Ηρακλής - Πανιώνιος 0-1

Χάρη σε ένα γκολ του Τάσου Μπακασέτα κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Πανιώνιος κατάφερε να φύγει νικητής από την αναμέτρηση του "Καυτανζογλείου" κόντρα στον Ηρακλή με 1-0. Με 10 παίκτες αγωνίζονταν για πάνω από 30 λεπτά οι φιλοξενούμενοι.

Ομάδα που κερδίζει δεν αλλάζει, αυτό σκέφτηκε ο τεχνικός του Ηρακλή, Νίκος Παπαδόπουλος και δεν έκανε την παραμικρή αλλαγή σε σχέση με την ενδεκάδα που παρέταξε στην πρώτη αγωνιστική κόντρα στην Καλλονή. Από τη μεριά του ο Μαρίνος Ουζουνίδης κατέβασε τον Πανιώνιο με μοναδική αλλαγή αυτή του Ντουρμισάι, με τη θέση του να παίρνει ο νεοαποκτηθείς, Ανσαριφάρντ.

Ο "Γηραιός" ξεκίνησε ορεξάτος έχοντας και τη στήριξη του κόσμου του. Παρά την κατοχή της μπάλας από τους γηπεδούχους όμως, ο Πανιώνιος ήταν αυτός που είχε την πρώτη καλή ευκαιρία στο παιχνίδι με το δυνατό σουτ του Μπακασέτα στο 23' να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Χουάντερσον. Ο Ηρακλής απάντησε 13 λεπτά αργότερα. Ο Σαραμαντάς έκανε μια υπέροχη σέντρα από τα αριστερά, ο Τσιλιανίδης πετάχτηκε και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα ξυστά από το αριστερό δοκάρι του Παπαδόπουλου.

Στο 42ο λεπτό ο Σαραμαντάς έχασε την ευκαιρία να χριστεί σκόρερ, καθώς το δυνατό του σουτ εντός περιοχής έφυγε δίπλα από το δοκάρι. Κι αφού ο Ηρακλής δεν μπόρεσε να ανοίξει το σκορ στο πρώτο μέρος που είχε την υπεροχή, το έκανε ο Πανιώνιος κόντρα στη ροή του αγώνα στην τελευταία φάση του ημιχρόνου. Ο Μπουμάλ έφυγε στην κόντρα, βρήκε ωραία τον Μπακασέτα στο ύψος της περιοχής κι εκείνος με σουτ έγραψε το 0-1 παγώνοντας το "Καυτανζόγλειο".

Στην επανάληψη ο Ηρακλής τα έπαιξε όλα για όλα. Η αποβολή με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Αργυρόπουλου στο 62' (2 κίτρινες μέσα σε 2 λεπτά) έκανε το γήπεδο να... γέρνει προς την εστία του Πανιωνίου. Ο Παπαδόπουλος πέρασε στον αγώνα ό,τι επιθετικά όπλα διέθετε, ενώ αντίθετα ο Ουζουνίδης θωράκισε όσο μπορούσε τα μετόπισθεν. Βέβαια, έπρεπε να περάσουν 35 λεπτά στο δεύτερο μέρος για να καταγραφεί η πρώτη κλασσική ευκαιρία των γηπεδούχων. Ο Μπουλούτ ωστόσο νικήθηκε σε τετ-α-τετ από τον Παπαδόπουλο, ενώ το δυνατό σουτ του Μπουκουβάλα στο 82' είχε την ίδια κατάληξη.

Όσο περνούσε ο χρόνος, τόσο περισσότερο πίεζε ο "Γηραιός", όμως το πολύ καλό αμυντικό δίδυμο του Πανιωνίου καθάριζε ό,τι έφτανε στην περιοχή. Παρά την υπερποσπάθεια των γηπεδούχων, το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε κι έτσι ο Πανιώνιος έφυγε με ένα σπουδαίο διπλό από μια δύσκολη έδρα.

Ρισβάνης και Χατζηισαΐας ήταν κυρίαρχοι μπροστά από τα καρέ του Παπαδόπουλου. Το αμυντικό δίδυμο του Πανιωνίου καθάριζε ό,τι μπαλιά έφτανε μέσα στην περιοχή και αποτελεί δικό τους κατόρθωμα το ότι κράτησαν το 0-1 παρά το γεγονός πως η ομάδα τους αγωνιζόταν με 10 παίκτες για πάνω από 30 λεπτά.

