Αστέρας Τρίπολης - Πλατανιάς 1-1

Ο Αστέρας Τρίπολης έχασε ευκαιρίες αλλά δεν κατάφερε να πετύχει το γκολ της νίκης κόντρα στον Πλατανιά με το 1-1 να μένει μέχρι το φινάλε. Ο Γιάννου άνοιξε το σκορ για τους Αρκάδες, απάντησε για τους Κρητικούς ο Μιλούνοβιτς.

Το 4-2-3-1 επέλεξαν οι προπονητές των δύο ομάδων ψάχνοντας τη νίκη και την επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα. Ο Αστέρας Τρίπολης ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση χάνοντας την πρώτη του ευκαιρία μόλις στο 4ο λεπτό. Ο Μάσα έβγαλε τον Σκούρτη μόνο του όμως ο τελευταίος άργησε να κάνει το σουτ. Η εξέλιξη δεν ήταν η ίδια δύο λεπτά αργότερα. Από σέντρα του Λούι, ο Γιάννου βρέθηκε αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή και με κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

Παρά την ανωτερότητα των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά, ο Πλατανιάς κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια στο 13'. Ο Γιακουμάκης έκανε τη σέντρα, ο Μιλούνοβιτς βρέθηκε στο κέντρο της άμυνας των γηπεδούχων και με καρφωτή κεφαλιά νίκησε τον Θεοδωρόπουλο. Το γκολ αυτό βοήθησε τον Πλατανιά ειδικά στο ψυχολογικό κομμάτι, ενώ ο Αστέρας φάνηκε να αιφνιδιάζεται. Το 1-1 ήταν το σκορ του ημιχρόνου με τις δύο ομάδες να ξεκινούν με αλλαγές το δεύτερο μέρος.

Οι Αρκάδες έδειξαν διάθεση για πετύχουν το γκολ της νίκης και έχασαν μάλιστα δύο καλές ευκαιρίες στο 51' και το 55'. Αρχικά με το σουτ του Φερνάντεςκαι έπειτα με τη φάση του Μάσα που η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα όμως το γκολ δεν μέτρησε καθώς ο Σανκαρέ που ήταν σε θέση οφ-σάιντ εμπόδιζε τον Σωτηρίου. Αναμφίβολα η καλύτερη στιγμή του δευτέρου ημιχρόνου ανήκε στους γηπεδούχους. Από την κεφαλιά του Σανκαρέ στο 70' κι αφού η μπάλα χτύπησε στο κάθετο δοκάρι, ο Γιάννου πήρε το ριμπάουντ όμως δεν μπόρεσε να νικήσει των κίπερ του Πλατανιά.

Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο 78' με τον Στανισάβλιεβιτς να κάνει το σουτ εντός περιοχής και τον Θεοδωρόπουλο να αποκρούει. Ο Αστέρας πάλεψε για το γκολ της νίκης και στο 84' έχασε νέα κλασσική ευκαιρία με την κεφαλιά του Γιάννου από κοντά να καταλήγει άουτ. Το 1-1 τελικά έμεινε μέχρι το τέλος με τον Πλατανιά να παίρνει ένα πολύτιμο βαθμό στη "μάχη" της σωτηρίας και τον Αστέρα για ακόμη ένα ματς να μην καταφέρνει να πείσει με την εμφάνισή του.

Στο ντεμπούτο του με τον Πλατανιά ο Δημήτρης Σωτηρίου ήταν καθοριστικός. Κλήθηκε να αντικαταστήσει τον Ολιμπά και το έπραξε άριστα. Ο βαθμός που πήραν οι Κρητικοί στην Τρίπολη φέρει τη δική του υπογραφή χάρη στις καίριες επεμβάσεις του.

Αδύναμος Κρίκος

Αντίθετα, αδύναμος κρίκος ήταν για τον Αστέρα ήταν ο τερματοφύλακάς του, Κώστας Θεοδωρόπουλος, ο οποίος φέρει ευθύνη στο γκολ των Κρητικών.

Φλύαρος για ακόμη ένα παιχνίδι ο Αστέρας Τρίπολης. Η ομάδα του Στάικου Βεργέτη έχασε ένα τσουβάλι ευκαιρίες απέναντι στον Πλατανιά, όμως δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη. Δεύτερο σερί ανεπιτυχές αποτέλεσμα για τους Αρκάδες, που άκουσαν και τις αποδοκιμασίες της εξέδρας μετά τη λήξη του αγώνα. Από την άλλη οι Κρητικοί ήταν μαχητικοί και άξιζαν την ισοπαλία. Ο νεαρός Σωτηρίου που κάθισε για πρώτη φορά κάτω από τα δοκάρια παίρνει πολύ καλό βαθμό κι αν η ομάδα δείξει το ίδιο πρόσωπο και στη συνέχεια, τότε θα καταφέρει να "τσιμπήσει" αποτελέσματα.

