Παναθηναϊκός-Λεβαδειακός 3-0

Ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε το τρομερό ξεκίνημα και με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Νίκο Καρέλη και Νάνο, επικράτησε με 3-0 του Λεβαδειακού, επιστρέφοντας στις νίκες ύστερα από την ήττα στη Νέα Σμύρνη.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε ιδανικά για τον Παναθηναϊκό, αφού μόλις στο 5ο λεπτό ο Νάνο άνοιξε το σκορ. Ο Μάρκους Μπεργκ ανέλαβε την εκτέλεση του φάουλ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, "πάτησε" στον Ισπανό μπακ, κι αυτός με σουτ νίκησε τον Παναγιώτη Τσιντώτα, ο οποίος αιφνιδιάστηκε, αφού η μπάλα "έσκασε" μπροστά του.

Οι παίκτες του Γιάννη Αναστασίου προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν το μομέντουμ του αγώνα και διπλασίασαν τα τέρματά τους 9 λεπτά αργότερα με υπέροχο σουτ του Νίκου Καρέλη. Ο Νάνο από εκτελεστής έγινε δημιουργός, έστρωσε στον Καρέλη, κι ο Έλληνας επιθετικός από πλάγια θέση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

Οι γηπεδούχοι έδειχναν ασταμάτητοι, καθώς στο 19' ο Αμπντούλ Ατζαγκούν ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 με όμορφο πλασέ, ύστερα από ασίστ του Καρέλη. Τα τρία γρήγορα γκολ έδωσαν την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό να ελέγξει το ρυθμό του αγώνα και να μην απειληθεί σε κανένα σημείο του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του ματς δεν άλλαξε. Ο Παναθηναϊκός διατήρησε την υπεροχή, αλλά οι κλασσικές ευκαιρίες ήταν ελάχιστες, αφού το ευρύ σκορ έδινε την ευκαιρία στους "πράσινους" να κατεβάσουν ρυθμό και να διαχειριστούν το υπέρ τους 3-0.

Στα τελευταία λεπτά, ο Λεβαδειακός προσπάθησε να πετύχει το γκολ της... τιμής, αλλά χωρίς αποτέλεσμα, καθώς τα σουτ που επιχείρησαν οι Φαβάλι, Μάρκοβιτς και Μίνγκας δεν είχαν ευτυχή κατάληξη. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Λουκ Στιλ έδειξε τα αντανακλαστικά του, αφού έδιωξε εντυπωσιακά την μπάλα σε κόρνερ, ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Κάρλος Μιλιάζες.

O Νίκος Καρέλης είχε καταλυτική παρουσία στην επικράτηση του Παναθηναϊκού επί του Λεβαδειακού. Ο Έλληνας επιθετικός σημείωσε ένα γκολ, μοίρασε μία ασίστ, ενώ ήταν μία διαρκής πηγή κινδύνων για την αντίπαλη άμυνα.

Ο Παναγιώτης Τσιντώτας "κρέμασε" την ομάδα του, αφού φέρει ευθύνη στο πρώτο γκολ του Παναθηναϊκού. Ο Έλληνας γκολκίπερ δεν υπολόγισε σωστά την πορεία της μπάλας, με αποτέλεσμα να αιφνιδιαστεί και να την δει στο βάθος της εστίας του.

Ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε το εξαιρετικό ξεκίνημα στον αγώνα, δεν έδειξε επηρεασμένος από την "ηλεκτρισμένη" ατμόσφαιρα των τελευταίων ημερών κι έφτασε σε μία εύκολη νίκη κόντρα στον Λεβαδειακό. Τα γρήγορα γκολ έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στην έκβαση του παιχνιδιού, ενώ στη συνέχεια υπήρξε σωστή διαχείριση του ματς. Από την άλλη πλευρά, οι Βοιωτοί δεν είχαν τρόπο αντίδρασης από την στιγμή που βρέθηκαν πίσω με 3-0 στο 19'. Παρόλα αυτά, κυνήγησαν το γκολ της... τιμής, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Παναθηναϊκός: Στιλ, Μαρινάκης, Κουτρουμπής (70' Λαγός), Ταυλαρίδης, Τελάντερ, Νάνο, Πράνιτς (64' Αμπέντ), Ζέκα, Ατζαγκούν (58' Νίνης), Καρέλης, Μπεργκ

