Oλυμπιακός - Παναιτωλικός 3-0

Με δύο γκολ του Νταβίντ Φουστέρ και ένα του Φράνκο Χάρα, ο Ολυμπιακός επικράτησε 3-0 του Παναιτωλικού στη φιλική αναμέτρηση του "Γ. Καραϊσκάκης".

Ο Παναιτωλικός άγγιξε το γκολ στο 5ο λεπτό, όταν η κεφαλιά του αμαρκάριστου Λούκας Βιγιαφάνιες κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Ρομπέρτο, αλλά η συνέχεια ανήκε στον Ολυμπιακό, ο οποίος είχε καλή κυκλοφορία της μπάλας μέχρι το ημίωρο.

Το πρώτο τέταρτο του δευτέρου ημιχρόνου βάφτηκε "ερυθρόλευκο", αφού ο Νταβίντ Φουστέρ άνοιξε το σκορ στο 47' με σουτ και διπλασίασε τα γκολ του στο 52' με αριστερό "κεραυνό", ενώ ο Φράνκο Χάρα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 61', έπειτα από αδράνεια των φιλοξενούμενων.

Η τελευταία καλή ευκαιρία του αγώνα καταγράφηκε στο 69ο λεπτό (ο Μανώλης Στεφανάκος βγήκε νικητής σε τετ α τετ με τον Κώστα Φορτούνη) και στη συνέχεια φρόντισε απλά να διαφυλάξει το προβάδισμα με καλή κυκλοφορία της μπάλας.

Ολυμπιακός (Περέιρα): Ρομπέρτο (46' Γιαννιώτης, 76' Χουτεσιώτης), Μήτρογλου (46' Χάρα), Εντινγκά (16' Μιλιβόγεβιτς), Κασάμι (46' Μπουχαλάκης), Φουστέρ, Σιόβας, Αυλωνίτης (46' Μποτία), Φορτούνης, Μαζουακού, Μπενίτες (46' Διαμαντάκος), Σαλίνο.

Παναιτωλικός (Χάβος): Ράφαελ, Μύγας, Κούσας, Μαλεζάς, Μαρτίνες, Γοδόι, Λάζαρ, Φωτάκης, Ρουσκουγέδα, Βιγιαφάνιες, Μορένο.

Έπαιξαν και οι: Στεφανάκος, Θεοδωρίδης, Παπουτσογιαννόπουλος, Μήλιος, Κωνσταντινόπουλος, Χαντάκιας, Ζαρκάδας, Κολοβούρης, Βασιλάρης.

Καλησπέρα σας!
19:20
Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη στην φιλική αναμέτρηση του Ολυμπιακού με τον Παναιτωλικό στο γήπεδο "Γεώργιος Καραϊσκάκης". Τα έσοδα θα διατεθούν για φιλανθρωπικό σκοπό.
19:21
Η 11άδα του Ολυμπιακού: Ρομπέρτο, Σαλίνο, Αυλωνίτης, Σιόβας, Μαζουακού, Εντινγκά, Κασάμι, Φορτούνης, Φουστέρ, Μπενίτες, Μήτρογλου.
19:21
Η 11άδα του Παναιτωλικού: Ράφαελ, Μύγας, Κούσας, Μαλεζάς, Μαρτίνες, Γοδόι, Λάζαρ, Φωτάκης, Ρουσκουγιέδα, Βιγιαφάνιες και Μορένο.
19:22
Αναπληρωματικοί:

Ολυμπιακός:
Γιαννιώτης, Μποτία, Μιλιβόγεβιτς, Χάρα, Διαμαντάκος, Μπουχαλάκης.

