ΠΑΟΚ - ΑΕΚ 2-1

Ο ΠΑΟΚ ανέτρεψε τα δεδομένα στο ντέρμπι της Τούμπας και επικρατώντας 2-1 της ΑΕΚ με πέναλτι του Στέφανου Αθανασιάδη στο 84ο λεπτό πανηγύρισε την πρώτη του εντός έδρας νίκη στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος έπειτα από τέσσερις ανεπιτυχείς προσπάθειες. Ζήτησε πέναλτι στο 78' η "Ένωση".

Ο Ίγκορ Τούντορ "έκοψε" από την αποστολή τον Γιάννη Μυστακίδη, προτίμησε τον Έρικ Σάμπο αντί του Έργκις Κάτσε στα χαφ και παρέταξε τον ΠΑΟΚ σε διάταξη 3-4-2-1, ενώ από πλευράς ΑΕΚ , ο Τραϊανός Δέλλας άφησε εκτός τους Θέσαρ Άρθο, Μιγκέλ Άνχελ Κορδέρο και απαρνήθηκε για πρώτη φορά εφέτος το 4-2-3-1 επιλέγοντας 4-3-3.

Κατά την προσφιλή της τακτική, η "Ένωση" προσπάθησε να επιτεθεί από τις πτέρυγες, τη στιγμή που ο τεχνικός των γηπεδούχων αξίωνε από τους παίκτες του να ασκούν πίεση ψηλά και να αξιοποιείται αρκετά ο Δημήτρης Κωνσταντινίδης, ο οποίος συχνά-πυκνά έβρισκε χώρους.

Ο Χρήστος Αραβίδης κέρδισε κάποιες στημένες μπάλες που πέρασαν ανεκμετάλλευτες στο πρώτο τέταρτο, ενώ ο "δικέφαλος του βορρά" κατέγραψε την πρώτη αξιόλογη τελική με το σουτ του Σάμπο στο 10ο λεπτό που μπλόκαρε ο Άλεν Μπαρόχα και απείλησε ακόμα περισσότερο με την ατομική ενέργεια του Ρόμπερτ Μακ στο 21ο.

Η ΑΕΚ κυκλοφόρησε την μπάλα για μεγάλο χρονικό διάστημα, δεδομένου ότι οι Ρόναλντ Βάργκας (γυρνούσε αρκετά πίσω), Ντιέγκο Μπουονανότε (συνέκλινε συχνά προς τον άξονα) είχαν πιο ελεύθερο ρόλο, ωστόσο ο ΠΑΟΚ ήταν εκείνος που (ξανά)απείλησε με τα σουτ των Γκάρι Ροντρίγκες και Μακ στο 29ο λεπτό.

Μία επέλαση του Αραβίδη από αριστερά στο 31ο λεπτό κόπηκε άδοξα (και μάλλον άδικα) για οφσάιντ, ενώ και η επόμενη αξιόλογη τελική ανήκε στους γηπεδούχους (σουτ του Πέλκα που μπλόκαρε ο Μπαρόχα στο 36'), σε ένα χρονικό σημείο που οι παίκτες του Τούντορ προτίμησαν να επιτεθούν από τον άξονα παρά από αριστερά, όπως έκαναν μέχρι τότε.

Ο Δέλλας ανακάτεψε ακόμα περισσότερο την τράπουλα, καθώς έδωσε εντολή στους Μπουονανότε-Βάργκας να αλλάξουν πλευρές και πάλι όμως, ο ΠΑΟΚ έμελλε να απειλήσει αρχικά με την υπέροχη ατομική προσπάθεια του δραστήριου Ροντρίγκες (45'), προτού ο Μακ νικηθεί σε τετ α τετ από τον Μπαρόχα και χάσει την πιο κλασική ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου στις καθυστερήσεις.

Τα στατιστικά του πρώτου ημιχρόνου

Με τη σέντρα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Τούντορ έριξε στη μάχη τον Κάτσε και σήκωσε για ζέσταμα τους Ντίμιταρ Μπερμπάτοβ, Στέλιο Κίτσιου, Ζάιρο, ενώ ο τεχνικός της "Ένωσης" επέλεξε να περιμένει, δεδομένου ότι στο 47ο λεπτό, ο Αραβίδης ξέφυγε από την επιτήρηση του Ρικάρντο Κόστα σε φάουλ του Βάργκας, πρόλαβε τον Ρόμπιν Όλσεν και με κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

Ο ΠΑΟΚ, πάντως, δεν πτοήθηκε από το γκολ, αφού απείλησε με τον ολομόναχο Στέφανο Αθανασιάδη στο 50' (δεν έπιασε καλά την κεφαλιά) και τον Γιώργο Τζαβέλλα στο 53' (μετά από κόρνερ), προτού ο αμαρκάριστος Ροντρίγκες εκμεταλλευθεί μια κόντρα για να ισοφαρίσει στο 64ο λεπτό.

