Πανθρακικός - Λεβαδειακός 1-3

Ο Λεβαδειακός έκανε τη μεγάλη ανατροπή σε διάστημα 4 λεπτών και επικράτησε με 3-1 του Πανθρακικού στη Κομοτηνή. Γιακουμάκης (83') και Μάντζιος (87', 90') τα γκολ των Βοιωτών, ενώ για τους γηπεδούχους είχε ανοίξει το σκορ ο Μάρτινς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Ο Λεβαδειακός μπήκε με επιθετικές βλέψεις στην αναμέτρηση κι έχασε τρεις σημαντικές στιγμές στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους Βαγγέλη Μάντζιο και Κάρλος Μιλιάζες. Mετά τα πρώτα λεπτά ο Πανθρακικός ανέβασε την απόδοσή του και πίεσε για το γκολ, όμως σε δύο περιπτώσεις ο Παναγιώτης Τσιντώτας αποσόβησε τον κίνδυνο για την ομάδα του. Στο 21' ο Νικολά Ντιγκινί, παραλίγο να στείλει, άθελά του, την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, όμως τον... έσωσε το δοκάρι.

Στο 28ο λεπτό, κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Χρήστος Μελίσσης κέρδισε πέναλτι, καθώς δέχθηκε αγκωνιά από τον Μάντζιο σε εναέρια μονομαχία. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ροτζέριο Μάρτινς, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τσιντώτα. Τρία λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου 45λέπτου, οι φιλοξενούμενοι έχασαν τεράστια διπλή ευκαιρία, αλλά αρχικά ο Αθανασιάδης και στη συνέχεια οι αμυντικοί απομάκρυναν την μπάλα.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 49' ο Παναθρακικός έφθασε κοντά στο δεύτερο γκολ, όμως ο Τσιντώτας νίκησε σε τετ α τετ τον Βάλτερ Φερνάντεθ. Οι παίκτες του Άκη Μάντζιου κυνήγησαν την ισοφάριση, όμως τα μακρινά σουτ που επιχείρησαν δεν είχαν ευτυχή κατάληξη.

Τελικά, η πίεση των Βοιωτών "απέδωσε καρπούς", αφού στο 83' ο Πέτρος Γιακουμάκης έφερε το ματς στα ίσα με διαγώνιο σουτ. Τρία λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι σε χέρι του Γιάννη Ποτουρίδη μέσα στη μεγάλη περιοχή. Ο Μάντζιος εκτέλεσε εύστοχα και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, ενώ στις καθυστερήσεις συνέχισε το προσωπικό σόου και διαμόρφωσε με όμορφο πλασέ το τελικό 1-3.

O Βαγγέλης Μάντζιος από... μοιραίος μετατράπηκε στον απόλυτο πρωταγωνιστή της αναμέτρησης, αφού με τα δύο γκολ που σημείωσε σε διάστημα 4 λεπτών (87'-90') έδωσε μία σπουδαία νίκη στην ομάδα του. Ο Έλληνας επιθετικός έφτασε ήδη τα 5 γκολ στο πρωτάθλημα κι αποτελεί "βαρόμετρο" για την επιθετική λειτουργία των Βοιωτών.

Ο Γιάννης Ποτουρίδης, με μία αψυχολόγητη ενέργεια, έδωσε την ευκαιρία στο Λεβαδειακό να κερδίσει πέναλτι, το οποίο μετουσίωσε σε γκολ ο Μάντζιος, δίνοντας προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

Ο Λεβαδειακός έδειξε τεράστια ψυχικά αποθέματα και με... πρωτεργάτη τον Βαγγέλη Μάντζιο πήρε μία σπουδαία νίκη, η οποία θα αποδειχθεί σημαντική στη συνέχεια του πρωταθλήματος. Στον αντίποδα, ο Πανθρακικός παραμένει χωρίς νίκη ύστερα από 6 αγωνιστικές. Ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος πρέπει να δουλέψει πολύ τον τομέα της άμυνας, αφού δείχνει να αποτελεί την "αχίλλειο πτέρνα" της ομάδας.

