Ξάνθη - ΑΕΚ 0-0

Την πρώτη της απώλεια βαθμών στη Super League κατέγραψε η ΑΕΚ, μένοντας στο 0-0 με την Ξάνθη στα Πηγάδια. Κακό ποιοτικά το ματς με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται να δημιουργήσουν φάσεις για γκολ.

Με μια αλλαγή σε σχέση με την ενδεκάδα που παρέταξε κόντρα στον Πλατανιά ξεκίνησε ο Τραϊανός Δέλλας την ΑΕΚ κόντρα στην Ξάνθη. Ο Μπαρμπόσα πήρε τη θέση του τραυματία Τζεμπούρ με το σύστημα να παραμένει το 4-2-3-1. Αντίθετα οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με τρία χαφ στο κέντρο σε μια προσπάθεια να μπλοκάρουν τα ατού της Ένωσης.

Ο ρυθμός από το πρώτο κιόλας λεπτό ήταν γρήγορος, με την Ξάνθη να χάνει την πρώτη ευκαιρία στο έκτο λεπτό με κεφαλιά του Καρυπίδη, όμως τη μπάλα να φεύγει άουτ. Η ΑΕΚ έδειξε να συνέρχεται γρήγορα και στο 11' μετά από τρομερό passing game πάτησε περιοχή και μάλιστα ζήτησε πέναλτι για χέρι μέσα στην περιοχή, με τον κ. Κύζα πάντως να μένει ατάραχος.

Με σέντρες κυρίως από τα δεξιά προσπαθούσε η Ένωση να κάνει φάσεις, όμως οι ψηλοί σέντερ μπακ της Ξάνθης δεν αντιμετώπιζαν ιδιαίτερο πρόβλημα. Λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους από συνεργασία των Αραβίδη και Βάργκας ο τελευταίος λίγο έλειψε να χριστεί σκόρερ όμως δεν πρόλαβε να τσιμπήσει τη μπάλα. Χωρίς αλλαγές ξεκίνησε στο δεύτερο ημίχρονο την ομάδα του ο Δέλλας, ενώ ο Λουτσέσκου επέλεξε να ενισχύσει ακόμη περισσότερο τη μεσαία του γραμμή. Στο 58' η Ξάνθη έφτασε μια "ανάσα" από το γκολ όμως η σέντρα-σουτ που επιχείρησε ο Μπέρτος πέρασε μόλις άουτ.

Δύο λεπτά αργότερα ο Μπαρμπόσα μπήκε στην περιοχή και γύρισε προς τον Βάργκας που περίμενε, όμως ο Τσέναμο τον πρόλαβε. Όσο περνούσε η ώρα και η κούραση έκανε την εμφάνισή της, ο ρυθμός άρχισε να πέφτει. Οι φάσεις έβγαιναν με το σταγονόμετρο, ενώ αξίζει να σημειώσουμε πως η πρώτη τελική προς κάποια από τις δύο εστίες ήρθε στο 84' (!) με την κεφαλιά του Κρισάντους από πλεονεκτική θέση να καταλήγει στην αγκαλιά του κίπερ των γηπεδούχων.

Ο Μπουονανότε πέρασε στο ματς στο 87' και προσπάθησε να δώσει ώθηση στους συμπαίκτες του όμως δεν τα κατάφερε. Το 0-0 έμεινε μέχρι το φινάλε, με την ΑΕΚ να καταγράφει την πρώτη της απώλεια στο φετινό πρωτάθλημα και την Ξάνθη να μένει για δεύτερο συνεχόμενο ντέρμπι αήττητη.

Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο της Ξάνθης ήταν για ακόμη ένα ματς πολύ καλό. Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να απειλήσει την εστία του Τσενάμο σε κανένα σημείο του παιχνιδιού, ενώ κάθε φορά που η μπάλα έφτανε στην περιοχή, κοβόταν εύκολα.

Πολλά τα προβλήματα της ΑΕΚ από την αριστερή πλευρά που βρισκόταν ο Σοϊλέδης. Στο δεύτερο μέρος ειδικά το παιχνίδι της Ξάνθης... έγερνε συνεχώς.