Στο ενδιάμεσο, ο Έλντερ Μπαρμπόζα αντικατέστησε τον αρνητικό Βάργκας και ο Μπερμπάτοβ τον Κωνσταντινίδη, προκειμένου να ενισχύσει τη γραμμή κρούσης των γηπεδούχων, ενώ αμέσως μετά το γκολ της ισοφάρισης, ο Πέτρος Μάνταλος πήρε τη θέση του Μπουονανότε.

Τότε, η ΑΕΚ γύρισε στο σύνηθες 4-2-3-1 και όταν ο Βαγγέλης Πλατέλλας αντικατέστησε τον κουρασμένο Δημήτρη Ανάκογλου, ο Μπαρμπόσα έπαιξε αριστερά, ο Πλατέλλας δεξιά και ο Μάνταλος πίσω από τον Αραβίδη.

Η πλέον αμφισβητούμενη φάση του ντέρμπι καταγράφηκε στο 78ο λεπτό, όταν ο Κάτσε βρήκε με το γόνατο τον Αντρέ Σιμόες, ο οποίος έπεσε εντός περιοχής, αλλά ο διαιτητής Τάσος Σιδηρόπουλος έδωσε εντολή να συνεχιστεί το ματς (πιθανότατα λανθασμένα γιατί ο Αλβανός έκανε με πρόθεση την ενέργεια).

Πέντε λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 83', ο Αλέξανδρος Τζιόλης κέρδισε ένα καθαρό πέναλτι από τον Άρη Σοϊλέδη, ο Αθανασιάδης ξεγέλασε τον Μπαρόχα και ανέτρεψε τα δεδομένα της αναμέτρησης.

Σε διάταξη 4-3-3 γύρισε ο ΠΑΟΚ για το πεντάλεπτο των καθυστερήσεων, καθώς ο Τούντορ έβαλε τον Στέλιο Μαλεζά στη θέση του Αθανασιάδη, ενώ η ΑΕΚ άρχισε να κερδίζει μέτρα.

Η "Ένωση" άγγιξε την ισοφάριση σε τέσσερις περιπτώσεις: στο 90ό λεπτό με Ροντρίγκο Γκάλο και Μάνταλο, στο 91ο με προβολή του... Τζιόλη και το 95ο με καρφωτή κεφαλιά του Μάνταλου (απέκρουσε εντυπωσιακά ο Όλσεν).

Τα στατιστικά του αγώνα

Ο Γκάρι Ροντρίγκες. Μόνιμη πηγή κινδύνου για την άμυνα της ΑΕΚ από αριστερά, ενώ σημείωσε το γκολ της ισοφάρισης.

Ο Άρης Σοϊλέδης. Σε διαστήματα που η ΑΕΚ είχε την κατοχή στο πρώτο ημίχρονο έκανε τουλάχιστον δύο αβίαστα λάθη και, βέβαια, υπέπεσε στο πέναλτι που υποχρέωσε σε ήττα την ομάδα του.

Ο ΠΑΟΚ ήταν εμφανώς πιο απειλητικός καθ' όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, ενώ μέχρι το 90', η ΑΕΚ δεν είχε αγχώσει τον Ρόμπιν Όλσεν σε ροή αγώνα. Ο "δικέφαλος" έδειξε ότι διαθέτει περισσότερες επιθετικές λύσεις απέναντι σε έναν αντίπαλο που δεν βοηθήθηκε από Ρόναλντ Βάργκας και Ντιέγκο Μπουονανότε. Καλός ρυθμός σε μεγάλα διαστήματα, αρκετές ευκαιρίες, με σασπένς στο φινάλε. Φυσικά, ένα ελληνικό ντέρμπι που σέβεται τον εαυτό του δεν θα μπορούσε να μην έχει και τις αμφισβητούμενες φάσεις (μη καταλογισμός πέναλτι υπέρ της "Ένωσης" στο 78').