Αστέρας Τρίπολης:Θεοδωρόπουλος, Γιαννούλης, Σανκαρέ, Αλόκο, Λούι, Ιγκλέσιας (46' Χαμντανί), Τορμένα (76' Τορμένα), Φούντας (46' Φερνάντες), Μάσα, Σκούρτης, Γιάννου

Πλατανιάς:Σωτηρίου, Σελίν, Μπανανά, Κουλιμπαλί, Βάντερσον, Μουνάφο (63' Στανισάβλιεβιτς), Ντίνας, Γντάτιτς (80' Μαχαμάτ), Γιακουμάκης (46' Ράμος), Μιλούνοβιτς, Μενδρινός

To LIVE του αγώνα

19:16
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση με την οποία "πέφτει" η αυλαία της 6ης αγωνιστικής της Super League.
19:19
Πάμε να δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων
19:21
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Θεοδωρόπουλος, Γιαννούλης, Σανκαρέ, Αλόκο, Λούι, Ιγκλέσιας, Τορμένα, Φούντας, Μάσα, Σκούρτης, Γιάννου
19:21
Εδώ και σε μορφή social media:

#astplat #asterastripolisfc

Posted by Asteras Tripolis F.C. on Δευτέρα, 5 Οκτωβρίου 2015
19:23
ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ: Σωτηρίου, Σελίν, Μπανανά, Κουλιμπαλί, Βάντερσον, Μουνάφο, Ντίνας, Γντάτιτς, Γιακουμάκης, Μιλούνοβιτς, Μενδρινός
19:26
Εδώ οι ενδεκάδες και οι αναπληρωματικοί των δύο ομάδων:
19:28
Μετά από πέντε αγωνιστικές ο Αστέρας είναι στην 10η θέση με 5 βαθμούς, ο Πλατανιάς στην 16η και τελευταία με 1 βαθμό.
19:33
Διαιτητής ο Αλέξανδρος Δημητρόπουλος.
19:33
1' Σέντρα στην αναμέτρηση, στην πρωτεύουσα της Αρκαδίας.
19:35
Πριν την έναρξη της αναμέτρησης, τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή εις μνήμη του αποθανόντος τ. Προέδρου της ΕΠΑΕ και Αντιπροέδρου της ΠΑΕ SKODA Ξάνθη, Βασίλειου Κοντοβαζαινίτη.