Απότομη προσγείωση για την ΑΕΚ του Τραϊανού Δέλλα μετά το 3-0 κόντρα στον Πλατανιά. Η Ένωση είδε πως η Super League έχει και τις παγίδες της και σίγουρα ο κόουτς της ομάδας ελπίζει το πάθημα να γίνει... μάθημα. Το ματς δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας μιας και οι φάσεις ήταν ελάχιστες, ενώ η πρώτη προς το τέρμα ήρθε στο 84'! Η Ξάνθη έπαιξε έξυπνα, εγκλώβισε τα ατού των κιτρινόμαυρων και πήγε το παιχνίδι εκεί που το ήθελε. Σίγουρα το γεγονός πως σε δεύτερο συνεχόμενο ντέρμπι παρέμεινε αήττητη, μόνο ως καλό μπορεί να θεωρηθεί.

AEK: Μπαρόχα, Γκάλο, Κολοβέτσιος, Τζανετόπουλος, Σοϊλέδης, Γιόχανσον, Σιμόες, Βάργκας (69' Κρισάντους), Μπαρμπόσα (79' Ανάκολγου), Πλατέλλας και Αραβίδης (87' Μπουονανότε).

Ξάνθη: Τσενάμο, Μπέρτος, Γουάλας, Σολτάνι, Λουσέρο, Βασιλακάκης, Ερέα (54' Μπαξεβανίδης), Φλίσκας, Καπετάνος (80' Ράνος), Καρυπίδης, Ντιμίτροφ (46' Παπαστεριανός).

Το LIVE της αναμέτρησης

20:38
Φίλες και φίλοι καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε ζωντανά την εξέλιξη της κρίσιμης αναμέτρησης της 2ης αγωνιστικής μεταξύ της Ξάνθης και της ΑΕΚ στο "Skoda Ξάνθη Arena".
20:41
Από τη νίκη με 3-0 κόντρα στον Πλατανιά στο ΟΑΚΑ προέρχεται η ΑΕΚ, ενώ η Ξάνθη έφερε 0-0 με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα στην 1η αγωνιστική.
20:41
Οι φίλοι της Ένωσης την ακολούθησαν και στην ακριτική πόλη.
20:52
Άναψαν τα αίματα λίγη ώρα πριν τη σέντρα. Οπαδοί της ΑΕΚ ήρθαν σε σύγκρουση με τις δυνάμεις των ματ έξω από το γήπεδο, με τα... χημικά να κάνουν την εμφάνισή τους.
20:53
Διαβάστε περισσότερα για την ένταση που δημιουργήθηκε έξω από το γήπεδο της Ξάνθης, ΕΔΩ.
20:55
Και μια φωτογραφία εντός γηπέδου...
21:01
Πάμε να δούμε την ενδεκάδα την οποία θα κατεβάσει ο Τραϊανός Δέλλας.
21:02
Αυτή λοιπόν αποτελείται από τους:

Μπαρόχα, Γκάλο, Κολοβέτσιο, Τζανετόπουλο, Σοϊλέδη, Γιόχανσον, Σιμόες, Βάργκας, Μπαρμπόσα, Πλατέλλα και Αραβίδη.