Πανθρακικός: Αθανασιάδης, Μπαϊκαρά (85' Μαρκόπουλος), Ποτουρίδης, Μελίσσης, Σερφά, Μεχία, Μάρτινς, Φερνάντεθ (73' Λαδάκης), Χαβίτο, Χασομέρης (62' Παπαγεωργίου), Ντιγκινί

Λεβαδειακός: Τσιντώτας, Τριποτσέρης, Στάθης, Μιλιάζες, Ουόν, Μουλόπουλος (76' Θέος), Γιάχιτς (67' Νικολάου), Φαβάλι (66' Μπελγκαζουανί), Ναβάρο, Γιακουμάκης, Μάντζιος

15:45
Καλησπέρα σας!
15:46
Μαζί θα παρακολουθήσουμε τον αγώνα ανάμεσα στον Πανθρακικό και το Λεβαδειακό για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League.
15:47
Η ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου την προηγούμενη αγωνιστική έφερε 1-1 με τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη, ενώ οι Βοιωτοί του Άκη Μάντζιου επιβλήθηκαν 2-1 του Αστέρα Τρίπολης.
15:47
Διαιτητής ο Αριστείδης Βάτσιος και βοηθοί του οι Νικόλαος Καραϊσαρίδης, Πέτρος Πάτρας
15:52
Οι γηπεδούχοι είναι στην 15η θέση με 2 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι μετρούν έξι ως τώρ και βρίσκονται στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα.
15:55
Η 11άδα του Πανθρακικού: Αθανασιάδης, Μπαϊκαρά, Ποτουρίδης, Μελίσσης, Σέρφα, Μεχία, Μάρτινς, Βάλτερ, Χαβίτο, Χασομέρης, Ντιγκινί.
15:55
Η 11άδα του Λεβαδειακού: Τσιντώτας, Τριποτσέρης, Στάθης, Μιλιάζες, Εντουίν, Μουλόπουλος, Γιακουμάκης, Γιάχιτς, Μάντζιος, Φαβάλι, Ναβάρο.
15:56
Πολύ καλές οι καιρικές συνθήκες στην Κομοτηνή, αλλά ο κόσμος δεν είναι αρκετός στις εξέδρες.
15:57
Τρεις νίκες έχει ο Πανθρακικός εντός έδρας με τον Λεβαδειακό και δυο οι Βοιωτοί στην Κομοτηνή. Ακόμα δεν έχουν ισοπαλία οι δυο ομάδες.
15:57
Οι δυο 11άδες εισέρχονται στον αγωνιστικό χώρο.
15:58
Οι αναπληρωματικοί των δυο ομάδων:

Πανθρακικός:
Πασχαλάκης, Χρήστου, Παπαγεωργίου, Λαδάκης, Ηλιάδης, Νικόλτσης, Μαρκόπουλος.

