Ολυμπιακός - Πλατανιάς 3-1

Προθέρμανση ενόψει Μπάγερν Μονάχου έκανε ο Ολυμπιακός στο "Καραϊσκάκης" επικρατώντας με 3-1 του Πλατανιά για την 3η αγωνιστική της Super League. Ντουρμάζ, Ντομίγκες και Μαζουακού τα γκολ για τους "ερυθρόλευκους", που όμως είχαν πολλά αμυντικά κενά. Μείωσε ο Μπανανά για τους Κρητικούς. Από ένα χαμένο πέναλτι για κάθε ομάδα.

Με τους Αλεχάντρο Ντομίνγκες και Ιντέγε Μπράουν βασικούς ξεκίνησε ο Ολυμπιακός κόντρα στον Πλατανιά. Ο Μάρκο Σίλβα προτίμησε το 4-2-3-1, με τον Γιώργο Παράσχο να ακολουθεί την ίδια συνταγή.

Πριν καλά καλά συμπληρωθεί ένα λεπτό αγώνα, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Γιακουμάκη από τον Ντα Κόστα εντός περιοχής. Η παράβαση ήταν καθαρή και ο Καλογερόπουλος έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Ντίνας όμως που ανέλαβε την εκτέλεση, δεν κατάφερε να νικήσει τον Ρομπέρο.

Σαν να μην έφτανε αυτό για τον Πλατανιά, δέκα λεπτά αργότερα ο Ντομίνγκες έδωσε πάσα πάρε-βάλε στον Ντουρμάζ, ο οποίος από κοντά άνοιξε το σκορ. Με το σκορ υπέρ τους οι γηπεδούχοι ήταν πιο ήρεμοι στο γήπεδο. Έπρεπε να περιμένουμε μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους όμως για να καταγραφεί νέα αξιόλογη ευκαιρία. Στο 44' ο "Τσόρι" έπιασε δυνατό σουτ εκτός περιοχής, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Ολιμπά.

Ο 34χρονος Αργεντινός ήταν ορεξάτος και με την έναρξη του δευτέρου μέρους (52') έβαλε κι αυτός το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ. Ο Ιντέγε ήταν ο δημιουργός του γκολ, βρίσκοντας με εξαιρετικό τακουνάκι τον Ντομίνγκες εντός περιοχής. Επτά λεπτά αργότερα, ο Αρτούρ Μαζουακού κάνοντας μια εντυπωσιακή κούρσα από τα αριστερά, άλλαξε τη μπάλα με το Ντουρμάζ και σε κενή εστία έγραψε το 3-0. Στο 62' οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι σε κράτημα του Βάντερσον στον Πάρντο, όμως ο Ντομίνγκες νικήθηκε από τον Ολιμπά.

Κάπου εκεί οι "ερυθρόλευκοι" κατέβασαν ταχύτητα, προσπαθώντας να κάνουν συντήρηση δυνάμεων ενόψει Μπάγερν Μονάχου. Ο Πλατανιάς το εκμεταλλεύτηκε και κατάφερε να μειώσει σε 3-1 με κεφαλιά του Μπανανά στο 71ο λεπτό. Ένα γκολ που έδωσε αυτοπεποίθηση στους Κρητικούς, που λίγο έλειψε να πετύχουν και δεύτερο τέρμα στο 74', όμως ο Ρομπέρτο είπε "όχι" σε σουτ του Ντίνα.

Ο Ιντέγε "απάντησε" στις χαμένες ευκαιρίες στο 80', αστοχώντας από κοντά, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Πάγκαλου από πλεονεκτική θέση στο 85'. Λίγο πριν τη συμπλήρωση των 90 λεπτών, ο Καμπιάσο έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα στα δίχτυα, όμως ο βοηθός ακύρωσε λανθασμένα το γκολ ως οφσάιντ. Στην τελευταία φάση του ματς ο Πάγκαλος νικήθηκε και πάλι από τον Ρομπέρτο κι έτσι το 3-1 δεν άλλαξε.

Ο Αλεχάντρο Ντομίνγκες είχε λείψει από τον Ολυμπιακό. Με τον Αργεντινό στην ενδεκάδα οι "ερυθρόλευκοι" είναι διαφορετικοί. Κόντρα στον Πλατανιά ήταν ο καλύτερος του γηπέδου. Αρχικά "ξεκλείδωσε" την άμυνα των Κρητικών με την απίθανη πάσα στον Ντουρμάζ που άνοιξε το σκορ, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο πέτυχε και γκολ, μετά από υπέροχη προσποίηση. Δυστυχώς γι' αυτόν δεν κατάφερε να πετύχει δεύτερο τέρμα, μιας και αστόχησε στο πέναλτι που εκτέλεσε.

