Αστέρας Τρίπολης - Παναιτωλικός 0-2

Ο Παναιτωλικός, κόντρα στην εικόνα του παιχνιδιού, πήρε τη νίκη στο "Θ. Κολοκοτρώνης" με 2-0 επί του Αστέρα Τρίπολης, χάρη στα γκολ των Αμρ Ουαρντά και Λούκας Βιγιαφάνιες. Καλύτεροι οι Αρκάδες καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα, όμως φλύαροι στην τελική προσπάθεια. "Χτύπησαν" στις αντεπιθέσεις οι φιλοξενούμενοι.

Ο Αστέρας Τρίπολης με τον Παναιτωλικό διασταύρωσαν τα ξίφη τους στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής. Οι Αρκάδες προέρχονταν από εκτός έδρας νίκη κόντρα στον Πανθρακικό με 2-0, ενώ η ομάδα του Αγρινίου είχε γνωρίσει την ήττα με 2-1 από τον Παναθηναϊκό.

Οι παίκτες του Στάικου Βεργέτη μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση και έχασαν την πρώτη καλή ευκαιρία στο 6ο λεπτό με τον Ταξιάρχη Φούντα. Ο νεαρός μεσοεπιθετικός έκανε το σουτ από πλεονεκτική θέση, όμως ο Μανώλης Στεφανάκος απέκρουσε εντυπωσιακά με τα πόδια. Μέχρι το 20', οι Αρκάδες είχαν ακόμη δύο καλές στιγμές, όμως τα σουτ των Φούντα και Πάμπλο Μάσα πέρασαν πάνω από την εστία των φιλοξενούμενων.

Οι γηπεδούχοι διατήρησαν τα ηνία του παιχνιδιού, όμως δεν κατάφεραν να απειλήσουν με αξιώσεις την εστία του Στεφανάκου. Σαν να μην έφτανε αυτό, κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Παναιτωλικός πήρε το προβάδισμα με σκόρερ τον Αμρ Ουαρντά στο 34ο λεπτό. Ο Γρηγόρης Μάκος έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Αιγύπτιος άσος με εκπληκτική κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι την έστειλε "συστημένη" στη δεξιά γωνία του Τόμας Κοσίτσκι.

Η εικόνα δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Αστέρας είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και πίεσε για την ισοφάριση. Στο 62' ο Λανθαρότε έβγαλε εξαιρετική σέντρα από τα δεξιά, ο Χαμντανί έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε έξω από το δεξί δοκάρι του Κοσίτσκι που είχε μείνει "άγαλμα". Πέντε λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν σωστά για πέναλτι. Ο Δημήτρης Κουτρομάνος ανέτρεψε πάνω στη γραμμή τον Μάσα, όμως ο διαιτητής της αναμέτρησης, έδωσε φάουλ ελάχιστα έξω από την μεγάλη περιοχή.

Στα τελευταία λεπτά, οι γηπεδούχοι βγήκαν μπροστά προκειμένου να φέρουν το ματς στα ίσα, με αποτέλεσμα να αφήσουν αρκετά κενά πίσω τα οποία εκμεταλλεύτηκαν οι παίκτες του Λιονέλ Πόντες, οι οποίοι "κλείδωσαν" τη νίκη με κοντινό πλασέ του Λούκας Βιγιαφάνιες στο 95ο λεπτό.

Εν αντιθέσει με την αναμέτρηση κόντρα στον Παναθηναϊκό, όπου φέρει ευθύνη στο γκολ της ισοφάρισης, ο Μανώλης Στεφανάκος είχε πολύ καλή παρουσία στο "Θ. Κολοκοτρώνης". Ο 26χρονος τερματοφύλακας, όποτε χρειάστηκε, δήλωσε παρών και έσωσε την ομάδα του, με εντυπωσιακές επεμβάσεις. Παράλληλα, κατηύθυνε μαεστρικά την άμυνά του, προσφέροντας ηρεμία.

Ο Πάμπλο Μάσα ήταν η σκιά του εαυτού του. Ο Αργεντινός άσος βρέθηκε σε μέτρια βραδιά και δεν βοήθησε τους Αρκάδες στον δημιουργικό τομέα. Κακές επιλογές, αρκετές χαμένες ευκαιρίες και έλλειψη καθαρού μυαλού. Δικαιολογημένα έγινε αλλαγή στο 75' ώστε να μπει στο παιχνίδι ο πιο φρέσκος, Βασίλης Σκούρτης.