Λεβαδειακός: Τσιντώτας, Μουλόπουλος (73' Μουλόπουλος), Τριποτσέρης, Γιάχιτς, Στάθης, Ουόν, Μιλιάζες, Ρομέου (60' Μάρκοβιτς), Ναβάρο, Γιακουμάκης, Μάντζιος

Το live του αγώνα

15:16
Καλησπέρα σας από την Λεωφόρο. Εδώ όπου ο Παναθηναϊκός θα αντιμετωπίσει στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής τον Λεβαδειακό.
15:22
Έχουμε τις συνθέσεις των δυο ομάδων:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Στιλ, Μαρινάκης, Τελάντερ, Ταυλαρίδης, Νάνο, Κουτρουμπής, Ζέκα, Ατζαγκούν, Πράνιτς, Μπεργκ, Καρέλης.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ: Τσιντώντας, Στάθης, Γιάχιτς, Τριποτσέρης, Ουόν, Μιλιάζες, Ρομέου, Γιακουμάκης, Μουλόπουλος, Ναβάρο, Μάντζιος.
15:23
Στους πάγκους των δυο ομάδων:

Παναθηναϊκός: Κότσολης, Χουχούμης, Αμπέντ, Κλωναρίδης, Λαγός, Καλτσάς, Νίνης

Λεβαδειακός: Μοσχονάς, Μανωλάς, Φαβάλι, Μίνγκας, Μάγκας, Θέος, Μάρκοβιτς.
15:26
Να σημειώσουμε ότι ο Βίκτωρ Κλωναρίδης κάνει πιο έντονο ζέσταμα απ' τους υπόλοιπους αναπληρωματικούς και δεν αποκλείεται να υπάρχει κάποια ενόχληση για κάποιων εκ των βασικών ποδοσφαιριστών του τριφυλλιού. Θα πρέπει να περιμένουμε μέχρι την έναρξη του αγώνα.
15:29
Ο Παναθηναϊκός θα παίξει με τον Στιλ κάτω από τα γκολπόστ, τον Μαρινάκη στα δεξιά και τον Νάνο στα αριστερά ενώ οι Ταυλαρίδης και Τελάντερ θα είναι το κεντρικό αμυντικό δίδυμο με τον Δανό να πραγματοποιεί το ντεμπούτο του.
Στην μεσαία γραμμή θα αγωνιστούν οι Ζέκα, Κουτρουμπής, Πράνιτς και Ατζαγκούν ενώ το δίδυμο της επίθεσης θα είναι οι Καρέλης και Μπεργκ.
15:32
Σε σχέση με την αναμέτρηση κόντρα στον Πανιώνιο δεν παίζουν οι Πέτριτς (τραυματίας), Αμπέντ και Λαγός.
15:34
Την θέση τους έχουν πάρει οι Μαρινάκης, Ατζαγκούν και Τελάντερ.
15:37
Ο Παναθηναϊκός προέρχεται από την ήττα από τον Πανιώνιο και τα όσα ακολούθησαν με την αμφισβήτηση του Γιάννη Αναστασίου ενώ ο Λεβαδειακός προέρχεται από τη νίκη επί του Ηρακλή στο Καυτανζόγλειο.
15:38
Οι δυο ομάδες έχουν βγει για ζέσταμα εδώ και ώρα ενώ την ίδια στιγμή στο Απόστολος Νικολαίδης δεν βρίσκονται ούτε 1000 φίλοι του τριφυλλιού.
15:41
Ενδιαφέρον θα έχει να δούμε και τι στάση θα κρατήσει η Θύρα 13 στην διάρκεια του ματς τόσο προς τους παίκτες των πράσινων όσο και προς τον Γιάννη Αναστασίου. Να θυμίσουμε ότι στο πρώτο εντός έδρας παιχνίδι κόντρα στην Καλλονή η Θύρα 13 έκανε "βουβή" διαμαρτυρία.
15:47
Οι παίκτες των δυο ομάδων αποσύρθηκαν στα αποδυτήρια για τις τελευταίες οδηγίες από τους δυο προπονητές.
15:50
Δέκα λεπτά πριν την έναρξη του αγώνα και στην Λεωφόρο βρίσκονται περισσότεροι από 2.000 φίλοι των πράσινων.
