Πήρε το ντέρμπι στους Νέους ο Ολυμπιακός

Τη νίκη με 4-1 πήρε ο Ολυμπιακός στο ντέρμπι με την ΑΕΚ για το πρωτάθλημα νέων. Οι κιτρινόμαυροι προηγήθηκαν με πέναλτι του Βλαχομήτρου, με τους ερυθρόλευκους να απαντούν στη συνέχεια με δύο γκολ του Λάτσι κι από έναν των Μεγαρίτη και Ανδρούτσο.

Ο Βλαχομήτρος κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του από τον Μανθάτη και το εκτέλεσε ο ίδιος κι έκανε το 1-0 στο 15'. Στο 21' οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν όταν ο Λάτσι με κοντινή προβολή στο δεύτερο δοκάρι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ντούνη. Λίγο πριν από την εκπνοή του ημιχρόνου ο Λάτσι με αριστερό βολέ στην κίνηση έκανε το 2-1 για τους "ερυθρόλευκους".

Στο 57' ο Μεγαρίτης με σουτ από το ύψος της περιοχής έκανε το 3-1, ενώ το τέλικό σκορ διαμόρφωσε στο 64' ο Ναδρούτσος με κοντινή προβολή.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ολυμπιακός (Βούζας): Γαβαλάς, Σάλιακας (66' Ρέτσος), Βατουσιάδης, Τόλι, Τσιμίκας, Μεγαρίτης, Πλέγας, Λάτσι (72' Κιρτζιαλίδης), Μανθάτης, Ανδρούτσος, Χατζάρας (54' Νικολάου).

ΑΕΚ (Μανωλάς): Ντούνης, Βιδάλης, Μαρκοπουλιώτης, Γραμματίκας, Γιαννούτσος (67' Παπάζογλου), Γαλανόπουλος, Καρβουνίδης (72' Λίτσι), Τσέλιος, Τζάθας, Βλαχομήτρος, Κυριαζής (54' Αντωνίου).

11:51
Καλημέρα σας.
11:52
Δέκα λεπτά μας χωρίζουν από το ντέρμπι ανάμεσα στον Ολυμπιακό και την ΑΕΚ για το πρωτάθλημα Κ20.
11:53
Οι δύο ομάδες έχουν δώσει από πέντε αγώνες με τους ερυθρόλευκους να έχουν το απόλυτο με 15 βαθμούς, ενώ η ΑΕΚ είναι στην 5η θέση με 10.
11:54
Η αναμέτρηση διεξάγεται στου Ρέντη με τους Αμπιντάλ και Καρεμπέ να παρακολουθούν τον αγώνα.
12:01
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων.
12:03
Ολυμπιακός (Βούζας): Γαβαλάς, Σάλιακας, Βατουσιάδης, Τόλι, Τσιμίκας, Μεγαρίτης, Πλέγας, Λάτσι, Μανθάτης, Ανδρούτσος, Χατζάρας

Στον πάγκο είναι οι: Νικολάου, Ρέτσος, Λάμπρου, Σταματόπουλος, Κιρτζιαλίδης, Κούγιος, Βάρκας
12:04
Ξεκίνησε η αναμέτρηση.
12:07
ΑΕΚ (Μανωλάς): Ντούνης, Βιδάλης, Μαρκοπουλιώτης, Γραμματίκας, Γιαννούτσος, Γαλανόπουλος, Καρβουνίδης, Τσέλιος, Τζάθας, Βλαχομήτρος, Κυριαζής