Αδύναμος Κρίκος

Μπορεί στην επίθεση να είναι αποτελεσματικός, όμως στην άμυνα έχει πολλά προβλήματα ο Ολυμπιακός. Οι Σιόβας και Ντα Κόστα έχασαν αρκετές φορές τους παίκτες του Πλατανιά που δημιούργησαν ευκαιρίες προς την εστία του Ρομπέρτο. Θα πρέπει να βελτιωθεί σε αυτό το κομμάτι ενόψει Μπάγερν Μονάχου.

Όταν απέναντι στην χειρότερη ομάδα του πρωταθλήματος αναγκάζεις τον Ρομπέρτο να πραγματοποιήσει 6 μεγάλες αποκρούσεις, τότε υπάρχει πρόβλημα. Μπορεί ο Ολυμπιακός να νίκησε με 3-1, όμως αυτό που θα πρέπει να κοιτάξει ο Μάρκο Σίλβα είναι η άμυνά του, ειδικά ενόψει του ματς της Τετάρτης για το Champions League κόντρα στη Μπάγερν Μονάχου.

Από εκεί και πέρα, οι νέοι Ιντέγε και Καμπιάσο άφησαν θετικά δείγματα γραφής, ενώ η σταθερή αξία, Τσόρι Ντομίνγκες έλαμψε. Ο Πλάτανιάς παρουσιάστηκε αρκετά μαχητικός, ενώ θα μπορούσε να φύγει ακόμα και με αποτέλεσμα από το "Καραϊσκάκης" εάν οι παίκτες του ήταν πιο εύστοχοι. Σωστό το πρώτο πέναλτι που έδωσε ο Χαραλαμπόπουλος στους Κρητικούς, αυστηρό αυτό που κέρδισε ο Ολυμπιακός, ενώ στο ακυρωθέν γκολ του Καμπιάσο στο φινάλε έχει κάνει μεγάλο λάθος ο βοηθός, μιας και ο Αργεντινός καλύπτεται.

Ολυμπιακός:Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Ντα Κόστα, Σιόβας, Μαζουακού, Μιλιβόγεβιτς, Καμπιάσο, Ντομίνγκες (65' Φορτούνης), Πάρντο (80' Φουστέρ), Ντουρμάζ (65' Ερνάνι), Ιντέγε.

Πλατανιάς:Ολιμπά, Γιακουμάκης, Αποστολόπουλος, Βάντερσον, Στανισάβλιεβιτς, Γκνιάτιτς, Μπανανά, Ντίνας (77' Ράμος), Σελίν (57' Ιτούα), Πάγκαλος, Μαχαμάτ (61' Μενδρινός)

To LIVE της αναμέτρησης

19:50
Καλησπέρα σας. Ο Ολυμπιακός υποδέχεται τον Πλατανιά στο "Γ. Καραϊσκάκης", στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League.
19:50
Η σέντρα της αναμέτρησης είναι προγραμματισμένη για τις 20:30.
19:53
Δύο νίκες μετράει ο Ολυμπιακός στις δύο πρώτες αγωνιστικές, αντίθετα ο Πλατανιάς ψάχνει ακόμη τους πρώτους του βαθμούς στο πρωτάθλημα.
19:54
Η εντεκάδα του Ολυμπιακού: Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Ντα Κόστα, Σιόβας, Μαζουακού, Μιλιβόγεβιτς, Καμπιάσο, Ντομίνγκες, Πάρντο, Ντουρμάζ, Ιντέγε.
19:55
Έκπληξη από τον Σίλβα με τον Ντουρμάζ που βρίσκεται στο βασικό σχήμα, ενώ ντεμπούτο θα κάνει ο Ιντέγε. Στον πάγκο των αναπληρωματικών ο Ερνάνι.
19:57
Η εντεκάδα του Πλατανιά: Ολιμπά, Γιακουμάκης, Αποστολόπουλος, Βάντερσον, Στανισάβλιεβιτς, Γκνιάτιτς, Μπανανά, Ντίνας, Σελίν, Πάγκαλος, Μαχαμάτ.
19:59
Στον πάγκο για τον Ολυμπιακό: Καπίνο, Μποτία, Φορτούνης, Φινμπόγκασον, Φουστέρ, Σαλίνο, Ερνάνι.
20:00
Στον πάγκο για τον Πλατανιά: Σωτηρίου, Μενδρινός, Γουνδουλάκης, Λεονάρντο, Μιλούνοβιτς, Ιτούα, Ανγκούλο.
20:02
Οι δύο ομάδες βρίσκονται στον αγωνιστικό χώρο και πραγματοποιούν το ζέσταμα τους.
20:04
Ιδανικός ο καιρός για μπάλα στο Φάληρο.
20:08
Η προσέλευση των φίλων του Ολυμπιακού στο "Γ. Καραϊσκάκης" συνεχίζεται δίχως προβλήματα. Περίπου 8000 κόσμος είναι στις κερκίδες μέχρι στιγμής. Πολύς κόσμος στα πέριξ του γηπέδου.
20:15
Ο Σίλβα έχει ζητήσει απόλυτη συγκέντρωση από τους παίκτες του για το αποψινό ματς, καθώς θέλει να δει από την ομάδα του καλή απόδοση και ρυθμό, αφού την Τετάρτη ακολουθεί η εξαιρετικά δύσκολη αναμέτρηση απέναντι στην Μπάγερν Μονάχου, στην πρεμιέρα των ομίλων του Champions League.
20:20
Στα αποδυτήρια οι παίκτες των δύο ομάδων προκειμένου να λάβουν τις τελευταίες οδηγίες. Ένα δεκάλεπτο μας χωρίζει από τη σέντρα του αγώνα.
20:28
Βγήκαν οι δυο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο...
20:29
Συνολικά σε 3 αναμετρήσεις απέναντι στον Πλατανιά εντός έδρας, ο Ολυμπιακός μετράει ισάριθμες νίκες. Σε αυτά τα παιχνίδια έχει σκοράρει 8 φορές ενώ έχει δεχθεί 4 τέρματα.

