ΑΕΚ - Ατρόμητος 1-0

Χάρη στο πρώτο φετινό γκολ του Μακόλεϊ Κρισάντους, η ΑΕΚ πήρε μια πολύτιμη νίκη κόντρα στον Ατρόμητο στο ΟΑΚΑ με 1-0. Δοκάρι στις καθυστερήσεις είχαν οι φιλοξενούμενοι.

H εικόνα του αγώνα

Με εκπλήξεις ξεκίνησε την ομάδα του κόντρα στον Ατρόμητο ο Τραϊανός Δέλλας, αφήνοντας εκτός τους Σιμόες και Μπουονανότε, χωρίς να αλλάξει ωστόσο το 4-2-3-1. Από την άλλη ο Μιχάλης Γρηγορίου πόνταρε στην ταχύτητα του Μαρσελίνιο ξεκινώντας τον βασικό, ενώ προτίμησε το 4-3-3.

Από το πρώτο κιόλας λεπτό του αγώνα η ΑΕΚ έδειξε τις διαθέσεις της. Ο Βάργκας βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Γκορμπούνοφ όμως ο κίπερ του Ατρομήτου του είπε "όχι". Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε στο 6' με τον Γοδόι να σκοράρει από φάουλ του Γκαρσία, όμως το γκολ να ακυρώνεται σωστά ως οφσάιντ. Οι "κιτρινόμαυροι" είχαν εντοπίσει την αχίλλειο πτέρνα του Ατρομήτου στα δεξιά και έκαναν συνεχώς επιθέσεις από εκείνη την πλευρά.

Στο 32' ο Μάνταλος έπιασε ένα απίστευτο σουτ εκτός περιοχής, όμως είδε τη μπάλα να σταματά στο αριστερό δοκάρι. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Ουσέρο αποφάσισε να σουτάρει αρκετά μέτρα εκτός περιοχής αναγκάζοντας τον Μπαρόχα σε μια σπουδαία επέμβαση. Η ΑΕΚ ήταν καλύτερη στο ημίχρονο και θα μπορούσε να πετύχει γκολ, όμως ο Γκορμπούνοφ κράτησε το μηδέν για τους Περιστεριώτες.

Οι "κιτρινόμαυροι" συνέχισαν να πιέζουν ψηλά μπλοκάροντας το επιθετικό παιχνίδι του Ατρομήτου και στο δεύτερο μέρος. Ωστόσο η πρώτη φάση της επανάληψης ανήκε στους φιλοξενούμενους. Ο Πίτου Γκαρσία έφυγε στο 66' ταχύτατα στην αντεπίθεση όμως το τελείωμά του δεν ήταν καλό. Η ομάδα του Γρηγορίου κατάφερε να "παγώσει" κάπως το ρυθμό του αγώνα, με τον Δέλλα να περνάει στο ματς τόσο τον Μπουονανότε, όσο και τον Κρισάντους σε μια προσπάθεια να βρει το γκολ της νίκης. Και δικαιώθηκε, μιας και στο 82' από τη σέντρα του Γκάλο, ο Κρισάντους με κεφαλιά νίκησε τον Γκορμπούνοφ και άνοιξε το σκορ.

Στα τελευταία λεπτά ο Ατρόμητος τα έπαιξε όλα για όλα προκειμένου να ισοφαρίσει. Έφτασε μάλιστα μια "ανάσα" από το 1-1 με την κεφαλιά του Μπάλλα να σταματά στο δοκάρι στις καθυστερήσεις, φάση στην οποία όμως ο παίκτης των Περιστεριωτών ήταν σε θέση οφ-σάιντ. Η Ένωση κράτησε το υπέρ της 1-0 μέχρι το φινάλε και πήρε ένα πολύτιμο τρίποντο στη "μάχη" του πρωταθλήματος.

Μπήκε κι άλλαξε τις ισορροπίες του αγώνα. Ο λόγος φυσικά για τον Μακόλεϊ Κρισάντους ο οποίος πέρασε στο ματς στο 79' και τρία λεπτά μετά άνοιξε το σκορ. Μπορεί να ήταν τυχερός, όμως το όνομά του γράφτηκε στον πίνακα των σκόρερ.

Αδύναμος Κρίκος

Είχε πολλά προβλήματα στη δεξιά πλευρά του Ατρομήτου ο Κυριάκος Κιβρακίδης. Ο νεαρός μπακ ανέβαινε ψηλά και δημιουργούσε κενό στην άμυνά του. Η ΑΕΚ το εντόπισε και από την αρχή του ματς έκανε συνεχώς επιθέσεις από τη συγκεκριμένη πλευρά.

