Ατρόμητος - ΠΑΟΚ 0-1

Σε μία αναμέτρηση με αρκετές καλές στιγμές, ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 1-0 του Ατρόμητου στο Περιστέρι χάρη σε εκπληκτικό γκολ του Στέφανου Αθανασιάδη απ' το κέντρο στο 87'! Με πολλές αλλαγές στη σύνθεσή του ο "Δικέφαλος" που και είχε δοκάρι με τον Ευθύμη Κουλούρη στο 35'. Ξεχώρισαν Μπρκιτς και Κάνιας.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Ο ΠΑΟΚ, ύστερα από το νικηφόρο 3-0 επί της Βέροιας το βράδυ της Τρίτης (10/08), κατηφόρισε για την Άθηνα προκειμένου να τεθεί αντιμέτωπος με τον Ατρόμητο. Οι δύο ομάδες μπήκαν με διάθεση στον αγωνιστικό χώρο κι έχασαν σημαντικές ευκαιρίες με τους Χαβιέρ Ούμπιδες (16'), Δημήτρη Πέλκα (21') και Τζάλμα Κάμπος (24'), προτού καν συμπληρωθεί το πρώτο 25λεπτο, αλλά τόσο ο Γκορμπούνοφ, όσο κι ο Μπρκιτς πραγματοποίησαν εξαιρετικές επεμβάσεις.

Όσο περνούσε η ώρα, ο αγώνας αποκτούσε όλο και καλύτερο ρυθμό, με τους Περιστεριώτες να φθάνουν μία "ανάσα" από το 1-0 στο 29ο λεπτό, όμως Αντονί Λε Ταλέκ κατάφερε να ξοδέψει μία ανεπανάληπτη ευκαιρία. Ο Δικέφαλος "απάντησε" έξι λεπτά αργότερα, όμως το σουτ του Ευθύμη Κουλούρη τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Λευκορώσου γκολκίπερ.

Εν αντιθέσει με το πρώτο μέρος, στο δεύτερο οι ευκαιρίες έρχονταν με το... σταγονόμετρο. Παρόλα αυτά, οι παίκτες του Βλάνταν Ίβιτς θα μπορούσαν να μπουν σε θέση οδηγού στο 70', όμως ο Νίκος Κοροβέσης δεν κατάφερε να νικήσει από πλεονεκτική θέση τον Γκορμπούνοφ. Οι αρκετές αλλαγές έριξαν αισθητά το ρυθμό του παιχνιδιού, με συνέπεια όλα να δείχνουν πως οι δύο ομάδες θα παραμείνουν στη "λευκή" ισοπαλία.

Όμως, μία... έμπνευση του Στέφανου Αθανασιάδη στο 87' άλλαξε τα δεδομένα στον αγώνα. Ο στράικερ του ΠΑΟΚ σούταρε απ' το κέντρο, με την μπάλα να περνάει πάνω απ' τον Γκορμπούνοφ και να καταλήγει στα δίχτυα για το 1-0, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Ατρόμητος: Γκορμπούνοφ, Μπίτολο (46' Κατράνης), Μπάγκα (72' Κεϊτά), Βασιλείου (63' Κοντοές), Ούμπιδες (83' Ν. Λαζαρίδης), Λημνιός (80' Νάτσος), Λε Ταλέκ (72' Παπαδόπουλος), Φυτανίδης (63' Mπαστακός), Κιβρακίδης (77' Μπρίτο), Λαζαρίδης (63' Γκουντούδης), Γροντής (63' Ζησόπουλος).

ΠΑΟΚ: Μπρκιτς, Μάτος, Κρέσπο (80' Πούγγουρας), Τζαβέλλας, Γιαννούλης, Κάνιας, Τσίμιροτ (39' Ματθαίου), Πέλκας (80' Δημητριάδης), Τζάλμα, Μυστακίδης (60' Κοροβέσης), Κουλούρης (60' Αθανασιάδης).