15:54
Ο Παναθηναϊκός θέλει πάση θυσία τη νίκη σε συνδυασμό με καλό ποδόσφαιρο για να επανέλθει η ηρεμία στις τάξεις των πράσινων ενώ θα ακολουθήσει ένα ακόμη εντός έδρας ματς κόντρα στον Πλατανιά.
15:55
Από την άλλη ο Λεβαδειακός που έχει μέχρι στιγμής δυο νίκες και μια ήττα στο πρωτάθλημα αλλά πάντα με καλές εμφανίσεις θέλει να δώσει συνέχεια στις καλές του εμφανίσεις και χωρίς άγχος να πάρει ότι καλύτερο μπορεί από την αναμέτρηση με τον Παναθηναϊκό.
15:59
Για τον Λεβαδειακό εκτός είναι οι Νικολάου, Μαχαίρας και οι νέοι Μπελγκαζουανί, Ντομοβτσίσκι.
15:59
Όλα έτοιμα για τη σέντρα.
16:01
1' Το παιχνίδι ξεκίνησε
16:01
Πρώτο ματς που ο Γιάχιτς είναι βασικός (στη θέση του Νικολάου ουσιαστικά).
16:02
Με δυο προωθημένους ο Λεβαδειακός, αφού Ναβάρο και Μάντζιος παίζουν στην κορυφή της επίθεσης.
16:03
Με ανανεωμένο μαλλί ο Μιλιάζες σήμερα. Θα ακολουθήσει και σχετική φωτογραφία.
16:03
2' Σέντρα του Μάντζιου από τα αριστερά, παραλίγο να γίνει το λάθος!
16:04
3' Σε θέση οφσάιντ νωρίτερα ο Καρέλης. Ήταν οριακά πιο μπροστά.
16:05
4' Κίτρινη κάρτα στον Ουόν για φάουλ στον Καρέλη και φάουλ σε καλή θέση για τους πράσινους.
16:05
Λογικά ο Νάνο θα αναλάβει την εκτέλεση. Έχει καλό πόδι ο Ισπανός.
16:06
5' Γκοοοοοοοολ 1-0 ο Παναθηναϊκός με τον Νάνο!
16:07
Κομπίνα με τον Μπεργκ να πατάει για τον Νάνο, αυτός σούταρε, ο Τσιντώντας έκανε λάθος εκτίμηση και η μπάλα μπήκε στα δίχτυα.
16:09
Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκινούν οι πράσινοι που πλέον έχουν λιγότερο άγχος και αυτό φαίνεται στον αγωνιστικό χώρο.
16:09
9' Άστοχο σουτ του Μιλιάζες η μπάλα αρκετά μέτρα έξω.
16:11
Ο Νάνο με δυνατό σουτ κάνει το 1-0 για τον Παναθηναϊκό
16:12
Ελέγχει απόλυτα τον αγώνα η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου που δεν έχει κινδυνεύσει καθόλου μέχρι στιγμής.
16:13
Όλο το παιχνίδι για τον Παναθηναϊκό από της αριστερή πλευρά με τον Νάνο.
16:15
14' Γκοοοοοοοολ 2-0 ο Παναθηναϊκός με τον Νίκο Καρέλη!
16:15
Ξανά επίθεση από τα αριστερά με τον Νάνο, ο οποίος έδωσε έξυπνα στον Καρέλη στο ύψος της μεγάλης περιοχής. Εκεί ο Έλληνας άσος έπιασε αμέσως το σουτ και άφησε άγαλμα τον Τσιντώντα.
16:17
Τρίτο γκολ στο πρωτάθλημα για τον Καρέλη
16:18
18' Νέα καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό η μπάλα κόρνερ μετά από σουτ. Ξανά η φάση από ξεκίνησε από τον Νάνο που κάνει μεγάλο ματς.
16:20
19' Γκοοοοολλλ 3-0 ο Παναθηναϊκός με τον Ατζαγκούν.
16:21
Ο Κοτρουμπής θα δώσει στο κέντρο στον Μπεργκ, αυτός θα αφήσει πανέξυπνα τη μπάλα να περάσει κάτω από τα πόδια του για τον Καρέλη. Αυτός μπήκε στην περιοχή και γύρισε στον Ατζαγκούν που με πλασέ έκανε τρία τα τέρματα των πράσινων.