ΠΑΟΚ (Toύντορ): Όλσεν, Τζαβέλλας, Κόστα, Βίτορ, Σάμπο (46' Κάτσε), Τζιόλης, Ροντρίγκες, Κωνσταντινίδης (59' Μπερμπάτοβ), Πέλκας, Μακ, Αθανασιάδης (89' Μαλεζάς).

ΑΕΚ (Δέλλας): Μπαρόχα, Γκάλο, Κολοβέτσιος, Τζανετόπουλος, Σοϊλέδης, Σιμόες, Γιόχανσον, Ανάκογλου (76' Πλατέλλας), Βάργκας (56' Μπαρμπόζα), Μπουονανότε (67' Μάνταλος), Αραβίδης.

18:56
Καλησπέρα από την Τούμπα. Στις 20.30 θα ξεκινήσει το ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής μεταξύ ΠΑΟΚ και ΑΕΚ
18:57

18:57
Εφτασε στο γήπεδο η αποστολή της ΑΕΚ
19:00
Διαιτητής της αναμέτρησης θα είναι ο Αναστάσιος Σιδηρόπουλος. Πέρσι έπαιξε τον ΠΑΟΚ στη νίκη επί του Ατρομήτου (2-1) και την ισοπαλία (0-0) με τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη
19:02
Η αναχώρηση της ΑΕΚ πριν από λίγο με προορισμό την Τούμπα
19:07
Τρομακτική κίνηση στους δρόμους γύρω από το γήπεδο. Ολοι ψάχνουν πάρκινγκ, η Τούμπα θα είναι πιο γεμάτη από ποτέ το τελευταίο διάστημα
19:14

19:15
Η άφιξη της αποστολής του ΠΑΟΚ
19:17
Στους 24 βαθμούς Κελσίου η θερμοκρασία αυτή την ώρα στην Τούμπα. Ιδανικός καιρός για ποδόσφαιρο.
19:18
Η πρώτη βόλτα των παικτών της ΑΕΚ στον αγωνιστικό χώρο
19:19
Η αναγνωριστική βόλτα των παικτών του ΠΑΟΚ
19:23

19:26
Άποψη από το μάτριξ του γηπέδου που είναι έτοιμο για το μεγάλο ματς.
19:32
Αυτή την ώρα ποτίζεται ο νέος χλοοτάπητας της Τούμπας.
19:33
Όλα είναι έτοιμα για το ζέσταμα των δύο ομάδων
19:35
Στην τελευταία αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων στην Τούμπα τη σεζόν 2012-13, ο ΠΑΟΚ είχε επιβληθεί της ΑΕΚ με 1-0. Σκόρερ ήταν ο Στέφανος Αθανασιάδης.
19:40
Ο γκολκίπερ της ΑΕΚ βγήκε για ζέσταμα.
19:43
Η διάταξη του ΠΑΟΚ
19:44
Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ: Όλσεν, Τζαβέλλας, Κόστα, Βίτορ, Σάμπο, Τζιόλης, Ροντρίγκες, Κωνσταντινίδης, Πέλκας, Μακ, Αθανασιάδης
19:45
Βγήκε για ζέσταμα ο Όλσεν γνωρίζοντας την αποθέωση.
19:48
Η ευρηματικότητα των οπαδών του ΠΑΟΚ χτυπάει... κόκκινο.
19:49
Η ενδεκάδα της ΑΕΚ: Μπαρόχα, Μπρίτο, Κολοβέτσιος, Τζανετόπουλος, Σοϊλέδης, Σιμόες, Γιόχανσον, Ανάκογλου, Βάργκας, Μπουανανότε, Αραβίδης
19:50
Οι παίκτες των δύο ομάδων έχουν κάνει την εμφάνισή τους για το καθιερωμένο ζέσταμα.
19:52
Από πολύ νωρίς έχουν φτάσει στην Τούμπα οι γιοι του Ιβάν Σαββίδη.
19:53
Τον αγώνα θα παρακολουθήσει και ο Ζήσης Βρύζας με τα ποδιά του. Ο πρώην τεχνικός διευθυντής του ΠΑΟΚ είχε θερμούς χαιρετισμούς με στελέχη της "ασπρόμαυρης" ΠΑΕ έξω από το γήπεδο.
19:56
Οι σύνδεσμοι του ΠΑΟΚ έκαναν τα αποκαλυπτήρια της μαρμάρινης πλάκας, στη θύρα 1, δύο αδικοχαμένων οπαδών που έχασαν τη ζωή τους, επιστρέφοντας από τον τελικό κυπέλλου μπάσκετ το 1991. Ο λόγος για τον Ευθύμιο Λιάκα και Κώστα Ντόλιο.
20:03
Εικόνα από το ζέσταμα
20:04
Ο Ιβάν Σαββίδης φορώντας τη νέα ασπρόμαυρη φανέλα του ΠΑΟΚ, υποδέχτηκε τον Δημήτρη Μελισσανίδη στη σουίτα του, από όπου θα παρακολουθήσουν μαζί τον αγώνα.
20:12
Η ΑΕΚ στο πρώτο της ντέρμπι μετά την επιστροφή της, θα παρουσιαστεί και με ολοκαίνουργια φανέλα. Η τρίτη εμφάνιση, χρώματος μπορντό, θα χρησιμοποιηθεί για πρώτη φορά φέτος στο ματς με τον ΠΑΟΚ.
20:13
Και μάτια του Ολυμπιακού στο γήπεδο. Στη φωτογραφία φαίνεται ο σκάουτερ του Ολυμπιακού, Αντώνης Λεμονάκης, που έχει εργαστεί και στον ΠΑΟΚ.
20:14
Ο παπα-Χρήστος προέβλεψε καθαρό σκορ 4-0!
20:14

