Αστέρας Τρίπολης - Πανιώνιος 2-1

Ο Αστέρας Τρίπολης επικράτησε, έστω και δύσκολα του μαχητικού Πανιώνιου, με 2-1, έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Βασίλη Σκούρτη, ο οποίος ανέλαβε ρόλο δημιουργού, μοιράζοντας δύο ασίστ στους συμπαίκτες του. Οι "κυανέρυθροι" μείωσαν σε 2-1 χάρη σε αυτογκόλ του Ντορίν Γκοϊάν (27').

Ο Στάικος Βεργέτης αποφάσισε να δώσει φανέλα βασικού στον Βασίλη Σκούρτη, κι ο 22χρονος επιθετικός τον δικαίωσε απόλυτα. Μόλις στο 10ο λεπτό ο Απόστολος Γιάννου άνοιξε το σκορ για τους Αρκάδες, ύστερα από όμορφη ατομική ενέργεια του Σκούρτη. Προτού προλάβουν να αντιδράσουν οι παίκτες του Πανιώνιου, ο Ελίνι Δημούτσος διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του με εξαιρετικό σουτ στην κίνηση, μετά από συνεργασία με με τον Σκούρτη.

Ο Αστέρας είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και πίεσε για το τρίτο γκολ. Παρόλα αυτά, κόντρα στη ροή του αγώνα, οι "κυανέρυθροι" μείωσαν σε 2-1, χάρη σε αυτογκόλ του Ντορίν Γκοϊάν. Ο Βαγγέλης Οικονόμου έκανε το διαγώνιο σουτ, ο Ρουμάνος αμυντικός έκανε την προβολή κι έστειλε, άθελά του, την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Μετά το γκολ του Πανιώνιου, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια χωρίς κάποια άλλη αξιοσημείωτη φάση.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, ο Πανιώνιος πίεσε για την ισοφάριση, αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει με αξιώσεις την εστία του Τόμας Κοσίτσκι. Ο προπονητής των Αρκάδων, Στάικος Βεργέτης έριξε στον αγωνιστικό χώρο τον Δημήτρη Κουρμπέλη προκειμένου να διαφυλάξει τα νώτα του.

Όσο περνούσε η ώρα το παιχνίδι αποκτούσε τρελό ρυθμό, αφού ο Πανιώνιος προσπαθούσε να πετύχει το πολυπόθητο γκολ. Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι έλεγξαν το αγώνα, διαχειρίστηκαν εξαιρετικά τα εναπομείναντα λεπτά και πήραν μία σημαντική νίκη για τη συνέχεια.

O Βασίλης Σκούρτης δικαίωσε απόλυτα τον Στάικο Βεργέτη, ο οποίος επέλεξε να του εμπιστευθεί τη φανέλα του βασικού. Ο 22χρονος επιθετικός είχε καθοριστικό ρόλο στην επικράτηση των Αρκάδων, αφού μοίρασε δύο ασίστ στους συμπαίκτες του, ενώ είχε γενικότερα εξαιρετική παρουσία.

Ο Ντορίν Γκοϊάν έβαλε σε... μπελάδες τους Αρκάδες με το αυτογκόλ που πέτυχε, σε ένα σημείο που η ομάδα του έδειχνε να ελέγχει απόλυτα το ρυθμό του αγώνα. Το λάθος του Ρουμάνου αμυντικού είναι ανεπίτρεπτο για την εμπειρία του.

Οι παίκτες του Αστέρα, εν αντιθέσει με τις προηγούμενες αγωνιστικές, εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες που τους δόθηκαν και σημείωσαν δύο γρήγορα γκολ, τα οποία τους έβαλαν από νωρίς σε θέση οδηγού. Παρόλα αυτά, η αβλεψία του Γκοϊάν δημιούργησε άγχος στους Αρκάδες, με τον Στάικο Βεργέτη να επιλέγει να διαφυλάξει τα νώτα του, παρά να κυνηγήσει το τρίτο γκολ. Στον αντίποδα, ο Πανιώνιος προσπάθησε να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης, όμως έδειξε "φλύαρος" στην τελική προσπάθεια.

