Ο Μπανανά... τιμώρησε τον τραγικό Παναθηναϊκό

Με μόλις μία καθαρή ευκαιρία σε 90 λεπτά αγώνα ο Παναθηναϊκός βρήκε τον μπελά του στα Περιβόλια. Ο Πλατανιάς νίκησε 1-0 τους πράσινους χάρη σε γκολ του Μπανανά και τους έδειξε ότι τους περιμένει ακόμη πολλή δουλειά για να επανέλθουν στο δρόμο των επιτυχιών.

ΣΟΥΠΕΡΛΙΓΚΑ / ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ - ΠΑΟ
ΣΟΥΠΕΡΛΙΓΚΑ / ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ - ΠΑΟ EUROKINISSI SPORTS

Με το αριστερό ξεκίνησε τη νέα χρονιά ο Παναθηναϊκός, ο οποίος γνώρισε την ήττα με 1-0 από τον Πλατανιά στα Περιβόλια. Μια ήττα που "πόνεσε" αρκετά το Τριφύλλι και το άφησε 12 βαθμούς πίσω από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.

Βέβαια το έργο της ομάδας του Μαρίνου Ουζουνίδη μόνο εύκολο δεν ήταν αφού κατέβηκε στην Κρήτη με πολλές απουσίες. Πιο συγκεκριμένα δεν υπολόγιζε στους Ζέκα, Μολέντο, Γουακάσο, Κουλιμπαλί, Εμποκού, Σαμπά, Μαρινάκη και Ιμπάρμπο για διαφορετικούς λόγους στον κάθε ένα. Έτσι ήταν ευκαιρία για τον Εβρίτη τεχνικό να δώσει φανέλα βασικού στον νεοαποκτηθέντα Δημήτρη Κουρμπέλη που έβγαλε όλο το 90λεπτο.

Το ματς ήταν κακό στο πρώτο ημίχρονο και ο Παναθηναϊκός έμοιαζε σαν να... μην κατέβηκε στο γήπεδο. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι η πρώτη τελική του Τριφυλλιού ήρθε στο 43ο λεπτό με τον Μπεργκ να στέλνει τη μπάλα πολλά μέτρα άουτ. Οι παίκτες του Πλατανιά από την άλλη είχαν περισσότερο πάθος, πίεζαν, έτρεχαν ασταμάτητα και δημιουργούσαν φάσεις.

Η καλύτερη στιγμή για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 55ο λεπτό με τον Μπεργκ να δίνει όμορφα στον Μπουμάλ, αλλά τον τελευταίο να στέλνει τη μπάλα πάνω στον Σωτηρίου και ενώ βρισκόταν σε πλεονεκτική θέση. Κι αφού δεν το έβαλαν, τελικά το δέχθηκαν! Στο 74' η μπάλα μπήκε στην περιοχή του Παναθηναϊκού και έφτασε στον Μπανανά που με προβολή την έστειλε στα δίχτυα του Βλαχοδήμου για το 1-0. Ένα σκορ που έμεινε μέχρι το σφύριγμα της λήξης, αναγκάζοντας του παίκτες του Ουζουνίδη να αποχωρίσουν με σκυμμένο κεφάλι και αυτούς του Παράσχου να κάνουν όνειρα... πλέι οφ.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Πλατανιάς: Σωτηρίου, Στάθης, Μπανανά, Κάργας, Πριντέτα, Βάντερσον, Στανισάβλιεβιτς (35' Μενδρινός), Μουνάφο, Ντεβέσα (69' Ντίνας), Μανούσος (89' Γιορέντε), Γιακουμάκης

Παναθηναϊκός: Βλαχοδήμος Οδ, Μέστο, Κουτρουμπής, Τελάντερ, Χούλτ, Ρέις (58' Λέτο), Κουρμπέλης, Μπουμάλ (81' Ρινάλντι), Βιγιαφάνιες, Λούντ (75' Βλαχοδήμος Π.), Μπέργκ