Ολυμπιακός - Πανιώνιος 3-0

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με το "δεξί" τις αγωνιστικές υποχρεώσεις του στη Super League, επικρατώντας με 3-0 του Πανιωνίου στο "Γ. Καραϊσκάκης", χάρη στα γκολ των Κώστα Φορτούνη, Ανδρέα Μπουχαλάκη και Ματιέ Ντοσεβί.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά και επέβαλε το ρυθμό του από τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Μόλις στο 1ο λεπτό ο Άλφρεντ Φινμπόγκασαν έχασε την πρώτη καλή ευκαιρία για τους "ερυθρόλευκους", όταν το σουτ που επιχείρησε πέρασε λίγο έξω από την εστία του Νίκου Παπαδόπουλου. Οι παίκτες του Μάρκο Σίλβα πίεσαν ψηλά και ώστε να εκμεταλλευτούν πιθανό λάθος της αμυντικής γραμμής του Πανιωνίου.

Από την άλλη πλευρά, οι "κυανέρυθροι" έκλεισαν τους χώρους και προσπάθησαν να απειλήσουν κυρίως μέσω αντεπιθέσεων. Τελικά, η πίεση των γηπεδούχων απέδωσε καρπούς, καθώς στο 25' ο Τζίμι Ντουρμάζ έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Κώστας Φορτούνης με κατέβασμα και σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Παπαδόπουλου για το 1-0. Στο ριπλέι της φάσης φαίνεται πως ο Έλληνας άσος έχει κατεβάσει την μπάλα με το χέρι. Μετά την επίτευξη του γκολ η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Ο Ολυμπιακός διατήρησε την πρωτοβουλία των κινήσεων και είχε ακόμα δύο-τρεις καλές στιγμές πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 52ο λεπτό ο Πανιώνιος έχασε μία σημαντική ευκαιρία να ισοφαρίσει τον αγώνα. Ο Τάσος Μπακασέτας έκανε το σουτ στην κίνηση, ύστερα από λάθος του Δημήτρη Σιόβα, όμως ο Ρομπέρτο έπεσε στη δεξιά γωνία του και απέκρουσε εντυπωσιακά. Οι "ερυθρόλευκοι", με κύριο εκφραστή των επιθετικών προσπαθειών τον Φορτούνη, επιχείρησαν να πετύχουν το δεύτερο γκολ ώστε να "καθαρίσουν" την υπόθεση νίκη.

Και τα κατάφεραν στο 72ο λεπτό με τον Ανδρέα Μπουχαλάκη. Ο Έλληνας μέσος επιχείρησε το σουτ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Δημήτρη Χατζηησαΐα, άλλαξε πορεία και κατέληξε στο βάθος της εστίας του εξουδετερωμένου Παπαδόπουλου. Το "κερασάκι" στην τούρτα έβαλε ο Ματιέ Ντοσεβί στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, με όμορφο συρτό σουτ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, το οποίο δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον γκολκίπερ του Πανιωνίου.

Ο Κώστας Φορτούνης συνέχισε τις εξαιρετικές εμφανίσεις των φιλικών αναμετρήσεων, αποτελώντας τον κινητήριο μοχλό της επιθετικής λειτουργίας του Ολυμπιακού. Ο Έλληνας άσος άνοιξε τον δρόμο προς τη νίκη, με το εξαιρετικό γκολ που σημείωσε, ενώ καθ' όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού είχε καταλυτική παρουσία, βοηθώντας τα μέγιστα την επικράτηση των "ερυθρολεύκων".

Ο Δημήτρης Χατζηησαΐας δεν βρέθηκε σε καλή βραδιά, καθώς φέρει ευθύνη στα 2 από τα 3 γκολ που δέχθηκε η ομάδα του. Ο νεαρός αμυντικός δεν είχε καθαρό μυαλό, αφού υπέπεσε σε πολλά αβίαστα λάθη, ενώ έχασε κι αρκετές προσωπικές μονομαχίες.

Ο Ολυμπιακός είχε εύκολο έργο κόντρα στον Πανιώνιο, ο οποίος δεν απείλησε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης. Η επιθετική τριάδα των Πάρντο, Ντουρμάζ και Φορτούνη λειτούργησε άψογα, ενώ μοναδική "παραφωνία" ήταν ο Άλφρεντ Φινμπόγκασον, που φαίνεται πως χρειάζεται χρόνο προκειμένου να προσαρμοστεί στα "θέλω" του Μάρκο Σίλβα.