Αστέρας Τρίπολης: Κοσίτσκι, Λούι, Γιαννούλης, Σανκαρέ, Γκοϊάν, Ιγκλέσιας, Χαμντανί, Δημούτσος, Μάσα (76' Τσοκάνης), Γιάννου, Σκούρτης (59' Κουρμπέλης).

Πανιώνιος: Παπαδόπουλος, Αργυρόπουλος, Οικονόμου, Χατζηισαΐας, Ρισβάνης, Σιώπης (82' Ανσαριφάρντ), Κόρμπος, Μπουμάλ,Μασούρας (65' Βιγιάλμπα), Καραμάνος, Μπακασέτας (58' Χαλκιαδάκης).

To live

17:57
Καλησπέρα σας. Για την 4η αγωνιστική της Super League, ο Αστέρας Τρίπολης υποδέχεται στο "Θ. Κολοκοτρώνης" τον Πανιώνιο.
17:59
O Στάικος Βεργέτης επέλεξε τους Κοσίτσκι, Λούι, Σανκαρέ, Γκοϊάν, Γιαννούλη, Ιγκλέσιας, Δημούτσο, Χαμντανί, Μάσα, Σκουρτάι και Γιάννου στο βασικό σχήμα της ομάδας του.
18:01
Για τους φιλοξενούμενους, ο Μαρίνος Ουζουνίδης προτίμησε τους Παπαδόπουλο, Αργυρόπουλο, Οικονόμου, Χατζηισαΐα, Ρισβάνη, Σιώπη, Κόρμπο, Μασούρα, Καραμάνο, Μπουμάλ και Μπακασέτα.
18:03
7 νίκες και 1 ήττα για τον Αστέρα είναι η συνολική παράδοση στην Τρίπολη, με τα τέρματα στο 16-6 υπέρ των γηπεδούχων.
18:03
Λανθαρότε, Φούντας, Παπαδόπουλος, Μπερτόλιο και Νίκο Φερνάντες είναι οι σημερινές απουσίες για τους γηπεδούχους.
18:04
Χωρίς αγωνιστικά προβλήματα οι "κυανέρυθροι" για την σημερινή κόντρα με τον Αστέρα.
18:09
Βρέχει στην Τρίπολη, οπότε το ματς θα γίνει κάτω από δύσκολες συνθήκες.
18:12
Όλα έτοιμα για τη σέντρα του αγώνα.
18:14
Θεωρητικά ο Πανιώνιος θέλει να εκμεταλλευτεί τις απουσίες του Αστέρα για να τσιμπήσει ένα βαθμό (ή βαθμούς). Βέβαια κανείς δεν πρέπει να υποτιμήσει τους Αρκάδες στην έδρα τους.
18:15
Μπακασέτας εναντίον Αστέρα. Ενδιαφέρον ζευγάρι.
18:16
Σέντρα στο παιχνίδι μας
18:18
3' Σουτ του Ιγκλέσιας η μπάλα πάνω από τα δοκάρια
18:19
Πιέζει ο Αστέρας με το καλημέρα που λέμε.
18:19
Βρέχει αρκετά πρέπει να πούμε και ήδη ο αγωνιστικό χώρος έχει βαρύνει.
18:20
5' Ωραία ενέργεια και σουτ από τον Λούι η μπάλα θα περάσει άουτ.
18:20
Δεν φοβούνται να σουτάρουν οι παίκτες των Αρκάδων.
18:21
Λάθος στη μεσαία γραμμή του Αστέρα, ο Μπουμάλ όμως έκανε κακή πάσα.
18:22
6' Κίτρινη κάρτα στον Ρισβάνη για μαρκάρισμα στον Σκουρτάι.
18:22
Στην εξέλιξη της φάσης η μπάλα έφτασε στον Γιάννου που σούταρε, όμως η μπάλα έφυγε πολλά μέτρα άουτ.
18:23
8' Ωραία ενέργεια και σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή με τον Γιάννου, ο Παπαδόπουλος θα πέσει και θα διώξει!
18:24
Καλύτερος ο Αστέρας σε αυτά τα πρώτα λεπτά. 51 τελικές μετρά ο Αστέρας στο πρωτάθλημα μέχρι στιγμής, όμως μετρά μόλις τρία γκολ!
18:26
10' Γκοοολ 1-0 ο Αστέρας με τον Γιάννου!
18:27
