Ατρόμητος - Πανθρακικός 1-2

Βαθιά βαθμολογική "ανάσα" πήρε ο Πανθρακικός φεύγοντας με το "διπλό" (2-1) από την έδρα του Ατρομήτου. Πέντε σερί εντός έδρας ήττες συμπλήρωσε η ομάδα του Δέλλα, που βρίσκεται μόλις δύο βαθμούς πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Με δύο επιθετικούς (Λε Ταλέκ-Ναπολεόνι) ξεκίνησε τον Ατρόμητο ο Τραϊανός Δέλλας σε μια προσπάθεια να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του κόντρα στον Πανθρακικό. Αντίθετα, ο Ελευθερόπουλος δεν άλλαξε το συνηθισμένο 4-2-3-1 της ομάδας του.

Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων από τα πρώτα κιόλας λεπτά, ενώ στο έξω το σουτ του Γοδόι από πλεονεκτική θέση πέρασε άουτ. Ο κακός αγωνιστικός χώρος δεν επέτρεψε στις ομάδες να διατηρήσουν έναν γρήγορο ρυθμό, με αποτέλεσμα οι φάσεις να είναι ελάχιστες. Η ομάδα του Ελευθερόπουλου πήρε κάποια μέτρα προς το τέλος του ημιχρόνου και κατάφερε να ανοίξει το σκορ με κοντινή προβολή του Μελίσση στο 41', έπειτα από σου του Ποτουρίδη.

Ο τεχνικός του Ατρομήτου πέρασε τους Ουσέρο και Μαρσελίνιο στο ματς με την έναρξη του δευτέρου μέρους, αλλάζοντας το σύστημα σε 4-2-3-1. Παρά την κατοχή τους όμως οι γηπεδούχοι δυσκολεύονταν πολύ στη δημιουργία φάσεων. Στο 78' ο Ατρόμητος έφτασε στην ισοφάριση με εξαιρετικό απευθείας χτύπημα φάουλ του Ναπολεόνι. Τα χαμόγελα όμως κράτησαν μόλις τρία λεπτά, καθώς ο Πανθρακικός σε μια αντεπίθεση στο 81ο λεπτό βρήκε το γκολ της νίκης με τον Ηλιάδη. Ένα τέρμα που έβαλε ουσιαστικά ταφόπλακα στα όποια όνειρα της ομάδας του Δέλλα για κάτι καλό στο ματς.

Οι παίκτες του Πανθρακικού τα έδωσαν όλα. Είναι πολύ δύσκολα να ξεχωρίσει κάποιος συγκεκριμένα. Βέβαια τα εύσημα της αποστολής θα δοθούν στον Ηλιάδη που ήταν ο "χρυσός" σκόρερ στο 81ο λεπτό.

Αδύναμος Κρίκος

Σε αντίθεση με τον Πανθρακικό, η ψυχολογία του Ατρομήτου έχει πιάσει πάτο. Οι παίκτες του Δέλλα δεν μπορούσαν να φτιάξουν παιχνίδι, να απειλήσουν την αντίπαλη εστία, ενώ και στην άμυνα ήταν τεράστια τα προβλήματα.

Με αποκλειστικό στόχο τη νίκη και τους τρεις βαθμούς κατέβηκε στην Αθήνα ο Πανθρακικός. Ελευθερόπουλος και παίκτες γνώριζαν πως αν δεν έπαιρναν τη νίκη κόντρα στον Ατρόμητο, τότε η κατάσταση θα δυσκόλευε πολύ, δεδομένου και του ότι την άλλη αγωνιστική υποδέχονται τον Ολυμπιακό. Έδειξαν στο γήπεδο ότι το θέλουν περισσότερο και τα κατάφεραν.

