ΑΕΚ - ΠΑΣ Γιάννινα 3-1

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντιέγκο Μπουονανότε, ο οποίος σημείωσε δύο γκολ (35', 44'), η ΑΕΚ έκανε την ολική ανατροπή και επικράτησε με 3-1 του ΠΑΣ Γιάννινα στο ΟΑΚΑ. Με 9(!) παίκτες τελείωσαν το ματς οι φιλοξενούμενοι λόγω των αποβολών του Μιχαήλ και του Τζημόπουλου. Ακόστα (19') και Βάργκας (87') τα άλλα δύο γκολ της αναμέτρησης.

Ο Τραϊανός Δέλλας επέλεξε να αφήσει στον πάγκο τους Ρόναλντ Βάργκας και Χρήστο Αραβίδη, δίνοντας φανέλα βασικού στους Έλντερ Μπαρμπόσα και Μακόλεϊ Κρισάντους. Παράλληλα, ο Ντιέγκο Μπουονανότε ξεκίνησε για πρώτη φορά στο βασικό σχήμα της "Ένωσης", πίσω από τον Νιγηριανό επιθετικό.

Οι "κιτρινόμαυροι" είχαν την υπεροχή στα πρώτα λεπτά, όμως δεν μπορούσαν να απειλήσουν με αξιώσεις την εστία του Μάρκου Βελλίδη. Από την άλλη πλευρά, οι παίκτες του ΠΑΣ είχαν "διαβάσει" εξαιρετικά το παιχνίδι, έκλεισαν τους χώρους και προσπαθούσαν μέσω αντεπιθέσεων να φανούν επικίνδυνοι.

Κόντρα στη ροή του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα με όμορφο σουτ του Νόε Ακόστα λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή. Ο Ισπανός εκμεταλλεύτηκε την ολιγωρία των αμυντικών της ΑΕΚ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αλάιν Μπαρόχα για το 0-1.

Οι παίκτες της "Ένωσης" πίεσαν για την ισοφάριση, με κύριο εκφραστή των επιθετικών προσπαθειών τον Ντιέγκο Μπουονανότε. Στο 28' ο διαιτητής της αναμέτρησης, Σταύρος Μάνταλος έδωσε αρχικά πέναλτι σε ανατροπή του Αντρέ Σιμόες από τον Μιχαήλ, όμως στη συνέχεια πήρε πίσω την απόφασή του, δίνοντας φάουλ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή. Το ριπλέι τον δικαίωσε.

Τελικά, έξι λεπτά αργότερα ο Μπουονανότε ανατράπηκε από τον Θοδωρή Μπέριο μέσα στην μεγάλη περιοχή κι ο Μάνταλος έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Αργεντινός ευστόχησε και έφερε το ματς στα ίσα. Η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στον "λιλιπούτειο" μεσοεπιθετικό, ο οποίος με υπέροχη ατομική ενέργεια και σουτ με το δεξί έδωσε προβάδισμα στην ΑΕΚ, ένα λεπτό πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΣ μπήκε με πιο επιθετικές βλέψεις. Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι διατήρησαν τον έλεγχο του παιχνιδιού και έχασαν τρεις καλές ευκαιρίες με τον Κρισάντους, ο οποίος αποδείχθηκε φλύαρος στην τελική προσπάθεια. Οι παίκτες του Πετράκη ανέβασαν την απόδοσή τους και είχαν δύο καλές στιγμές από το 65' μέχρι το 70', με κυριότερη του Φερφελή, ο οποίος έκανε την κεφαλιά μέσα από την μεγάλη περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Μπαρόχα.

Στο 74' ο ΠΑΣ έμεινε με 10 παίκτες, λόγω της αποβολής του Μιχαήλ με δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ πάνω στον Βάργκας. Έξι λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 9(!) παίκτες, καθώς ο Τζημόπουλος αντίκρισε κι αυτός τη δεύτερη κίτρινη για μαρκάρισμα στον Μάνταλο. Στα τελευταία λεπτά, η "Ένωση" κυνήγησε το τρίτο γκολ ώστε να "καθαρίσει" το παιχνίδι και τα κατάφερε στο 87' με όμορφο πλασέ του Βάργκας, ύστερα από συνεργασία του Μάνταλου με τον Αραβίδη.

