Ηρακλής - Λεβαδειακός 0-1

Με γκολ του Βαγγέλη Μάντζιου στο 51ο λεπτό, ο Λεβαδειακός επικράτησε 1-0 του Ηρακλή στο Καυτανζόγλειο και πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στην εφετινή Super League.

Λεβαδειακός INTIME SPORTS

O Ηρακλής κέρδισε νωρίς-νωρίς την κατοχή της μπάλας, ενώ στον αντίποδα, ο Λεβαδειακός έδειχνε ικανός να απειλήσει μέσω αντεπιθέσεων.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε αθόρυβα, αφού οι παίκτες του Νίκου Παπαδόπουλου δεν κατάφεραν να εκμεταλλευθούν ούτε το υψηλό ποσοστό κατοχής (64%) ούτε τις έξι τελικές ούτε τα έξι κόρνερ κι εκείνοι του Άκη Μάντζιου πάτησαν ελάχιστες φορές στην αντίπαλη περιοχή.

Ουσιαστικά, οι μοναδικές αξιόλογες στιγμές των πρώτων 45 λεπτών ήταν το δυνατό σουτ του Γιάννη Πασά στο 16ο λεπτό (απέκρουσε δύσκολα ο Παναγιώτης Τσιντώτας) και το μακρινό σουτ του Καρλίτος στο 31ο (η μπάλα ελάχιστα άουτ).

Εκ διαμέτρου αντίθετη ήταν η εικόνα του δευτέρου ημιχρόνου, αφού ο Λεβαδειακός κέρδισε αρκετά μέτρα, ο Βαγγέλης Μάντζιος απείλησε με ωραίο εν κινήσει σουτ στο 49', προτού ανοίξει το σκορ στο 51' με κοντινό πλασέ, έπειτα από ωραία ενέργεια του Τσίμο Ναβάρο και ασίστ του Πέτρου Γιακουμάκη.

Με τη συμπλήρωση 59 λεπτών αγώνα, ο Παπαδόπουλος έριξε στη μάχη τον Απόστολο Βέλλιο αντί του Κερέμ Μπουλούτ χωρίς να αλλάξει το 4-2-3-1, ενώ λίγο νωρίτερα ο Μάντζιος είχε φρεσκάρει τη μεσαία γραμμή του με την είσοδο του Δημήτρη Μαχαίρα (έβγαλε τον Λούκας Φαβάλι).

Αποσκοπώντας να θωρακίσει τα μετόπισθεν, στο 62ο λεπτό ο Μάντζιος αντικατέστησε τον Μάριο Νικολάου με τον σαφώς πιο αμυντικογενή Σανέλ Γιάχιτς, ο οποίος πραγματοποίησε το ντεμπούτο του ως παίκτης του Λεβαδειακού (σ.σ. η τελευταία του εν Ελλάδι συμμετοχή είχε καταγραφεί στις 17 Απριλίου 2011 αγωνιζόμενος με τη φανέλα της ΑΕΚ και τότε κατά του Ηρακλή).

Ο Βέλλιος αγωνίστηκε πίσω από τον Εμάνουελ Περόνε και από το 68' ο νεοεισελθών Ντιέγκο Ρομάνο πήρε ρόλο "μπαλαντέρ" με σκοπό να ενισχύσει την κυκλοφορία του "γηραιού".

Οι γηπεδούχοι έχασαν τρεις καλές ευκαιρίες για την ισοφάριση με ισάριθμα σουτ των Παύλου Κυριακίδη (68'), Βέλλιου (73') και Περόνε (74'), ενώ στο 74' ο Παπαδόπουλος τα έπαιξε όλα για όλα, αντικαθιστώντας τον Καρλίτος με τον Κοσμά Τσιλιανίδη.

Η μετατροπή της διάταξης σε 4-4-2 (ρόμβος) ανέβασε ακόμα περισσότερο τον Ηρακλή, ο οποίος έχασε καλή ευκαιρία στο 86' με τον Πασά (απέκρουσε δύσκολα ο Τσιντώτας), αλλά άφησε κενά στα μετόπισθεν, που έμειναν ανεκμετάλλευτα από τον Γιάννη Στάθη (χαμένο τετ α τετ στις καθυστερήσεις).

Τελικά, το 0-1 παρέμεινε μέχρι τέλους και ο Λεβαδειακός πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στην εφετινή Super League, μετά τις ήττες από Ατρόμητο και Ολυμπιακό, ενώ ο "γηραιός" γνώρισε δεύτερη σερί εντός έδρας ήττα και παρέμεινε στους τρεις βαθμούς.

O Τσίμο Ναβάρο. Εξαιρετική δουλειά στο χώρο της μεσαίας γραμμής, έχει μεγάλο μερίδιο στο γκολ, ενώ η αντικατάστασή του έγινε καθαρά για λόγους τακτικής.

Ένα γκολ σε τρεις αγωνιστικές. Από τη στιγμή που ο Ηρακλής δημιούργησε πολλές ευκαιρίες στο νικηφόρο ματς της πρεμιέρας με την Καλλονή και 2-3 κλασικές κόντρα σε Πανιώνιο, Λεβαδειακό, αλλά δεν σκόραρε, το βάρος πέφτει στη γραμμή κρούσης.