Ο Σκουρτάι με ωραία ενέργεια γύρισε τη μπάλα στο ύψος της μεγάλης περιοχής, εκεί ο Γιάννου σούταρε, η μπάλα κόνταρε στον Σιώπη και άλλαξε πορεία. Ήθελε και λίγο τύχη.
18:27
Τρίτο γκολ για τον Γιάννου στο πρωτάθλημα.
18:28
12' Γκοοοοοολ 2-0 ο Αστέρας με ωραίο τρόπο.
18:29
Πάλι ο Σκουρτάι θα φτιάξει το γκολ! Όμορφη ενέργεια και πάσα την κατάλληλη στιγμή στον Δημούτσο που έστειλε τη μπάλα στο "Γ" της εστίας.
18:30
Δυο γρήγορα γκολ για τον Αστέρα που έχει μία χρυσή ευκαιρία να καθαρίσει από νωρίς το ματς.
18:31
Να λοιπόν που ο Σκουρτάι αρπάζει την ευκαιρία από τα μαλλιά. Από τα δικά του πόδια ξεκίνησαν και τα δυο γκολ.
18:32
Θυμίζουμε πως ο Παναθηναϊκός νωρίτερα πέτυχε και τα τρία του γκολ μέχρι το 19ο λεπτό.
18:33
Λέτε να δούμε το ίδιο;
18:34
Προσπαθεί να ισορροπήσει το παιχνίδι ο Πανιώνιος εδώ και 1-2 λεπτά.
18:35
19' Παραλίγο να γίνει το λάθος και να βρεθεί ο Γιάννου φάτσα με τον Παπαδόπουλο. Τελευταία στιγμή θα κοπεί η μπάλα.
18:36
Από εκεί που έβρεχε στην Τρίπολης έβγαλε ήλιο. Τρελάθηκε και ο καιρός.
18:37
Έξι τελικές για τον Αστέρα, καμία για τον Πανιώνιο.
18:39
Γιαννούλης, Δημούτσος και Ιγκλέσιας ήταν συμπαίκτες με τον Καραμάνο στον Ατρόμητο.
18:40
Έξυπνο φάουλ του Κόρμπου στον Χαμντανί. Αν περνούσε ο άσος του Αστέρα θα ήταν πολύ επικίνδυνα τα πράγματα.
18:42
Σε χαλαρούς ρυθμούς τώρα ο Αστέρας δεν βιάζεται, αφού έχει το 2-0.
18:43
27' Γκοοοοοοοοοολ 2-1 ο Πανιώνιος με αυτογκόλ του Γκοϊάν!
18:44
Ο Οικονόμου ανέβηκε και έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Γκοϊάν έκανε το τάκλιν, όμως έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.
18:44
Από το πουθενά ο Πανιώνιος μπαίνει ξανά στο παιχνίδι. Για να δούμε τι μας περιμένει στη συνέχεια.
18:45
Στα άλλα παιχνίδια αυτή την ώρα ο ΠΑΣ άνοιξε το σκορ με τον Τσουκαλά απέναντι στον Ατρόμητο.
18:48
Φάουλ του Γιαννούλη στα δεξιά και προς την περιοχή του Αστέρα. Για να δούμε. Έχει ψηλά κορμιά ο Πανιώνιος.
18:49
33' Καλή εκτέλεση από τον Μπουμάλ, ο Ρισβάνης πήρε την κεφαλιά όμως την έστειλε πάνω στον Κοσίτσκι.
18:51
Έχει ανεβάσει στροφές ο Πανιώνιος τα τελευταία λεπτά και βάζει δύσκολα στον Αστέρα. Ανοιχτό παιχνίδι και για τις δυο ομάδες.
18:52
Ο Γιάννου κάνει το 1-0 για τον Αστέρα
18:54
39' Κακό σουτ από τον Καραμάνο με τη μπάλα να φεύγει αρκετά μέτρα άουτ.
18:55
Μάσα και Σιώπης συγκρούστηκαν με τον Αργεντινό να χτυπάει στο κεφάλι. Αμέσως το ματς σταμάτησε. Δεν έχει κάτι όμως ο άσος του Αστέρα.
18:57
Κακό ποδόσφαιρο εδώ και αρκετή ώρα. Ο Αστέρας μοιάζει απογοητευμένος χωρίς λόγο.