Ο Ντιέγκο Μπουονανότε ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης. Ο Αργεντινός άσος σημείωσε δύο γκολ σε διάστημα 10 λεπτών και έβγαλε την ΑΕΚ από τη... δύσκολη θέση που την είχε φέρει το γκολ του Ακόστα στο 19ο λεπτό. Ο 27χρονος άσος έδειξε με το "καλησπέρα" ψήγματα του σπουδαίου ταλέντου του, γεμίζοντας με ενθουσιασμό τους φίλους της "Ένωσης".

Ο Θοδωρής Μπέριος με μία αψυχολόγητη ενέργεια ανέτρεψε τον Μπουονανότε μέσα στην μεγάλη περιοχή κι έδωσε την ευκαιρία στην "Ένωση" να φέρει το ματς στα ίσα, σε ένα σημείο που ο ΠΑΣ είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού. Ο 26χρονος άσος αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα κόντρα στον δραστήριο Αργεντινό καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα, όντας εμφανώς εκτός ρυθμού.

Ο Γιάννης Πετράκης είχε "διαβάσει" εξαιρετικά το παιχνίδι, έκλεισε τους χώρους και προσπάθησε μέσω αντεπιθέσεων να απειλήσει την εστία του Μπαρόχα. Το γκολ του Ακόστα, κόντρα στη ροή του αγώνα, βοήθησε τα πλάνα του έμπειρου τεχνικού, αλλά μίλησε η κλάση του Μπουονανότε, ο οποίος "έλυσε το γόρδιο δεσμό" για την ΑΕΚ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για την ισοφάριση, όμως οι δύο αποβολές σε διάστημα 6 λεπτών έβαλαν "ταφόπλακα" στα όνειρά τους. Ο Τραϊανός Δέλλας θα πρέπει να είναι ικανοποιημένος από την αντίδραση των παικτών του μετά το γρήγορο γκολ του ΠΑΣ, αλλά πρέπει να προβληματιστεί για την ευκολία με την οποία η ομάδα του δέχθηκε φάσεις, ακόμα κι όταν οι Γιαννιώτες έμειναν με 9 παίκτες.

ΑΕΚ: Μπαρόχα, Τζανετόπουλος, Κολοβέτσιος, Γκάλο, Σοϊλέδης, Σιμόες, Γιόχανσον, Πλατέλλας, Μπαρμπόσα (78' Μάνταλος), Μπουονανότε (64' Βάργκας), Κρισάντους (57' Αραβίδης).

ΠΑΣ Γιάννινα: Βελλίδης, Στρούνα, Μπέριος, Μιχαήλ, Ναδάλες, Τζημόπουλος, Τσουκαλάς, Τσάβες, Ακόστα, Ίλιτς (46' Γιάκος), Μανιάς (67' Φερφελής)

