ΚΑΝΟΝΙΕΡΗΔΕΣ: Ολυμπιακός - ΠΑΣ Γιάννινα 5-1

Ο Ολυμπιακός δεν αντιμετώπισε σημαντικές δυσκολίες απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα, τον οποίο νίκησε με το εμφατικό 5-1, έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή, σ' ακόμα μία αναμέτρηση, τον Κώστα Φορτούνη.

Ο Μάρκο Σίλβα αποφάσισε να προχωρήσει σε αρκετές αλλαγές στην αρχική ενδεκάδα σε σχέση με την αναμέτρηση κόντρα στην Ξάνθη, έχοντας, όπως είναι λογικό, στο πίσω μέρος του μυαλού του τον προσεχή αγώνα του Champions League με την Άρσεναλ.

Παρόλα αυτά, οι αλλαγές δεν επηρέασαν τους "ερυθρόλευκους", οι οποίοι επέβαλλαν εξ αρχής το ρυθμό τους. Με τον Κώστα Φορτούνη "κινητήριο μοχλό" και τους Σεμπά, Τζίμι Ντουρμάζ στα "φτερά" της επίθεσης, οι γηπεδούχοι κυκλοφόρησαν με υπομονή την μπάλα, αλλά δεν κατάφεραν να απειλήσουν -στα πρώτα λεπτά- την εστία του Μάρκου Βελλίδη. Στο 19' ο ΠΑΣ έχασε μία σημαντική ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όμως ο Κρίστιαν Τσάβες νικήθηκε σε τετ α τετ από τον Ρομπέρτο.

Τελικά, η πίεση του Ολυμπιακού έφερε αποτέλεσμα, αφού στο 31ο λεπτό ο Παϊτίμ Κασάμι άνοιξε το σκορ με όμορφο πλασέ, ύστερα από κακή απομάκρυνση του Αλέξη Μιχαήλ. Ένα λεπτό αργότερα, ο... συνήθης ύποπτος Κώστας Φορτούνης διπλασίασε τα τέρματα των "ερυθρόλευκων", κινούμενος ως κρυφός σέντερ φορ. Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ο Αλβάρο Μποτία με καρφωτή κεφαλιά "ψαλίδισε" και τις τελευταίες ελπίδες των φιλοξενούμενων να επιστρέψουν στη διεκδίκηση του αγώνα.

Οι παίκτες του Σίλβα δεν κατέβασαν τις... μηχανές κι έκαναν το 4-0 στο 52', χάρη σε αυτογκόλ του Θέμη Τζημόπουλο, ο οποίος, έστειλε, άθελα του, την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Το εμφατικό σκορ έδωσε την ευκαιρία στον Σίλβα να ξεκουράσει τους Φορτούνη και Ιντέγε ενόψει της κρίσιμης αναμέτρησης με την Άρσεναλ. Στο 72' ο Ντουρμάζ, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση της ομάδας του. Ένα πέναλτι που κέρδισε ο Αρτούρ Μαζουακού από τον Απόστολο Σκόνδρα. Το μοναδικό που κατάφεραν οι παίκτες του Γιάννη Πετράκη ήταν να μειώσουν σε 5-1 στο 86ο λεπτό, με σκόρερ τον Άντι Λίλα.

Ο Κώστας Φορτούνης είχε, γι' ακόμη μία αναμέτρηση, καταλυτική παρουσία. Ο 22χρονος άσος ήταν μόνιμη πηγή κινδύνων για την αντίπαλη άμυνα, λειτουργώντας διαρκώς ως κρυφός σέντερ φορ. Μεστή και σοβαρή εμφάνιση από τον άσο του Ολυμπιακού.

Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο του ΠΑΣ, Αλέξης Μιχαήλ και Θέμης Τζημόπουλος δεν βρέθηκαν σε καλή βραδιά. Αρκετά αβίαστα λάθη, προβλήματα στις μεταβιβάσεις κι έλλειψη καθαρού μυαλού.