Οι "ερυθρόλευκοι" διαχειρίστηκαν σωστά τον αγώνα και πήραν μία επαγγελματική νίκη, η οποία θα αποδειχθεί σημαντική στην πορεία του πρωταθλήματος. Όσον αφορά στους "κυανέρυθρους", δείχνουν καλά στοιχεία, όμως η έλλειψη έμπειρων παικτών θα δυσκολέψει το έργο τους.

Ολυμπιακός: Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Ντα Κόστα, Σιόβας, Μαζουακού, Μιλιβόγεβιτς, Μπουχαλάκης, Πάρντο (75' Σεμπά), Ντουρμάζ, Φορτούνης (87' Ντοσεβί), Φινμπόγκασον (69' Χάρα).

Πανιώνιος: Παπαδόπουλος, Αργυρόπουλος, Χατζηησαΐας, Ρισβάνης, Οικονόμου, Κόρμπος, Σιώπης, Μασούρας, Μπουμάλ, Μπακασέτας (77' Καθάριος), Ντουρμισάι (65' Ανσαριφάρντ).

Καλησπέρα σας από το "Γ. Καραϊσκάκης". Στις 21:30 είναι προγραμματισμένη η σέντρα της αναμέτρησης ανάμεσα σε Ολυμπιακό και Πανιώνιο για την 1η αγωνιστική της Super League 2015-16.
20:58
Μισή ώρα πριν την έναρξη της αναμέτρησης περίπου 10000 φίλοι του Ολυμπιακού έχουν πάρει θέση στις εξέδρες του Φαληρικού γηπέδου.
21:02
Η ενδεκάδα του Ολυμπιακού για το αποψινό ματς: Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Ντα Κόστα, Σιόβας, Μαζουακού, Μιλιβόγεβιτς, Μπουχαλάκης, Πάρντο, Ντουρμάζ, Φορτούνης, Φινμπόγκασον.
21:05
Οι 11 που επέλεξε ο Ουζουνίδης για τον Πανιώνιο: Παπαδόπουλος, Αργυρόπουλος, Χατζηισαΐας, Ρισβάνης, Οικονόμου, Κόρμπος, Σιώπης, Μασούρας, Μπουμάλ, Μπακασέτας, Ντουρμισάι.
21:06
Οι παίκτες των δύο ομάδων πραγματοποιούν το ζέσταμα τους στον αγωνιστικό χώρο.
21:07
Προηγουμένως τα ποτιστικά του γηπέδου έβρεξαν το χορτάρι για να το μαλακώσουν.
21:09
Καπίνο, Χάρα, Φουστέρ, Βούρος, Ντοσεβί, Καμπιάσο και Σεμπά είναι στον πάγκο των αναπληρωματικών για τον Ολυμπιακό.
21:09
Διούδης, Βλάχος, Ανσαριφάντ, Καθάριος, Χαλκιαδάκης, Ποζατζίδης και Μητρόπουλος οι λύσεις του Ουζουνίδη από τον πάγκο.
21:10
Ιδανικός ο καιρός στο Φάληρο για ποδόσφαιρο.
21:13
Ολυμπιακός και Πανιώνιος συναντιούνται για πρώτη φορά σε πρεμιέρα, σε επίπεδο επαγγελματικού πρωταθλήματος.
21:15
Περίπου 15 λεπτά πριν από την σέντρα και συνεχίζεται ομαλά η προσέλευση των φίλων του Ολυμπιακού στο "Γ. Καραϊσκάκης".
21:16
Οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων ολοκλήρωσαν το ζέσταμα τους και έφυγαν για τα αποδυτήρια.
21:19
Περίπου 20000 οι φίλοι των "ερυθρολεύκων" στο Φαληρικό γήπεδο.
21:20
Λιγότερο από 10 λεπτά για την έναρξη της αναμέτρησης.
21:31
Έναρξη του αγώνα στο Φάληρο με τον Ολυμπιακό στη σέντρα.
21:32
1' Σουτ του Φινμπόγκασον με το αριστερό από το ύψος του πέναλτι και η μπάλα πέρασε άουτ. Καλή στιγμή με τον Ισλανδό για τους Πειραιώτες.
21:34
Πολύ καλή η ατμόσφαιρα στο φαληρικο γήπεδο από τους φιλάθλους του Ολυμπιακού.
21:36
5' Πίεση ψηλά από τους παίκτες του Ολυμπιακού από το πρώτο λεπτό. Έχουν μπει ορεξάτοι οι παίκτες του Μάρκο Σίλβα.
21:37
6' Πολύ καλή εκτέλεση φάουλ από τον Φορτούνη και η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρι.
21:40
8' 80%-20% η κατοχή της μπάλας σε αυτά τα πρώτα λεπτά του αγώνα.
21:46
14' Σουτ του Ομάρ για τον Ολυμπιακό έξω από την περιοχή, έπεσε και απέκρουσε στην δεξιά του γωνία ο τερματοφύλακας του Πανιωνίου, ο Παπαδόπουλος.
21:51
Έχουν κλείσει καλά τους διαδρόμους οι παίκτες του Πανιωνίου σε αυτό το πρώτο 20λεπτο, δημιουργώντας προβλήματα κυρίως στον άξονα για τον Ολυμπιακό.
21:53