Καθόλου δεν φάνηκε στο διάστημα που αγωνίστηκε ο Ρομάνο. Ο μεσοεπιθετικός του Ηρακλή δεν είχε καλές εκτελέσεις στα στημένα, ενώ δεν κατάφερε να βγάλει και τις μπαλιές που αναζητούσε από αυτό ο Παπαδόπουλος. Δικαίως αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο.

Με το αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο.. "σπίτι" του ο Ηρακλής. Ο Πανιώνιος κατάφερε να πάρει μια άτυπη ρεβάνς για τον περσινό πικρό του αποκλεισμό στα προημιτελικά του Κυπέλλου. Όσον αφορά τα αγωνιστικά, οι γηπεδούχοι δεν ήταν κακοί όμως είχαν την ατυχία να πέσουν σε έναν συμπαγή Πανιώνιο και ένα αμυντικό δίδυμο που "έσβησε" τον Περόνε. Το γκολ του Μπακασέτα ήρθε στο χειρότερο χρονικά σημείο για τους γηπεδούχους και λαμβάνοντας υπόψη πως οι περισσότεροι παίκτες είναι νέοι σε ηλικία, τους επηρέασε αρκετά στο θέμα της ψυχολογίας.

Ηρακλής:Χουάντερσον, Μπουκουβάλας, Σαραμαντάς, Μπαρτολίνι, Στάμου, Ιντζόγλου (65' Μπουλούτ), Λάζαρ (23' Πουρτουλίδης), Τσιλιανίδης, Κυριακίδης, Ρομάνο (46' Χαντί), Περόνε

Πανιώνιος:Παπαδόπουλος, Οικονόμου, Αργυρόπουλος, Ρισβάνης, Χατζηισαϊας, Σιώπης, Κόρμπος, Μασούρας (79' Μητρόπουλος), Μπουμάλ, Μπακασέτας (67' Βλάχος), Ανσαριφάρντ (56' Καραμάνος)

To LIVE της αναμέτρησης

18:49
Καλησπέρα σας φίλες και φίλοι!
18:50
Μεγάλη ημέρα για τους φίλους του Ηρακλή σήμερα καθώς θα δουν για πρώτη φορά την ομάδα τους στο Καυτανζόγλειο μετά την επιστροφή της στη Super League.
18:50
Μαζί λοιπόν θα παρακολουθήσουμε ζωντανά την εξέλιξη της αναμέτρησης μεταξύ του "Γηραιού" και του Πανιωνίου στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Super League.
18:55
Διαιτητής του αγώνα θα είναι ο Κιοτζένης (Ξάνθης). Βοηθοί του οι Ευθυμιάδης (Πιερίας), Καραβασίλης (Καβάλας) και τέταρτος ο Αρετόπουλος (Τρικάλων)
18:58
Να θυμίσουμε ότι οι δύο ομάδες είχαν αναμετρηθεί πέρυσι σε διπλούς αγώνες στα προημιτελικά του Κυπέλλου.

Το πρώτο παιχνίδι στο Καυτανζόγλειο είχε λήξει 2-0 υπέρ του Ηρακλή, ενώ με το ίδιο σκορ επικράτησε στη Ν. Σμύρνη ο Πανιώνιος. Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση και στη συνέχεια στα πέναλτι, όπου ο "Γηραιός" πανηγύρισε μια σπουδαία πρόκριση.
18:59
Με νίκη 1-0 κόντρα στην Καλλονή εκτός έδρας ξεκίνησε την 1η αγωνιστική ο Ηρακλής, ενώ από την ήττα με 3-0 κόντρα στον Ολυμπιακό στο "Καραϊσκάκη" προέρχεται ο Πανιώνιος.
19:03
Έχουμε και τις ενδεκάδες με τις οποίες θα ξεκινήσουν οι δύο ομάδες:

Ηρακλής (Νίκος Παπαδόπουλος): Χουάντερσον, Μπουκουβάλας, Σαραμαντάς, Μπαρτολίνι, Στάμου, Ιντζόγλου, Λάζαρ, Τσιλιανίδης, Κυριακίδης, Ρομάνο, Περόνε