Ο Αστέρας Τρίπολης είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, όμως ήταν φλύαρος στην τελική προσπάθεια. Αντίθετα, οι παίκτες του Λιονέλ Πόντες είχαν την ουσία, αφού εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες που τους δόθηκαν και τις μετουσίωσαν σε γκολ. Παρόλα αυτά, οι Αγρινιώτες δείχνουν να έχουν σημαντικά προβλήματα τόσο αμυντικά, όσο κι επιθετικά, αφού "φωνάζουν" οι απουσίες των Στέλιου Μαλεζά, Φερνάντο Γοδόι και Νίκολας Μαρτίνες.

Αστέρας Τρίπολης (Σ. Βεργέτης): Κοσίτσκι, Γιαννούλης, Σανκαρέ, Γκοϊάν, Κιτόκο (Μούκαμ 64'), Ιγκλέσιας (Δημούτσος 82'), Χαμντανί, Μάσα (Σκούρτης 75'), Λανθαρότε, Φούντας, Γιάννου.

Παναιτωλικός (Λ. Πόντες): Στεφανάκος, Κέβιν, Κούσας, Παπάζογλου, Κουτρομάνος, Πάουλο Κόστα, Μάκος, Ντάνι Μπεχαράνο (Παπουτσιγιαννόπολος 86'), Ουάρντα (Βιγιαφάνες 66'), Κάπελ (Ρουσκουγέδα 80'), Μαρκόφσκι.

To LIVE του αγώνα

18:47
Καλησπέρα σας. Σε περίπου μισή ώρα από τώρα έχουμε σέντρα στο "Θεόδωρος Κολοκοτρώνης", με τον Αστέρα Τρίπολης να υποδέχεται τον Παναιτωλικό για την 2η αγωνιστική της Super League.
18:49
Δύο ημέρες μετά την κλήρωση των ομίλων του Europa League που του έφερε στο δρόμο τους Σάλκε, Σπάρτα Πράγας και ΑΠΟΕΛ, η ομάδα του Στάικου Βεργέτη θα επιδιώξει να κάνει το "2 στα 2" στο πρωτάθλημα. Στην πρεμιέρα επιβλήθηκε 2-0 εκτός έδρας του Πανθρακικού.
18:51
Στον αντίποδα, ο Παναιτωλικός θα ψάξει για τον πρώτο βαθμό/βαθμούς στο πρωτάθλημα αφού την περασμένη Δευτέρα γνώρισε την ήττα στο Αγρίνιο με 2-1 από τον Παναθηναϊκό.
18:55
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Αστέρας Τρίπολης (Βεργέτης): Κοσίτσκι, Κιτοκό, Σανκαρέ, Γκοϊάν, Γιαννούλης, Χαμντανί, Ιγκλέσιας, Μάτα, Λανθαρότε, Γιάννου, Φούντας

Παναιτωλικός (Πόντες): Στεφανάκος, Κουτρομάνος, Μαρτίνες, Κούσας, Παπάζογλου, Μάκος, Μπεχαράνο, Πάουλο, Βάρντα, Καπέλ, Μαρκόβσκι
18:58
Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Σταύρος Τριτσώνης (Αθηνών) με βοηθούς τους  Αντώνιο Καρατζίκα (Αθηνών) και Γεώργιο Κουντουρέλη (Αθηνών). Τέταρτος διαιτητής είναι ο Αλέξανδρος Δημητρόπουλος (Φθιώτιδας), ενώ παρατηρητής διαιτησίας είναι ο Δημήτριος Καλύβας (Βοιωτίας).
19:00
Το αντίστοιχο περυσινό ματς των δύο ομάδων είχε λήξει ισόπαλο 1-1, με σκόρερ για τους γηπεδούχους τον Μπαράλες και για τους φιλοξενούμενους τον Μορένο. Δείτε highlights από την αναμέτρηση.
19:01
Ο Παναιτωλικός έχει παραταχθεί με την ίδια ακριβώς ενδεκάδα με την οποία ξεκίνησε στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος απέναντι στον Παναθηναϊκό.
19:03
Δύο ώρες πριν την έναρξη του αγώνα ο Αστέρας Τρίπολης ανακοίνωσε επίσημα την απόκτηση του Ιγκόρ Σίλβα. Διαβάστε λεπτομέρειες για την τελευταία μεταγραφή των Αρκάδων.
19:14
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων.
19:14
Ξεκίνησε η αναμέτρηση με τους παίκτες του Παναιτωλικού στη σέντρα.
19:15
Ο καιρός είναι ιδανικός στην Τρίπολη για να παιχτεί ωραίο ποδόσφαιρο.
19:16
Μήνυμα κατά του ρατσισμού από τον Αστέρα Τρίπολης λίγο πριν την έναρξη της αναμέτρησης.