Τo live

14:59
Καλησπέρα σας. Σε μία ώρα περίπου η σέντρα στο ΟΑΚΑ, στην αναμέτρηση της ΑΕΚ με τον ΠΑΣ Γιάννινα για την 3η αγωνιστική της Super League.
15:02
Ήδη έχει γίνει γνωστή η σύνθεση της ΑΕΚ: Μπαρόχα, Τζανετόπουλος, Κολοβέτσιος, Γκάλο, Σοϊλέδης, Σιμόες, Γιόχανσον, Πλατέλλας, Μπαρμπόσα, Μπουονανότε, Κρισάντους.
15:03
Αυτή είναι η διάταξη της ΑΕΚ
15:05
Εκπλήξεις από τον Δέλλα, ο οποίος άφησε στον πάγκο τον Αραβίδη και τον Βάργκας και αντί αυτών προτίμησε τους Κρισάντους και Μπαρμπόσα. Ακόμη ο Σοϊλέδης διατήρησε τη θέση του στο αριστερο άκρο της άμυνας, με τον Ντίντακ να μένει στον πάγκο.
15:36
ΑΕΚ και ΠΑΣ επιστρέφουν στην αγωνιστική δράση, ύστερα από δύο εβδομάδες, λόγω των υποχρεώσεων των εθνικών ομάδων.
15:37
Οι "κιτρινόμαυροι" τη 2η αγωνιστίκη είχαν έρθει ισόπαλοι 0-0 με την Ξάνθη στα Πηγάδια, ενώ οι Γιαννιώτες προέρχονται από μεγάλη νίκη (3-1) κόντρα στον ΠΑΟΚ στους Ζωσιμάδες.
15:44
Οι 11 "εκλεκτοί" του Γιάννη Πετράκη: Βελλίδης, Στρούνα, Μπέριος, Μιχαήλ, Ναδάλες, Τζημόπουλος, Τσουκαλάς, Τσάβες, Ακόστα, Ίλιτς, Μανιάς.
15:58
Ηλιόλουστη ημέρα. Ό,τι πρέπει για ποδόσφαιρο.
16:00
Οι καθιερωμένες χειραψίες ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές.
16:02
Ενός λεπτού σιγή, με αφορμή την 14 Σεπτεμβρίου που έχει αναγνωριστεί ως η μέρα μνήμης της Μικρασιατικής Καταστροφής του 1922.
16:02
1' Έναρξη του αγώνα.
16:05
9/12/90: Η μοναδική εκτός έδρας νίκη του ΠΑΣ κόντρα στην ΑΕΚ με 0-1, χάρη σε γκολ του Λάκη Παπαϊωάνου.
16:06
3' Ο Μανιάς παίρνει την κεφαλιά μέσα στην μεγάλη περιοχή, αλλά ο Κολοβέτσιος διώχνει με το σώμα σε κόρνερ.
16:08
5' Ο Γιόχανσον γύρισε άσχημα με το κεφάλι στο κέντρο της μεγάλης περιοχής, αλλά το σουτ του Ακόστα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Μπαρόχα.
16:10
Οι παίκτες του Τραϊανού Δέλλα δεν μπορούν να απειλήσουν με αξιώσεις την εστία του Βελλίδη.
16:11
9' Ο Μπαρμπόσα έκανε το σουτ από μακρινή απόσταση, αλλά η μπάλα πέρασε απελπιστικά άουτ.
16:15
13' Όμορφη κάθετη του Γκάλο, έδιωξε σε κόρνερ ο Μπέριος.
16:17
14' Σέντρα του Ακόστα από αριστερά, ο Ίλιτς έπιασε το σουτ στην κίνηση, αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.
16:18
Κατοχή: 76% - 24%
16:20
Ο ΠΑΣ έχει κλείσει τους χώρους και προσπαθεί μέσω αντεπιθέσεων να φανεί επικίνδυνος.
16:23
ΓΚΟΛ για τον ΠΑΣ Γιάννινα! Ο Ακόστα με εξαιρετικό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή ανοίγει το σκορ για την ομάδα των Ιωαννίνων!
16:24
22' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκάλο από μακρινή απόσταση, η μπάλα άουτ.
16:27
25' Σέντρα του Γκάλο, κεφαλιά του Μπαρμπόσα, η μπάλα λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Βελλίδη.
16:30
28' Κακό σουτ του Κρισάντους,ψηλά άουτ.
16:31
28' Το πήρε πίσω το πέναλτι ο Μάνταλος. Αρχικά έδειξε την εσχάτη των ποινών, αλλά τελικά έδειξε φάουλ ελάχιστα έξω από τη μεγάλη περιοχή. Σωστή η απόφαση.
16:33
28' Κίτρινη κάρτα για τον Μιχαήλ.
16:33
29' Ο Μπουονανότε εκτέλεσε το φάουλ, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Βελλίδη.
16:35
33' Κίτρινη κάρτα στον Στρόυνα.
16:36
33' Ο Πλατέλλας έστρωσε στον Γιόχανσον, αλλά το σουτ του Σουηδού δεν ήταν καλό.
16:36
34' ΠΕΝΑΛΤΙ για την ΑΕΚ! Ο Μπέριος ανέτρεψε τον Μπουονανότε.
16:37
34' Κίτρινη στον Μπέριο.
16:38
35' ΓΚΟΛ! Ο Μπουονανότε εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι! 1-1 η ΑΕΚ!
16:40
38' Κίτρινη κάρτα στον Τζημόπουλο.
16:41
39' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκάλο. Μπλόκαρε ο Βελλίδης εύκολα.