Πανιώνιος (Μαρίνος Ουζουνίδης): Παπαδόπουλος, Οικονόμου, Αργυρόπουλος, Ρισβάνης, Χατζηισαϊας, Σιώπης, Κόρμπος, Μασούρας, Μπουμάλ, Μπακασέτας, Ανσαριφάρντ
19:07
Από την αποστολή του Ηρακλή, ο Νίκος Παπαδόπουλος "έκοψε" τους Μακρή, Πασά και Λουκίνα
19:09
Εκτός 18άδας του Πανιωνίου έμειναν οι Ντουρμισάι και Καθάριος, ενώ επιστρέφει ο Τασουλής ο οποίος έλειψε από το ματς της πρεμιέρας λόγω τιμωρίας.
19:11
Ο πρόεδρος της ΠΑΕ Ηρακλής, Σπύρος Παπαθανασάκης, βρίσκεται στις κερκίδες φορώντας φυσικά το αγαπημένο του κασκόλ της ομάδας το οποίο δεν αποχωρίζεται ποτέ.
19:12
Σε μια μεταγραφή προχώρησε λίγο νωρίτερα ο Πανιώνιος.
19:14
Τώρα κάνουν την είσοδό τους οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο. Πολύ ωραία η ατμόσφαιρα στο Καυτανζόγλειο.
19:18
# Με την ίδια ακριβώς ενδεκάδα που αγωνίστηκε κόντρα στην Καλλονή ξεκινάει ο Ηρακλής.
19:18
1' Με τη μπάλα στα πόδια οι παίκτες των γηπεδούχων.
19:19
2' Επικίνδυνο γύρισμα του Ανσαριφάρντ, διώχνει η άμυνα του Ηρακλή.
19:21
3' Πρώτο σουτ του αγώνα από τον Λάζαρ. Η μπάλα του στρώθηκε μετά από κόντρες στο ύψος της περιοχής, όμως το σουτ που επιχείρησε δεν ήταν καλό και η μπάλα έφυγε άουτ.
19:22
5' Στην άμυνα του Ηρακλή η μπάλα.
19:23
6' Κακό γέμισμα του Ιντζόγλου από τα δεξιά.
19:24
# Πολύ κακή η κατάσταση του αγωνιστικού χώρου.
19:26
9' Κόρνερ υπέρ των γηπεδούχων. Το πρώτο στο ματς.
19:28
10' Κυρίαρχος στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ηρακλής. Ακόμη ο Πανιώνιος δεν έχει μπορέσει να κρατήσει μπάλα.
19:30
# Βεβιασμένες οι κινήσεις στο χώρο του κέντρου.
19:32
14' 'Εξαλλος έγινε ο Μαρίνος Ουζουνίδης από μια αδράνεια που έδειξε σε προηγούμενη φάση ο Μπουμάλ.
19:33
16' Χωρίς κάποια φάση στο ματς μετά το πρώτο τέταρτο.
19:35
18' Επικίνδυνη φάση για την εστία του Ηρακλή. Ο Χουάντερσον έκανε λάθος έξοδο, όμως ο Ανσαριφάρντ δεν το εκμεταλλεύτηκε.
19:35
19' Κίτρινη κάρτα στον Μπακασέτα.
19:36
19' Στο χορτάρι ο Λάζαρ που δέχεται τις πρώτες βοήθειες.
19:37
20' Γύρισμα του Περόνε, πολύ μακριά από το τέρμα η μπάλα.
19:41
23' Σουτ του Μπακασέτα από πλάγια θέση, η μπάλα καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Χουάντερσον.
19:41
23' Αναγκαστική αλλαγή για τον Ηρακλή. Ο Λάζαρ δεν μπορεί να συνεχίσει και θα αποχωρήσει. Τη θέση του θα πάρει ο φυσικός αρχηγός της ομάδας, Νίκος Πουρτουλίδης.
19:42
25' Έχει πάρει κάποια μέτρα στον αγωνιστικό χώρο ο Πανιώνιος.
19:42
26' Κίτρινη κάρτα στον Ιντζόγλου.
19:43
26' Φάουλ υπέρ του Πανιωνίου σε καλή θέση για σέντρα από τα δεξιά.
19:44
27' Είναι κακή η εκτέλεση και διώχνει η άμυνα του Ηρακλή.
19:44
28' Φάουλ για τους γηπεδούχους τώρα σε καλό σημείο στα αριστερά.