Μοναδική αλλαγή σε σχέση με την 11άδα της πρώτης αγωνιστικής είναι ο Τζεμπούρ, ο οποίος τραυματίστηκε. Στη θέση του ξεκινάει ο Μπαρμπόσα.
21:02
Με 4-2-3-1 παρατάσσεται η Ένωση.
21:12
Περίπου 2.000 φίλοι της ΑΕΚ έφτασαν στην Ξάνθη, με τους ιθύνοντες της ομάδας να αναγκάζονται να ανοίξουν άλλη μία θύρα για να χωρέσει ο κόσμος.
21:12
Αν και από την πλευρά της η Ξάνθη είχε δώσει εντολή οι φιλοξενούμενοι να μην φορέσουν διακριτικά της ομάδας τους, κάτι τέτοιο δεν τηρήθηκε...
21:13
Οι γηπεδούχοι κατεβαίνουν στο ματς με τους: Τσενάμο, Μπέρτο, Γουάλας, Σολτάνι, Λουσέρο, Βασιλακάκη, Οβίντιου, Φλίσκα, Καπετάνο, Καρυπίδη, Ντιμίτροφ.
21:14
Στον πάγκο θα κάθονται οι: Γκαραβέλης, Μπαξεβανίδης, Τριάδης, Παπαστεριανός, Ορφανίδης, Λισγάρας, Ράνος.
21:14
Από την άλλη πλευρά, στον πάγκο της ΑΕΚ θα βρίσκονται: Ανέστης, Γροντής, Λαμπρόπουλος, Ντίντακ, Ανάκογλου, Μπουονανότε, Κρισάντους.
21:25
Εκτός αποστολής τελικά για την ΑΕΚ έμεινε ο Πέτρος Μάνταλος, καθώς και οι Ανδρεόπουλος και Βασιλαντωνόπουλος.
21:27
Την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο κάνουν οι δύο ομάδες.
21:29
Με 4-2-3-1 η ομάδα του Τραϊανού Δέλλα.
21:30
Εντυπωσιακή η ατμόσφαιρα που έχουν δημιουργήσει οι φίλοι της ΑΕΚ στην Ξάνθη!
21:30
Σέντρα στο ματς!
21:31
# Ο κ. Κύζας (Δράμας) είναι ο ρέφερι της αναμέτρησης.
21:32
# Να θυμίσουμε πως Ξάνθη και ΑΕΚ είχαν αναμετρηθεί πέρυσι τον Αύγουστο σε φιλική αναμέτρηση, όπου το τελικό σκορ ήταν 0-0.
21:33
3' Η Ξάνθη με τη μπάλα στα πόδια τα πρώτα λεπτά.
21:34
4' Σέντρα του Γκάλο, διώχνει ο Φλίσκας.
21:35
5' Φάουλ για τους γηπεδούχους λίγα μέτρα έξω από την περιοχή.
21:36
6' Καλή ευκαιρία για την Ξάνθη! Σέντρα του Ντιμιτρόφ, ο Καρυπίδης πιάνει την κεφαλιά όμως η μπάλα φεύγει άουτ.
21:36
# Τελευταίο επίσημο ματς των δύο ομάδων στα Πηγάδια ήταν την 1η Σεπτεμβρίου 2012, με την Ξάνθη να επικρατεί με 1-0 χάρη σε γκολ του Μαρκόφσκι.
21:39
8' Ψηλά πιέζει η Ξάνθη που δεν επιτρέπει στους παίκτες του Δέλλα να φτιάξουν παιχνίδι.
21:40
10' Επιθετικό φάουλ του Καπετάνου που έχει ως αποτέλεσμα να δεχθεί την κίτρινη κάρτα.
21:41
11' Τρομερό passing game από τους παίκτες της ΑΕΚ. Φάουλ τώρα για τους κιτρινόμαυρους σε καλή θέση για σέντρα από τα δεξιά.
21:42
# Διαμαρτυρίες για πέναλτι από τους παίκτες της Ένωσης σε χέρι αμυντικού της Ξάνθης. Ο ρέφερι που ήταν μπροστά στη φάση δεν έδωσε κάτι.
21:43
13' Απομακρύνει εκ νέου η άμυνα της Ξάνθης.
21:44
14' Σκληρό φάουλ του Τζανετόπουλου πάνω στον Σολτάνι. Θα δεχθεί την κίτρινη κάρτα!
21:46
Από τα δεξιά αγωνίζεται ο Πλατέλλας, ο οποίος έχει οδηγίες να συγκλίνει προς το τέρμα.
21:46
# Πολύ καλός ο ρυθμός του αγώνα στα πρώτα λεπτά.
21:47
18' Νέο φάουλ για την Ξάνθη από τα αριστερά. Καλή θέση για σέντρα.
21:48
19' Κακή η εκτέλεση, διώχνει η άμυνα της ΑΕΚ.