Από την άλλη ο Ατρόμητος συμπλήρωσε πλέον πέντε σερί εντός έδρας ήττες. Εκεί που το Περιστέρι αποτελούσε "Κάστρο" πλέον όλες οι ομάδες δείχνουν ικανές να φύγουν με τη νίκη από εκεί. Η ομάδα δεν έχει ψυχολογία και ο Δέλλας δεν έχει μαγικό ραβδί για να αλλάξει την κατάσταση μέσα σε λίγες ημέρες. Αυτό που προέχει είναι να μαζέψει σύντομα κάποιους βαθμούς προκειμένου να μην μπλέξει σε περιπέτειες υποβιβασμού...

Ατρόμητος: Γκορμπούνοφ, Κούρος, Λαζαρίδης, Κοντοές, Κιβρακίδης (72' Στόιτσεφ), Μπίτολο (46' Ουσέρο), Γοδόι, Ναπολεόνι, Πίτου Γκαρσία, Μπρίτο - Λε Ταλέκ (46' Μαρσελίνιο)

Πανθρακικός: Πασχαλάκης, Ποτουρίδης, Μελίσσης, Σερφά, Παπαγεωργίου, Μεχία, Λαδάκης (67' Ηλιάδης), Χαβίτο, Ροτζέριο (63' Σέτι), Χασομέρης (36' Μουδούρογλου), Ντιγκινί.

Η βαθμολογία, τα στατιστικά και οι σκόρερ της Super League 2015-2016

To live της αναμέτρησης

14:51
Καλησπέρα σας.
14:51
Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση ανάμεσα στον Ατρόμητο και τον Πανθρακικό για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League.
14:54
Οκτώ νίκες και δυο ισοπαλίες είναι ο απολογισμός του Ατρόμητου στα παιχνίδια του με τον Πανθρακικό σε πρωτάθλημα και Κύπελλο. Σε επίπεδο Super League μετρά τέσσερις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια στο Περιστέρι.
14:55
Η ομάδα του Περιστερίου δεν μπορεί να μιλά για τα πλέι οφ αυτή την στιγμή, ευρισκόμενη στην 14η θέση με εννέα βαθμούς, ενώ οι Θρακιώτες είναι στην τελευταία θέση με τέσσερις βαθμούς.
14:57
Πολύ όμορφος ο καιρός, λίγος ο κόσμος όμως στο γήπεδο.
14:58
Η 11άδα του Ατρομήτου: Γκορμπούνοφ, Κούρος, Λαζαρίδης, Κοντοές, Κιβρακίδης, Μπίτολο, Γοδόι - Ναπολεόνι, Πίτου Γκαρσία, Μπρίτο, Λε Ταλέκ.

Η 11άδα του Πανθρακικού:
Πασχαλάκης, Ποτουρίδης, Μελίσσης, Σερφά, Παπαγεωργίου, Μεχία, Λαδάκης, Χαβίτο, Ροτζέριο, Χασομέρης, Ντιγκινί.
14:59
Αναπηρωματικοί Ατρομήτου: Μπάρκας, Μπάλλας, Μπόρισλαβ Στόιτσεφ, Ουσέρο, Μπαστακός, Μίλος Στόιτσεφ, Μαρσελίνιο.

Αναπληρωματικοί Πανθρακικού: Αθανασιάδης, Ηλιάδης, Παπαχρήστος, Νικόλτσης, Μπουγαΐδης, Μουδούρογλου, Σέτι.
15:00
Ο Ατρόμητος έχει τέσσερις σερί εντός έδρας ήττες. Το άλλοτε "Κάστρο" της ομάδας φέτος αποτελεί "αδύναμο κρίκο" για τους Περιστεριώρες. Ψάχνει και την πρώτη του νίκη ο Τραϊανός Δέλλας.
15:01
Διαιτητής είναι ο Παπαδόπουλος (Μακεδονίας), πρώτος βοηθός ο Γρεβένης (Χαλκιδικής), δεύτερος βοηθός ο Πάτρας (Μακεδονίας) και τέταρτος διαιτητής ο Παππάς (Αθηνών).
15:01

1

Έναρξη του αγώνα στο Περιστέρι.
15:04

2

Εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά, ψαλιδάκι του Μπρίτο από το ύψος της μικρής περιοχής και η μπάλα πάνω από το δοκάρι.
15:06

