Αστέρας Τρίπολης - Φίτεσε 2-3

Ο Αστέρας Τρίπολης έχασε 3-2 από την Φίτεσε σε αναμέτρηση που έγινε επί ολλανδικού εδάφους και εξακολουθεί να αγνοεί τη χαρά της νίκης στα φιλικά προετοιμασίας (μία ισοπαλία - δύο ήττες). Ντεμπούτο ο Φακούντο Μπερτόγλιο, ο οποίος κέρδισε πέναλτι.

Ο Φακούντο Μπερτόγλιο πραγματοποίησε το ανεπίσημο ντεμπούτο του και, μάλιστα, κέρδισε το πέναλτι που ο Αστέρας Τρίπολης άνοιξε το σκορ στο 19ο λεπτό (σκόρερ ο Απόστολος Γιάννου).

Όπως είναι φυσικό, η ομάδα του Στάικου Βεργέτη δεν είχε τα τρεξίματα και την ανάπτυξη της Φίτεσε, ωστόσο μέχρι το 35' δεν απειλήθηκε καθόλου, ενώ αντίθετα κατέγραψε ακόμα μία καλή ευκαιρία με τον Ταξιάρχη Φούντα.

Το τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου, πάντως, ανήκε στον ολλανδικό σύλλογο, αφού στο 36' ο Λίρνταμ κέρδισε πέναλτι από τον Γιάννου και ο Ίζι Μπράουν ισοφάρισε, ενώ στο 40' ο Λιούις Μπέικερ έκανε τη βαθιά μπαλιά, ο Κέλβιν Λίρνταμ γύρισε με τη μία και ο Μίλοτ Ράζιτσα ανέτρεψε τα δεδομένα με ψύχραιμο πλασέ.

Διαφορετική κατά τα 10/11 ήταν η σύνθεση του Αστέρα όταν έγινε η σέντρα του δευτέρου ημιχρόνου, προτού ο Τάσος Τσοκάνης αντικαταστήσει τον Θανάση Παντελιάδη στο 66ο λεπτό.

Μία ευκαιρία και ένα γκολ (με πλασέ του Ράζιτσα, έπειτα από λάθος του Φερνάντο Αλόκο στο 59') κατέγραψε η Φίτεσε, δύο αξιόλογες τελικές είχε ο αρκαδικός σύλλογος (με Βασίλη Σκούρτη και Χερόνιμο Μπαράλες).

Η τελευταία λέξη, πάντως, ανήκε στον Αστέρα Τρίπολης , ο οποίος μείωσε στο 90ό λεπτό με πλασέ του Πάμπλο Μάσα, έπειτα από γύρισμα του Τσοκάνη.

Αστέρας (α' ημίχρονο): Θεοδωρόπουλος, Μουκάμ, Παντελιάδης (66' Τσοκάνης), Γκοϊάν, Σανκαρέ, Χαμντανί, Ιγκλέσιας, Δημούτσος, Μπερτόγλιο, Φούντας, Γιάννου.

Αστέρας (β' ημίχρονο): Κοζίτσκι, Αλόκο, Ζησόπουλος, Κιτοκό, Τορμένα, Ουάτο, Μάσα, Σκούρτης, Ντουντού, Μπαράλες.

Φίτεσε: Ρουμ, Φαν ντερ Βερφ (46' Ζούλιαν), Λίρνταμ (77' Γκάουβ), Μπράουν, Καζαϊσβίλι, Νακάμπα, Ολίνικ, Ράζιτσα (86' Κόριαν), Μπέικερ, Ατσεντέι, Κασία.

Το live του φιλικού

19:52
Καλωσήρθατε στο live της φιλικής αναμέτρησης του Αστέρα Τρίπολης με την ολλανδική Φίτεσε.
19:58

Αστέρας:
Θεοδωρόπουλος, Μουκάμ, Παντελιάδης, Γκοϊάν, Σανκαρέ, Χαμντανί, Ιγκλέσιας, Δημούτσος, Μπερτόγλιο, Φούντας, Γιάννου.