21:54
23' O Ντουρμάζ έβγαλε πολύ ωραία μπαλιά στον Φινμπόγκασον, αλλά πρόλαβε ο Ρισβάνης να διώξει σε κόρνερ. Μετά την εκτέλεση ο Μιλιβόγεβιτς έπιασε κεφαλιά και η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Παπαδόπουλου.
21:55
4(2)-0(0) οι τελικές προσπάθειες ως τώρα στο ματς.
21:56
25' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό. Ο Ντουρμάζ έβγαλε στον Φορτούνη, εκείνος έκανε υπέροχο κοντρόλ με το στήθος και προτού σκάσει η μπάλα στο χορτάρι, πλάσαρε με το δεξί στην απέναντι γωνία για το 1-0 των Πειραιωτών. Υπέροχο τέρμα από τον Αρκά μεσοεπιθετικό.
21:57
Πολύ καλός ως τώρα ο Τζίμι Ντουρμάζ για τον Ολυμπιακό. Πολύ δραστήριος ο διεθνής Σουηδός εξτρέμ.
21:59
28' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Πανιώνιο. O Mπουμάλ έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή σε κόντρα που έβγαλε η ομάδα του, σούταρε πέφτωντας με το αριστερό και η μπάλα πέρασε άουτ. Δεν είχε καλή ισορροπία σώματος και γι' αυτό δεν βρήκε στόχο.
22:04
33' Ο Ολυμπιακός συνεχίζει να πιέζει τον Πανιώνιο, ψάχνοντας και δεύτερο γκολ πριν πάνε οι ομάδες στα αποδυτήρια.
22:09

22:09
38' 1/13 γεμίσματα ο Ολυμπιακός και 0/1 ο Πανιώνιος.
22:12
41' Σουτ του Φορτούνη, η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.
22:14
43' Κίτρινη κάρτα στον Μπακασέτα για κράτημα στον Φορτούνη.
22:15
Δεν έχει τροφοδοτηθεί ιδιαίτερα ο Φινμπόγκασον, ο οποίος είναι εκτός αγώνα ως τώρα.
22:16
45' Γύρισμα του Πάρντο από δεξιά, έδιωξε με τα πόδια ο Παπαδόπουλος.
22:17
Λήξη πρώτου ημιχρόνου με το γκολ του Φορτούνη από το 25' να βάζει μπροστά στο σκορ τον Ολυμπιακό.
22:18
9-1 οι τελικές στο πρώτο μέρος και 75%-25% η κατοχή μπάλας του πρώτου 45λεπτου.
22:26

Ο Κώστας Φορτούνης πανηγυρίζει το γκολ που σημείωσε! / Fortounis celebrates his goal! #olympiacos #superleague #panionios #karaiskakis

Posted by Olympiacos FC on Sunday, 23 August 2015
22:34
Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
22:35
Πιάνει τον καρπό του τραυματισμένου του χεριού ο Μιλιβόγεβιτς έπειτα από σύγκρουση με τον Ντα Κόστα, αλλά φαίνεται να είναι καλά.
22:36
48' Κόρνερ για τον Ολυμπιακό. Πέρασε ανεκμετάλλευτο για τους Πειραιώτες.
22:41
52' Πολύ καλή ευκαιρία για τον Πανιώνιο, με τον Μπακασέτα να πιάνει δυνατό σουτ ύστερα από λάθος του Σιόβα και τον Ρομπέρτο να πέφτει στην δεξιά του γωνία και να απομακρύνει υπέροχα.
22:43

22:47
58' Σουτ του Φορτούνη, έπεσε ο Παπαδόπουλος και απομάκρυνε στην αριστερή του γωνία.
22:49
Μια ώρα παιχνιδιού στο Φάληρο και όλα είναι ακόμα ρευστά. Οι φιλοξενούμενοι είναι μέσα στο ματς και ψάχνουν την ισοφάριση.
22:50
Οι Σεμπά, Καμπιάσο και Χάρα προθερμαίνονται για τον Ολυμπιακό.
22:52
64' Κίτρινη κάρτα στον Μαζουακού για φάουλ στον Μπουμάλ.
22:53