20:37
Καλησπέρα, θα παρακολουθήσουμε ζωντανά την εξέλιξη του φιλικού αγώνα Ατρόμητου-ΠΑΟΚ
20:38
Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ
20:39
Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ: Μπρκιτς, Γιαννούλης, Τζαβέλλας, Κρέσπο, Μάτος, Κάνιας, Τσίμιροτ, Πέλκας, Μυστακίδης, Τζάλμα, Κουλούρης
20:42
Η ενδεκάδα του Ατρομήτου: Γκορμπούνοφ, Μπιτόλο, Μπάγκα, Βασιλείου, Ούμπιντες, Λημνιός, Λε Ταλέκ, Φυτανίδης, Κιβρακίδης,  Λαζαρίδης, Γροντής
20:50
Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Ηλίας Σπάθας
20:51
Στον πάγκο για τον ΠΑΟΚ είναι οι: Βελλίδης, Πούγγουρας, Αθανασιάδης, Ματθαίου, Δημητριάδης, Κοροβέσης
20:54
Στον πάγκο του Ατρομήτου μία ενδεκάδα: Παπαδόπουλος Ν., Κατράνης, Γκουγκούδης, Κοντοές, Μπρίτο, Παπαδόπουλος Δ., Ζησόπουλος, Κεϊτά, Μπαστακός, Νάτσος, Λαζαρίδης (Κ20).
21:12
Περίπου 300 άτομα στο γήπεδο. Το φιλικό είναι επίσημο που σημαίνει ότι αν υπάρξει αποβολή παίκτη δεν θα παίξει στην πρεμιέρα του Πρωταθλήματος.
21:15
Αρχίζει το παιχνίδι στο Περιστέρι
21:15
Χωρίς τηλεοπτική μετάδοση
21:20
5' Πρώτη καλή φάση για τον Ατρόμητο, σουτ του Λε Ταλέκ δίπλα από το αριστερό δοκάρι η μπάλα
21:22
Καλό ρυθμό έχει το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά.
21:22
7'  Σουτ του Ούμπιντες μπλόκαρε ο Μπρκιτς
21:26
Ο ΠΑΟΚ προσπαθεί να ισορροπήσει και είναι πιο ζωηρός επιθετικά στα τελευταία λεπτά
21:30
16'  Κενό στην άμυνα του ΠΑΟΚ, σέντρα του Ούμπιντες, σουτ του Λημνιού, σπουδαία επέμβαση από τον Μπρκιτς. Η μεγαλύτερη φάση στο παιχνίδι
21:31
Προβλήματα στην ανασταλτική λειτουργία του ΠΑΟΚ
21:34
Καλύτερος ο Ατρόμητος στο πρώτο 20λεπτο
21:35
21'  Εντυπωσιακή επέμβαση του Γκορμπούνοφ σε εκτέλεση φάουλ του Πέλκα (το είχε κερδίσει ο Μυστακίδης) από πολύ καλό σημείο
21:38
23' Ωραία συνεργασία Πέλκα-Κουλούρη,ο οποίος από τη γραμμή της μεγάλης περιοχής σούταρε και μπλόκαρε ο Γκορμπούνοφ
21:39
24'  Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Κουλούρης βρήκε τον Μυστακίδη, γύρισε στον Τζάλμα μέσα στην περιοχή και ο τελευταίος αντί να "σκοτώσει" τον Γκορμπούνοφ προσπάθησε να σκάψει και μπλόκαρε ο τερματοφύλακας του Ατρομήτου
21:44
29'  Σπουδαία φάση για τον Ατρόμητο, με τον Λε Ταλέκ να μην εκμεταλλεύεται την μπαλιά του Λημνιού αφού δεν μπόρεσε να σπρώξει τη μπάλα προς την εστία του ΠΑΟΚ
21:47
Ο Μπρκιτς βρήκε με ακρίβεια με γέμισα τον Τζάλμα. Καλά στοιχεία με τη μπάλα στα πόδια ο Σέρβος
21:50
35'  Δοκάρι από τον Κουλούρη. Με σουτ έξω από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι.
21:53
Το πρόβλημα του ΠΑΟΚ είναι και αυτό που είχε και στα ματς με τον Άγιαξ. Τα κενά στον χώρο μπροστά από τους στόπερ.
21:53
38'  Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ
Ο Ματθαίου στη θέση του Τσίμιροτ
21:54
Ο 18χρονος Κύπριος της Κ20 του ΠΑΟΚ παίρνει θέση δίπλα στον Κάνιας
21:59
44'  Κακό τελείωμα σε σουτ του Βροντή
22:01
Ημίχρονο χωρίς σκορ στο Περιστέρι.
22:17
Κλωτσιά στον αχίλλειο τένοντα δέχθηκε ο Γκόικο Τσίμιροτ, δεν φαίνεται όμως να είναι κάτι σοβαρό
22:18
Αλλαγή για τον Ατρόμητο.
Κατράνης αντί Μπιτόλο
22:19
Λϊγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου δέχθηκε κίτρινη κάρτα ο Τζαβέλλας για διαμαρτυρία
22:20
Άρχισε το δεύτερο μέρος. Ο Μυστακίδης παίζει στον άξονα και στην αριστερή πτέρυγα κινείται ο Ματθαίου
22:27
Παρότι ο ρυθμός είναι καλός, δεν έχει φάσεις ακόμη το δεύτερο μέρος
22:31
58'  Κάρτα στον Λαζαρίδη για σκληρό μαρκάρισμα στον Κουλούρη
22:31
60' Αλλαγές για τον ΠΑΟΚ
Αθανασιάδης αντί Κουλούρη
Κοροβέσης αντί Μυστακίδη
22:32
Ο Κάνιας κάνει ωραία ενέργεια, έκοψε και έβγαλε τον ΠΑΟΚ στην επίθεση
22:37
62'  Αλλαγές για τον Ατρόμητο