O Ατρόμητος έβαλε δύσκολα στην ΑΕΚ όμως και πάλι η ομάδα του Δέλλα βρήκε τρόπο να πάρει τη νίκη. Όπως έγινε και στη Βέροια την προηγούμενη αγωνιστική. Δείχνει πως έχει τα φόντα να πρωταγωνιστήσει στο φετινό πρωτάθλημα, αν και είναι νωρίς για μεγάλα λόγια. Από την άλλη οι Περιστεριώτες φαίνεται πως δεν μπορούν να συνέλθουν. Η ομάδα συμπλήρωσε τέσσερις συνεχόμενες ήττες και πλέον τα πράγματα έχουν δυσκολέψει αρκετά. Ο Γρηγορίου όπως όλα δείχνουν μετράει μέρες στον πάγκο του Ατρομήτου...

ΑΕΚ: Μπαρόχα, Γκάλο, Τζανετόπουλος, Λαμπρόπουλος, Ντίντακ, Μάνταλος, Γιόχανσον, Βάργκας (79' Κρισάντους), Πλάτέλλας (60' Μπουονανότε), Μπαρμπόσα (88' Κορδέρο), Αραβίδης

Ατρόμητος: Γκορμπούνοφ, Κιβρακίδης, Φυτανίδης, Λαζαρίδης, Κοντοές, Γοδόι (83΄Λε Ταλέκ), Ουσέρο (69' Μπάλλας), Πίτου Γκαρσία, Ούμπιδες, Ναπολεόνι, Μαρσελίνιο (79' Μπρίτο)

ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΚΡΙΣΑΝΤΟΥΣ:

Το LIVE της αναμέτρησης

15:24
Καλησπέρα σας φίλες και φίλοι!
15:24
Μαζί θα παρακολουθήσουμε ζωντανά την εξέλιξη της αναμέτρησης του ΟΑΚΑ μεταξύ της ΑΕΚ και του Ατρομήτου στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Super League.
15:31
Πάμε σιγά σιγά να δούμε τις 11άδες των δύο ομάδων.
15:32
Η ΑΕΚ λοιπόν ξεκινάει με τους: Μπαρόχα, Γκάλο, Τζανετόπουλο, Λαμπρόπουλο, Ντίντακ, Μάνταλο, Γιόχανσον, Βάργκας, Πλάτέλλα, Μπαρμπόσα, Αραβίδη
15:32
Στον πάγκο θα βρίσκονται οι: Βούρας, Σοϊλέδης, Κολοβέτσιος, Κορδέρο, Σιμόες, Μπουονανότε και Κρισάντους
15:37
Ο Μιχάλης Γρηγορίου ξεκινάει τον Ατρόμητο με τους: Γκορμπούνοφ, Κιβρακίδη, Φυτανίδη, Λαζαρίδη, Κοντοέ, Γοδόι, Ουσέρο, Πίτου Γκαρσία, Ούμπιδες, Ναπολεόνι και Μαρσελίνιο
15:39
Στον πάγκο κάθονται οι: Μπάρκας, Στόιτσεφ Μπόρισλαβ, Μπρίτο, Μπάλλας, Λε Ταλέκ, Στόιτσεφ Μίλος και Μπίτολο
15:42
Στα επίσημα του ΟΑΚΑ βρίσκεται και ο Αλεσάντρο Σοάρες.
15:46
Αποδοκιμασίες ακούστηκαν από τους οπαδούς της Ένωσης όταν βγήκαν οι παίκτες του Ατρομήτου για προθέρμανση νωρίτερα.
15:47
Σημειώνουμε ότι εκτός 18άδας άφησε ο Δέλλας τους Άρθο και Βασιλαντωνόπουλο.
15:48
"Τώρα κάρτα φιλάθλου, αύριο κάρτα πολίτη. Ξύπνα, ενημερώσου και αντιστάσου", γράφει το πανό που έχουν αναρτήσει οι φίλοι της ΑΕΚ.
15:48
Την τελευταία φορά που οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν στο ΟΑΚΑ ήταν πέρυσι για το Κύπελλο. Η ΑΕΚ είχε επικρατήσει εύκολα με 3-0
15:49
Συνολικά η ΑΕΚ μετρά 14 νίκες, 8 ισοπαλίες και 4 ήττες με αντίπαλο τον Ατρόμητο.
15:57
Η 11άδα της ΑΕΚ
15:58
Η 11άδα του Ατρομήτου
16:00
Τώρα κάνουν οι παίκτες την είσοδό τους στο γήπεδο.
16:02
Όπως σε όλα τα παιχνίδια της αγωνιστικής, έτσι και στο ΟΑΚΑ θα τηρηθεί ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Βασίλη Κοντοβαζαινίτη.
16:04
Όλα έτοιμα λοιπόν για την έναρξη του παιχνιδιού.
16:05
Σέντρα στο ματς!
16:06
1' Χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΚ με τον Βάργκας! Πριν καλά καλά συμπληρωθεί ένα λεπτό στο ματς, ο Βάργκας βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Γκορμπούνοφ όμως ο Λευκορώσος του είπε "όχι".
16:06
2' Κόρνερ για την ΑΕΚ.
16:07
Απομακρύνει η άμυνα του Ατρομήτου.
16:08
Και ο Σοάρες όπως προείπαμε στις κερκίδες.
16:08
Έχει ξεκινήσει δυνατά πάντως η ΑΕΚ.
16:09
5' Φάουλ για τον Ατρόμητο τώρα, αρκετά μέτρα εκτός περιοχής. Ίσως πάει για κάποια σέντρα ο Ούμπιδες.
16:10
Ο Πίτου το εκτέλεσε και ο Γοδόι την έστειλε στα δίχτυα με προβολή! Όμως το γκολ δεν μετράει καθώς ο χαφ του Ατρομήτου ήταν σε θέση οφ-σάιντ.
16:11
7' Κίτρινη κάρτα στον Μαρσελίνιο
16:12
Σωστή η υπόδειξη του κ. Κομίνη. Ο Γοδόι ήταν σε προφανή θέση οφ-σάιντ.
16:13
Βέβαια νωρίτερα η μπάλα σε γύρισμα του Πίτου Γκαρσία είχε βγει ολόκληρη εκτός γραμμής, όμως ο επόπτης δεν το παρατήρησε.
16:13
9' Φάουλ για τον Ατρόμητο σε καλή θέση για σέντρα.
16:14
Διώχνει με κεφαλιά ο Μάνταλος.
16:15
10' Από τα αριστερά κυρίως επιτίθεται η ΑΕΚ που εκμεταλλεύεται τα ανεβάσματα του Κιβρακίδη και το κενό που δημιουργείται.
16:18
Εντυπωσιακό το νέο πούλμαν της Ένωσης με το οποίο έφτασε στο ΟΑΚΑ.
16:18
14' Συνεχίζουν να πιέζουν οι γηπεδούχοι. Από τα αριστερά συνεχώς με σέντρες ψάχνουν το γκολ.
16:19
15' Παράλληλο γύρισμα του Γκάλο από τα δεξιά, διώχνει σε πλάγιο ο Λαζαρίδης.
16:20
16' Όμορφη ενέργεια του Πίτου Γκαρσία που πέρασε δύο παίκτες της ΑΕΚ πριν δώσει στον Ναπολεόνι.
16:21
17' Λίγο έλειψε να βγει τετ-α-τετ ο Βάργκας, όμως ο Γκορμπούνοφ αντιλήφθηκε τη φάση και βγήκε αρκετά έξω από την εστία του για να διώξει.
16:22
17' Κίτρινη κάρτα στον Γοδόι.
16:23
19' Σέντρα του Μπαρμπόσα από τα αριστερά, χωρίς όμως να βρει αποδέκτη.
16:24
19' Κίτρινη κάρτα στον Μπαρμπόσα για σκληρό μαρκάρισμα στον Κιβρακίδη.
16:25
20' Σέντρα του Κοντοέ από τα αριστερά, διώχνει με κεφαλιά ο Γιόχανσον.
16:25
Υπάρχει κενό στο δεξί άκρο της άμυνα του Ατρομήτου και η ΑΕΚ προσπαθεί συνεχώς να παίξει από εκεί.
16:26
22' Χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Από τη σέντρα του Βάργκας, ο Αραβίδης έπιασε την κεφαλιά εντός περιοχής, όμως η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.
16:29
25' Κόρνερ για την ΑΕΚ.
16:29
Εκτελεί ο Βάργκας... όμως ο Γκορμπούνοφ κερδίζει επιθετικό φάουλ.
16:30
25' Ωραία πάσα του Βάργκας για τον Μπαρμπόσα, ο Γκορμπούνοφ πέφτει γρήγορα και μαζεύει.
16:31
