ΠΑΣ Γιάννινα - Ηρακλής 2-2

Σε ένα απολαυστικό ματς στα Γιάννενα, ΠΑΣ και Ηρακλής αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 2-2. Ίλιτς και Κοζορώνης τα γκολ για την ομάδα των Ιωαννίνων. Βέλλιος και Κυριακίδης σκόραραν για τον "Γηραιό", ο οποίος είχε και δοκάρι με τον Πασά στο δεύτερο ημίχρονο.

H εικόνα του αγώνα

Με 4-4-2 και τους Τζιμόπουλο και Λίλα εκτός 11άδας ξεκίνησε το ματς ο ΠΑΣ, ενώ από την άλλη φανέλα βασικού πήρε για τον Ηρακλή ο Βέλλιος στο 4-2-3-1 του Νίκου Παπαδόπουλου. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση χάνοντας μάλιστα μια καλή ευκαιρία στο 9' με την κεφαλιά του Μανιά να περνάει άουτ. Τρία λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης έκανε το σουτ εκτός περιοχής, με τον Περνίς να μαζεύει.

Η πρώτη ευκαιρία για τον Ηρακλή ήρθε στο 23'. Ο Σαραμαντάς μετά από ατομική προσπάθεια έκανε και το σουτ το οποίο όμως κατέληξε στην αγκαλιά του Βελλίδη. Τελικά ο ΠΑΣ κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 32 με τον Ίλιτς. Ο Μανιάς τον βρήκε με υπέροχη κεφαλιά-πάσα και ο Σέρβος από το ύψος της περιοχής δεν αστόχησε. Οι πανηγυρισμοί για τους παίκτες του Πετράκη κράτησαν μόλις τρία λεπτά, καθώς ο Ηρακλή κατάφερε να ισοφαρίσει. Από τη σέντρα του Τσιλιανίδη, ο Βέλλιος βρήκε όσο έπρεπε την μπάλα στέλνοντάς την στα δίχτυα των γηπεδούχων. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Ακόστα έφτασε μια "ανάσα" από το 2-1, όμως ο Περνίς του είπε "όχι".

Νωχελικά μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες. Ενδεικτικό είναι το γεγονός πως έπρεπε να περιμένουμε 14 ολόκληρα λεπτά για να σημειωθεί φάση. Στο 59' λοιπόν ο Πασάς έπιασε το σουτ εκτός περιοχής και είδε τη μπάλα να σταματά στο δεξί δοκάρι του Βελλίδη που έμεινε "άγαλμα". Δύο λεπτά αργότερα ο Κοζορώνης με μια απίστευτη εκτέλεση φάουλ έγραψε το 2-1, σκοράροντας για πρώτη φορά με τη φανέλα του ΠΑΣ. Σε επανάληψη των όσων έγιναν στο πρώτο μέρος όμως ο Ηρακλής κατάφερε να ισοφαρίσει εκ νέου μέσα σε ένα τρίλεπτο. Ο Κυριακίδης στο 65' με ένα τρομερό φαλτσαριστό σουτ έστειλε την μπάλα στο "παραθυράκι" της εστίας των γηπεδούχων.

Από το σημείο αυτό και μετά το ματς "αγρίεψε". Τα σκληρά μαρκαρίσματα και τα βεβιασμένα λάθη έκαναν την εμφάνισή τους. Οι φάσεις προς τις δύο εστίες μειώθηκαν με τις δύο ομάδες να δείχνουν να συμβιβάζονται με το βαθμό της ισοπαλίας και τελικά το 2-2 έμεινε μέχρι το φινάλε.

Στο δεύτερο ολοκληρωμένο του 90λεπτο με τη φανέλα του ΠΑΣ, ο Χρυσοβαλάντης Κοζορώνης έδειξε εξαιρετικά στοιχεία. Ο 23χρονος έχει μετατραπεί σε σπεσιαλίστα των στημένων φάσεων και το γκολ που πέτυχε σίγουρα θα του δώσει αυτοπεποίθηση. Αν συνεχίσει έτσι θα μας απασχολήσει αρκετά στο μέλλον.

Αδύναμος Κρίκος

Δεν βοήθησε όσο θα μπορούσε ο Ακόστα στο ματς και δικαίως έγινε αλλαγή στο 67'.

Πρώτη απώλεια βαθμών στους Ζωσιμάδες ήταν αυτή για τον ΠΑΣ. Η ομάδα είναι αρκετά δυνατή στην έδρα της, πέτυχε δύο γκολ κόντρα στον Ηρακλή, όμως στάθηκε άτυχη. Πάντως έδειξε να ξεπερνάει γρήγορα το βαρύ 5-1 από τον Ολυμπιακό, καθώς και το θέμα που δημιουργήθηκε με τον πανηγυρισμό του Λίλα. Από την άλλη ο "Γηραιός" πέτυχε ένα υπέροχο γκολ με τον Κυριακίδη και είχε και τη φάση του Πασά στο δοκάρι που θα μπορούσε να "κλέψει" το ματς. Η σεζόν φέτος έχουμε τονίσει πως είναι μεταβατική, επομένως κάθε βαθμός είναι καλός και ειδικά σε μια δύσκολη έδρα. Να σημειωθεί ότι για πρώτη φορά φέτος πετυχαίνει δύο τέρματα, αλλά και δέχεται άλλα δύο.