Στον πάγκο είναι οι: Αντωνίου, Κοφσανίδης, Ντομπριβόγιε, Παπαδόπουλος, Παπάζογλου, Λίτσι, Πεχλιβανίδης,
12:08
Γύρω στα 500 άτομα, φίλαθλοι του Ολυμπιακού, βρίσκονται αυτή τη στιγμή στις εξέδρες στο γήπεδο του Ρέντη.
12:14
Δεν έχουμε ακόμα κάποια αξιόλογη φάση στο ματς.
12:17
Πέναλτι για την ΑΕΚ!
12:17
Το εκτελεί ο Βλαχομήτρος και κάνει το 1-0 για την Ένωση!
12:18
Ο Βλαχομήτρος έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Γαβαλά, εκείνος έπεσε στα δεξιά και αυτή κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0 υπέρ των "κιτρινόμαυρων".
12:19
Ο Ολυμπιακός έδειχνε να έχει τον έλεγχο του αγώνα και να ψάχνει το γκολ όμως η ΑΕΚ ήταν εκείνη που πήρε το προβάδισμα, κερδίζοντας πέναλτι στο 15' και σκοράροντας από την άσπρη βούλα με τον Βλαχομήτρο.
12:20
Μέχρι τη φάση του πέναλτι, ο Ολυμπιακός είχε να επιδείξει ένα καλό σουτ του Ανδρούτσου που μπλόκαρε ο Ντούνης στο 10, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Μαρκοπουλιώτης έκανε σωτήριο τάκλιν σε προσπάθεια του Λάτσι.
12:21
Μία κίτρινη κάρτα μέχρι στιγμής στο ματς, την έχει αντικρύσει ο Κυριαζής από πλευράς ΑΕΚ.
12:22
Σημειώνεται ότι το πέναλτι το κέρδισε ο ίδιος ο σκόρερ από τον Μανθάτη.
12:24
Ισοφαρίζει 1-1 ο Ολυμπιακός στο 21ο λεπτό με τον Λάτσι!
12:24
Ο Τσιμίκας εκτέλεσε φάουλ και ο Λάτσι με προβολή από κοντά στο δεύτερο δοκάρι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ΑΕΚ, εκμεταλλευόμενος και την κακή έξοδο του Ντούνη.
12:27
Ξεκίνημα αγώνα στο Ολυμπιακός U20 - ΑΕΚ U20.
12:30
Πλησιάζουμε το ημίωρο. Αρκετά καλό το ματς μέχρι στιγμής, με τους θεατές να έχουν ήδη δει δύο γκολ.
12:32
Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό στο 28'. Γύρισμα της μπάλας από τα δεξιά, ο Λάτσι αιφνιδιάστηκε και δεν μπόρεσε να τελειώσει τη φάση όπως θα ήθελε.
12:34
Φάση από το Ολυμπιακός-ΑΕΚ.
12:35
Μετά την γρήγορη ισοφάριση, ο Ολυμπιακός πιέζει, ψάχνοντας το δεύτερο γκολ για την ολική ανατροπή.
12:38
33': Κίτρινη κάρτα για τον Πλέγα του Ολυμπιακού.
12:39
34': Παραλίγο μοιραίο λάθος από τον Ντούνη ο οποίος σε προσπάθεια να διώξει τη μπάλα έκανε "τσαφ", ο Ανδρούτσος που τον πίεσε, έκλεψε τη μπάλα και έκανε το πλασέ εκτός περιοχής, με τη μπάλα να περνάει άουτ. Αρκετά καλή στιγμή για τους γηπεδούχους.
12:39
35': Κίτρινη κάρτα για τον Καρβουνίδη.
12:43
40': Καλή αντεπίθεση της ΑΕΚ, ο Τζάθας βρέθηκε σε καλή θέση δεξιά μέσα στην περιοχή και έκανε το σουτ, απέκρουσε ο Γαβαλάς.
12:46
Νέα καλή στιγμή για την ΑΕΚ στα τελευταία λεπτά. Ο Βλαχομήτρος έκανε ωραίο σουτ στο 42', με τη μπάλα να περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Γαβαλά.
12:49