19:37
4' Ευκαιρία για τον Αστέρα, ο Μάσα έβγαλε από τα δεξιά τον Σκούρτη μόνο του. Ωστόσο, ο δεύτερος προτίμησε να κάνει ντρίμπλα πάνω στον Μπανανά κι έχασε την μπάλα. Καθυστέρηση και λάθος.
19:38
6' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΣΤΕΡΑ!
19:39
Ο Λούι κάνει τη σέντρα, ο Γιάννου είναι μόνο του στο κέντρο της άμυνας και με το κεφάλι στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Σωτηρίου.
19:40
Ο Αστέρας παίρνει νωρίς το προβάδισμα και τα πράγματα γίνονται πιο δύσκολα για τον Πλατανιά. Ο Γιάννου, πρώτος σκόρερ των "Αρκάδων".
19:42
Ο Έλληνας επιθετικός προσπαθεί να πληρώσει το κενό του Χερόνιμο Μπαράλες.
19:43
10' Ο Φούντας προσπάθησε με σουτ πίσω από τη σέντρα να νικήσει τον Σωτηρίου. Εξαιρετική σύλληψη, η εκτέλεση ωστόσο παρά το γεγονός ότι ήταν καλή δεν έφερε γκολ.
19:45
11' Πιο κινητικός των γηπεδούχων και συνολικά του γηπέδου, ο Ταξιάρχης Φούντας. Κινούμενος εκ δεξιών, κατά βάση.
19:46
13' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΛΑΤΑΝΙΑ!
19:48
Ο Γιακουμάκης κινήθηκε πολύ έξυπνα από τα δεξιά καθώς η άμυνα του Αστέρα προσπάθησε ανεπιτυχώς να τον εκθέσει σε οφσάιντ, έκανε τη σέντρα, ο Μιλούνοβιτς βρέθηκε στο κέντρο της άμυνας των γηπεδούχων και με καρφωτή κεφαλιά νίκησε τον Θεοδωρόπουλο. Ο γκολκίπερ του Αστέρα, έδειχνε να ελέγχει την μπάλα, αλλά έφυγε μέσα από τα χέρια του. Φέρει ευθύνη.
19:49
Από εκεί που ξεκίνησαν, Αστέρας Τρίπολης και Πλατανιάς. Ισόπαλοι, δηλαδή.
19:51
Μαζί με το γκολ, ο Πλατανιάς έχει "σκοράρει" και στο ψυχολογικό τομέα. Φαίνεται ότι βαδίζει καλύτερα.
19:53
Εδώ οι πανηγυρισμοί των γηπεδούχων:
19:55
Ο Αστέρας έχει επηρεαστεί από το γκολ. Ο Πλατανιάς κερδίζει όλες τις μονομαχίες.
19:57
Κι εδώ, άλλη μια πανηγυρική φωτογραφία από το γκολ του Αστέρα:
19:58
O Μουνάφο επιστρέφει στο "Θ. Κολοκοτρώνης", ως αντίπαλος αυτή τη φορά.
20:00
Συνεχείς οι κατευθυντήριες οδηγίες του Στάικου Βεργέτη. Εμφανώς, προβληματισμένος.
20:01
Από τον Αστέρα λείπουν οι Λανθατότε, Κοσίτσκι, Γκοϊάν, Μπερτόγλιο.
20:02
Ειδικά ο Ισπανός κι ο Αργεντινός αποτελούν βασικό μοχλό ανάπτυξης των Αρκάδων. Ο Μάσα μοιάζει απομονωμένος.
20:03
30' Χαμηλό το τέμπο. Μάλλον, κομμένο και ραμμένο στα μέτρα του Πλατανιά.
20:05
Χαμηλή η προσέλευση σ' ένα ακόμη ματς στην Τρίπολη:
20:08
35' O Γιακουμάκης μαρκάρεται από τον Σανκαρέ. Ο επιθετικός του Πλατανιά ζητά πέναλτι, ο Αφρικανός στόπερ φαίνεται να βάζει το χέρι για να τον ανακόψει. Θα μπορούσε, πάντως, ο Δημητρόπουλος να καταλογίσει την παράβαση.
20:10
37' Ατομική προσπάθεια και σουτ από τον Μιλούνοβιτς, αλλά ο Θεοδωρόπουλος είναι σε ετοιμότητα. Ο Μιλούνοβιτς είναι μαζί με τον Γιακουμάκη, οι διακριθέντες του Πλατανιά.
20:12
39' Κίτρινη κάρτα για τον Αστέρα. Ο Τορμένα ανέκοψε αντικανονικά τον Μουνάφο.
20:13
Σανκαρέ και Γιακουμάκης έχουν δώσει πολλές μάχες:
20:15
42' Κίτρινη κάρτα. Ο Θανάσης Ντίνας αυτή τη φορά, από τον Πλατανιά.
20:16
Εξαφανισμένος ο Μάσα από την πλευρά των γηπεδούχων. Υστερεί στο δημιουργικό τομέα, ο Αστέρας.
20:18
Ημίχρονο στην Τρίπολη. Αστέρας Τρίπολης - Πλατανιάς 1-1. Με τα γκολ των Γιάννου και Μιλούνοβιτς.
20:33
Όλα έτοιμα για την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.
20:34
Αλλαγή για τον Αστέρα Τρίπολης. Ο Χαμντανί στη θέση του Ιγκλέσιας.
20:34
Και ο Νίκο Φερνάντες στη θέση του Ταξιάρχη Φούντα.