19:00
Λάθος υπόδειξη από τον βοηθό για οφσάιντ στον Γιάννου (στο βάθος)
19:01
45' Αντεπίθεση για τον Πανιώνιο δυο με έναν! Ο Μπουμάλ όμως έκανε τραγική πάσα αν και ο Καραμάνος ήταν ολομόναχος στην περιοχή.
19:02
46' Λάθος από την άμυνα του Αστέρα, ο Μασούρας αντί να δώσει πάσα (τον περίμεναν δυο στην περιοχή), έκανε ένα κακό σουτ.
19:03
Ημίχρονο στο παιχνίδι μας. Ο Αστέρας μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 2-0 στο σκορ, όμως ο Πανιώνιος ισορρόπησε, μείωσε στο σκορ με ένα τυχερό αυτογκόλ, αλλά στη συνέχεια θα μπορούσε να πετύχει ένα ακόμα τέρμα αν οι παίκτες του ήταν πιο συγκεντρωμένοι στην τελική πάσα.
19:20
Όλα έτοιμα για το δεύτερο μέρος. Χωρίς αλλαγές οι δυο ομάδες.
19:23
Σέντρα του Οικονόμου από τα αριστερά, ο Κοσίτσκι δεν ανησυχεί.
19:26
Ωραία αντεπίθεση για τον Αστέρα με τον Γιαννούλη να κάνει τη σέντρα, κανείς όμως δεν ήταν εκεί που πήγε η μπάλα.
19:26
Ρευστό το σκορ, οπότε πρέπει να προσέξουν αρκετά και οι δυο ομάδες.
19:27
Γλύτωσε την κάρτα ο Σιώπης. Βέβαια ο Μάσα θα μπορούσε να δώσει τη μπάλα πιο γρήγορα και όχι να την κρατήσει.
19:28
54' Κόρνερ για τον Πανιώνιο και όλη η "αεροπορία" μπροστά.
19:29
54' Κίτρινη κάρτα στον Μπακασέτα που κράτησε από τη φανέλα αντίπαλο.
19:29
Βέβαια ο Έλληνας άσος το έκανε περισσότερο γιατί είδε δυο παίκτες πεσμένους στο έδαφος και γι αυτό αντάλλαξε χειραψία με τον διαιτητή.
19:30
55' Κόρνερ για τον Αστέρα με τον Γκοϊάν να παίρνει την κεφαλιά, όμως η μπάλα έφυγε άουτ.
19:32
Ο Μπρούνο Χαλκιαδάκης ετοιμάζεται για το ντεμπούτο του.
19:32
58' Έξω ο Μπακασέτας, μέσα ο Χαλκιαδάκης. Θα έχει τον ίδιο ρόλο στο ματς.
19:33
Και ο Κουρμπέλης θα κάνει το ντεμπούτο του για φέτος.
19:34
59' Έξω ο Σκουράι, μέσα ο Κουρμπέλης.
19:34
Βγαίνει επιθετικός, μπαίνει αμυντικός. Νωρίς-νωρίς αυτή η αλλαγή για τον Βεργέτη. Είναι κάτι που συνηθίζει ο Έλληνας τεχνικός.
19:34
60' Καλό σουτ του Χαλκιαδάκη, ο Κοσίτσκι θα μαζέψει. Δίπλα του ήταν και ο Κόρμπος.
19:36
Φάουλ για τον Πανιώνιο σε καλό σημείο. Για να δούμε.
19:37
63'' Τραγική επιλογή από τον Μπουμάλ που πήγε να το κάνει απευθείας. Η μπάλα στην αγκαλιά του Κοσίτσκι.
19:38
64' Ο Μπουμάλ πάτησε στο πόδι τον Γιαννούλη και σωστά είδε την κίτρινη κάρτα.
19:40
65' Έξω ο Μασούρας, μέσα ο Βιγιάλμπα.
19:42
Νωρίτερα ο Σανκαρέ έπεσε μέσα τη μεγάλη περιοχή και έπιασε το κεφάλι του. Οι παίκτες του Αστέρα φώναξαν για πέναλτι, όμως πάνω στον Αφρικανό έπεσε ο Γκοϊάν!
19:43
