Αιγάλεω-Κέρκυρα 2-1

Η μεταμόρφωση του Αιγάλεω σε επιθετικογενές σύνολο φέρνει και θέαμα και ουσία. Το συγκρότημα του Γιώργου Χατζάρα, με πρωταγωνιστή και πάλι τον Πετρόπουλο, κέρδισε με 2-1 την Κέρκυρα, σε ένα ματς που άφησε καλές εντυπώσεις στους περίπου 800 φιλάθλους που βρέθηκαν στις εξέδρες του "Σταύρος Μαυροθαλασσίτης".

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα δεν έδειχναν το τι θα ακολουθούσε. Οι δύο ομάδες δεν άρχισαν καλά και απέδωσαν πολύ λιγότερο από τις δυνατότητές τους. Στο 18ο λεπτό, η Κέρκυρα φρόντισε να... ανάψει το παιχνίδι, παίρνοντας προβάδισμα στο σκορ. Ο Ντακόλ έκανε ατομική ενέργεια, πέρασε όμορφη πάσα στον Γκουέλα, ο οποίος προ του Τζενάμο, πλασάρει εύστοχα.

*** Περίπου ογδόντα ήταν οι φίλοι της Κέρκυρας που παρακολούθησαν από κοντά το παιχνίδι.

*** Ο Μαχαμαντού Σιντιμπέ βραβεύτηκε από τον σύλλογο φίλων Αιγάλεω "Θύρα 12", λίγο πριν την έναρξη του αγώνα, για την πολυετή προσφορά του στο "Σίτι".

Το Αιγάλεω απάντησε μετά από έξι λεπτά, με τον Πετρόπουλο να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι μετά από κόρνερ και τον Νικολόπουλο στην επαναφορά να κάνει το 1-1. Σαν να μην έφτανε αυτό για τους "Φαίακες", ο Καραδήμος τραυματίστηκε στο 38’ και έδωσε τη θέση του στον Τόσκα.

Μετά την ισοφάριση, το Αιγάλεω ήταν πιο επιθετικό και είχε τη "μερίδα του λέοντος" στις ευκαιρίες. Το σύστημα των τριών κυνηγών εξάλλου έχει πιάσει τόπο από την αρχή της σεζόν. Ο πιο παραγωγικός ποδοσφαιριστής του "Σίτι" φέτος, Αντώνης Πετρόπουλος, φρόντισε να "λυτρώσει" την ομάδα του στο 70’, σημειώνοντας το τέταρτο φετινό του γκολ. Ηταν το φάουλ που εκτέλεσε ο Ποπόφ (διαμαρτυρήθηκαν έντονα οι φιλοξενούμενοι), με τον νεαρό ποδοσφαιριστή να παίρνει την κεφαλιά, να πετυχαίνει το γκολ που τον φέρνει στις πρώτες θέσεις του πίνακατων σκόρερ και να διαμορφώνει το τελικό 2-1.

Διαιτητής: Ρ. Κοντογιαννίδης (Ξάνθης)
Βοηθοί: Κ. Γαλανός (Ηρακλείου), Ι. Κουζάκης (Θεσσαλίας)