20:31
1' Πέναλτι για τον Πλατανιά.
20:31
Κίτρινη στον Να Κόστα για μαρκάρισμα στον Γιακουμάκη.
20:32
2' Ο Ρομπέρτο απέκρουσε πέναλτι του Ντίνα! Κακή εκτέλεση στο κέντρο του τέρματος και ο Ισπανός τερματοφύλακας κράτησε το μηδέν για την εστία του.
20:33
2' Κίτρινη κάρτα στον Γκνιάτιτς.
20:34
Ο Πλατανιάς έχασε τεράστια ευκαιρία να πάρει κεφάλι στο σκορ, αλλά ο Ντίνας την σπατάλησε και ο Ρομπέρτο έδειξε για μια ακόμη φορά πως είναι σπεσιαλίστας στις αποκρούσεις πέναλτι.
20:36
Να θυμίσουμε ότι διαιτητής του αγώνα είναι ο Χαράλαμπος Καλογερόπουλος και βοηθοί του οι Βασίλειος Καμπούρης, Μιχαήλ Δόσης.
20:37
8' Ο Ολυμπιακός δεν έχει καταφέρει ως τώρα να... ενοχλήσει την εστία των φιλοξενούμενων.
20:40
10' Ο Ολυμπιακός έχει την κατοχή της μπάλας, αλλά ακόμα δεν την έχει μετουσιώσει σε κάποια ευκαιρία. Ψάχνει κενούς χώρους για να αναπτυχθεί και να ανοίξει την πολυπρόσωπη άμυνα του Πλατανιά.
20:41
11' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό. Ο Ντομίνγκες έβγαλε εκπληκτική κάθετη μπαλιά για τον Ντουρμάζ, εκείνος βγήκε στην πλάτη της άμυνας, έκανε το κοντρόλ και με ψύχραιμο αριστερό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 της ομάδας του Μάρκο Σίλβα.
20:45
Να δούμε τώρα ποια θα είναι η αντίδραση του Πλατανιά, καθώς είδε την εστία του να παραβιάζεται στην πρώτη καλή επιθετική προσπάθεια του Ολυμπιακού.
20:47
Ο Ντουρμάζ πλασάρει και σκοράρει.
20:49
Στο γήπεδο βρίσκεται και ο Λουτσιάνο Γκαλέτι.
20:50
66%-34% η κατοχή της μπάλας υπέρ του Ολυμπιακού σε αυτό το πρώτο 20λεπτο του αγώνα.
20:54
24' Ο Πάρντο έκανε γύρισμα από δεξιά, ο Σελίν πήγε να βάλει αυτογκόλ σε προσπάθεια για διώξιμο, αλλά ο Ολιμπά με υπερένταση έδιωξε σε κόρνερ.
20:54
24' Κεφαλιά του Σιόβα μετά την εκτέλεση κόρνερ του Τσόρι, η μπάλα άουτ. Έκανε κακή έξοδο και ο τερματοφύλακας του Πλατανιά.
20:57
27' Νέα κεφαλιά του Σιόβα που δεν βρήκε στόχο. Προωθείται ο αμυντικός του Ολυμπιακού και γίνεται επικίνδυνος.
20:57
Εικόνα από το πέταλο της Θύρας 7.
21:01
30' Ο Ολυμπιακός ελέγχει απόλυτα το ρυθμό του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούν να γίνουν απειλητικοί για τον Ρομπέρτο.
21:04
34' Ο Πάρντο πέρασε Μαχαμάντ και Αποστολόπουλο από τα αριστερά, έκανε την παράλληλη μπαλιά από τη γραμμή του άουτ, αλλά ο Ολιμπά έπεσε και μάζεψε.
21:05
Ο Καμπιάσο σε μονομαχία με τον Ντίνα.
21:06
36' Ακόμα δεν έχει καταφέρει να κάνει αισθητή την παρουσία του ο Ιντέγιε. Θυμίζουμε ότι σήμερα κάνει το επίσημο ντεμπούτο του με την ερυθρόλευκη φανέλα.
21:07
37' Μονοκόμματο σουτ του Μιλιβόγεβιτς έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
