλονής.
20:24
51' Ζητούν πέναλτι οι παίκτες της Καλλονής. Ο Μανούσος πήρε την κεφαλιά με τη μπάλα να βρίσκει πάνω στον Ίντζογλου. Δύσκολη φάση.
20:25
53' Αλλαγή για τον Καλλονή. Μέσα ο Ελακόπουλος, έξω ο Καλτσάς.
20:26
Για να δούμε τον Ελακόπουλο. Ακούγονται καλά λόγια για τον 23άχρονο ακραίο επιθετικό.
20:27
Πιέζουν αρκετά οι γηπεδούχοι για το 1-1, όμως αφήνουν πολλά κενά πίσω. Αν τα εκμεταλλευτεί ο Ηρακλής μπορεί να πετύχει και δεύτερο γκολ στην κόντρα. Αρκεί να μην κουραστούν οι Περόνε, Ρομάνο.
20:28
Σε λίγο ο Χαντί στον αγωνιστικό χώρο. Λογικά στη θέση του Ρομάνο.
20:29
Τρομερή ενέργεια από τον Τσιλιανίδη! Ξεπέρασε τρεις αντιπάλους και τον γκρέμισε ο Κεϊτά.
20:31
Έξω ο Τσιλιανίδης (φωτό), μέσα ο Χαντί. Βγάζει τον καλύτερο του παίκτη ο Παπαδόπουλος.
20:34
Έχει τον έλεγχο του αγώνα η Καλλονή στο δεύτερο ημίχρονο. Ακόμα κι αν δεν κάνει ευκαιρίες.
20:35
Κακή εμφάνιση από τον Κρολ για τους γηπεδούχους. Επιθετικά δεν βοηθάει καθόλου.
20:37
Δεν λειτουργεί ο ηλεκτρονικός πίνακας! Έτσι καθυστέρησε η αλλαγή του Πορτουλίδη με τον Λάζαρ.
20:38
Φρεσκάρει τη μεσαία του γραμμή ο Παπαδόπουλος, καθώς βλέπει σημάδια κόπωσης.
20:38
Ο Αστέρας πέτυχε και δεύτερο γκολ στην Κομοτηνή επί του Πανθρακικού. Δυνατό ξεκίνημα για τους Αρκάδες.
20:39
67' Μέσα ο Σάμπα, έξω ο Γεωργίου.
20:40
68' Κίτρινη κάρτα στον Ρομάνο.
20:40
45 φάουλ στο παιχνίδι μας μέχρι στιγμής.
20:41
69' Κόρνερ για τον Ηρακλή. Θα το παραχωρήσει ο Τσαμπούρης.
20:41
70' Κεφαλιά του Μπαρτολίνι η μπάλα άουτ.
20:42
72' Εκτέλεση φάουλ του Σάμπα, η μπάλα στον Χουάντερσον.
20:43
Πιέζει η Καλλονή, είναι συνεχώς στην επίθεση, όμως δεν μπορούν ούτε σέντρα να κάνουν οι παίκτες της.
20:44
72' Απίστευτη γκάφα του Κεϊτά ο οποίος θα χάσει τη μπάλα στην περιοχή! Ο Κυριακίδης φάτσα με το τέρμα θα πλασάρει άουτ!
20:45
Απαράδεκτη εμφάνιση από τον Κεϊτά που φλερτάρει και με δεύτερη κάρτα σε πολλές περιπτώσεις.
20:46
Ο Γηραιός έχασε σπουδαία ευκαιρία πάντως να καθαρίσει το παιχνίδι. Κρίμα γιατί η προσπάθεια απόψε είναι εξαιρετική.
20:48
76' Κόρνερ για την Καλλονή και αλλαγή. Έξω ο αρνητικός Κλαντρούμπσκι, μέσα ο Μπουρούς.
20:49
77' Κόρνερ για την Καλλονή, ο Μπουρούς θα κάνει την προβολή δεν θα μπορέσει να σκοράρει!
20:49
Φάουλ σε καλό σημείο για την Καλλονή που πιέζει ασφυκτικά. Ο Μπουρούς πάει για φορ και ο Μάρκοβιτς σαν δεκάρι.
20:50
78' Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Καλλονή. Ο Καλτσάς εκτέλεσε, Αναστασιάδης και Αντέτζο δεν θα μπορέσουν να σκοράρουν από κοντά.
20:51
79' Κόρνερ για τον Ηρακλή.
20:51
79' Τεράστια ευκαιρία για τον Ηρακλή! Δοκάρι ο Μπαρτολίνι με το κεφάλι, στην εξέλιξη της φάσης ο Κυριακίδης μόνος να σουτάρει έξω!
20:52
Έχουν χαθεί ευκαιρίες και για τις δυο ομάδες τα τελευταία λεπτά.
20:52
Ο Κεϊτά συνεχίζει να κάνει τα δικά του στο κέντρο κρατώντας τη μπάλα αχρείαστα.
20:53
81' Αλλαγή για τον Ηρακλή. Ρομάνο έξω, Ζιαμπάρης μέσα. Βάζει αμυντικό ο Παπαδόπουλος τώρα.
20:55
Ωραίες οι παρουσίες
20:57
Κάποιος φίλαθλος φαίνεται πως αντιμετωπίζει πρόβλημα στην κερκίδα. Ας ελπίσουμε πως είναι καλά.
20:58
86' Κίτρινη κάρτα στον Κρολ
20:58
Η στιγμή που ο φίλαθλος μεταφέρεται στο ασθενοφόρο
21:00
Ο Ηρακλής βρίσκεται κοντά σε μία σπουδαία νίκη. Η Καλλονή από την άλλη μοιάζει μπερδεμένη.
21:01
Ο άτυχος φίλαθλος λιποθύμησε στην κερκίδα, αλλά ευτυχώς επανήλθε. Το ιατρικό τιμ αποφάσισε να μεταφερθεί στο νοσοκομείο για εξετάσεις.
21:02
Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις στο παιχνίδι μας.
21:03
91' Κάθετη του Σάμπα στον Μάρκοβιτς, αυτός ολομόναχος θα μπεδευτεί!
21:04
Τρία λεπτά ακόμα! Πιέζει η Καλλονή για το 1-1.
21:06
94' Κόρνερ για την Καλλονή και όλοι μπροστά!