20:35
Αλλαγή και για τον Πλατανιά. Ο Ράμος στη θέση του Γιακουμάκη.
20:36
Ο Στάικος Βεργέτης προσπαθεί να προσδώσει επιθετική πνοή στην ομάδα του. Ο Γιώργος Παράσχος έβγαλε έναν από τους πιο κινητικούς παίκτες της ομάδας του, για να περάσει ο Ράμος.
20:38
Ο Σκούρτης προσπαθεί να ξεφύγει από την επιτήρηση των αμυντικών του Πλατανιά:
20:39
Πιο επιθετικός ο Αστέρας στα πρώτα δευτερόλεπτα του δευτέρου ημιχρόνου.
20:41
51' Σουτ του Νίκο Φερνάντες, η μπάλα στην αγκαλιά του Σωτηρίου.
20:41
Ο Νίκο Φερνάντες έχει βοηθήσει αρκετά στη μεταβολή της εικόνας του Αστέρα, στο δεύτερο ημίχρονο.
20:43
54' Καθυστερεί αρκετά ο Σκούρτης, με την μπάλα στα πόδια.
20:45
55' Ο Μάσα στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Σωτηρίου, αλλά ο Σανκαρέ ήταν σε θέση οφσάιντ κι επηρέαζε τη φάση. Σωστή, η απόφαση επόπτη και διαιτητή.
20:46
57' Ο Πλατανιάς δεν έχει άλλη επιλογή, από το να ψάχνει τον Ράμος.
20:47
58' Άλλη η εικόνα των γηπεδούχων μετά την είσοδο του Φερνάντες, ο Αργεντινός παίρνει την μπάλα, την κυνηγά, την κουβαλά, παίρνει προσπάθειες.
20:50
Ιγκλέσιας και Μενδρινός διεκδικούν την μπάλα:
20:51
62' Kίτρινη κάρτα στον Λούι, Για φάουλ πάνω στον Μενδρινό.
20:52
63' Αλλαγή για τον Πλατανιά. Ο Στανισάβλιεβιτς παίρνει τη θέση του Μουνάφο.
20:53
Καταχειροκροτήθηκε ο Μουνάφο. Άλλωστε, έπαιζε για χρόνια στο "Θ. Κολοκοτρώνης" και την Τρίπολη.
20:55
65' Σύγχυση στην άμυνα του Πλατανιά. Ούτε ο Σανκαρέ, ούτε ο Γιάννου μπορούν να σπρώξουν με το κεφάλι την μπάλα στα δίχτυα.
20:57
Η τελική προσπάθεια αποτελεί την "αχίλλειο πτέρνα" του Αστέρα. Πολλά λάθη, τα περισσότερα εξ' αυτών αβίαστα.
20:58
Ο Παράσχος, βλέποντας τα χρονικά περιθώρια να στενεύουν, όρθιος δίνει οδηγίες στους ποδοσφαιριστές του.
20:59
70' Κίτρινη κάρτα στον Βάντερσον.
21:00
70' Δοκάρι για τον Αστέρα Τρίπολης!
21:01
Από την κεφαλιά του Σανκαρέ κι αφού έκρουσε στο κάθετο δοκάρι η μπάλα άλλαξε πορεία, ο Γιάννου το εκμεταλλεύτηκε κι έκανε το πλασέ από κοντά, αλλά ο Σωτηρίου ενστικτωδώς αποκρούει.
21:01
71' Κίτρινη κάρτα βλέπει και ο Χαμντανί.
21:02
73' Κίτρινη κάρτα στον Στανισάβλιεβιτς.
21:04
Ο Πάμπλο Μάσα εν δράσει:
21:05
Αδυνατεί να παράξει επιθετικό στυλ, ο Αστέρας. Πρέπει να μεταμορφωθεί ριζικά η εικόνα του για να φθάσει στη νίκη.
21:06
76' Κίτρινη κάρτα στον Αλόκο. Για σκόπιμο φάουλ, πάνω στον Μενδρινό.
21:08
78' Τεράστια ευκαιρία για τον Πλατανιά! Ο Μιλούνοβιτς έβγαλε τη συρτή σέντρα από τα αριστερά, η μπάλα πέρασε από όλους τους αμυντικούς του Αστέρα και ο Σανισλάβιεβιτς έκανε το σουτ. Ο Θεοδωρόπουλος, όπως, προέβη σε σωτήρια απόκρουση.
21:08
79' Αλλαγή (τελευταία) για τον Αστέρα. Ο Τσοκάνης περνά στη θέση του Τορμένα.
21:09
80' Αλλαγή (τελευταία) για τον Πλατανιά. Ο Μαχαμάτ στη θέση του Γκνάντιτς.
21:13
Ο Κουλιμπαλί στις "εναέριες συμπληγάδες" που ορίζουν τα σώματα των Σανκαρέ και Τορμένα:
21:13
84' Γυριστή κεφαλιά του Ράμος, μπλοκάρει ο Θεοδωρόπουλος.
21:15
85' Μοναδική ευκαιρία για τον Αστέρα. Ο Γιάννου με το κεφάλι και προ κενής εστίας μετά το γύρισμα του Τσοκάνη στέλνει την μπάλα άουτ. Τρομερή ευκαιρία για τους γηπεδούχους.
21:16
87' Ευκαιρία για τον Πλατανιά. Με τον Μιλούνοβιτς, ο οποίος κάνει εξαιρετική ατομική προσπάθεια και σουτ με το αριστερό.
21:18
88' Κίτρινη κάρτα στον Πάμπλο Μάσα.