21:50
20' Μπαλιά τρύπα του Αραβίδη στον Βάργκας, ο οποίος όμως δεν προλαβαίνει να τσιμπήσει τη μπάλα μπροστά από τον Τσενάμο.
21:50
# Δεν έχουν σταματήσει να φωνάζουν οι οπαδοί της Ένωσης που βρίσκονται στο γήπεδο
21:52
22' Σουτ του Πλατέλλα εκτός περιοχής, η μπάλα όμως φεύγει ψηλά άουτ.
21:53
Οι διαμαρτυρίες των κιτρινόμαυρων προς τον Κύζα, λίγο νωρίτερα...
21:54
# Από τα δεξιά κυρίως αναπτύσσεται η ομάδα του Τραϊανού Δέλλα.
21:55
25' Κίτρινη κάρτα στον Βασιλακάκη για αντικανονικό μαρκάρισμα πάνω στον Βάργκας.
21:56
# Οδηγίες στους μπακ του να ανοίξουν το παιχνίδι στα άκρα δίνει ο Δέλλας.
21:59
28' Ωραίο γύρισμα του Σολτάνι μέσα στην περιοχή, ο Πλατέλλας βάζει το σώμα του και παραχωρεί το κόρνερ.
21:59
29' Απομακρύνει δυνατά ο Γιόχανσον.
22:00
30' Φάουλ του Γκάλο στα δεξιά. Έχει τραβήξει τον Σολτάνι.
22:01
31' Καλή η εκτέλεση του Ντιμιτρόφ, όμως ο Αραβίδης είναι ψύχραιμος και απομακρύνει.
22:02
32' Κινδύνεψε η άμυνα της ΑΕΚ. Ο Ντιμιτρόφ όμως δεν κράτησε την ισορροπία του και έχασε τη μπάλα την ώρα που έβγαινε τετ-α-τετ με τον Μπαρόχα.
22:04
34' Κρατούν μπάλα οι γηπεδούχοι.
22:05
36' Πολύ καλό το passing game της ομάδας του Δέλλα κάθε φορά που έχει τη μπάλα στα πόδια.
22:06
36' Σέντρα του Βάργκας από τα αριστερά, όμως ο Αραβίδης δεν βρίσκει όπως θα ήθελε τη μπάλα.
22:08
38' Σέντρα του Γκάλο από τα δεξιά τώρα, διώχνει η άμυνα της Ξάνθης.
22:09
39' Καλή φάση για τους φιλοξενούμενους. Από τις κόντρες η μπάλα έφτασε στον Γκάλο στα δεξιά. Αυτός έκανε αμέσως τη σέντρα με τον Τσέναμο να κάνει λάθος έξοδο και τον Βάργκας να μην προλαβαίνει την μπάλα και να την βρίσκει με το χέρι. Επιθετικό φάουλ δίνει ο Κύζας.
22:10
40' Επιθετικό φάουλ του Σιμόες στον Ουάλας. Τελειώνει η πολιορκία.
22:11
# Εκπληκτική η κερκίδα της ΑΕΚ στην Ξάνθη
22:12
42' Στο χορτάρι ο Σιμόες που πιάνει τη μέση του και δείχνει να πονάει.
22:13
# Οδηγίες από το Δέλλα σε Γκάλο, Τζανετόπουλο και Γιόχανσον.
22:14
44' Επέστρεψε ο Σιμόες.
22:15
Συμπληρώσαμε τα 45 λεπτά του πρώτου μέρους. Ένα λεπτό θα είναι ο έξτρα χρόνος.
22:15
45+1' Η Ξάνθη με τη μπάλα στις τελευταίες στιγμές του ημιχρόνου.
22:16
45+1' Μακρινό σουτ του Ερέα. Δεν απειλεί τον Μπαρόχα.
22:16
Ημίχρονο στο ματς!
22:17
Χωρίς σκορ οι δύο ομάδες στο πρώτο μέρος. Ο ρυθμός ήταν γρήγορος, ωστόσο έλειψαν οι μεγάλες φάσεις. Καλό passing game από τους παίκτες του Δέλλα που πρέπει όμως στην επανάληψη να βρουν τρόπο να φέρουν περισσότερο τη μπάλα στην περιοχή της Ξάνθης.
22:30
Και πάλι στο γήπεδο οι παίκτες των δύο ομάδων.
22:31
Με μια αλλαγή θα ξεκινήσει το δεύτερο μέρος η Ξάνθη. Στο γήπεδο μπαίνει ο Παπαστεριανός, αποχωρεί ο Ντιμιτρόφ.
22:31
Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο!
22:35
47' Δυναμικά έχει μπει η Ένωση στο δεύτερο μέρος.