20:16
Η ΠΑΕ ΠΑΟΚ βράβευσε τον Νίκο Αλαβάντα, με τον Κώστα Μαλιούφα να πραγματοποιεί τη βράβευση.
20:21
Στον αγωνιστικό χώρο το τύμπανο, όπως συμβαίνει πριν από κάθε ματς του ΠΑΟΚ.
20:24
Όλα έτοιμα για τη σέντρα.
20:27
Οι δυο ομάδες εισήλθαν στον αγωνιστικό χώρο και επικρατεί πανικός στην κατάμεστη Τούμπα. Πολλά καπνογόνα δίνουν άλλο... τόνο στην ατμόσφαιρα.
20:29
Σέντρα στο ντέρμπι των "Δικεφάλων".
20:32
2' Αναγνωριστικές οι πρώτες κινήσεις των δυο ομάδων στο χορτάρι.
20:32
3' Φάουλ για την ΑΕΚ σε καλό σημείο, το κέρδισε ο Αραβίδης από τον Τζαβέλλα.
20:34
5' Εκτέλεση φάουλ του Μπουονανότε, πάνω στο τοίχος. Πέρασε ο κίνδυνος για τον Όλσεν.
20:37
7' Μονοκόμματο σουτ του Ανάκογλου έξω από την περιοχή ύστερα από διώξιμο σε εκτέλεση κόρνερ της ΑΕΚ, μπλόκαρε εύκολα ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ.
20:38
8' Ο Τζανετόπουλος πρόλαβε πρώτα τον Αθανασιάδη και μετά τον Μακ σε προσπάθειά τους να σουτάρουν.
20:40
10' Γύρισμα του Μακ από τα αριστερά, πρόλαβε ο Μπαρόχα τον Αθανασιάδη που ήθελε να κάνει την προβολή στη μικρή περιοχή, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Σάμπο σούταρε και ο Βενεζουελάνος γκολκίπερ μπλόκαρε την μπάλα. Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ.
20:40
Έχει καλό ρυθμό το ντέρμπι σε αυτό το πρώτο δεκάλεπτο...
20:41
12' Ο Μακ προσπάθησε να πιάσει μονοκόμματο σουτ μέσα από την περιοχή ύστερα από εκτέλεση φάουλ, όντας ανενόχλητος, αλλά βρήκε... αέρα και η μπάλα κατέληξε άουτ.
20:45
14' Ο Σιδηρόπουλος πάει στον τέταρτο διαιτητή, φωνάζοντας και τους ανθρώπους του ΠΑΟΚ και της ΑΕΚ για να κάνει συστάσεις για την συμπεριφορά του κόσμου. Πήγε να εκτελέσει κόρνερ ο Μπουονανότε και του πέταξαν αντικείμενα, με αποτέλεσμα να απομακρυνθεί ο Αργεντινός από το σημείο.
20:45
Τους είπε ότι η πρώτη διακοπή είναι ολιγόλεπτη και η δεύτερη σημαίνει οριστική διακοπή βάσει ΚΑΠ. Θα γίνουν συστάσεις και από τα μεγάφωνα.
20:48
18' Εκτέλεση κόρνερ του Μπουονανότε, ο Όλσεν έδιωξε με τις γροθιές του και ο Βάργκας έπιασε το μονοκόμματο σουτ με το αριστερό μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα κατέληξε ψηλά άουτ.
20:48
Το ματς είχε σταματήσει για ένα τετράλεπτο...
20:49
19' Σουτ του Πέλκα έξω από την περιοχή με το δεξί, η μπάλα πέρασε άουτ χωρίς να ανησυχήσει ο Μπαρόχα.
20:50
21' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Μακ "χόρεψε" την άμυνα της ΑΕΚ, πήγε να σουτάρει, αλλά μπήκε στην φάση ο Ροντρίγκες και έστειλε την μπάλα άουτ. Του φώναξε έντονα ο Μακ, διότι δεν τον άφησε να σουτάρει και του... χάλασε το σόλο. Κοντά στο 1-0 ο ΠΑΟΚ.
20:52
