Πανιώνιος - Πανθρακικός 1-1

Το πρώτο γκολ του Τάσου Καραμάνου με τη φανέλα του Πανιωνίου δεν ήταν αρκετό για να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του, αφού ο Νικολά Ντιγκινί ισοφάρισε σε 1-1 στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Πανθρακικός INTIME SPORTS

Ο Μαρίνος Ουζουνίδης έδωσε φανέλα βασικού για πρώτη φορά σε Παύλο Μητρόπουλο και Λεονάρντο Βιγιάλμπα, προκειμένου ο Πανιώνιος να ενισχυθεί στο δημιουργικό σκέλος, ενώ στον αντίποδα, ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος, ο οποίος επέστρεψε στο γήπεδο που έκλεισε την ποδοσφαιρική του καριέρα και άρχισε την προπονητική, "υποχρεώθηκε" να ρίξει στη μάχη τον άπειρο Κώστα Μαρκόπουλο, ελλείψει επιθετικών λύσεων στον Πανθρακικό ( Ίγκορ, Χρήστος Τζάνης).

Τα δύο "φτερά" των γηπεδούχων, ο Βιγιάλμπα από αριστερά και ο Ολιβιέ Μπουμάλ από δεξιά, επέδειξαν αξιόλογη επιθετική δραστηριότητα, με συνέπεια τα μπακ των φιλοξενούμενων και ιδίως ο Ντενίζ Μπαϊκαρά (σ.σ. δεύτερο σερί ματς ως δεξί μπακ) να αντιμετωπίζουν πολλά προβλήματα.

Έπειτα από μία απειλή εκατέρωθεν, ο Πανιώνιος άγγιξε το γκολ στο 21ο λεπτό, όταν ο Βιγιάλμπα σημάδεψε την εξωτερική πλευρά του δεξιού δοκαριού του Γιώργου Αθανασιάδη με σουτ εκτός περιοχής.

Η κίτρινη κάρτα δυσκόλεψε ακόμα περισσότερο το έργο του Μπαϊκαρά, ωστόσο το μοναδικό γκολ του πρώτου ημιχρόνου προήλθε από την αριστερή πτέρυγα (όπως αμυνόταν ο Πανθρακικός), καθώς ο Τάσος Μπακασέτας γύρισε στο πρώτο δοκάρι, ο θετικότατος Τάσος Καραμάνος πετάχτηκε ανάμεσα στους Χρήστο Μελίσση, Σοφιάν Σερφά και με πλασέ στην κίνηση σημείωσε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του συλλόγου της Νέας Σμύρνης.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να έχουν καταγράψει επτά τελικές (έξι προς την εστία) και 44% κατοχή, τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι είχαν μόλις δύο τελικές και καμία προς την εστία, γεγονός που αποδεικνύει ότι η κατοχή τους ήταν μακριά από το χώρο δράσης.

Η εικόνα του δευτέρου μέρους ήταν διαφορετική, αφού ο Πανθρακικός ανέβασε το τέμπο του και έγινε πιο επιθετικός (ο Βάλτερ αντικατέστησε τον ακίνδυνο Μαρκόπουλο και ο Νικολά Ντιγκινί προωθήθηκε στην κορυφή, ο Στέλιος Ηλιάδης πήρε τη θέση του Ροζέριο Μάρτινς), ενώ αντίθετα, ο Πανιώνιος υποχωρούσε σταδιακά για να διαφυλάξει το ισχνό προβάδισμα και στο 77' ο αμυντικογενής Χρήστος Τασουλής κλήθηκε να καλύψει το κενό του Βιγιάλμπα που αποχώρησε με έντονες κράμπες (πρώτη εφετινή συμμετοχή και για τον Τασουλή).

Ο Ελευθερόπουλος τα έπαιξε όλα για όλα ρίχνοντας στη μάχη και τον Γιώργο Νικόλτση με σκοπό να παίξει δίπλα στον Ντιγκινί, τη στιγμή που στο "κυανέρυθρο" στρατόπεδο ο Μανώλης Σιώπης έμπαινε προκειμένου να αγωνιστεί μπροστά στα χαφ και να θωρακίσει ακόμα περισσότερο τα μετόπισθεν.

Τελικά, ενώ όλα έδειχναν ότι δεν θα μεταβληθεί τίποτα στο φινάλε, ο Ηλιάδης βρήκε τον Ντιγκινί κι εκείνος ισοφάρισε με πλασέ από πλάγια θέση στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο τίτλος του MVP ανήκει δικαιωματικά στον Νικολά Ντιγκινί για τον απλούστατο λόγο ότι σημείωσε το πρώτο γκολ του Πανθρακικού στο πρωτάθλημα και χάρισε το βαθμό στην ομάδα του.

Ο Νίκος Παπαδόπουλος χρειάστηκε να επέμβει μία φορά και τα έκανε... θάλασσα, αφού το σουτ του Νικολά Ντιγκινί έγινε από πλάγια θέση και δεν ήταν ιδιαίτερα δυνατό.