16:22
Εύκολο απόγευμα για τον Παναθηναϊκό και δύσκολο για τον Λεβαδειακό που πρέπει να προσέξει από εδώ και πέρα, γιατί το σκορ μπορεί να ξεφύγει.
16:24
Το προηγούμενο γκολ του Ατζαγκούν στο πρωτάθλημα ήταν πέρσι με τον Εργοτέλη στην Κρήτη (2-0 νίκη για τους πράσινους)
16:25
25' Κόρνερ για τον Λεβαδειακό. Ο Μιλάζες στην μπάλα, ποιος άλλος.
16:27
26' Καλό σουτ του Μπεργκ, η μπάλα στον Τσιντώντα.
16:28
Όλος ο Λεβαδειακός περιμένει πίσω, με τους πράσινους να αλλάζουν άνετα τη μπάλα.
16:28
Ωραίες παρουσίες στην Λεωφόρο και απόψε
16:29
29' Κόρνερ για τον Παναθηναϊκό μετά από ωραία κάθετη του Πράνιτς για τον Μπεργκ.
16:30
Πολλά τα λάθη για τους παίκτες του Λεβαδειακού στη μεσαία γραμμή. Δεν μπορούν να κρατήσουν τη μπάλα με τίποτα.
16:32
Ο Μάντζιος ολομόναχος λίγο κάτω από το ημικύκλιο της μεσαίας γραμμής και σε μεγάλη απόσταση πίσω του όλος ο Λεβαδειακός.
16:34
Πολιορκία έξω από την περιοχή του Λεβαδειακού. Η φάση τελειώνει μετά από φάουλ του Κουτρουμπή και ανάσα για τους φιλοξενούμενους.
16:35
Μετά από ώρα ο Λεβαδειακός ανέβηκε από το κέντρο!
16:35
Ακόμα και στο αράουτ έγινε λάθος! Η κατοχή στον Παναθηναϊκό.
16:36
36' Κάτι σαν κεφαλιά από τον Ρομέου η μπάλα εύκολα στον Στιλ.
16:37
37' Κίτρινη κάρτα στον Τελάντερ για φάουλ πάνω στον Μάντζιο.
16:38
Φάουλ σε καλό σημείο για τον Λεβαδειακό.
16:39
38' Ο Μιλιάζες θα σουτάρει η μπάλα αρκετά άουτ.
16:40
Από πέντε φάουλ έχει η κάθε ομάδα στο ματς.
16:40
34 τα λάθη στο παιχνίδι μέχρι στιγμής. Η κάθε ομάδα έχει από 17.
16:42
Προσπαθεί να παίξει λίγο με τη μπάλα ο Λεβαδειακός εδώ και 2-3 λεπτά. Χαλάρωσαν οι πράσινοι.
16:44
Ο Νάνο πανηγυρίζει το γκολ του
16:46
45' Σουτ του Μπεργκ η μπάλα άουτ!
16:46
Ημίχρονο στην Λεωφόρο. Ο Παναθηναϊκός κερδίζει εύκολα με 3-0 τον Λεβαδειακό.
17:03
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο με τον Φαβάλι να περνά στον αγωνιστικό χώρο στη θέση του Ναβάρο.
17:05
Με το καλημέρα πιέζει ο Παναθηναϊκός.
17:07
Προσπάθησε για το κόρνερ ο Λεβαδειακός, ο Στάθης όμως έστειλε τη μπάλα άουτ.
17:07
Πιέζει πάντως ο Λεβαδειακός εδώ και 2-3 λεπτά.
17:08
51' Κόρνερ για τον Παναθηναϊκό.
17:10
Πήγε να πάρει το φάουλ ο Φαβάλι έξω από την περιοχή του Παναθηναϊκού, σωστά ο διαιτητής δεν έδωσε κάτι. Θα μπορούσε να συνεχίσει ο παίκτης του Λεβαδειακού.
17:11
Πολλά τα λάθη στο παιχνίδι μας και από τις δυο ομάδες.
17:13
Κακός ο ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο. Αν και οι πράσινοι έχουν την κατοχή της μπάλας.