22' Ακυρώθηκε ως οφσάιντ γκολ του Κλάους. Ο επιθετικός του ΠΑΟΚ φαίνεται να είναι, έστω και οριακά, εκτεθειμένος προτού πλασάρει και ο βοηθός σωστά δεν μέτρησε το τέρμα του.
20:53
Ο Αθανασιάδης σε θέση οφσάιντ στο γκολ που δεν μέτρησε
20:54
Είναι καλύτερος ο ΠΑΟΚ στα τελευταία λεπτά και κυκλοφορεί πιο σωστά την μπάλα, με αποτέλεσμα να είναι πιο επικίνδυνος από την Ένωση.
20:55
26' Κίτρινη κάρτα στον Κωνσταντινίδη για φάουλ στον Βάργκας.
20:58
43%-57% η κατοχή της μπάλας.
20:59
29' Εξαιρετικό σουτ του Ροντρίγκες έξω από την περιοχή, έπεσε ο Μπαρόχα στην δεξιά του γωνία και απέκρουσε, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Μακ έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ.
20:59
6(3)-2(1) οι τελικές προσπάθειες στο ματς στο πρώτο μισάωρο...
21:01
31' Κόπηκε λανθασμένα ο Αραβίδης για οφσάιντ και ενώ έβγαινε από τα αριστερά μόνος του.
21:03
Η φάση που κόπηκε με οφσάιντ η ΑΕΚ
21:05
35' Πολύ καλή ενέργεια του Κωνσταντινίδη από δεξιά, άδειασε δυο αντιπάλους του, έκανε την σέντρα και κέρδισε κόρνερ, το οποίο όμως πέρασε ανεκμετάλλευτο.
21:06
36' Ο Πέλκας πέρασε τον Κολοβέτσιο, σούταρε με το αριστερό προτού προλάβει να του βάλει κόντρα ο Γκάλο, όμως ο Μπαρόχα μπλόκαρε την μπάλα. Πολύ καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ.
21:08
39' Κίτρινη κάρτα στον Βάργκας για φάουλ στον Κωνσταντινίδη σε πολύ καλό σημείο για τον ΠΑΟΚ.
21:10
40' Κακή κομπίνα των παικτών του ΠΑΟΚ, ο Πέλκας εκτέλεσε αδύναμα το φάουλ και μπλόκαρε εύκολα ο Μπαρόχα.
21:10
41' Μακρινό σουτ από τον Μακ, η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι του Μπαρόχα.
21:11
9(5)-2(1) οι τελικές προσπάθειες στο ματς. Πολύ πιο επιθετική και επικίνδυνη η ομάδα της Θεσσαλονίκης.
21:13
52%-48% η κατοχή της μπάλας υπέρ του ΠΑΟΚ.
21:14
43' Κίτρινη κάρτα στον Μπουονανότε.
21:15
45' Πολύ ωραίο σόλο του Ροντρίγκες, πέρασε τέσσερις αντιπάλους του, πήγε να γυρίσει την μπάλα, αλλά έδιωξε με τα πόδια ο Μπαρόχα.
21:15
Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.
21:16
45'+2' Εκπληκτική ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Μακ βρέθηκε σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ με τον Μπαρόχα, αλλά το πλασέ του δεν ήταν καλό και ο Βενεζουελάνος γκολκίπερ απέκρουσε, ενώ στην συνέχεια της φάσης έγινε διώξιμο της μπάλας με υπερένταση προτού δημιουργηθεί περαιτέρω κίνδυνος για την εστία της ΑΕΚ.
21:18
45'+4' Λήξη πρώτου ημιχρόνου στην Τούμπα, ΠΑΟΚ - ΑΕΚ 0-0.
21:19
Πολύ καλύτερη η εικόνα του ΠΑΟΚ, αλλά δεν την έχει "εξαργυρώσει" με κάποιο γκολ. Όλα ανοιχτά ενόψει του δευτέρου ημιχρόνου.
21:33
Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
