Αστέρας Τρίπολης

Λεβαδειακός για... Ευρώπη!

Τελ. ανανέωση : 14/04/18 19:09

Ένα γκολ του Σουλεϊμάν Σαβαντογκό ήταν αρκετό για τον Λεβαδειακό έτσι ώστε να νικήσει 1-0 τον Αστέρα και πλέον έχει μαθηματικές ελπίδες για να βγει Ευρώπη. Απίστευτη χαμένη ευκαιρία από τον Δουβίκα στο 88ο λεπτό.

Παίκτης που πέρασε το 2008 από τον Αστέρα Τρίπολης και είναι συμπαίκτης φέτος με τον πρώην άσο του Παναθηναϊκού, Τσάβες, έχει γίνει πρώτο θέμα στην Αργεντινή. Ο λόγος; Σε όλες τις ομαδικές φωτογραφίες κοιτάζει... αριστερά! Διαβάστε ποιος είναι (φωτογραφίες).

Mε χαρακτηριστική άνεση, ο Αστέρας Τρίπολης νίκησε 4-0 τον ουραγό και καταδικασμένο Πλατανιά στο "Θεόδωρος Κολοκοτρώνης" και επανήλθε σε τροχιά Europa League. Δύο γκολ ο Τόνσο.

Από τ' αζήτητα στη λίστα των βασικών υποψηφίων για τον τίτλο του κορυφαίου προπονητή της σεζόν! Ο Νίκος Γιαννόπουλος πήγε στην Τρίπολη, συνάντησε τον Σάββα Παντελίδη, τον "ξεκλείδωσε" και τον άκουσε να διηγείται μια προπονητική ιστορία γεμάτη εμπόδια έως τη στιγμή που ανέλαβε τον Αστέρα!

Τον περασμένο Σεπτέμβρη ο Σάββας Παντελίδης ανέλαβε τις τύχες του Αστέρας Τρίπολης, κόντραρε στα ίσα όλους τους μεγάλους και θα συνεχίσει το έργο του στην Αρκαδία τουλάχιστον μέχρι το καλοκαίρι 2020.

Ο... ΑΕΚτζής ποδοσφαιριστής του Αστέρα που "κάρφωσε" τον ΠΑΟΚ. Η... απειλητική ατάκα στα αγγλικά του εξαγριωμένου Μίχελ σε Σιδηρόπουλο. Ο υψηλής έντασης διάλογος Μάτος – Βαρέλα στην ανάπαυλα του ημιχρόνου. Και πως ... έδειξε 7' καθυστέρηση ο Στυλιαράς. Τα καλύτερα... σκηνικά του γκραγκινιολικού αγώνα της Τρίπολης.

Ο Όσκαρ Γκαρθία σχολίασε την κακή φυσική κατάσταση των παικτών του μετά το 1-1 με τον Παναθηναϊκό και ο Σάββας Παντελίδης πήρε ουσιαστικά το μέρος του, αναδεικνύοντας με δηλώσεις του στον "Sport24 Radio" το συγκεκριμένο "θέμα" του φετινού Ολυμπιακού.

Πολύ μεγάλη ένταση στην Τρίπολη μετά το τελευταίο σφύριγμα του αγώνα του Αστέρα με τον ΠΑΟΚ. Ο Παντελής Κωνσταντινίδης την... έπεσε στον Νίκο Καλτσά, ο Μανώλης Μπέρτος έριξε στο έδαφος τον τιμ μάνατζερ του ΠΑΟΚ και ο Ραζβάν Λουτσέσκου όρμησε κατά του μπακ των Αρκάδων.

Το νικηφόρο σερί του ΠΑΟΚ σταμάτησε στην Τρίπολη από τον εξαιρετικό Αστέρα που βρήκε την ευκαιρία και νίκησε το μεγάλο του αντίπαλο (3-2). Ο Δικέφαλος του Βορρά έμεινε δύο φορές πίσω στο σκορ κατάφερε να ισοφαρίσει για δεύτερη φορά στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων με (αυστηρό) πέναλτι του Πρίγιοβιτς αλλά ο Ιγκλέσιας τον σόκαρε στο 8ο λεπτό!