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Στρούνα (80' Καρανίκας), Μανιάς (83' Φερφερλής), Μιχαήλ, Ακόστα (67' Λίλα), Τσουκαλάς, Ίλιτς, Κοζορώνης, Ναδάλες, Τσάβες, Μπέριος.

Ηρακλής (Νίκος Παπαδόπουλος): Πέρνις, Μπουκουβάλας, Σαραμαντάς, Στάμου, Ζιαμπάρης, Μακρής, Λάζαρ (87' Ιντζόγλου), Πασάς, Τσιλιανίδης (69' Χαντί), Βέλλιος (73' Λουκίνας), Κυριακίδης.

Το live του αγώνα

18:14
Καλησπέρα σας φίλες και φίλοι! Μαζί θα παρακολουθήσουμε τον αγώνα του ΠΑΣ κόντρα στον Ηρακλή για την 6η αγωνιστική.
18:14
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων.
18:15
ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Στρούνα, Μανιάς, Μιχαήλ, Ακόστα, Τσουκαλάς, Ίλιτς, Κοζορώνης, Ναδάλες, Τσάβες, Μπέριος.

Ηρακλής (Νίκος Παπαδόπουλος): Πέρνις, Μπουκουβάλας, Σαραμαντάς, Στάμου, Ζιαμπάρης, Μακρής, Λάζαρ, Πασάς, Τσιλιανίδης, Βέλλιος, Κυριακίδης.
18:15
Η διάταξη του ΠΑΣ Γιάννινα
18:16
Η διάταξη του Ηρακλή, με βασικό τον Βέλλιο.
18:18
Κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή όπως σε όλα τα γήπεδα του πρωταθλήματος στη μνήμη του Κοντοβαζαινίτη.
18:18
Εκτός την τελευταία στιγμή τέθηκε για τον ΠΑΣ ο Θέμης Τζιμόπουλος.
18:18
Σέντρα στο ματς!
18:18
Στον πάγκο βρίσκεται ο Άντι Λίλα.
18:20
3' Παιχνίδι κέντρου βλέπουμε στα πρώτα λεπτά.
18:21
Την χειρότερη επίθεση στο πρωτάθλημα έχει ο Ηρακλής με μόλις δύο γκολ σε πέντε αγώνες. Αντίθετα έχει τη δεύτερη καλύτερη άμυνα με τρία γκολ παθητικό.
18:22
Πρώτος σε αποκρούσεις στο πρωτάθλημα είναι ο Βελλίδης με 27!
18:25
6' Πιο επιθετικά έχει ξεκινήσει την αναμέτρηση ο ΠΑΣ.
18:26
9' Κεφαλιά του Μανιά, η μπάλα φεύγει άουτ.
18:26
Η πρώτη τελική του αγώνα.
18:28
Καλός ο ρυθμός στο πρώτο 10λεπτο. Ορεξάτες οι δύο ομάδες.
18:29
12' Σουτ του Μανιά, μαζεύει εύκολα ο Περνίς.
18:33
15' Προσπαθεί να επιτεθεί ο Ηρακλής. Κλείνουν καλά τους χώρους οι γηπεδούχοι.
18:35
18' Αν και η μπάλα είναι συνεχώς πάνω κάτω, ακόμη κάποια σπουδαία φάση δεν έχουμε δει.
18:37
19' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον ΠΑΣ! Ο Μανιάς γύρισε ωραία στον Ακόστα, αυτός έπιασε την κεφαλιά από το σημείο του πέναλτι, όμως η μπάλα έφυγε δίπλα από το δοκάρι του Περνίς.
18:38
Ο Λουκίνας έμεινε στον πάγκο για τον Ηρακλή, καθώς ο Παπαδόπουλος προτίμησε να ξεκινήσει τον Βέλλιο.
18:38
21' Φάουλ για τον "Γηραιό" σε καλή θέση για σέντρα.
18:38
Πήγε απευθείας ο Τσιλιανίδης, έδιωξε με το κεφάλι ο Μανιάς.
18:40
23' Σουτ του Τσάβες, η μπάλα φεύγει άουτ.
18:40
Έχει απειλήσει τέσσερις φορές ο ΠΑΣ στα πρώτα 25 λεπτά.
18:41
23' Σουτ του Σαραμαντά, πέφτει και μαζεύει ο Βελλίδης. Να και μια καλή φάση για τον Ηρακλή.
18:42
25' Νέο καλό σουτ του Τσάβες, η μπάλα άουτ.
18:45
Συνεχώς όρθιος ο Νίκος Παπαδόπουλος που βλέπει την ομάδα του να δέχεται πίεση.
18:48
30' Κόρνερ για τον Ηρακλή.
18:49
Επιθετικό φάουλ πάνω στον Μανιά και τελειώνει η φάση.
18:49
32' ΓΚΟΛ! Ο ΠΑΣ ανοίγει το σκορ με τον Ίλιτς.
18:50
Ο Μανιάς βρήκε υπέροχα τον Ίλιτς με το κεφάλι και ο Σέρβος με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στη γωνία του Περνίς για το 1-0.