5

Ο Ατρόμητος έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων σε αυτα τα πρώτα λεπτά του ματς και ήδη έχει καταγράψει μια πολύ καλή φάση.
15:08

6

Πολύ καλή φάση για τον Ατρόμητο. Ο Πίτου Γκαρσία έδωσε στον Ναπολεόνι, εκείνος έκανε (αδύναμο) γύρισμα από αριστερά, ο Πασχαλάκης δεν κατάφερε να μπλοκάρει και στην συνέχεια ο Γοδόι σούταρε από το ύψος της περιοχής με το δεξί και η μπάλα κατέληξε άουτ.
15:10

10

O Πανθρακικός έχει πετύχει έξι γκολ φέτος, εκ των οποίων τα τέσσερα εκτός έδρας και μόλις δυο στην Κομοτηνή. Μόλις επτά έχει πετύχει ο Ατρόμητος και έχει την δεύτερη χειρότερη επίθεση στο πρωτάθλημα.
15:12

10

Λανθασμένη υπόδειξη οφσάιντ στον Κούρο, ο οποίος μάλιστα καλυπτόταν από δυο αντιπάλους του.
15:16

15

Προσπαθεί να πάρει μέτρα ο Πανθρακικός και έχει ανεβάσει "στροφές", ισορροπώντας το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά.
15:16

15

Σούτ του Ροτζέριο Μάρτινς, μπλόκαρε εύκολα ο Γκορμπούνοφ.
15:18

17

Κίτρινη κάρτα στον Μεχία για επικίνδυνο τάκλιν.
15:23

21

Ο Πίτου Γκαρσία είδε την κάθετη κίνηση του Μπρίτο, του έκανε την πάσα, εκείνος σούταρε με το αριστερό, αλλά δεν βρήκε στόχο.
15:24

23

Σουτ του Χασομέρη έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο τερματοφύλακας του Ατρομήτου.
15:29

27

66%-34% η κατοχή της μπάλας για τον Ατρόμητο.
15:32

30

Ο Σερφά χτύπησε από τον Πασχαλάκη, όταν ο τερματοφύλακας του Πανθρακικού βγήκε για να διώξει με τις γροθιές του. Μάλιστα, χτύπησε και αυτός στον τετρακέφαλο. Μίνι διακοπή στο παιχνίδι.
15:35

34

Το ματς δεν διεκδικεί ιδιαίτερες δάφνες ποιότητας. Η βαθμολογική θέση των δυο ομάδων αποτυπώνεται και στο χορτάρι.
15:38

36

Έξω ο Χασομέρης, μέσα ο Μουδούρογλου. Αναγκαστική αλλαγή για τον Πανθρακικό. Πρόβλημα στον δικέφαλο για τον άσο των φιλοξενούμενων.
15:38

37

Ευκαιρία για τον Πανθρακικό με τον Ντιγκινί να κάνει κεφαλιά-πάσα στον Μουδούρογλου, ο οποίος έκανε το κοντρόλ, σούταρε από κοντά, αλλά αστόχησε.
15:39

38

3(0)-2(1) οι τελικές προσπάθειες στο ματς.
15:41

40

Σουτ του Χαβίτο έξω από την περιοχή, ο Γκορμπούνοφ με τα ακροδάχτυλα έδιωξε σε κόρνερ. Νέα καλή στιγμή για την ομάδα της Θράκης.
15:43

41

ΓΚΟΛ για τον Πανθρακικό. Ο Ποτουρίδης έκανε σουτ ύστερα από εκτέλεση κόρνερ και από κοντά ο Μελίσσης πρόλαβε τον Γκορμπούνοφ και έκανε το 1-0 για τους φιλοξενούμενους.
15:45

43

Δύσκολα τα πράγματα για τον Ατρόμητο, ο οποίος καλείται να αντιδράσει. Γυρίζει το σύστημα σε 4-4-2 ο Τραϊανός Δέλλας.