#astpan #asterastripolisfc #pregame

Posted by Asteras Tripolis F.C. on Sunday, August 30, 2015
19:17
4': Πρώτη κίτρινη κάρτα στο ματς την αντικρύζει ο Κούσας για λογαριασμό του Παναιτωλικού.
19:18
Το φάουλ το κέρδισε ο Μάσα σε κατά μέτωπο εφόρμησή του προς την περιοχή του Παναιτωλικού και είναι σε εξαιρετική θέση.
19:18
Η μπάλα κόντραρε στο τείχος μετά την εκτέλεση φάουλ του Μάσα και απομακρύνθηκε.
19:20
6': Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα Τρίπολης να ανοίξει το σκορ! Ο Φούντας έκανε το σουτ με το δεξί από πλεονεκτική θέση μέσα από την περιοχή και ο Στεφανάκος απέκρουσε εντυπωσιακά με τα πόδια.
19:21
Ο Αστέρας δείχνει από τα πρώτα λεπτά πως έχει διάθεση να πιέσει για το γκολ.
19:28
O Παναιτωλικός έχει διάθεση να ανέβει και να απειλήσει (κυρίως από τη δεξιά πλευρά), με τους παίκτες του Αστέρα από τη μέση και μπροστά να ασκούν πρέσινγκ και να δυσκολεύουν τους φιλοξενούμενους.
19:29
Συμπληρώθηκε το πρώτο τέταρτο χωρίς να έχουμε κάποιο γκολ στην Τρίπολη. Το ίδιο συμβαίνει και στην αναμέτρηση του Ηρακλή με τον Πανιώνιο στο "Καυτανζόγλειο".
19:30
16': "Πονηρή" σέντρα του Φούντα μέσα στην περιοχή, χάρη σε προβολή του Κούσα η μπάλα καταλήγει κόρνερ.
19:30
17': Δυνατό σουτ του Φούντα έξω από την περιοχή, η μπάλα ψηλά άουτ χωρίς να ανησυχήσει τον Στεφανάκο.
19:32
17': Δεύτερη μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα! Το βολέ του Στεφανάκου δεν είνα καλό καθώς η μπάλα φτάνει σε παίκτες του Αστέρα, ο Μάσα βγαίνει τετ α τετ αλλά το διαγώνιο πλασέ του φεύγει έξω από το αριστερό δοκάρι. Άσχημη εκτέλεση από τον Αργεντινό.
19:33
18΄: Νέα καλή στιγμή για τον Αστέρα, με τον Φούντα να γίνεται κάτοχος της μπάλας έξω από την περιοχή (μετά από νέο λάθος στη μεταβίβαση από τους φιλοξενούμενους), με το δυνατό σουτ του με το αριστερό να φεύγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
19:34
Ο Αστέρας έχει πρωταγωνιστικό ρόλο στο ματς ενώ ο Παναιτωλικός όσο περνάει η ώρα αντιμετωπίζει αρκετά προβλήματα. Οι τελικές προσπάθειες είναι 5 για τους Αρκάδες (2 εντός εστίας) και καμία για την ομάδα του Αγρινίου.
19:35
20': Ο Μάσα βρίσκεται μόνος του στη μεγάλη περιοχή όμως δεν πιάνει το πλασέ όπως θα ήθελε και η μπάλα καταλήγει στην αγκαλιά του Στεφανάκου.
19:36
Εξαιρετικός δημιουργικά ο Αστέρας, είναι άστοχος όμως στην τελική προσπάθεια και αυτός είναι ο μοναδικός λόγος που δεν βρίσκεται μπροστά στο σκορ. Έχει επιβάλλει πάντως το ρυθμό του και φαίνεται πως έχει τον έλεγχο.
19:36
Η κατοχή της μπάλας είναι 51%-49% υπέρ του Αστέρα μετά το πρώτο 20λεπτο.
19:38
24': Σκληρό φάουλ από τον Φούντα, ο οποίος αντικρύζει δικαιολογημένα την κίτρινη κάρτα.
19:41
28': Συνεχίζει να πιέζει ο Αστέρας Τρίπολης, κερδίζει κόρνερ.
19:43
28': Καλή στιγμή για τον Αστέρα. Ο Μάσα εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά και ο αμαρκάριστος Σανκαρέ έπιασε την κεφαλιά από εξαιρετική θέση, η μπάλα έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