21:08
4(1)-2(2) οι τελικές προσπάθειες στο ματς μέχρι στιγμής.
21:11
40' O Πάγκαλος έκανε γύρισμα από τα αριστερά, αλλά ο Ντα Κόστα με τάκλιν απομάκρυνε σε πλάγιο. Η φάση ξεκίνησε από αβίαστο λάθος του Μιλιβόγεβιτς στη μεσαία γραμμή.
21:15
43' Σέντρα του Βάντερσον από τα αριστερά, η οποία περνά παράλληλα με το τέρμα του Ρομπέρτο.
21:16
44' Δοκάρι για τον Ολυμπιακό. Ο Ντομίνγκες σούταρε δυνατά έξω από την περιοχή και η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Ολιμπά, ο οποίος έπεσε, αλλά δύσκολα θα μπορούσε να αποκρούσει, αν η μπάλα κατέληγε στο βάθος της εστίας του.
21:16
Λήξη πρώτου ημιχρόνου στο Φάληρο.
21:17
5(1)-2(2) οι τελικές του πρώτου μέρους και 65%-35% η κατοχή της μπάλας.
21:30
Επιστρέφουν οι δυο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο για την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.
21:32
Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
21:35
48' O Γιακουμάκης πήρε την μπάλα μετά την ανεπιτυχή προσπάθεια του Ντα Κόστα να απομακρύνει, έκανε το σουτ με το αριστερό έξω από την περιοχή, έπεσε και μπλόκαρε ο Ρομπέρτο στην δεξιά του γωνία.
21:38
52' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό. Εξαιρετικό τακουνάκι του Ιντέγιε για τον Ντομίνγκες, αυτός την έφερε στο αριστερό και με πλασέ στην δεξιά γωνία νίκησε τον Ολιμπά και έκανε το 2-0 για την ομάδα του. Ο Τσόρι έφτασε τα 30 γκολ με την ερυθρόλευκη φανέλα σε 83 ματς.
21:41
55' Ένα γκολ, μια ασίστ και ένα δοκάρι ο απολογισμός του Ντομίνγκες μέχρι στιγμής.
21:43
Ο Σελίν θα βγει εκτός λόγω τραυματισμού σε λίγο...
21:44
58' Μέσα ο Ιτούα και έξω ο Σελίν.
21:44
Έχει σηκωθεί για ζέσταμα και ο Μενδρινός...
21:45
59' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό. Ο Μαζουακού έκλεψε την μπάλα στη μεσαία γραμμή, πέρασε και τον Ιτούα, ο Ντουρμάζ έγινε κάτοχός της, πάσαρε στον συμπαίκτη του και εκείνος με πλασέ και με τον Ολιμπά εξουδετερωμένο, διαμόρφωσε το 3-0.
21:47
Ο Μαζουακού πέτυχε το πρώτο του εν Ελλάδι γκολ, ενώ έχει ένα ακόμη με την Ατλέτικο Μαδρίτης πέρυσι στην πρεμιέρα του Champions League στο 3-2 του Φαλήρου.
21:48
62' Ο Μαχαμάτ εκτός και μέσα ο Μενδρινός, ο οποίος άκουσε χειροκρότημα από τον κόσμο.
21:48
Ο Ντομίνγκες πανηγυρίζει το γκολ του και δίπλα του ο Καμπιάσο.
21:49
62' Πέναλτι για τον Ολυμπιακό και κίτρινη στον Βάντερσον για κράτημα του Πάρντο στην περιοχή. Διαμαρτυρήθηκε ο άσος του Πλατανιά.
21:50
63' Ο Ολιμπά έπιασε το πέναλτι του Ντομίνγκες, πέφτοντας σωστά στην δεξιά του γωνία. Ήταν καλή επέμβαση του γκολκίπερ του Πλατανιά.
21:51