Φίτεσε: Ρουμ, Φαν ντερ Βερφ, Λίρνταμ, Μπράουν, Καζαϊσβίλι, Νακάμπα, Όλινικ, Ράζιτσα, Μπέικερ, Ατσεντέι, Κασία.
20:00
Οι παίκτες προσφέρουν ανθοδέσμες σε φιλάθλους.
20:01
Σέντρα στο φιλικό.
20:04
Το ντεμπούτο του με τη φανέλα του Αστέρα πραγματοποιεί ο Φακούντο Μπερτόγλιο.
20:04
Η αναμέτρηση διεξάγεται με δυνατό αέρα.
20:07
Η Φίτεσε κυκλοφορεί την μπάλα, αλλά μακριά από το χώρο δράσης.
20:11
Επικίνδυνες επισκέψεις της ολλανδικής ομάδας στο τελευταίο τρίλεπτο.
20:12
Υπενθυμίζεται ότι ο Αστέρας μετρά μία ήττα από την τουρκική Ιστανμπούλ Μπασακσεχίρ (2-1) και μία ισοπαλία με τη βελγική Μπέβερεν (1-1) στα δύο φιλικά ματς που έχει δώσει μέχρι στιγμής.
20:15
Πιο έτοιμη δείχνει η Φίτεσε, κάτι φυσιολογικό αν κρίνει κανείς ότι το ολλανδικό πρωτάθλημα αρχίζει σε λιγότερο από τρεις εβδομάδες.
20:16
Καλή παρουσία από τον Θεοδωρόπουλο μέχρι στιγμής.
20:19
18ο λεπτό: O νεοαποκτηθείς Μπερτόγλιο κερδίζει πέναλτι από τον Ράζιτσα.
20:19
ΓΚΟΛ! Αστέρας Τρίπολης - Φίτεσε 1-0 (19ο λεπτό): Ο Γιάννου εκτελεί ιδανικά το πέναλτι και ανοίγει το σκορ.
20:21
Στιγμές νωρίτερα ο Μπερτόγλιο είχε κάνει μία τραγική μπαλιά, αλλά η... εξιλέωσή του ήρθε άμεσα με τον έξυπνο τρόπο που κέρδισε το πέναλτι.
20:25
24o λεπτό: O Γιάννου πιέζει, ο Φούντας κλέβει και συγκλίνει προς την περιοχή, προτιμά να σουτάρει παρά να πασάρει στον Μπερτόγλιο και δεν δικαιώνεται, αφού η μπάλα περνά ψηλά πάνω από τα δοκάρια. Καλή στιγμή αυτή για τον Αστέρα.
20:29
Άφθονο γέλιο προξενεί το φύλλο αγώνα και συγκεκριμένα τα ονόματα των παικτών του Αστέρα, τα οποία είναι γεμάτα ορθογραφικά λάθη
20:32
H προσέλευση του κόσμου συνεχίζεται ακόμα και ένα τέταρτο πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
20:35
34o λεπτό: Σκληρό και αχρείαστο μαρκάρισμα του Σανκαρέ. Ο διαιτητής του χαρίζεται.
20:36
35ο λεπτό: Mακρινή ψηλοκρεμαστή εκτέλεση φάουλ του Μπέικερ, ο Θεοδωρόπουλος αδυνατεί να μπλοκάρει και παραχωρεί κόρνερ.
20:36
35ο λεπτό: Ο Γιάννου τραβά από τη φανέλα τον Λίρνταμ. Πέναλτι για την Φίτεσε.
20:37
ΓΚΟΛ! Αστέρας Τρίπολης - Φίτεσε 1-1 (36ο λεπτό): Ο Μπράουν επιλέγει αριστερά, ο Θεοδωρόπουλος πέφτει επίσης αριστερά του και το 1-1 είναι γεγονός.
20:41
ΓΚΟΛ! Αστέρας Τρίπολης - Φίτεσε 1-2 (40ό λεπτό): Βαθιά μπαλιά του Μπέικερ, ο Λίρνταμ γυρίζει με τη μία, ο Ράζιτσα πλασάρει ψύχραιμα και ανατρέπει τα δεδομένα.
20:43
Για πρώτη φορά καταγράφηκε κενό στην άμυνα του Αστέρα.
20:44
Στο μεταξύ, ο Ίζι Μπράουν σκόραρε στο ανεπίσημο ντεμπούτο του με τη φανέλα της Φίτεσε (σ.σ. είναι δανεικός από την Τσέλσι).
20:46
Ημίχρονο: Αστέρας - Φίτεσε 1-2
21:01
Με 10 αλλαγές θα παραταχθεί ο Αστέρας στο δεύτερο ημίχρονο.
21:01
Κοινώς, ο μοναδικός που παραμένει στον πάγκο είναι ο Τσοκάνης, ενώ μόνον ο Παντελιάδης συνεχίζει να αγωνίζεται.
21:03
Μπήκαν οι Κοζίτσκι, Αλόκο, Ζησόπουλος, Κιτοκό, Τορμένα, Ουάτο, Ντουντού, Μάσα, Σκούρτης και Μπαράλες.
21:04
Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.
21:09
Τίποτα αξιοσημείωτο στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου.
21:11
55ο λεπτό: Συρτό σουτ του Νακάμπα, ο Κοζίτσκι αποκρούει ωραία σε κόρνερ.
21:15
ΓΚΟΛ! Αστέρας Τρίπολης - Φίτεσε 1-3 (59ο λεπτό): Λάθος αντίδραση ο Αλόκο σε μπαλιά αντιπάλου, ο Ράζιτσα αποφεύγει τον Ζησόπουλο, πλασάρει εύστοχα και διευρύνει το προβάδισμα της Φίτεσε.
21:22
66o λεπτό: O Tσοκάνης στη θέση του Παντελιάδη.
21:29
Ο Αστέρας έχει κερδίσει κάποια μέτρα στα τελευταία λεπτά.
21:30
Ο Ράζιτσα έχει δημιουργήσει πολλά ρήγματα στην άμυνα του Αστέρα.
21:33
76o λεπτό: O Mπαράλες στρώνει στον Σκούρτη, εκείνος επιχειρεί το σουτ και ο Ρουμ μπλοκάρει.
21:36
79o λεπτό: Γύρισμα του Κιτοκό, ο Μπαράλες κάνει την προβολή, ο Ρουμ μπλοκάρει.
21:40
83ο λεπτό: Επικίνδυνο πλασέ του Καζαϊσβίλι, ο Κοζίτσκι αποκρούει.
21:47
ΓΚΟΛ! Αστέρας Τρίπολης - Φίτεσε 2-3 (90ό λεπτό): Ο Τσοκάνης κλέβει την μπάλα και γυρίζει, ο Μάσα πλασάρει εύστοχα στην κίνηση και μειώνει.