19:45
28' Η εκτέλεση από τον Τσιλιανίδη ήταν καλή, όμως η μπάλα απομακρύνθηκε.
19:46
29' Το πάθος του Περόνε επιβραβεύεται με ένα κερδισμένο κόρνερ.
19:46
30' Κακή η εκτέλεση του Ρομάνο, μαζεύει ο Παπαδόπουλος.
19:49
# Κερδίζουν σχεδόν όλες τις μονομαχίες οι παίκτες του Ηρακλή.
19:51
# 21 τα λάθη μέχρι στιγμής από τους παίκτες του Πανιωνίου. 11 έχει ο Ηρακλής.
19:52
34' Δεν μπορεί να κρατήσει μπάλα ο Πανιώνιος. Έχει σηκώσει τον Τάσο Καραμάνο ο Ουζουνίδης για προθέρμανση.
19:54
36' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον Ηρακλή! Ο Σαραμαντάς έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Τσιλιανίδης πετάχτηκε και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα ξυστά από το αριστερό δοκάρι του Παπαδόπουλου.
19:54
# Εκνευρισμένος με την αντίδραση των ποδοσφαιριστών του ο Μαρίνος Ουζουνίδης.
19:58
40' Πολύ κακές οι μεταβιβάσεις των ποδοσφαιριστών του Πανιωνίου που χάνουν εύκολα τη μπάλα.
19:59
42' Δυνατό σουτ του Σαραμαντά εντός περιοχής, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
20:02
Δύο θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
20:02
45' Συνεχώς ο Ηρακλής στην επίθεση.
20:05
45+1 ΓΚΟΛ! Ο Πανιώνιος ανοίγει το σκορ με τον Μπακασέτα.
20:05
Ημίχρονο στην αναμέτρηση!
20:07
Κόντρα στη ροή του αγώνα αυτό το γκολ. Η άμυνα του Ηρακλή άργησε να αντιδράσει στην αντεπίθεση του Πανιωνίου. O Μπουμάλ βρήκε ωραία τον Μπακασέτα στο ύψος της περιοχής κι εκείνος με σουτ στη γωνία του Χουάντερσον έγραψε το 0-1 στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου.
20:07
"Πάγωσε" το Καυτανζόγλειο με το γκολ του Μπακασέτα.
20:09
Τα στατιστικά του πρώτου ημιχρόνου:
20:20
Ξανά στο γήπεδο οι παίκτες των δύο ομάδων.
20:20
Με μια αλλαγή θα ξεκινήσει ο Ηρακλής. Ο Ρομάνο έχει δώσει τη θέση του στον Χαντί. Κατά συνέπεια ο Τσιλιανίδης τώρα θα αγωνιστεί ως 10άρι, πίσω από τον Περόνε.
20:22
Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο
20:25
48' Μακρινό σουτ από τον Σιώπη. Σε ετοιμότητα ο Χουάντερσον διώχνει σε κόρνερ.
20:25
49' Απομακρύνει η άμυνα του "Γηραιού".
20:26
50' Κίτρινη κάρτα στον Τσιλιανίδη για κράτημα της φανέλας του Μπακασέτα.
20:29
53' Ωραία προσπάθεια του Ανσαριφάρντ. Ο Ιρανός μπαίνει στην περιοχή, γυρνάει το σώμα του όμως στέκεται άτυχος καθώς το σουτ του αποκρούεται από τον Χουάντερσον.
20:30
# Με φωνές προσπαθούν να σπρώξουν τον Ηρακλή οι φίλαθλοι στις κερκίδες
20:33
56' Αλλαγή για τον Πανιώνιο. Εκτός γηπέδου ο Ανσαριφάρντ, στη θέση του ο Καραμάνος.
20:34
58' Κόρνερ παραχωρεί ο Σαραμαντάς.
20:35
59' Κακή η εκτέλεση του Μπουμάλ. Μαζεύει εύκολα ο Χουάντερσον.