Ο προπονητής του Αστέρα Τρίπολης, Σάββα Παντελίδης δεν τα έβαλε με την τύχη του επειδή η ομάδα του δεν βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα του Πανιώνιου. Αλλού εστίασε ο έμπειρος κόουτς...

Το Πανιώνιος - Αστέρας ήταν εξαιρετικό παιχνίδι, γεμάτο φάσεις ωστόσο καμία ομάδα δεν ευτύχισε να σκοράρει. Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι απώλεσαν τέτοια ευκαιρία που o Ιγκλέσιας... τρελάθηκε.

To γεγονός ότι δεν μπήκε γκολ στον αγώνα της Νέας Σμύρνης μεταξύ του Πανιωνίου με τον Αστέρα μάλλον θα πρέπει να αποδοθεί σε ανώτερη δύναμη. Εγινε ματσάρα και χάθηκαν τεράστιες ευκαιρίες.

Ο Ατρόμητος είναι πια μεγάλη ομάδα! Οι Περιστεριώτες επέμειναν, έψαξαν τη νίκη στην Τρίπολη και εν τέλει δικαιώθηκαν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με το γκολ του Χατζηισαϊα.

Ο κάπτεν του Αστέρα, Ματίας Ιγκλέσιας, βρίσκεται στη χώρα μας από το 2007. Έχει... φάει τα γήπεδα της Super League με το κουτάλι και τα μάτια του έχουν δει πολλά. Το Contra.gr τον πρόλαβε πριν μπει στο πούλμαν για την επιστροφή στην Τρίπολη και τον ανέκρινε εννέα αγωνιστικές πριν το τέλος.

Ο Σέρχιο Αραούχο ήταν... ματιασμένος και όχι μόνο έχανε τα άχαστα, αλλά χάλασε έτοιμο αυτογκόλ του Τριανταφυλλόπουλου. Ευτυχώς για τον ίδιο και την ΑΕΚ, ο Σελίν έκανε πέναλτι και ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος δεν είπε όχι στο "δώρο" του Ουκρανού διαμορφώνοντας το τελικό 1-0.

Ο Αστέρας Τρίπολης άνοιξε το σκορ στο 29ο λεπτό κόντρα στην Ξάνθη με τον Τσιλιανίδη, ωστόσο οι Ακρίτες μερικά δευτερόλεπτα μετά ισοφάρισαν με τον Κάστρο και το "ντέρμπι της πέμπτης" θέσης δεν ανέδειξε νικητή (1-1). Ήρωας για την Ξάνθη ο Ζίβκοβιτς.

Ο Αστέρας του Σάββα Παντελίδη ήταν εξαιρετικός κόντρα στον Ολυμπιακό και πήρε δίκαια το "Χ" στην Τρίπολη. Οι "ερυθρόλευκοι" βρέθηκαν πίσω στο σκορ, ισοφάρισαν και έχασαν ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο. Επεσε από την 1η θέση η ομάδα του Πειραιά μετά και τη νίκη του ΠΑΟΚ.

"Υπνο" η άμυνα, νίκη η Λαμία...

Τελ. ανανέωση : 21/01/18 19:15

Ο Αστέρας Τρίπολης σπατάλησε ένα ολόκληρο ημίχρονο στη Λαμία και το πλήρωσε. Οι γηπεδούχοι με ασίστ του... γκολκίπερ Παπαδόπουλου πήραν τη νίκη με 1-0, συνεχίζοντας την προσπάθεια για τη σωτηρία.

Ο Αστέρας Τρίπολης επικράτησε με 3-1 της ΑΕΛ, έφτασε τις έξι νίκες στα οκτώ τελευταία παιχνίδια και βάζει πλώρη για την πρώτη... τετράδα του πρωταθλήματος.

Για έκτο συνεχόμενο ματς ο Αστέρας Τρίπολης παρέμεινε αήττητος, κλείνοντας ιδανικά το πρώτο μισό της χρονιάς. Το 0-0 με τον Παναιτωλικό αφήνει πικρή γεύση στους παίκτες του Παντελίδη που θα μπορούσαν να είχαν κάνει το έξι στα έξι στις νίκες.