17:14
56' Ο Φαβάλι πήγε να κρεμάσει με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή τον Στιλ, η μπάλα πέρασε άουτ.
17:15
58' Έξω ο Ατζαγκούν, μέσα ο Νίνης.
17:16
Ζήτησε αλλαγή ο Ρομέου που φαίνεται να αντιμετωπίζει πρόβλημα.
17:17
Για να δούμε ποιον θα επιλέξει στη θέση του ο Άκης Μάντζιος.
17:18
60' Ο Μάρκοβιτς θα περάσει στη θέση του Ρομέου, Ετοιμάζει άλλη μία κίνηση ο Μάντζιος.
17:18
Είπαμε και πριν πως έχει πολλές και ωραίες παρουσίες στην Λεωφόρο
17:19
Θετικός ο Τελάντερ πρέπει να πούμε. Αν και δεν έχει δεχθεί μεγάλη πίεση. Καλές τοποθετήσεις όμως και δυνατός στα μαρκαρίσματα.
17:19
62' Δυνατό σουτ του Μάρκοβιτς, η μπάλα στην αγκαλιά του Στιλ.
17:20
Οφσάιντ ο Μάντζιος και όμορφη κίνηση με τον Νάνο να δίνει το χέρι του. Παλεύει ο έμπειρος επιθετικός, όμως είναι μόνος.
17:21
Θα περάσει ο Αμπέντ σε λίγο.
17:22
64' Ντάνιελ Πράνιτς έξω, Αμέντ μέσα.
17:23
Παλικαρίσιο φάουλ από τον Μιλιάζες ανάμεσα σε δυο αντιπάλους. Στα αριστερά σαν μακρινό κόρνερ.
17:24
67' Κακή εκτέλεση από τον Φαβάλι, ο Στιλ δεν ανησυχεί.
17:25
68' Καλό σουτ του Νίνη από πλάγια θέση η μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια.
17:28
Όχι δεν το έριξε στην κηπουρική ο Μπεργκ, απλά βάζει στη θέση ένα κομμάτι που έχει ξεκολλήσει
17:28
70' Κουτρουμπής έξω, Λαγός μέσα.
17:29
71' Ο Καρέλης έκανε ωραία προσπάθεια, όμως η πάσα του στον Αμπέντ ήταν πιο δυνατή με αποτέλεσμα το σουτ του τελευταίου να περάσει αρκετά μέτρα άουτ.
17:29
Κι άλλη αναγκαστική αλλαγή για τον Μάντζιο, καθώς ο Μουλόπουλος αντιμετωπίζει πρόβλημα.
17:31
73' Μίνγκας στη θέση του Μουλόπουλου
17:33
75' Σουτ του Μάρκοβιτς, η μπάλα κόντραρε πάνω σε ένα πόδι και ο Στιλ την έδιωξε σε κόρνερ.
17:35
Ο Γιάννης Αναστασίου ζητά από τους παίκτες του ένα ακόμα γκολ. Να πιέσουν δηλαδή και να ψάξουν φάσεις.
17:36
77' Λαγός και Φαβάλι είχαν μία επαφή στην περιοχή των πράσινων. Διαμαρτυρήθηκαν οι φιλοξενούμενοι, ήταν όμως δύσκολη φάση.
17:37
Δέκα λεπτά ακόμα μέχρι το τέλος της κανονικής διάρκειας.
17:38
81' Ωραία σέντρα του Καρέλη από τα αριστερά, ο Μπεργκ πήγε να σκοράρει με γυριστό σουτ, η μπάλα όμως έφυγε άουτ. Έκανε τα εύκολα δύσκολα ο Σουηδός.
17:40
Στον πάγκο ο Μλάντεν Πέτριτς
17:43
Μακρινό σουτ του Μίνγκα στο 85', δεν ανησυχεί ο Στιλ.
17:46
89΄ Κόρνερ για τον Λεβαδειακό.
17:47
89' Ωραίο σουτ ο Μάρκοβιτς, η μπάλα δίπλα από το δοκάρι!
17:48
91' Φάουλ σε καλό σημείο για τον Λεβαδειακό. Ο Μιλιάζες πάνω από τη μπάλα.
17:49
Ωραία κομπίνα από τον Λεβαδειακό, ο Μιλιάζες θα εκτελέσει, ο Στιλ θα πέσει στη γωνία του και θα διώξει σε κόρνερ!