20:35
59' Κίτρινη κάρτα ο Αργυρόπουλος για διαμαρτυρία.
20:38
62' Φάουλ του Αργυρόπουλου πάνω στο Χαντί!
20:38
62' Και ο Αργυρόπουλος δέχεται δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβάλλεται! Με 10 θα συνεχίσει ο Πανιώνιος.
20:41
65' Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τον Ηρακλή. Ο Μπουλούτ μπαίνει στο ματς στη θέση του Ιντζόγλου. Όλα για όλα τώρα από τον Παπαδόπουλο.
20:43
66' Σουτ του Μπουλούτ, μπλοκάρει ο Παπαδόπουλος.
20:44
68' Αλλαγή για τον Πανιώνιο. O σκόρερ Μπακασέτας, δίνει τη θέση του στον Βλάχο.
20:48
70' Συνεχώς με την μπάλα στα πόδια οι παίκτες του Ηρακλή που όμως δεν μπορούν να βρουν διάδρομο για να ξεκλειδώσουν την άμυνα του Πανιωνίου.
20:49
# Το γκολ που δέχθηκαν στο τέλος του πρώτου μέρους έχει κοστίσει στην ψυχολογία των ποδοσφαιριστών του Παπαδόπουλου.
20:50
73' Κεφαλιά του Μπουλούτ, μαζεύει ο Παπαδόπουλος.
20:51
74' Κόρνερ κερδίζει ο Μπουλούτ μετά από ολιγωρία στην άμυνα του Πανιωνίου.
20:51
75' Στο δεύτερο δοκάρι η εκτέλεση του Τσιλιανίδη, περνάει η μπάλα.
20:54
78' Σουτ του Περόνε, η μπάλα κοντράρει όμως στα σώματα των παικτών των φιλοξενούμενων.
20:54
# Τα νεύρα έχουν κάνει την εμφάνισή τους.
20:54
78' Από μία κίτρινη κάρτα σε Κόρμπο και Περόνε δείχνει ο ρέφερι.
20:55
79' Τρίτη και τελευταία αλλαγή και για τον Πανιώνιο. Στο γήπεδο ο Μητρόπουλος στη θέση του Μασούρα.
20:57
80' Τρομερή χαμένη ευκαιρία για τον Ηρακλή. Ο Μπουλούτ έφυγε στην πλάτη του Χατζηισαΐα βγαίνοντας τετ-α-τετ με τον Παπαδόπουλο. Ο αμυντικός του Πανιωνίου όμως με υπερπροσπάθεια τον πρόλαβε στο σουτ και στο ριμπάουτ ο επιθετικός του Ηρακλή νικήθηκε από τον Παπαδόπουλο.
20:57
81' Στο χορτάρι ο Παπαδόπουλος τώρα που δείχνει να έχει πρόβλημα.
20:59
82' Δυνατό σουτ του Μπουκουβάλα, μπλοκάρει ο Παπαδόπουλος.
21:00
# Μαζικά στην επίθεση βγαίνει ο Ηρακλής.
21:01
85' Κόρνερ υπέρ του Ηρακλή.
21:02
85' Ο Χαντί γίνεται αποδέκτης της μπάλας μετά το κόρνερ του Τσιλιανίδη, ωστόσο το τελείωμά του ήταν πολύ κακό.
21:04
88' Σουτ του Κυριακίδη, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
21:05
89' Νέο σουτ για τον Ηρακλή με τον Τσιλιανίδη, η μπάλα άουτ.
21:07
Πέντε θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
21:07
# Πιέζει ο Ηρακλής για το γκολ.
21:08
90+2' Κίτρινη κάρτα στον Μπαρτολίνι.
21:10
90+3' Κάθε σέντρα που φτάνει στα καρέ του Πανιωνίου, αποτελεί εύκολη λεία για τον πολύ καλό σήμερα Χατζηισαΐα.
21:12
90+4' Τελευταία δευτερόλεπτα στο ματς. Δύσκολα να αλλάξει η κατάσταση.
21:12
Ακούγεται το σφύριγμα της λήξης
21:13
Ο Πανιώνιος φεύγει νικητής από το Καυτανζόγλειο με 1-0 χάρη στο γκολ του Τάσου Μπακασέτα.