22:55
65' O Μητρόπουλος στην θέση του Σιώπη και ο Ανσαριφάρντ μέσα αντί του Ντουρμισάι.
22:57
69' Ο Χάρα περνάει στην θέση του Φινμπόγκασον.
22:59
Μπήκαμε στο τελευταίο 20λεπτο του αγώνα στο φαληρικό γήπεδο και παραμένει το 1-0 με το γκολ του Φορτούνη από το 25'.
23:00
75%-25% η κατοχή της μπάλας για τον Ολυμπιακό.
23:00
72' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό. Ο Μπουχαλάκης έκανε το σουτ με το αριστερό έξω από την περιοχή, η μπάλα χτύπησε και πάνω στον Χατζηισαΐα, άλλαξε πορεία όσο χρειαζόταν και κατέληξε στα δίχτυα για το 2-0 του Ολυμπιακού που είναι κοντά στη νίκη.
23:03
74' Σουτ του Μαζουακού έξω από την περιοχή, η μπάλα έσκασε μπροστά στον Παπαδόπουλο και εκείνος μπλόκαρε σταθερά.
23:04
75' Ο Σεμπά στην θέση του Πάρντο. Πρώτη του συμμετοχή με την φανέλα του Ολυμπιακού.
23:05
76' Σουτ του Φορτούνη έξω από την περιοχή, απέκρουσε ασταθώς ο Παπαδόπουλος, μπήκε στην φάση ο Ντουρμάζ και υποδείχτηκε (λανθασμένα) οφσάιντ, όπως έδειξε και το ριπλέι.
23:06
77' Έξω ο Μπακασέτας και στην θέση του ο Καθάριος.
23:07

23:09
81' Εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Ντουρμάζ, με τον Παπαδόπουλο να εκτινάσσεται στο αριστερό του παραθυράκι και να διώχνει σε κόρνερ.
23:12
Μίνι διακοπή για κράμπα του Μπουμάλ. Πριν είχε και ο Μασούρας κάτι αντίστοιχο...
23:14
Μπήκαμε στο τελευταίο πεντάλεπτο του ματς και παραμένει το 2-0 του Ολυμπιακού.
23:15
87' Ο Φορτούνης αφήνει την θέση του στον Ντοσεβί.
23:15

Ο Μπουχαλάκης πανηγυρίζει το γκολ που σημείωσε! / Andreas Bouchalakis celebrates his goal! #olympiacos #superleague #karaiskakis #panionios

23:16
10-2 τα κόρνερ του αγώνα υπέρ του Ολυμπιακού.
23:17
Διαδικαστικά είναι τα τελευταία λεπτά του αγώνα. Οι Πειραιώτες θα πάρουν το πρώτο τους τρίποντο στο νέο πρωτάθλημα.
23:19
Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.
23:20
91' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό. Εξαιρετικό δεξί σουτ του Ντοσεβί έξω από την περιοχή και η μπάλα... αναπαύτηκε στην αριστερή γωνία του Παπαδόπουλου. Τρία λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς, ο Γάλλος εξτρέμ κατάφερε να σκοράρει.
23:22
Λήξη του αγώνα.
23:22
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νικηφόρα τις υποχρεώσεις του στο φετινό πρωτάθλημα, νικώντας με 3-0 τον Πανιώνιο στο Φάληρο.
23:22
MVP του αγώνα ο Κώστας Φορτούνης...
23:25
Ουζουνίδης: "Σε τρεξίματα ήμασταν πολύ καλύτεροι απ' ό,τι περίμενα. Ποιοτικότερος ο Ολυμπιακός και δεν περίμεναμε πολλά περισσότερα πράγματα. Τα δυο πρώτα γκολ θα μπορούσαμε να τα είχαμε αποφύγει. Να κερδίσουμε όσο περισσότερο χρόνο μπορούμε μέχρι να στρώσουμε. Περιμένω να μπουν και τα άλλα παιδιά στην ομάδα και να δούμε το πως θα παίζουμε φέτος".
23:26
Σίλβα: "Ανταποκριθήκαμε σήμερα. Νικήσαμε με ξεκάθαρο τρόπο. Να παίζουμε γρήγορα και επιθετικά και να νικάμε. Όταν βάλαμε το πρώτο γκολ, πιστεύαμε ότι θα ανοιχτεί ο αντίπαλος, δεν το έκανε, αλλά τα καταφέραμε στο δεύτερο ημίχρονο".