22:37
49' Φάουλ κερδίζει ο Τζανετόπουλος από τον Ερέα.
22:39
53' Ο Γκάλο πατάει περιοχή από τα δεξιά, κάνει τη σέντρα όμως κανείς δεν βρίσκεται στην πορεία της μπάλας.
22:40
55' Αλλαγή για την Ξάνθη. Εκτός ο Ερέα, στη θέση του ο Μπαξεβανίδης.
22:42
56' Κίτρινη κάρτα στον Βάργκας.
22:44
58' Απίστευτη φάση! Ο Μπέρτος δοκίμασε μια σέντρα σουτ από τα δεξιά, η οποία πέρασε μόλις άουτ. Αιφνιδιάστηκε ο Μπαρόχα που τώρα βρίσκεται στο χορτάρι και δέχεται τις πρώτες βοήθειες.
22:46
60' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Μπαρμπόσα σέντραρε επικίνδυνα, με τον Τσέναμο να προλαβαίνει τον Βάργκας.
22:47
# Αντικείμενα από τους φίλους της ΑΕΚ στο γήπεδο! Γίνονται συστάσεις από τα μεγάφωνα.
22:50
64' Λάθη από τους παίκτες της ΑΕΚ στην άμυνα που επιτρέπουν στην Ξάνθη να γίνει απειλητική.
22:52
# Νωρίτερα ο Βάργκας δεν πρόλαβε την έξοδο του Τσενάμο.
22:55
69' Πρώτη αλλαγή του Δέλλα στο ματς. Αποχωρεί ο Βάργκας, στη θέση του ο Κρισάντους.
22:57
72' Συνεχίζει να πιέζει την άμυνα της ΑΕΚ η Ξάνθη.
22:58
73' Έχει πέσει στα τελευταία λεπτά η απόδοση των κιτρινόμαυρων και οι γηπεδούχοι προσπαθούν να το εκμεταλλευτούν.
23:00
74' Φάουλ του Φλίσκα πάνω στον Πλατέλλα στο χώρο του κέντρου.
23:01
75' Κόρνερ ζητά ο Αραβίδης σε μονομαχία του με τον Ουάλας. Άουτ δίνει ο Κύζας.
23:02
# Μπήκαμε λοιπόν στο τελευταίο τέταρτο του ματς. Χωρίς την κλασσική ευκαιρία μέχρι στιγμής.
23:03
Τον Δημήτρη Ανάκογλου έχει σηκώσει ο Δέλλας και θα αποτελέσει τη δεύτερή του αλλαγή.
23:04
79' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Ανάκογλου στη θέση του Μπαρμπόσα.
23:05
80' Αλλαγή και για την Ξάνθη. Στη θέση του Καπετάνου περνάει ο Ράνος.
23:07
81' Μικροένταση μεταξύ Μπέρτου και Αραβίδη. Κίτρινη κάρτα και στους δύο με συνοπτικές διαδικασίες.
23:08
83' Φάουλ για την ΑΕΚ σε καλή θέση για σέντρα.
23:09
84' Γεμίζει ο Σοϊλέδης, διώχνουν οι αμυντικοί της Ξάνθης.
23:10
84' Κεφαλιά του Κρισάντους από πλεονεκτική θέση, όμως είναι αδύναμη και η μπάλα φτάνει στην αγκαλιά του Τσέναμο.
23:13
87' Τρίτη και τελευταία αλλαγή για την ΑΕΚ. Έξω ο Αραβίδης, μέσα ο Μπουονανότε που καταχειροκροτείται.
23:14
89' Κίτρινη κάρτα στον Μπαξεβανίδη.
23:15
90' Κίτρινη κάρτα και στον Σοϊλέδη για διαμαρτυρία.
23:16
Τρία θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
23:17
# Πολύ κακό ποιοτικά το ματς στο δεύτερο μέρος.
23:17
90+2' Κρατούν τη μπάλα οι παίκτες της Ξάνθης.
23:18
90+2' Κίτρινη κάρτα στον Ανάκογλου.
23:19
Ακούγεται το σφύριγμα της λήξης.
23:19
23:20
Παρά το 0-0 οι φίλαθλοι της ΑΕΚ χειροκρότησαν την ομάδα τους.
23:21
Και κάπου εδώ το LIVE μας φτάνει στο τέλος του. Ευχαριστούμε που παρακολουθήσατε μαζί μας την αναμέτρηση. Ανανεώνουμε το ραντεβού μας για αύριο με πολλά ενδιαφέροντα ματς. Καλό σας βράδυ.