19:43
29': Δεύτερη κίτρινη κάρτα για παίκτη του Παναιτωλικού, την βλέπει ο Κουτρομάνος. Όπως και ο Κούσας έτσι και αυτός για φάουλ στον Φούντα.
19:44
Πολύ δραστήριος ο Φούντας μέχρι στιγμής, είναι ο κορυφαίος από τους 22 που βρίσκονται στον αγωνιστικό χώρο στο πρώτο ημίωρο.
19:45
Ο Κάπελ προσπάθησε να γίνει επικίνδυνος μέσα στην περιοχή αλλά ο Σανκαρέ τον μπλόκαρε και έτσι ο Κοσίτσκι "καπάκωσε" τη μπάλα.
19:46
31': Ο Φούντας κάνει το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και η μπάλα παίρνει φάλτσο όμως σταματάει στο κεφάλι αμυντικού και απομακρύνεται.
19:49
34': Ο Παναιτωλικός ανοίγει το σκορ κόντρα στη ροή του αγώνα! Ο Μάκος έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Βάρντα με εκπληκτική κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι την έστειλε "συστημένη" στη δεξιά γωνία του Κοσίτσκι.
19:50
Ο Αστέρας έχει 8 τελικές προσπάθειες (4 εντός εστίας) όμως ο Παναιτωλικός έχει καταφέρει να προηγείται παρότι έχει μόλις 3 τελικές προσπάθειες, με τη μία εντός εστίας να καταλήγει στα δίχτυα.
19:51
Η κατοχή της μπάλας είναι 54%-46% υπέρ του Αστέρα.
19:52
Μέχρι στιγμής έχει επιβεβαιωθεί απόλυτα στην Τρίπολη ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου. Ο Αστέρας έχανε τη μία ευκαιρία μετά την άλλη κάνοντας τον Βεργέτη να... ωρύεται με την αστοχία των παικτών του και "τιμωρήθηκε" από τον Βάρντα που στην πρώτη ουσιαστικά καλή στιγμή του Παναιτωλικού βρήκε δίχτυα για την ομάδα του.
19:54
39': Σουτ του Ινγκλέσιας έξω από την περιοχή, η μπάλα φεύγει ψηλά άουτ.
19:55
41': Δεύτερη καλή στιγμή για τον Παναιτωλικό ο οποίος έχει "ανέβει" μετά το γκολ που πέτυχε με τον Βάρντα. Ο Κάπελ βρήκε χώρο και εξαπέλυσε δυνατό διαγώνιο σουτ με το δεξί έξω από την περιοχή, ο Κοσίτσκι έπεσε στη δεξιά γωνία του και απέκρουσε με δυσκολία σε κόρνερ.
19:58
Από πλευράς φάσεων το ματς της Τρίπολης έχει αφήσει απόλυτα ικανοποιημένο το κοινό, με αρκετές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες.
19:59
Ο Αστέρας προσπαθεί για την ισοφάριση πριν κλείσει το ημίχρονο, όμως ο Παναιτωλικός έχει πλέον την ψυχολογία με το μέρος του και απειλεί και αυτός την αντίπαλη εστία.
19:59
45': Δεύτερη κίτρινη κάρτα για παίκτη του Αστέρα. Μετά τον Φούντα είναι η σειρά του Γκοϊάν να τιμωρηθεί.
20:00
Τέλος πρώτο ημιχρόνου: Αστέρας Τρίπολης - Παναιτωλικός 0-1 με το γκολ του Βάρντα από το 34ο λεπτό.
20:02
Ο Αστέρας Τρίπολης ήταν καταφανώς ανώτερος στο πρώτο ημίωρο, διάστημα στο οποίο δημιούργησε αρκετές φάσεις για να ανοίξει το σκορ αλλά ήταν άστοχος στην τελική προσπάθεια. Ο Παναιτωλικός έμεινε όρθιος και "χτύπησε" στο 34' με τρομερή κεφαλιά του Βάρντα, ενώ πριν τελειώσει το ημίχρονο είχε και την καλύτερη στιγμή για να πετύχει ένα ακόμα γκολ με σουτ του Κάπελ.
20:02
Το δεύτερο μέρος προδιαγράφεται αρκετά συναρπαστικό.
20:07
Αποτελέσματα ημιχρόνου στα ματς των 19:15