Ροντέο το παιχνίδι. Πάνω κάτω η μπάλα με τον Πανιώνιο να αφήνει πολλούς χώρους κενούς πίσω, ψάχνοντας την ισοφάριση.
19:44
Οι παίκτες του Πανιώνιου πανηγυρίζουν τη μείωση του σκορ
19:45
69' Ωραίο σουτ του Λούι, η μπάλα θα κοντράρει και κόρνερ!
19:45
Και νέο κόρνερ για τον Αστέρα.
19:47
Ο Ιγκλέσιας δείχνει να πονάει. Για να δούμε αν μπορεί να συνεχίσει.
19:47
Συνεχίζει στο ματς, αλλά κουτσαίνει.
19:48
74' Κίτρινη κάρτα στον Σανκαρέ.
19:50
Ο Κουρμπέλης έχει πέσει κάτω και δείχνει να πονάει αρκετά.
19:50
Σε μία σύγκρουση με τον Χαλκιαδάκη βρέθηκε στο έδαφος. Δεν μοιάζει να έχει κάτι ανησυχητικό.
19:51
76' Μάσα έξω, μέσα ο Τσοκάνης. Ο Μάσα δεν κατάλαβε τι έγινε!
19:51
Γυρίζει κι άλλο πίσω την ομάδα ο Βεργέτης. Τόσο ο Τσοκάνης όσο και ο Κουρμπέλης είναι παίκτες με αμυντικές αρετές.
19:52
Ο ρυθμός έχει πέσει αρκετά πάντως.
19:52
Ο Χαλκιαδάκης μέχρι στιγμής δεν βοηθάει καθόλου. Κάνει βιαστικές επιλογές.
19:55
Πιέζει τώρα ο Αστέρας.
19:55
Βέβαια επιθετικά δεν μπορούν να βρουν λύσεις οι παίκτες του Βεργέτη.
19:56
Ανσαριφάρντ μέσα, Σιώπης έξω. Όλα για όλα από τον Μαρίνο Ουζουνίδη!
19:56
Φουλ επίθεση για τον Πανιώνιο. Τα κενά πίσω βέβαια θα είναι πολλά.
19:58
Ξανά αντεπίθεση για τον Πανιώνιο, πάλι ο Χαλκιαδάκης θα δώσει λάθος τη μπάλα. Δεν βοηθάει καθόλου.
19:59
84' Σέντρα - σουτ του Γιαννούλη, ο Παπαδόπουλος θα μαζέψει.
19:59
Πέντε λεπτά ακόμα. Για να δούμε αν θα έχουμε κι άλλο γκολ στο παιχνίδι.
20:01
86' Σουτ του Δημούτσου, η μπάλα κόρνερ!
20:01
Δεν είναι καιρός για... φωτογραφίες
20:02
Αποφεύγουν ακόμα τα γεμίσματα οι παίκτες του Πανιώνιου που ψάχνουν μία οργανωμένη επίθεση.
20:03
89' Κόρνερ για τον Πανιώνιο. Για να δούμε.
20:04
Θα μπει και ο Ζησόπουλος σε λίγο για τον Αστέρα.
20:04
90' Έξω ο Δημούτσος, μέσα ο Ζησόπουλος.
20:05
90' Κίτρινη κάρτα στον Βιγιάλμπα.
20:06
Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων. Ο Λούι πήγε τώρα σε ρόλο δεξιού φουλ-μπακ.
20:06
91' Φάουλ για τον Πανιώνιο στο κέντρο και όλοι μπροστά.
20:07
92' Μετά από πολλές σέντρες στην περιοχή η μπάλα έφτασε στον Χαλκιαδάκη που έκανε το σουτ, όμως η μπάλα βγήκε έξω.
20:07
Και νέο φάουλ για τον Πανιώνιο. Για να δούμε. Και κάρτα στον Ιγκλέσιας.
20:07
Ένα λεπτό ακόμα.
20:08
94' Κόρνερ για τον Πανιώνιο. Ίσως η τελευταία φάση του αγώνα!
20:09
Και ο τερματοφύλακας Παπαδόπουλος είχε ανέβει στην περιοχή! Άουτ η μπάλα μετά από κεφαλιά του Κόρμπου και κάπου εδώ λογικά τελειώνει το ματς.
20:09
94' Τελος! Ο Αστέρας θα πάρει μία αγχωτική νίκη επί του Πανιώνιου.