18:53
35' ΓΚΟΛ! Ο Βέλλιος ισοφαρίζει σε 1-1 για τον Ηρακλή.
18:53
Ο Τσιλιανίδης έκανε το γύρισμα από τα αριστερά, ο Βέλλιος ακούμπησε όσο έπρεπε τη μπάλα και την έστειλε στα δίχτυα του Βελλίδη.
18:56
38' Φάουλ κερδισμένο από τον Τσάβες σε πολύ καλή θέση για απευθείας εκτέλεση.
18:57
40' Εκτελεί απευθείας ο Τσάβες, η μπάλα κοντράρει κι απομακρύνεται.
18:57
Και ωραίες παρουσίες στους Ζωσιμάδες.
18:59
Ο σκόρερ μέχρι στιγμής του ΠΑΣ, Μπράνα Ίλιτς, σε μονομαχία του με τον Ζιαμπάρη.
19:02
45' Τετ-α-τετ του Ακόστα με τον Περνίς. Ο κίπερ του Ηρακλή διώχνει σε κόρνερ.
19:02
Απομακρύνουν οι παίκτες του Ηρακλή.
19:03
Ακούγεται το τελευταίο σφύριγμα για το πρώτο μέρος.
19:05
Τα στατιστικά του πρώτου ημιχρόνου
19:07
Ο ΠΑΣ ήταν καλύτερος, όμως ο Ηρακλής βρήκε τον τρόπο να απαντήσει άμεσα στο γκολ που δέχθηκε. Το δεύτερο ημίχρονο αναμένεται με ιδιαίτερο ενδιαφέρον.
19:19
Ξανά στο γήπεδο οι παίκτες των δύο ομάδων.
19:21
Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.
19:24
48' Οδηγίες συνεχώς από τον Νίκο Παπαδόπουλο.
19:28
Χωρίς τελική οι δύο ομάδες στο δεύτερο ημίχρονο.
19:34
55' Με αμυντικό προσανατολισμό έχουν παρουσιαστεί οι δύο "μονομάχοι" στο δεύτερο μέρος. Αργός ο ρυθμός.
19:35
59' ΔΟΚΑΡΙ για τον Ηρακλή! Ο Πασάς έκανε το σουτ λίγο έξω από την περιοχή και η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Βελλίδη.
19:37
61' Φάουλ κερδίζει ο Τσάβες σε καλό σημείο κοντά στην περιοχή. Κίτρινη κάρτα στον Στάμου.
19:38
62' ΓΚΟΛ! Ο Κοζορώνης εκτελεί απευθείας και στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Περνίς.
19:38
Το πρώτο γκολ του Κοζορώνη με τη νέα του ομάδα.
19:41
Λουκίνας και Χαντί ετοιμάζονται να μπουν στον αγωνιστικό χώρο.
19:41
65' ΓΚΟΛ! Ο Κυριακίδης με απίστευτο σουτ νικάει τον Βελλίδη για το 2-2.
19:42
Απίστευτο σουτ με εξωτερικό φάλτσο από τον Κυριακίδη που στέλνει τη μπάλα στο "παραθυράκι" του Βελλίδη.
19:42
67' Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Εκτός ο Ακόστα, στη θέση του ο Λίλα.
19:43
68' Φάουλ σε καλό σημείο για τον ΠΑΣ τώρα.
19:44
68' Νέα καλή εκτέλεση του Κοζορώνη, διώχνει δύσκολα ο Περνίς.
19:44
69' Αλλαγή για τον Ηρακλή. Εκτός περνάει ο Τσιλιανίδης και στη θέση του μπαίνει ο Χαντί.
19:49
73' Αλλαγή για τον Ηρακλή. Εκτός ο Βέλλιος, μέσα ο Λουκίνας.
19:51
Και ο πρόεδρος του Ηρακλή, Σπύρος Παπαθανασάκης, στους Ζωσιμάδες.
19:53
77' Επικίνδυνο γύρισμα του Μανιά, η μπάλα άουτ.
19:55
80' Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Εκτός ο Στρούνα, στη θέση του ο Καρανίκας.
19:58
Σκληρές οι μάχες στα τελευταία λεπτά.
20:00
83' Τελευταία αλλαγή για τους Γιαννιώτες. Εκτός ο Μανιάς, στη θέση του ο Φερφελής.
20:00
84' Κίτρινη κάρτα στον Μπουκουβάλα.
20:02
87' Κλείνει τις αλλαγές του και ο Παπαδόπουλος. Βγαίνει ο Λάζαρ και μπαίνει ο Ιντζόγλου.
20:06
90' Δείχνουν να συμβιβάζονται με το 2-2 οι δύο ομάδες. Καμία δεν ρισκάρει.
20:06
90' Κίτρινη κάρτα στον Μπέριο.