Παναθηναϊκός - Καλλονή 2-0
Αστέρας Τρίπολης - Παναιτωλικός 0-1
Ηρακλής - Πανιώνιος 0-1
20:13
Ο Αστέρας θα προσπαθήσει στο δεύτερο μέρος να αλλάξει την εις βάρος του κατάσταση και να προστατέψει την έδρα του. Σημειώνουμε πως η ομάδα του Βεργέτη τελείωσε την περασμένη σεζόν αήττητος στο γήπεδό του.
20:14
Η τελευταία εντός έδρας ήττα για τον Αστέρα Τρίπολης σε αγώνα της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος ήταν στις 16 Μαρτίου 2014, όταν ο Εργοτέλης πέρασε νικηφόρα με 3-2 από το "Θεόδωρος Κολοκοτρώνης".
20:15
Από τότε έχουν μεσολαβήσει 19 παιχνίδια, με τον Αστέρα να έχει απολογισμό 14 νίκες και 5 ισοπαλίες.
20:15
Ο Παναιτωλικός από την πλευρά του θα προσπαθήσει να διατηρήσει το 1-0 και να πανηγυρίσει την πρώτη νίκη της ιστορίας του μέσα στην Τρίπολη!
20:16
Όλα έτοιμα για τη σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.
20:17
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο στην Τρίπολη. Άναψαν και οι προβολείς.
20:19
Ο Κάπελ προσπάθησε να επιτεθεί κατά μέτωπο και ο Σανκαρέ δεν κατάφερε να απομακρύνει αποτελεσματικά, με τον Κοσίτσκι να βγαίνει τελικά από την εστία του για να μπλοκάρει.
20:21
Ο Λανθαρότε τροφοδότησε με σέντρα από τα δεξιά τον Φούντα, με τον Έλληνα επιθετικό να πιάνει μονοκόμματο σουτ με το δεξί και η μπάλα να φεύγει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Εξαιρετική ενέργεια από τον Φούντα, αν η μπάλα κατέληγε στα δίχτυα ίσως μιλούσαμε τώρα και για το γκολ της χρονιάς.
20:25
O Αστέρας έχει περισσότερη ώρα τη μπάλα στα πόδια του και πιέζει για την ισοφάριση. Ο Παναιτωλικός περιμένει πίσω από τη σέντρα.
20:27
Σέντρα του Φούντα από τα δεξιά, η μπάλα έφυγε άουτ.
20:28
Διακοπή στο ματς από τραυματισμό του Γκοϊάν. Τον βρήκε άθελά του ο Μαρκόβσκι.
20:29
Ξεπέρασε το πρόβλημα τραυματισμού ο Γκοϊάν, ο οποίος επιστρέφει στο παιχνίδι.
20:32
Τα γεμίσματα προς την αντίπαλη περιοχή είναι 6/23 για τον Αστέρα και 1/10 για τον Παναιτωλικό.
20:33
Η κατοχή της μπάλας είναι 56% για τον Αστέρα Τρίπολης και 44% για τον Παναιτωλικό.
20:35
62': Πολύ σημαντική ευκαιρία για τον Αστέρα Τρίπολης να φέρει το ματς στα ίσα. Ο Λανθαρότε έβγαλε εξαιρετική σέντρα από τα δεξιά (με το αριστερό του πόδι) και ο Χαμντανί έπιασε την κεφαλιά, με τη μπάλα να φεύγει σύριζα έξω από το δεξί δοκάρι του Κοσίτσκι που είχε μείνει "άγαλμα".
20:35
64': Ο Μούκαμ παίρνει τη θέση του Κιτοκό, στην πρώτη αλλαγή του Βεργέτη στο ματς.
20:36
64': Νέα καλή στιγμή για τον Αστέρα, με τον Γιάννου να πιάνει υπό πίεση κεφαλιά μέσα από την περιοχή (μετά από σέντρα του Γιαννούλη από τα αριστερά) και τη μπάλα να φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
20:39
67': Φάουλ υπέρ του Αστέρα ακριβώς πάνω στη γραμμή της μεγάλης περιοχής.
20:40
69': Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Μάσα, η μπάλα έφυγε έξω από το αριστερό δοκάρι του Στεφανακου.
20:40
Ο Παναιτωλικός έχει προχωρήσει και αυτός στην πρώτη του αλλαγή, με τον Βιγιαφάνες να παίρνει τη θέση του σκόρερ Βάρντα.
20:42
Σε αντίθεση με το πρώτο μέρος, ο Παναιτωλικός έχει καταφέρει να οδηγήσει το ματς σε πιο αργό τέμπο που τον βολεύει για να διατηρήσει το 1-0 υπέρ του.
20:45
74': Κίτρινη κάρτα για τον Παπάζογλου.
20:45
75': Δευτερή αλλαγή για τον Αστέρα. Ο Μάσα δίνει τη θέση του στον Σκούρτη.
20:47
75': Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λανθαρότε με το αριστερό, από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, η μπάλα στην αγκαλιά του Στεφανάκου.
20:47
76': Κίτρινη κάρτα ο Μάκος.
20:51
Τα αποτελέσματα στο 80ο λεπτό:

Παναθηναϊκός - Καλλονή 3-0
20:52
81: Δεύτερη αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Ο Κάπελι δίνει τη θέση του στον Ρουσκουγιέδα.
20:54
82': Κίτρινη κάρτα για τον Μπεχαράνο που έκανε σκληρό φάουλ.
20:54
83': Τρίτη αλλαγή για τον Αστέρα. Ο Δημούτσος πήρε τη θέση του Ιγκλέσιας.
20:55
Εντείνει τις προσπάθειές του για την ισοφάριση ο Αστέρας, με το παιχνίδι να έχει γίνει πιο σκληρό στα τελευταία λεπτά. Ο Παναιτωλικός προσπαθεί να "ροκανίσει" το χρόνο όσο το δυνατόν περισσότερο.
20:56
85': Νέα κίτρινη κάρτα για παίκτη του Παναιτωλικού (έκτη συνολικά), την αντικρύζει ο Ρουσκουγιέδα.
20:57
86': Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Ο Παπουτσογιαννόπουλος πήρε τη θέση του Μπεχαράνο.
20:57
Οι τελικές προσπάθειες είναι 17 για τον Αστέρα (7 εντός εστίας) και 4 (2 εντός εστίας) για τον Παναιτωλικό, ο οποίος όμως έχει καταφέρει να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα και είναι πολύ κοντά στην πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα και πρώτη στην ιστορία του στην έδρα του Αστέρα.
20:59
88': Λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στο παιχνίδι, ο Δημούτσος αντικρύζει κίτρινη κάρτα.
21:02
Συμπληρώθηκαν τα 90 λεπτά του αγώνα και παίζουμε ήδη καθυστερήσεις. Έξι είναι τα λεπτά του έξτρα χρόνου.
21:03
92': Δυνατό σουτ έξω από την περιοχή του Παπουτσογιαννόπουλου, η μπάλα έφυγε έξω από το αριστερό δοκάρι του Κοσίτσκι. Πρώτη τελική στο δεύτερο μέρος για τον Παναιτωλικό.
21:05
92': Τεράστια ευκαιριά για τον Παναιτωλικό να κάνει το 2-0 και να τελειώσει το ματς. Εξαιρετική ατομική ενέργεια του Βιγιαφάνες από τα δεξιά, έβγαλε τον Μαρκόβσκι σε θέση τετ α τετ μέσα στην περιοχή με τον Κοσίτσκι, όμως το πλασέ του αποκρούστηκε σε κόρνερ από τον γκολκίπερ του Αστέρα.
21:05
Βρισκόμαστε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, κορυφώνεται η αγωνία.
21:05
95': Κίτρινη κάρτα ο Μαρκόβσκι.
21:06
95': Σουτ του Δημούτσου μέσα από την περιοχή, η μπάλα φεύγει παράλληλα με την εστία.
21:07
2-0 ο Παναιτωλικός με τον Βιγιαφάνες!
21:07
Έκρυψαν τη μπάλα οι Ρουσκουγιέδα και Μάρκος Πάολο, με τον Βιγιαφάνες να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα σε κενή εστία για να γράψει το 2-0.
21:09
Τελικό αποτέλεσμα: Αστέρας Τρίπολης - Παναιτωλικός 0-2.
21:10
Ο Αστέρας Τρίπολης έχασε πολλές ευκαιρίες στο ματς όμως ο Παναιτωλικός είχε την ουσία, και με τα γκολ των Βάρντα (34') και Βιγιαφάνες (90+6') πήρε μία σπουδαία νίκη μέσα στην Τρίπολη.
21:10
Ο Παναιτωλικός πήρε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα και παράλληλα την πρώτη στην ιστορία του μέσα στην Τρίπολη.