16:44
42' Σουτ του Τσάβες, άστοχο.
16:45
43' Όμορφο σουτ του Μπαρμπόσα μέσα από την μεγάλη περιοχή, εντυπωσιακή απόκρουση του Βελλίδη!
16:46
44' Τρομερό ΓΚΟΛ του Μπουονανότε! Ο Αργεντίνος "άδειασε" υπέροχα τον Μιχάηλ, σούταρε με το δεξί και έκανε την ολική ανατροπή για την ΑΕΚ!
16:48
Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις.
16:49
46' Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Η ΑΕΚ κάνει την ανατροπή σε διάστημα 25 λεπτών και προηγείται με 2-1 του ΠΑΣ.
17:04
Επιστρέφουν στον αγωνιστικό χώρο οι παίκτες των δύο ομάδων.
17:06
Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Ο Γιάκος στη θέση του Ίλιτς.
17:06
46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.
17:08
47' Χλιαρό σουτ του Κρισάντους, η μπάλα άουτ.
17:11
49' Υπέροχη συνεργασία των παικτών της ΑΕΚ, αλλά ο Κρισάντους δεν κατάφερε να βρει την μπάλα από πλεονεκτική θέση.
17:11
50' Δυνατό σουτ του Στρούνα, η μπάλα άουτ.
17:13
53' Σουτ του Μανιά, η μπάλα κόντραρε και πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Μπαρόχα.
17:14
54' Σέντρα του Μπαρμπόσα από αριστέρα, κεφαλιά του Κρισάντους από το ύψος της μικρής περιοχής. Η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Βελλίδη.
17:18
57' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Αραβίδης στη θέση του Κρισάντους.
17:22
61' Μακρινό σουτ του Κολοβέτσιου, η μπάλα άουτ.
17:24
63' Δεύτερη αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Μπουονανότε εκτός, ο Βάργκας εντός.
17:24
Standing ovation για τον Αργεντινό.
17:25
64' Σουτ του Μπαρμπόσα στην κίνηση, μακριά από την εστία του Βελλίδη.
17:28
67' Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Ο Φερφελής στη θέση του Μανιά.
17:30
68' Ωραίο σουτ του Τσάβες, ο Μπαρόχα αιφνιδιάστηκε και απέκρουσε ενστικτωδώς την μπάλα. Στη συνέχεια ο Φερφελής υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.
17:31
70' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΣ! Ο Φερφελής πήρε την κεφαλιά στην καρδιά της μεγάλης περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Μπαρόχα.
17:35
74' Κόκκινη κάρτα για τον ΠΑΣ! Ο Μιχαήλ αντικρίζει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Βάργκας.
17:36
76' Σουτ του Πλατέλλα, ψηλά άουτ.
17:39
78' Τελευταία αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Μάνταλος στη θέση του Μπαρμπόσα.
17:40
Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός επιστρέφει στην ενεργό δράση ύστερα από 6 μήνες, γνωρίζοντας την αποθέωση από τον κόσμο της ΑΕΚ.
17:41
Με 9 παίκτες ο ΠΑΣ! Ο Τζημόπουλος βλέπει τη δεύτερη κίτρινη για μαρκάρισμα στον Μάνταλο.
17:42
82' Ωραία εκτέλεση φάουλ του Βάργκας, λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Βελλίδη.
17:43
82' Σουτ του Βάργκας από πλάγια θέση, υπέροχη απόκρουση του Βελλίδη.
17:44
83' Εξαιρετική συνεργασία των παικτών της ΑΕΚ, ο Βάργκας κάνει την προβολή από πλεονεκτική θέση, αλλά ο Βελλίδης αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ!
17:45
85' Σουτ του Τσάβες, η μπάλα άουτ.
17:47
86' Σέντρα του Αραβίδη από δεξιά, ο Σοϊλέδης παίρνει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα περνάει άουτ.
17:48
87' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! Όμορφη συνεργασία Μάνταλου, Αραβίδη, με το δεύτερο να στρώνει στον Βάργκας, ο οποίος με πλασέ κάνει το 3-1 για την "Ένωση"!
17:55
93' Τέλος του αγώνα. Η ΑΕΚ έκανε την ολική ανατροπή και επικράτησε με 3-1 του ΠΑΣ Γιάννινα, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντιέγκο Μπουονανότε.