Λεβαδειακός: Βερέμκο, Μπελγκαζουανί, Νικολάου, Θέος, Μάρκοβιτς, Μανωλάς, Μίνγκας.
16:00
Ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Βασίλη Κοντοβαζαινίτη.
16:01
Έναρξη του αγώνα.
16:02
1' Σουτ στην κίνηση από τον Μάντζιο, μπλόκαρε ο Αθανασιάδης.
16:04
3' Κόρνερ για τον Λεβαδειακό από τα δεξιά.
16:05
4' Σουτ του Μιλιάζες έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε άουτ. Νέα επιθετική προσπάθεια για τους φιλοξενούμενους.
16:06
Έχουν μπει καλά οι φιλοξενούμενοι σε αυτό το πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης.
16:09
8' Γυριστή κεφαλιά του Μάντζιου μέσα στην περιοχή, δεν ακολούθησε όμως κάποιος συμπαίκτης του για να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα. Μια ακόμη επικίνδυνη κατάσταση για την εστία του Πανθρακικού.
16:10
9' Έχουν μπει νωθρά οι γηπεδούχοι και ως τώρα ο Τσιντώτας είναι θεατής.
16:11
10' Μονοκόμματο αριστερό σουτ του Μιλιάζες έξω από την περιοχή, ο Αθανασιάδης μπλόκαρε την μπάλα, αν και υπήρχαν πολλά κορμιά μπροστά του και δεν είχε καλή ορατότητα.
16:13
12' Πολύ καλή στιγμή για τον Πανθρακικό. Ο Χασομέρης πάσαρε στον Ντιγκινί, αυτός σούταρε με το αριστερό μέσα από την περιοχή, με το πόδι ο Τσιντώτας έδιωξε σε κόρνερ. Δύσκολη επέμβαση από τον 24χρονο τερματοφύλακα.
16:15
13' Ο Μάρτινς εκτέλεσε το κόρνερ, η μπάλα χτύπησε στην πλάτη του Μάντζιου και κατέληξε εκ νέου κόρνερ. Αυξάνει την πίεσή του ο Πανθρακικός.
16:18
17' Μακρινό σουτ από τον Μάρτινς, η μπάλα πάνω από το δοκάρι του Τσιντώτα.
16:18
2(1)-4(2) οι τελικές προσπάθειες στο ματς.
16:19
18' Κίτρινη κάρτα στον Φαβάλι.
16:21
20' Καλή μπάλα, φάσεις και ρυθμός στο παιχνίδι της Κομοτηνής. Μόνο το γκολ λείπει.
16:23
21' Δοκάρι για το Λεβαδειακό. Ο Μάντζιος έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, ο Ντιγκινί έκανε κακό διώξιμο και παραλίγο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, αλλά αυτή χτύπησε στο αριστερό δοκάρι του Αθανασιάδη.
16:24
23' Κίτρινη κάρτα στον Ποτουρίδη.
16:29
28' Πέναλτι για τον Πανθρακικό. Καταλογίστηκε για αγκωνιά του Μάντζιου στον Μελίσση σε μεταξύ τους διεκδίκηση της μπάλας. Διαμαρτυρίες από τους γηπεδούχους.
16:30
29' Κίτρινη κάρτα για τον Μάντζιο.
16:30
Νομίζουμε ότι είναι αρκετά αυστηρή η απόφαση του διαιτητή, Βάτσιου.
16:31
30' ΓΚΟΛ για τον Πανθρακικό. Ο Μάρτινς στέλνει την μπάλα στην αριστερή γωνία, δεξιά έπεσε ο Τσιντώτας και 1-0 για την ομάδα της Κομοτηνής.
16:33
Να δούμε τώρα ποια θα είναι η αντίδραση του Λεβαδειακού, που βρίσκεται πίσω στο σκορ.
16:36
34' O Βάλτερ μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά, βρέθηκε απέναντί του ο Μιλιάζες, έκανε το σουτ με το αριστερό, αλλά μπλόκαρε εύκολα ο Τσιντώτας. Έχει πάρει τα πάνω του ο Πανθρακικός.
16:36
6(4)-5(3) οι τελικές προσπάθειες στο ματς.
16:40
39' Δείχνει επηρεασμένος ο Λεβαδειακός μετά το γκολ που δέχτηκε, το οποίο επαναλαμβάνουμε ότι προήλθε από -τουλάχιστον αυστηρό- πέναλτι.
16:43
41' Σουτ του Ντιγκινί από πλάγια θέση με το αριστερό, η μπάλα πέρασε παράλληλα με το  τέρμα του Τσιντώτα. Καλή στιγμή για τους γηπεδούχους.
16:43