21:34
46' Ο Κάτσε μπήκε στο γήπεδο αντί του Σάμπο.
21:35
47' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ. Ο Βάργκας εκτέλεσε φάουλ, ο Αραβίδης έπιασε την κεφαλιά μέσα στη μικρή περιοχή, προλαβαίνοντας την έξοδο του Όλσεν και έκανε το 1-0 στην Τούμπα. Αδράνεια της άμυνας και λάθος του τερματοφύλακα, με τον διεθνή επιθετικό να το εκμεταλλεύεται.
21:37
Να δούμε ποια θα είναι η αντίδραση του ΠΑΟΚ μετά το σοκ που δέχτηκε.
21:39
50' Εξαιρετική ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Ροντρίγκες έβγαλε σέντρα από τα αριστερά, ο Αθανασιάδης προσπάθησε ανενόχλητος να πιάσει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα χτύπησε στον ώμο του και κατέληξε άουτ. Μια ανάσα από το 1-1 οι γηπεδούχοι.
21:43
53' Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ, κεφαλιά πάσα του Τζιόλη για τον Τζαβέλλα, ο οποίος με το εξωτερικό πήγε να σκοράρει, αλλά έπεσε στην δεξιά του γωνία ο Μπαρόχα και μπλόκαρε. Δεν είχε καλή οπτική επαφή ο Βενεζουελάνος, διότι υπήρχαν πολλά σώματα μπροστά του.
21:43
55' Πεσμένος στο χορτάρι ο Κωνσταντινίδης, έχει μπει το ιατρικό τιμ του ΠΑΟΚ, δίπλα του και ο Αραβίδης. Έπεσε μόνος του ο νεαρός, αλλά τελικά σηκώθηκε και δείχνει να είναι καλά.
21:45
56' Έξω ο Βάργκας, μέσα ο Μπαρμπόζα, διότι δεν έμεινε ικανοποιημένος μαζί του ο Δέλλας.
21:47
58' Ο Αραβίδης έκανε προσπάθεια από τα αριστερά, μπήκε στην περιοχή, αλλά άνοιξε την μπάλα και βγήκε να μαζέψει ο Όλσεν.
21:47
58' Κίτρινη κάρτα ο Τζιόλης για διαμαρτυρία.
21:47
59' Μέσα ο Μπερμπάτοφ, έξω ο Κωνσταντινίδης.
21:50
62' Σουτ του Κάτσε έξω από την περιοχή, μπλόκαρε εύκολα ο Μπαρόχα, ο οποίος έχει πολλή δουλειά στο αποψινό ματς.
21:51
Ετοιμάζει και τον Μάνταλο ο Δέλλας.
21:52
64' ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ. Ο Μακ σούταρε, η μπάλα κόντραρε στον Κολοβέτσιο, έφτασε στον Ροντρίγκες και εκείνος με διαγώνιο αριστερό πλασέ νίκησε τον Μπαρόχα και έκανε το 1-1 για την ομάδα της Θεσσαλονίκης, που εδικαιούτο σίγουρα ένα τέρμα βάσει εικόνας.
21:54
Η είαοδος του Μπερμπάτοφ.
21:55
66' Εκτέλεση κόρνερ του Μπαρμπόζα, κεφαλιά του Τζανετόπουλου, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι του Όλσεν.
21:55
67' Ο Μάνταλος στην θέση του Μπουονανότε.
21:55
67' Κίτρινη κάρτα στον Σιμόες για φάουλ στον Μακ.
21:57
57%-43% η κατοχή της μπάλας για τον ΠΑΟΚ.
21:59
69' Γύρισμα του Μακ από τα δεξιά, ο Μπαρόχα έδιωξε δύσκολα με το δεξί του πόδι και ενώ έμπαινε στην φάση ο Κλάους.
22:04
75' Ο Μπερμπάτοφ έστειλε με πλασέ την μπάλα άουτ από καλή θεση ύστερα από γύρισμα του εξαιρετικού Ροντρίγκες.
22:05