26' Νέο κόρνερ για την ΑΕΚ τώρα.
16:31
Απευθείας άουτ η εκτέλεση του Βάργκας.
16:33
Οι φίλοι της ΑΕΚ "σπρώχουν" με τα συνθήματά τους την ομάδα τους.
16:34
30' Ο Ατρόμητος προσπαθεί να "παγώσει" κάπως τον ρυθμό, βλέποντας πως οι "κιτρινόμαυροι" είναι ιδιαίτερα ορεξάτοι σήμερα.
16:35
31' Στο χορτάρι ο Λαζαρίδης που δείχνει να πονάει. Θα του παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες.
16:36
Ξαναμπήκε στο ματς ο Λαζαρίδης που φαίνεται πως είναι καλά.
16:36
32' Τρομερό σουτ του Μάνταλου και η μπάλα σταματά στο δοκάρι!
16:37
Πρώτο σουτ του αρχηγού της ΑΕΚ στο ματς που λίγο έλειψε να καταλήξει στα δίχτυα. Εκτέλεσε λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή.
16:37
33' Φάουλ τώρα για την ΑΕΚ. 28 μέτρα μακριά από το τέρμα.
16:38
Ο Μπαρμπόσα πάει απευθείας, όμως η μπάλα βρίσκει στα σώματα κι απομακρύνεται.
16:38
34' Κόρνερ για την ΑΕΚ.
16:39
Καλή εκτέλεση, ο Λαζαρίδης βρήκε λίγο τη μπάλα και νέο κόρνερ.
16:39
35' Βγαίνει και μαζεύει ο Γκορμπούνοφ.
16:41
36' Δυνατό σουτ του Ουσέρο από τα δεξιά, ο Μπαρόχα πέφτει εντυπωσιακά και τη διώχνει σε κόρνερ.
16:41
37' Κεφαλιά του Λαζαρίδη, η μπάλα ψηλά άουτ.
16:43
38' Σουτ στην κίνηση από τον Ναπολεόνι. Μπλοκάρει εύκολα ο Μπαρόχα.
16:43
Οι ωραίες παρουσίες φυσικά δεν λείπουν από τις κερκίδες του ΟΑΚΑ.
16:44
40' Φάουλ για την ΑΕΚ σε καλή θέση για σέντρα από τα δεξιά.
16:45
Πάει για απευθείας εκτέλεση ο Μπαρμπόσα. Διώχνει με γροθιές ο Γκορμπούνοφ.
16:48
44' Τρομερή φάση για την ΑΕΚ! Ο Μπαρμπόσα πέρασε τον Γκορμπούνοφ, όμως τραβήχτηκε αρκετά πλάγια. Τελικά το σουτ που έκανε πήγε πάνω στον κίπερ του Ατρομήτου.
16:49
45' Κόρνερ για την ΑΕΚ.
16:50
Κακή η έξοδος του Γκορμπούνοφ, όμως δεν βρίσκεται κάποιος παίκτης της Ένωσης να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.
16:51
45+1' Νέα χαμένη ευκαιρία για τους γηπεδούχους! Ολιγωρία στην άμυνα του Ατρομήτου. Ο Πλατέλλας πήγε να το εκμεταλλευτεί, όμως ο Γκορμπούνοφ πρόλαβε σωτήρια και έβαλε το χέρι του.
16:51
Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του πρώτου μέρους!
17:06
Και πάλι στο γήπεδο οι παίκτες των δύο ομάδων.
17:09
Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.
17:10
46' Κίτρινη κάρτα στον Κιβρακίδη.
17:10
Νωρίς νωρίς στο δεύτερο μέρος η κίτρινη κάρτα, για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Αραβίδη.
17:11
Σηκώθηκε για ζέσταμα ο Ντιέγκο Μπουονανότε.
17:12
Χωρίς κάποια αλλαγή μέχρι στιγμής οι δύο ομάδες.
17:12
49' Φάουλ του Ουσέρο πάνω στον Πλατέλλα. Καλό σημείο για σέντρα στα δεξιά.
17:13
49' Κίτρινη κάρτα στον Ουσέρο.
17:14
Κακή η εκτέλεση του Μπαρμπόσα. Κοντράρει στα σώματα.
17:15
51' Κίτρινη κάρτα στον Γκάλο για φάουλ πάνω στον Πίτου Γκαρσία.
17:17
54' Κεφαλιά του Αραβίδη, η μπάλα φεύγει λίγο έξω από τα δοκάρια του Γκορμπούνοφ.
17:18
Συνεχώς όρθιος ο Τραϊανός Δέλλας που δίνει οδηγίες στους παίκτες του.
17:21
56' Πιέζει ψηλά η ΑΕΚ που έχει μπλοκάρει το επιθετικό παιχνίδι του Ατρομήτου.
17:21
58' Κόρνερ για τον Ατρόμητο τώρα.
17:21
Κακή η εκτέλεση του Πίτου Γκαρσία. Διώχνει ο Μάνταλος.
17:23
60' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Αποχωρεί από το ματς ο Πλατέλλας και τη θέση του παίρνει ο Μπουονανότε.
17:24
Βάργκας τώρα στην κορυφή. Δεξιά ο Μπαρμπόσα, αριστερά ο Αραβίδης και 10άρι ο Μπουονανότε.
17:25
61' Κόρνερ για τον Ατρόμητο.
17:25
Και πάλι κακή η εκτέλεση του Γκαρσία. Απομακρύνεται εύκολα η μπάλα.
17:26
63' Ψηλοκρεμαστό πλασέ του Μπουονανότε, η μπάλα άουτ.
17:29
Καλά στημένος ο Ατρόμητος με τους παίκτες του να κλείνουν τους χώρους.
17:30
66' Ωραία αντεπίθεση του Ατρομήτου! Ο Ναπολεόνι βρήκε τον Πίτου Γκαρσία, εκείνος μπήκε στην περιοχή όμως το σουτ που επιχείρησε ήταν πολύ κακό.
17:31
67' Νέο σουτ για τον Ατρόμητο από τον Μαρσελίνιο. Η μπάλα και πάλι άουτ.
17:32
69' Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Εκτός ο Ουσέρο, μέσα ο Μπάλλας.
17:33
70' Κόρνερ για την ΑΕΚ.
17:34
Απομακρύνει η άμυνα των φιλοξενούμενων.
17:37
Δυσκολεύεται στο δεύτερο ημίχρονο να βγάλει φάσεις η ΑΕΚ.
17:37
Κάνει προθέρμανση και ο Κρισάντους.
17:39
76' Κόρνερ για την ΑΕΚ. Διώχνει ο Λαζαρίδης την παράλληλη μπαλιά που επιχείρησε ο Ντίντακ.
17:39
Απομακρύνει ο Μπάλλας τώρα στο πρώτο δοκάρι.
17:43
79' Aλλαγές και για τις δύο ομάδες. Για την ΑΕΚ: Εκτός ο Βάργκας, μέσα ο Κρισάντους.