65' Εκτός ο Ντουρμάζ και μέσα ο Ερνάνι εν μέσω χειροκροτημάτων.
21:51
65' Ο Ντομίνγκες εκτός και μέσα ο Φορτούνης. Ο κόσμος του Ολυμπιακού φωνάζει το όνομα του Τσόρι και του Τρικαλινού μεσοεπιθετικού.
21:57
70' Σουτ του Πάγκαλου με το αριστερό μέσα από την περιοχή και εξαιρετική επέμβαση του Ρομπέρτο σε κόρνερ.
21:58
71' ΓΚΟΛ για τον Πλατανιά. Εκτέλεση κόρνερ του Μενδρινού από τα δεξιά, ο Μπανανά έπιασε ανενόχλητος την καρφωτή κεφαλιά και η μπάλα κατέληξε στην αριστερή γωνία του Ρομπέρτο, που δεν μπορούσε να κάνει πολλά πράγματα.
21:59
72' Σουτ του Στανισάβλιεβιτς έξω από την περιοχή, έπεσε και μπλόκαρε ο Ρομπέρτο.
22:00
73' Πεσμένος στο χορτάρι ο Μιλιβόγεβιτς και έχει μπει το ιατρικό τιμ του Ολυμπιακού. Σηκώνεται όμως...
22:02
75' Αριστερό πλασέ του Ντίνα από το ύψος της περιοχής, ξανά ο Ρομπέρτο επενέβη και απέκρουσε. Πολύ επιθετικός ο Πλατανιάς στα τελευταία λεπτά, φτάνει εύκολα στα καρέ των Πειραιωτών. Φωνάζει στους συμπαίκτες του ο Ισπανός γκολκίπερ.
22:03
Ο Μαζουακού μόλις έχει πετύχει το πρώτο του γκολ στο ελληνικό πρωτάθλημα.
22:03
77' Έξω ο Ντίνας και μέσα ο Ράμος.
22:05
78' Κοντρόλ του Ιντέγιε, σουτ με το δεξί, αλλά η μπάλα βρήκε πάνω στον Μπανανά.
22:06
80' Ο Φουστέρ μέσα και έξω ο Πάρντο.
22:07
80' Σουτ του Φορτούνη, έπεσε ο Ολιμπά και απέκρουσε, στην συνέχεια της φάσης ο Φουστέρ γύρισε στον Ιντέγιε, αλλά το σουτ του ήταν πολύ άστοχο από καλή θέση. Κοντά στο 4-1 ο Ολυμπιακός.
22:09
82' Εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, η μπάλα λίγο άουτ.
22:12
85' Ο Ρομπέρτο έδιωξε λίγο επικίνδυνα την μπάλα ύστερα από σέντρα που βγήκε από τα δεξιά, αυτή έφτασε στον Πάγκαλο, σούταρε από καλή θέση και βρήκε πάνω στον Ελαμπντελαουί προτού καταλήξει κόρνερ. Καλή στιγμή για να μειώσει σε 3-2 ο Πλατανιάς.
22:16
88' Ωραίο σπριντ του Ερνάνι, πήρε την μπάλα, μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε από πλάγια θέση, αλλά μπήκε κόντρα και κέρδισε κόρνερ ο Ολυμπιακός. Παραλίγο να χριστεί σκόρερ στο ντεμπούτο του.
22:16
89' Ακυρώθηκε ως οφσάιντ γκολ του Καμπιάσο με κεφαλιά. Ήταν λανθασμένη η υπόδειξη του βοηθού όταν έγινε η σέντρα από τα αριστερά και ως εκ τούτου το τέρμα έπρεπε να μετρήσει κανονικά.
22:17
Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.
22:19
93' Nέα επέμβαση του Ρομπέρτο σε σουτ του Πάγκαλου από το ύψος του πέναλτι.
22:21
Λήξη του αγώνα.
22:22
Ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-1 τον Πλατανιά, έκανε το 3 στα 3 στο πρωτάθλημα και πλέον κοιτάζει το ματς της Τετάρτης με την Μπάγερν Μονάχου για την πρεμιέρα του Champions League.