Φιλική νίκη της ΑΕΚ επί του Παναιτωλικού

Υπό το βλέμμα 3.000 θεατών, η ΑΕΚ επικράτησε 3-0 του Παναιτωλικού σε φιλική αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε στο Αγρίνιο. Θετικότατη παρουσία από τον Μακόλεϊ Κρισάντους, ντεμπούτο ως βασικός με γκολ ο Ντιέγκο Μπουονανότε, μπήκε αλλαγή στο 74' ο Μάνταλος.

ΑΕΚ INTIME SPORTS

Το ντεμπούτο του Ντιέγκο Μπουονανότε ως βασικός με τη φανέλα της ΑΕΚ ήταν ιδανικό, αφού μόλις στο 19ο λεπτό εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο Μακόλεϊ Κρισάντους και άνοιξε το σκορ.

Εν συνεχεία, ο Παναιτωλικός ανέβασε ρυθμούς, αλλά η "Ένωση" έμελλε να ξαναβρεί δίχτυα στο 37ο λεπτό, έπειτα από σέντρα του Ντίντακ Βιλά, ασίστ του Δημήτρη Ανάκογλου και σουτ του Κρισάντους, ο οποίος συνολικά ήταν πολύ καλός.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με μία κλασική ευκαιρία του Έλντερ Μπαρμπόσα, ενώ στο δεύτερο οι γηπεδούχοι κέρδισαν μέτρα, χωρίς ωστόσο να απειλήσουν ιδιαίτερα.

Η ΑΕΚ, αντίθετα, κατέγραψε μερικές αξιόλογες τελικές και στο 86ο λεπτό ο Σταύρος Βασιλαντωνόπουλος εκμεταλλεύθηκε μία ατομική ενέργεια του Πέτρου Μάνταλου, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Παναιτωλικός (Πόντες): Στεφανάκος (46' Κυριακίδης), Κουτρομάνος (46' Μπεχαράνο), Κούσας (71' Βασιλείου), Παπάζογλου, Μαρτίνες, Μάκος (71' Χαντάκιας), Μάρκος Πάουλο (46' Ρουσκουσέδας), Ουάρντα (61' Ρομέρο), Καπέλ (79' Μίλιο), Μαρκόφσκι (71' Παπουτσογιανόπουλος), Βιγιαφάνες (71' Καμαρά).

ΑΕΚ (Δέλλας): Ανέστης (59' Βούρας), Ντίντακ(69' Πεταυράκης), Άρθο (65' Κολοβέτσιος), Λαμπρόπουλος, Γκάλο (59' Βασιλαντωνόπουλος), Γιόχανσον (59' Ανδρεάδης), Σιμόες (69' Φαγέ), Μπαρμπόσα (59' Σοϊλέδης), Μπουονανότε (74' Μάνταλος), Ανάκογλου (74' Κορδέρο), Κρισάντους.