44': Ο Ολυμπιακός φέρνει τούμπα το ματς και προηγείται τώρα με 2-1. Ο Μανθάτης έκανε ωραία προσπάθεια από τα αριστερά και γύρισε τη μπάλα στο ύψος του πέναλτι και ο Λάτσι με αριστερό βολέ στην κίνηση σκόραρε για τους "ερυθρόλευκους".
12:50
Λίγα δευτερόλεπτα πριν το γκολ του Ολυμπιακού, η ΑΕΚ είχε αγγίξει εκείνη το γκολ. Ο Τόλι επιχείρησε να γυρίσει τη μπάλα στον Γαβαλά αλλά ο Κυριαζής κατάλαβε την πρόθεσή του και έτρεψε για να κλέψει τη μπάλα, στέλνοντάς της όμως άουτ με ψηλοκρεμαστό πλασέ.
12:53
Τέλος ημιχρόνου που βρίσκει τον Ολυμπιακό να προηγείται με 2-1 επί της ΑΕΚ. Οι "κιτρινόμαυροι" άνοιξαν πρώτοι το σκορ με εύστοχο πέναλτι του Βλαχομήτρου στο 15' αλλά οι "ερυθρόλευκοι" ισοφάρισαν αρχικά με τον Λάτσι στο 21' και ο ίδιος παίκτης ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 44' με εντυπωσιακό τέρμα.
13:09
Πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο για την ΑΕΚ. Ο Ανδρούτσος έκανε ωραία κίνηση από τα αριστερά και αφού απέφυγε δύο αντιπάλους επιχείρησε το σουτ, με τη μπάλα να περνάει έξω από το δοκάρι του Γαβαλά.
13:14
Εκτέλεση φάουλ της ΑΕΚ από τα αριστερά.
13:15
Δεν έχουν προχωρήσει σε κάποια αλλαγή οι δύο ομάδες στο δεύτερο ημίχρονο.
13:17
55': Πρώτη αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Νικολάου παίρνει τη θέση του Χατζάρα.
13:18
Γκολ για τον Ολυμπιακό ο οποίος κάνει το 3-1 με τον Μεγαρίτη!
13:19
57': Ο Λάτσι έκανε ωραία προσπάθεια και έστρωσε τη μπάλα στον Μεγαρίτη, ο οποίος με φοβερό σουτ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής έγραψε το 3-1 για τον Ολυμπιακό.
13:23
62': Πρώτη αλλαγή για την ΑΕΚ: ο Αντωνίου πήρε τη θέση του Κυριαζή.
13:29
64': Γκολ για τον Ολυμπιακό ο οποίος κάνει το 4-1. Ο Τσιμίκας έκανε προσπάθεια από τα αριστερά και τροφοδότησε τον Λάτσι έξω από την περιοχή, αυτός πάσαρε δεξιά στον Μανθάτη που με τη σειρά του γύρισε στον Ανδρούτσο και ο τελευταίος με κοντινή προβολή χρίστηκε σκόρερ.
13:30
65': Αλλαγή για τον Ολυμπιακό: τη θέση του Σάλιακα πήρε ο Ρέτσος.
13:33
Κόρνερ της ΑΕΚ από τα αριστερά.
13:33
67΄: Αλλαγή για την ΑΕΚ: ο Παπάζογλου πήρε τη θέση του Γιαννούτσου.
13:35
72': Ο Κιρτζιαλίδης παίρνει τη θέση του Λάτσι στην τρίτη αλλαγή του Ολυμπιακού.
13:36
72': Ο Λίτσι στη θέση του Καρβουνίδη για την ΑΕΚ.
13:43
Φάουλ της ΑΕΚ από τα δεξιά.
13:44
Έχει πέσει ο ρυθμός στα τελευταία λεπτά. Η ΑΕΚ έχει περισσότερη ώρα τη μπάλα στα πόδια της μετά το 4-1 όμως δεν μπορεί να φτάσει εύκολα στην περιοχή του Γαβαλά.
13:54
Το ματς έχει κριθεί εδώ και αρκετή ώρα και συγκεκριμένα μετά το τέταρτο γκολ του Ολυμπιακού από τον Ανδρούτσο. Περιμένουμε το φινάλε της αναμέτρησης.
13:56
Τελικό αποτέλεσμα στο ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα Κ20: Ολυμπιακός-ΑΕΚ 4-1.