Για τον Ατρόμητο: Εκτός ο Μαρσελίνιο, μέσα ο Μπρίτο.
17:43
80' Κεφαλιά του Μπαρμπόσα, μπλοκάρει ο Γκορμπούνοφ.
17:44
81' Φάουλ για την ΑΕΚ σε καλό σημείο στα πλάγια της περιοχής. Κίτρινη κάρτα στον Φυτανίδη.
17:45
82' ΓΚΟΛ! Ο Κρισάντους πετυχαίνει το πρώτο του γκολ με την κιτρινόμαυρη φανέλα στο πρωτάθλημα!
17:47
Από την εκτέλεση του Γκάλο, αρχικά ο Αραβίδης βρήκε τη μπάλα και στη συνέχεια ο Κρισάντους πριν αυτή καταλήξει στα δίχτυα.
17:47
Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Εκτός ο Γοδόι, μέσα ο Λε Ταλέκ.
17:48
84' Κόρνερ για τον Ατρόμητο.
17:49
Απομακρύνει η άμυνα της ΑΕΚ.
17:50
87' Χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΚ και πάλι με τον Κρισάντους. Όμως το τελείωμά του φεύγει άουτ.
17:52
Τρίτη αλλαγή για την ΑΕΚ. Έξω ο Μπαρμπόσα, μέσα ο Κορδέρο.
17:54
Τρία είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
17:55
90' Φάουλ για τον Ατρόμητο.
17:55
90+2' ΔΟΚΑΡΙ για τον Ατρόμητο!