Μπαστακός αντί Φυτανίδη
Ζησόπουλος αντί Λαζαρίδη
Γκουγκούδης αντί Λε Ταλέκ
Κοντοές αντί Γροντή

22:38
65'  Σουτ από παίκτη του Ατρομήτου εύκολα μπλοκάρει ο Μπρκιτς
22:40
Ο Κουλούρης έφυγε στα αποδυτήρια, αλλά δεν φαίνεται να έχει πρόβλημα
22:42
70'  Μεγάλη ευκαιρία με τον Κοροβέση που πήρε τη μπάλα από ωραία πάσα του Τζάλμα, αλλά ήταν με πλάτη προς την εστία του Ατρομήτου και ο Γκορμπούνοφ τον σταμάτησε
22:44
71'  Αλλαγές για τον Ατρόμητο
Κεϊτά αντί Μπάγκα
Μπήκαν και οι Μπρίτο, Δ. Παπαδόπουλος
22:47
75'  Καλή σέντρα από τον Γιαννούλη, κεφαλιά του Αθανασιάδη, η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
22:48
Πολύ καλός ο Κάνιας στο δεύτερο μέρος, έκοψε αρκετές πάσες στη μεσαία γραμμή
22:50
77'  Αστοχη έξοδος του Μπρκιτς, το πρώτο λάθος, στο ματς, οι αμυντικοί έδιωξαν σε κόρνερ, Σουτ του Βασιλείου στη συνέχεια μπλόκαρε ο Σέρβος.
22:50
79  Αλλαγή για τον Ατρόμητο

Νάτσος αντί Βασιλείου
22:51
79'  Αλλαγές για τον ΠΑΟΚ
Πούγγουρας αντί Κρέσπο
Δημητριάδης αντί Πέλκα
22:54
83'  Αλλαγή για τον Ατρόμητο
Ν. Λαζαρίδης αντί Ούμπιντες
22:58
85'  Ο Μπρκιτς μπλόκαρε σε σέντρα προ του κινδύνου παίκτη του Ατρομήτου που ερχόταν από πίσω.
23:00
89'  ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ. Εκπληκτικό γκολ από τη σέντρα με κρέμασμα του Αθανασιάδη από το κέντρο στον Γκορμπούνοφ που ήταν εκτός περιοχής. 0-1