42' Διπλή μεγάλη ευκαιρία για τον Λεβαδειακό. Ο Φαβάλι πλάσαρε με το αριστερό από το ύψος της μικρής περιοχής μετά την πάσα του Μάντζιου, αλλά ο Αθανασιάδης έκανε εκπληκτική επέμβαση στην αριστερή του γωνία, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Μάντζιος έκανε το δυνατό σουτ από κοντά, αλλά η μπάλα χτύπησε πάνω σε σώματα και απομακρύνθηκε. Μια ανάσα από το 1-1 ο Λεβαδειακός.
16:46
Τέσσερις επεμβάσεις έχει ο Αθανασιάδης σε αυτό το πρώτο 45λεπτο.
16:46
Λήξη πρώτου ημιχρόνου.
16:47
Πολύ καλό θέαμα στο πρώτο μέρος, 1-0 ο Πανθρακικός.
17:03
Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
17:05
47' Σέντρα του Ποτουρίδη από τα αριστερά, μπλόκαρε την μπάλα ο Τσιντώτας.
17:07
49' Τεράστια ευκαιρία για τον Πανθρακικό. Ο Βάλτερ έγινε αποδέκτης της μπάλας, πλάσαρε με το αριστερό από κοντά, αλλά απέκρουσε με τα πόδια ο Τσιντώτας, η μπάλα στρώθηκε εκ νέου στον Βάλτερ, πλάσαρε για να κάνει το 2-0, αλλά πάνω στην γραμμή ο Τριποτσέρης απέτρεψε με το σώμα του την παραβίαση της εστίας της ομάδας του.
17:14
55' Προσπάθεια για σουτ από τον Φάβαλι, πρόλαβε να βάλει την κόντρα ο Μελίσσης. Στο τελευταίο πεντάλεπτο έχει ανεβάσει την απόδοσή του ο Λεβαδειακός.
17:14
56' Κίτρινη κάρτα στον Μιλιάζες για σκληρό φάουλ στον Χαβίτο.
17:18
60' Κίτρινη κάρτα στον Ντιγκινί για θέατρο.
17:20
62' Έξω ο Χασομέρης και μέσα ο Παπαγεωργίου.
17:20
62' Μακρινό σουτ του Γιακουμάκη, άουτ η μπάλα.
17:24
66' Ο Μπελγκαζουανί στην θέση του Φαβάλι.
17:24
67' Μέσα ο Νικολάου και εκτός ο Γιάχιτς.
17:25
67' Κίτρινη κάρτα στον Μπαϊκαρά.
17:27
58%-42% η κατοχή της μπάλας.
17:31
73' Εκτός ο Βάλτερ και μέσα ο Λαδάκης, ο οποίος καταχειροκροτείται.
17:34
75' Σουτ του Μάντζιου από πλάγια θέση, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Αθανασιάδη, ο οποίος είχε κλείσει την γωνία του και ήλεγχε την πορεία της μπάλας.
17:34
9(6)-10(5) οι τελικές προσπάθειες στο ματς.
17:34
76' Μέσα ο Θέος, έξω ο Μουλόπουλος.
17:35
77' Σουτ του Μάρτινς, άουτ η μπάλα. Θα μπορούσε να κάνει καλύτερο τελείωμα.
17:40
83' ΓΚΟΛ για τον Λεβαδειακό. Ο Μάντζιος πάσαρε την κατάλληλη στιγμή στον Γιακουμάκη, αυτός μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε  με το αριστερό προτού τον ανακόψει ο Σερφά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αθανασιάδη για το 1-1.
17:43
85' Έξω ο Μπαϊκαρά και μέσα ο Μαρκόπουλος, πηγαίνοντας στην κορυφή της επίθεσης και αριστερά περνάει ο Ντιγκινί.
17:44
86' Πέναλτι για τον Λεβαδειακό σε χέρι του Ποτουρίδη έπειτα από σέντρα του Ναβάρο.
17:45
87' ΓΚΟΛ για το Λεβαδειακό. Από την άσπρη βούλα ο Μάντζιος νίκησε τον Αθανασιάδη και έκανε την ανατροπή για τους φιλοξενούμενους.
17:46
88' Κίτρινη κάρτα στον Μεχία.
17:47
Ο Μάντζιος έφτασε τα 25 γκολ με το Λεβαδειακό, ξεπέρασε τον Τάκη Λεμονή και είναι πλέον ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της ομάδας.
17:48
90' ΓΚΟΛ για το Λεβαδειακό. Ο Μάντζιος έγινε αποδέκτης της μπάλας ύστερα από διώξιμο της μπάλας από την άμυνα του Λεβαδειακού, πλάσαρε με το δεξί τον Αθανασιάδη, ο οποίος βγήκε για να του κλείσει το οπτικό πεδίο και έκανε το 3-1, φτάνοντας τα 26 γκολ με τους Βοιωτούς.
17:50
Μέσα σε επτά λεπτά ο Λεβαδειακός πέτυχε τρία γκολ.
17:50
Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.
17:52
Ο Πανθρακικός θα παραμείνει χωρίς νίκη ύστερα από έξι αγωνιστικές.
17:52
Λήξη του αγώνα.
17:53
Πανθρακικός - Λεβαδειακός 1-3. Οι Βοιωτοί έφτασαν τους εννέα βαθμούς, ενώ οι γηπεδούχοι έμειναν στους δυο.