76' Έξω ο Ανάκογλου, μέσα ο Πλατέλλας και του δίνει μάλιστα και το περιβραχιόνιο του αρχηγού. Ολοκλήρωσε τις αλλαγές της η ΑΕΚ.
22:07
78' Ο Σιμόες είναι πεσμένος στο χορτάρι διότι δέχτηκε χτύπημα στο γόνατο μέσα στην περιοχή από τον Κάτσε. Ο Σιδηρόπουλος άφησε το ματς να εξελιχθεί και δεν υπέδειξε πέναλτι, αν και ο άσος της ΑΕΚ έπεσε από το μαρκάρισμα.
22:08
Ο Σιμόες βγαίνει εκτός για να του παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες. Προσωρινά με δέκα η ΑΕΚ.
22:09
Η φάση που ο Κάτσε βρίσκει με το γόνατο τον Σιμόες στην περιοχή του ΠΑΟΚ
22:12
83' Πέναλτι για τον ΠΑΟΚ, το κέρδισε ο Τζιόλης από τον Σοϊλέδη και είναι καθαρή η παράβαση. Σωστή η απόφαση του Σιδηρόπουλου.
22:13
84' ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ. Ο Αθανασιάδης έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία, ο Μπαρόχα έπεσε αριστερά και ο "Δικέφαλος του Βορρά" ανέτρεψε τα δεδομένα και προηγείται πλέον με 2-1.
22:15
86' Κίτρινη κάρτα στον Τζαβέλλα για φάουλ στον Μάνταλο.
22:16
88' Κακή εκτέλεση φάουλ του Γκάλο, άουτ η μπάλα.
22:17
89' Έξω ο Κλάους και στην θέση του ο Μαλεζάς.
22:19
90' Σουτ του Γκάλο με το δεξί, επέμβαση με τα πόδια από τον Όλσεν, μετά νέα προσπάθεια του Μάνταλου, κόντρα σε αντίπαλο και κόρνερ. Διπλή ευκαιρία για την "Ένωση" προκειμένου να ισοφαρίσει σε 2-2.
22:19
Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.
22:20
91' Γύρισμα του Μάνταλου από τα αριστερά, ο Τζιόλης κάνει προβολή και παραλίγο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, αφού η μπάλα πέρασε κάτω από το κορμί του Όλσεν και ευτυχώς για τον ίδιο παράλληλα με το τέρμα.
22:22
94' Κίτρινη κάρτα στον Μάνταλο για επικίνδυνο τάκλιν στον Πέλκα.
22:22
Πανηγυρισμοί μετά το γκολ του Αθανασιάδη.
22:24
95' Σέντρα του Αραβίδη από αριστερά, κεφαλιά του Μάνταλου και εξαιρετική επέμβαση του Όλσεν που κρατάει το 2-1 για τον ΠΑΟΚ.
22:24
Λήξη του αγώνα.
22:24
Ο ΠΑΟΚ νίκησε 2-1 την ΑΕΚ με ανατροπή και έφτασε στο δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο στο πρωτάθλημα. Πρώτη ήττα για την Ένωση στο πρωτάθλημα.
22:25
MVP του αγώνα ο Ροντρίγκες, ο οποίος έκανε εξαιρετική εμφάνιση.
22:28
Χαρές και πανηγυρισμοί στο στρατόπεδο του ΠΑΟΚ που έφτασε στους επτά βαθμούς, όσους έχει και η ΑΕΚ.
22:28
19(11)-8(4) οι τελικές προσπάθειες στο ματς, 57%-45% η κατοχή της μπάλας.
22:30
Την επόμενη αγωνιστική η ΑΕΚ παίζει στη Βέροια, ενώ ο ΠΑΟΚ στο Περιστέρι με τον Ατρόμητο.
22:33
Πολύ καλό το πρώτο ντέρμπι της σεζόν, είχε ρυθμό, φάσεις, γκολ, ένταση, εν ολίγοις όλα τα συστατικά ενός σπουδαίου αγώνα μεταξύ δυο εκ των κορυφαίων ομάδων του πρωταθλήματος.