Σπάρτα Πράγας - Αστέρας Τρίπολης 1-0

Ο Αστέρας πάλεψε στην Πράγα αλλά ηττήθηκε με 1-0 από την Σπάρτα με συνέπεια να πει πρόωρο αντίο στο Europa League. Είχαν δοκάρι μόλις στο 6' οι Αρκάδες.

Η πρόθεση του Αστέρα να παίξει στο ματς στα ίσια φάνηκε από την αρχή. Μόλις στο 4' ο Νίκο Φερνάντες σούταρε στο δοκάρι, ωστόσο αυτή η ευκαιρία ήταν και η καλύτερη των Αρκάδων στο ματς.

Το 4-2-3-1 του Βεργέτη δεν δούλεψε πάρα πολύ καλά στον ανασταλτικό τομέα κάτι που άρχισε να γίνεται αισθητό κυρίως μετά το 10' όταν οι Τσέχοι άρχισαν να φτιάχνουν καλές ευκαιρίες για γκολ.

Στις περισσότερες εξ αυτών ο Θεοδωρόπουλος αξιοζήλευτο επίπεδο ετοιμότητας, σ' αυτήν του 33' όμως δεν μπορούσε να κάνει τίποτα καθώς η πολύ δυνατή κεφαλιά του Μπράμπετς έστειλε την μπάλα εκεί που δεν πιάνεται από κανέναν τερματοφύλακα.

Ο Αστέρας επηρεάστηκε από το γκολ και παρά το γεγονός ότι η αντίπαλός του άφησε την κατοχή της μπάλας, οι ευκαιρίες για την ελληνική ομάδα δεν ήρθαν. Οι αλλαγές του Βεργέτη δεν βοήθησαν και έτσι οι Αρκάδες, αν και πίεσαν, έμειναν μακριά από την εστία της Σπάρτα.

Οι Τσέχοι έπαιξαν έξυπνα και με το χρόνο και με το χώρο χωρίς να κινδυνεύσουν πάρα πολύ στο δεύτερο ημίχρονο.Αξιζαν δε τη νίκη αφού ήταν σαφώς πιο ουσιαστικοί στον αγωνιστικό χώρο έστω και αν έπαιξαν με παίκτη λιγότερο από το 82' και έπειτα λόγω αποβολής του Κρέιτσι.

Ο Κεχίντε Φατάι ήταν εξαιρετικός για όσο αγωνίστηκε, για περίπου δηλαδή 80 λεπτά. Δεν άφησε σε ησυχία την άμυνα του Αστέρα και ταλαιπώρησε με την ταχύτητά του τα μετόπισθεν των Αρκάδων.

Αδύναμος Κρίκος

Πολύ χαμηλό παίρνει η ανασταλτική λειτουργία του Αστέρα για ματς τέτοιας σημασίας. Εδωσε χώρους, επέτρεψε ευκαιρίες, δεν αντιμετώπισε αποτελεσματικά τα στημένα του αντιπάλου. Θα περίμενε σίγουρα καλύτερες αντιδράσεις ο Στάικος Βεργέτης.