Οι πρεμιέρες του Αστέρα στη Super League

Η επίσημη ιστοσελίδα του Αστέρα Τρίπολης παρουσίασε τις πρεμιέρες των Αρκάδων στη Super League από την πρώτη σεζόν απέναντι στην ΑΕΛ μέχρι πέρυσι κόντρα στον Λεβαδειακό. Δείτε αναλυτικά.

Ο Αστέρας Τρίπολης είναι αήττητος στις τελευταίες έξι πρεμιέρες του πρωταθλήματος έχοντας απολογισμό τρεις νίκες ( Λεβαδειακό, ΑΕΚ, Εργοτέλη) και τρεις ισοπαλίες ( ΠΑΣ Γιάννινα, Κέρκυρα και Λάρισα).

Αναλυτικά οι πρεμιέρες του Αστέρα τα τελευταία 8 χρόνια με τις συμμετοχές στο πρωτάθλημα της Super League:

Αστέρας - ΑΕΛ 0-1

Ιστορικό το παιχνίδι στις 2 Σεπτεμβρίου του 2007 μιας και ήταν το πρώτο του Αστέρα στην κορυφαία κατηγορία του ελληνικού ποδοσφαίρου. Παρά το γεγονός πως δημιούργησε πάρα πολλές ευκαιρίες, ο Αστέρας ηττήθηκε με 1-0 από την ΑΕΛ. Το μοναδικό τέρμα που έκρινε τη συνάντηση σημειώθηκε στο 75ο λεπτό με πλασέ του Αλεξάνδρου.

Αστέρας: Συμεωνίδης, Λαδάκης, Μοσχογιάννης, Machado, Λαζαρίδης, Massara, Κανακούδης (77' Πουρτουλίδης), Rogerio, Zoundi (77' Παντελιάδης), Filomeno, Ιωάννου.

Περίοδος 2008-09

31 Αυγούστου 2008

Ολυμπιακός - Αστέρας 3-1

Στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης", ο Αστέρας γνώρισε την ήττα από τον Ολυμπιακό με 3-1, όμως το ακόμη δυσάρεστο γεγονός ήταν ο σοβαρός τραυματισμός του Milano με ρήξη χιαστών. Ο Αστέρας προηγήθηκε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Cesarec στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με τον Galleti στο 60' και δύο λεπτά αργότερα ο ίδιος ποδοσφαιριστής έκανε το 2-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Το τελικό σκoρ διαμόρφωσε στο 81' ο Kovasevic, ενώ ο Αστέρας τελείωσε τον αγώνα με 10 παίχτες λόγω αποβολής του Zairi στο 89' με δεύτερη κίτρινη.

Αστέρας: Αμπάρης, Flavio, Marcelao, Λαζαρίδης, Damonde, Bastia (78' Kaburov), Felicio, Urribari (78' Zean Carlos), Zorzhinio, Milano (61' Zairi), Cesarec.

Περίοδος 2009-10

23 Αυγούστου 2009

Αστέρας - Λάρισα 0-0

Όπως και δύο χρόνια νωρίτερα, Αστέρας και ΑΕΛ βρέθηκαν αντιμέτωποι στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος και αναδείχθηκαν ισόπαλοι χωρίς τέρματα σε έναν αγώνα που έγινε κάτω από αφόρητη ζέστη και είχε ελάχιστες καλές φάσεις.

Αστέρας: Degra, Urribari, Λαζαρίδης, Marcelao, Φυντανίδης, Bastia,Cardoso,Esteves (61' Carrera),Eder (74' Udoji), Wilches, Cesarec (59' Καούνος).

Περίοδος 2010-11

29 Αυγούστου 2010

Εργοτέλης - Αστέρας 0-1

Με ένα άπιαστο σουτ του Λαδάκη στο 4ο λεπτό, ο Αστέρας επικράτησε στο Παγκρήτιο Στάδιο του Εργοτέλη με 1-0.

Αστέρας: Degra, Πιπίνης, Φυτανίδης, Αργυρόπουλος, Bartolini, Orozco, Arrache (54' Carrera), Udoji, Rios (67' Rogerio), Λαδάκης, Roberto (81' Kerr).

Περίοδος 2011-12

14 Σεπτεμβρίου 2011

Παναιτωλικός - Αστέρας 1-0

Ο Αστέρας αγωνίστηκε στο Αγρίνιο κόντρα στον Παναιτωλικό. Οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με γκολ του Χαριστέα στο 74', μια νίκη που ήταν η πρώτη στην ιστορία τους στη Super League.

Αστέρας: Jacobo, Πιπίνης, Αργυρόπουλος, Bartolini, Juanito (20' Λαδάκης), Τσαμπούρης, Usero, Κουρμπέλης, Hegon (52' Cesma), Juli, Arcenievic (64' Μπακασέτας).

Περίοδος 2012-13

25 Αυγούστου 2012

ΑΕΚ - Αστέρας 0-1

Με γκολ του Alvarez στο 64', ο Αστέρας κέρδισε την ΑΕΚ με 1-0 στο Ολυμπιακό Στάδιο και ξεκίνησε νικηφόρα τη σεζόν 2012-13.

Αστέρας: Fulop, Πιπίνης, Sankare, Bartolini, Usero, Rayos, Τσαμπούρης, Alvarez, Κουρμπέλης (46' Hegon), Μπακασέτας (59' Φραγκουλάκης), Navarro (89' Ντινιωτάκης).

Περίοδος 2013-14

18 Αυγούστου 2013

Αστέρας - ΠΑΣ Γιάννινα 3-3

Ο ΠΑΣ Γιάννινα κατάφερε να προηγηθεί τρεις φορές στην Τρίπολη με γκολ των Τσουκαλά με πέναλτι στο 11', Chavez στο 28' και Vila στο 57', όμως ο Αστέρας ισοφάρισε και στις τρεις περιπτώσεις με τους Usero στο 13' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, De Blasis στο 32' και Carasco στο 87'.

Αστέρας: Γεωργακόπουλος, Ζαραδούκας, Goian, Λισγάρας, Usero, Grazzini (54' Navarro), Τσαμπούρης (74' Μπακασέτας), Ζησόπουλος (66' Carasco), De Blasis, Barrales, Caffa.

Περίοδος 2014-15

24 Αυγούστου 2014

ΠΑΣ Γιάννινα - Αστέρας 3-1

Αν και ο Αστέρας προηγήθηκε στο σκορ με κεφαλιά του Barrales στο 42', οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη με γκολ που πέτυχαν οι Chavez στο 59', Ilic στο 67' και Τζημόπουλος στο 70'. Ο Αστέρας τελείωσε τον αγώνα με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Παπαχρήστου στο 73' με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Αστέρας: Θεοδωρόπουλος, Goian, Παπαχρήστος, Tie Bi (63' Munafo), Usero, Rolle, Fernandez (46' Κουρμπέλης), Ζησόπουλος, Kitoko, Mazza (76' Parra), Barrales.