Έχει μυστικό ο Σάββας Παντελίδης; Κι αν ναι ποιο είναι αυτό που χάρισε πέντε σερί νίκες στον Αστέρα Τρίπολης και τον έφερε από την τελευταία στην έκτη θέση της κατάταξης; Οι απαντήσεις στο Ραδιόφωνο 24/7.

Από δυο ισάριθμες κεφαλιές του ανίκητου Ματίας Ιγκλέσιας, η μία γκολ και η άλλη ασίστ για τον Δουβίκα, ο Αστέρας Τρίπολης κατέκτησε τρίτη σερί νίκη στη Super League Σουρωτή και αναρριχήθηκε στη μέση της κατάταξης, αφήνοντας οριστικά πίσω την... άκυρη εκκίνηση.

Ο Γιώργος Παράσχος αποχώρησε από τον πάγκο της ομάδας των Χανίων εξαιτίας των συνεχόμενων ηττών, όμως ο Πλατανιάς δεν σήκωσε κεφάλι. Ο Αστέρας πέρασε σαν σίφουνας με 3-0 από την Κρήτη.

Σε μία εποχή που η αναζήτηση ρευστού αποτελεί πρώτη προτεραιότητα στον Παναθηναϊκό, ήρθε ένα δημοσίευμα που μόνο χαμόγελα μπορεί να προκαλέσει στους "πράσινους". Πως μπορούν να επωφεληθούν από την πώληση εξελίξιμου παίκτη... άλλης ομάδας!

Η ισοπαλία με τον Ολυμπιακό και οι νίκες με ΑΕΚ και Παναθηναϊκό φαίνεται πως... έφτιαξαν τη διάθεση των διοικούντων του Αστέρα, που ανακοίνωσαν πριμ στους παίκτες της ομάδας! Διαβάστε πόσα χρήματα θα μοιραστούν.

Ο θριαμβευτής κόντρα στον Παναθηναϊκό Σάββας Παντελίδης προσπάθησε να συνεννοηθεί με τον Γκαμπονέζο Μαντιντά με... χαρτάκι το οποίο παρέδωσε προς στο τέλος του αγώνα! Τι έγραφε όμως επάνω; Δείτε την εικόνα και... μεταφράστε.

Το σύνδρομο της επαρχίας έκανε ξανά την εμφάνιση του στην Τρίπολη, με τον Παναθηναϊκό να μένει χωρίς νίκη εδώ και εννέα μήνες! Ο Αστέρας πήρε μία ακόμα παλικαρίσια νίκη στο "Θεόδωρος Κολοκοτρώνης" με σκόρερ τον Μουνάφο και ξεκόλλησε από τον πάτο της βαθμολογίας.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε με... τρελά κέφια κόντρα στον Αστέρα, που έπαιζε με 11 παίκτες έξω από την περιοχή, καθάρισε στο πρώτο μέρος με δυο γκολάρες του Μαουρίτσιο και μετά... άραξε σκεπτόμενος το ντέρμπι με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ. Ανέβηκαν οι Αρκάδες στην "επανάληψη", δίχως αποτέλεσμα.

Οι... YSM (Γεσίλ, Σπιριντόνοβιτς, Μασούντ) του Πανιώνιου μιμήθηκαν τους... MSN της Μπαρτσελόνα, με αποτέλεσμα ο Ιστορικός να πετύχει ένα φανταστικό γκολ που ήταν αρκετό για να φύγει με το διπλό από την Τρίπολη κόντρα στον Αστέρα. Συγκλονιστική εμφάνιση από τον Κότνικ.

Χάρη σε ένα σπάνιας ομορφιάς γκολ από τον Μάντσον στο πρώτο ημίχρονο ο Ατρόμητος νίκησε και τον Αστέρα Τρίπολης με 1-0 και έπιασε την ΑΕΚ στην κορυφή της Super League Σουρωτή. Με εννέα παίκτες ολοκλήρωσαν το ματς οι φιλοξενούμενοι.