Παναιτωλικός: Στεφανάκος, Θεοδωρίδης, Παπουτσογιαννόπουλος, Μήλιος, Κωνσταντινόπουλος, Χαντάκιας, Ζαρκάδας, Κολοβούρης, Βασιλάρης.
19:23
Να πούμε πως το ερχόμενο Σάββατο (23/5, 20:00), ο Ολυμπιακός δίνει τον τελικό Κυπέλλου με αντίπαλο την Ξάνθη στο ΟΑΚΑ.
19:27
Εξαιρετικός ο καιρός, δεν υπάρχει άγχος, επομένως είναι ευκαιρία για καλή μπάλα.
19:29
Τώρα εισέρχονται οι δυο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο και σε λίγο έχουμε την σέντρα της αναμέτρησης.
19:31
Έναρξη αγώνα, σέντρα για τον Παναιτωλικό.
19:36
5' Δοκάρι για τον Παναιτωλικό.
19:37
Σέντρα του Μαρτίνες από τα αριστερά στο δεύτερο δοκάρι, κεφαλιά του Βιγιαφάνιες μέσα από τη μικρή περιοχή όντας ανενόχλητος και η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Ρομπέρτο. Μια ανάσα από το 0-1 η ομάδα του Αγρινίου.
19:38
7' Σέντρα του Φορτούνη από τα αριστερά, κεφαλιά του Φουστέρ και η μπάλα κατέληξε δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Απαντά στις ευκαιρίες ο Ολυμπιακός.
19:41
9' Καλή κυκλοφορία από τους παίκτες του Ολυμπιακού. Ο Φορτούνης έδωσε με το κεφάλι την μπάλα στον Μήτρογλου, αυτός με τη μια τροφοδότησε τον Φουστέρ, αλλά το δεξί πλασέ του Ισπανού από πλάγια θέση δεν βρήκε στόχο.
19:45
Eίχαμε τρίλεπτη διακοπή ύστερα σύγκρουση των Εντινγκά και Ρουσκουγιέδα.
19:46
Ο άσος του Παναιτωλικού θα συνεχίσει, ενώ ο Μιλιβόγεβιτς θα πάρει την θέση του Εντινγκά.
19:47
16' Σουτ του Μπενίτες έξω από την περιοχή, ο Ράφαελ κατάφερε να απομακρύνει.
19:47
16' Εντινγκά έξω, Μιλιβόγεβιτς μέσα.
19:48
16' Νέα επέμβαση του Ράφαελ, αυτη την φορά σε πλασέ με το αριστερό του Μήτρογλου μέσα από την περιοχή. Πολύ καλή η ασίστ του Φορτούνη, όχι ανάλογα καλό το τελείωμα του Έλληνα φορ.
19:53
Αρκετά καλό το παιχνίδι μέχρι στιγμής σε αυτά τα 22 λεπτά της φιλικής αναμέτρησης στο Φάληρο.
19:56
25' Σουτ του Μπενίτες, μπήκε κόντρα και η μπάλα κατέληξε κόρνερ.
20:01
30' Σουτ του Φουστέρ από το ύψος της περιοχής ύστερα από πάσα του Φορτούνη, άουτ η μπάλα.
20:08
37' Δεν έχει συμβεί κάτι αξιοσημείωτο στα τελευταία λεπτά.
20:11
39' Ο Ρουσκουγιέδα βρέθηκε απέναντι από τον Ρομπέρτο ύστερα από εκπληκτική κάθετη πάσα, αλλά το σουτ του με το αριστερό δεν βρήκε στόχο και κατέληξε πάνω από το δοκάρι.
20:13
42' Κίτρινη κάρτα στον Λάζαρ.
20:16
45' Ο Μπενίτες σούταρε με το δεξί, η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.
20:17
Δυο λεπτά οι καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.
20:18
Λήξη πρώτου ημιχρόνου.
20:19
6(2)-3(0) οι τελικές, 63%-37% η κατοχή της μπάλας υπέρ του Ολυμπιακού. Πάντως, οι φιλοξενούμενοι είχαν ένα δοκάρι στο 5' με τον Βιγιαφάνιες.
20:36
Πολλές αλλαγές μαζεμένες για τις δυο ομάδες στο δεύτερο ημίχρονο.
20:36
Έναρξη β' ημιχρόνου.
20:39
47' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό.
20:40
Ο Μπουχαλάκης με σέντρα βρήκε τον Φορτούνη, αυτός με τη μια τροφοδότησε τον Φουστέρ και ο Ισπανός μεσοεπιθετικός με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 των Πειραιωτών.
20:42
Στη θέση του Ρομπέρτο πέρασε ο Γιαννιώτης, ενώ αγωνίζονται και οι Μποτία, Μπουχαλάκης, Χάρα και Διαμαντάκος. Ο Στεφανάκος αντικατέστησε τον Ράφαελ για τον Παναιτωλικό.
20:43
52' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό.
20:45
Ο Χάρα πάσαρε στον Φουστέρ και εκείνος με αριστερό "κεραυνό" έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Στεφανάκου, ο οποίος δεν μπορούσε να κάνει τίποτα.
20:45
Πέντε τελικές στο ματς για τον Φουστέρ, ο οποίος είναι εξαιρετικός στο ματς.
20:47
55' Ο Μορένο αντί του Θεοδωρίδη στο ματς.
20:52
61' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό.
20:53
Έπειτα από σέντρα του Σαλίνο, η άμυνα του Παναιτωλικού δεν κατάφερε να απομακρύνει την μπάλα και ο Χάρα έγραψε με το δεξί το 3-0 για την ομάδα του.
20:54
63' Κίτρινη κάρτα στον Μαρτίνες.
20:55
64' Κίτρινη κάρτα στον Γοδόι.
20:59
Πολύ αποτελεσματικός ο Ολυμπιακός του δευτέρου ημιχρόνου.
21:01
69' Ο Φορτούνης βρέθηκε τετ α τετ με τον Στεφανάκο, πλάσαρε με το δεξί, αλλά ο γκολκίπερ του Παναιτωλικού έδιωξε με το πόδι σε κόρνερ. Βέβαια, περίμενε δίπλα του ανενόχλητος ο Χάρα για να σκοράρει.
21:03
71' Ο Μήλιος αντί του Φωτάκη.
21:05
74' Κίτρινη κάρτα στον Χάρα.
21:07
76' Ο Χουτεσιώτης στην θέση του Γιαννιώτη.
21:11
80' Ο Ρουσκουγιέδα έξω και ο Βασιλάρης μέσα.
21:15
84' Ο Κωνσταντινόπουλος μέσα και έξω ο Λάζαρ.
21:16
85' Σουτ του Φουστέρ, άουτ η μπάλα.
21:20
89' Έξω οι Μύγας, Βιγιαφάνιες, Στεφανάκος. μέσα οι Χαντάκιας, Ζαρκάδας και Κολοβούρης
21:22
91' Σουτ του Διαμαντάκου με το αριστερό από πλάγια θέση, άουτ η μπάλα
21:24
Λήξη του αγώνα.
21:25
Ο Ολυμπιακός με τα γκολ των Φουστέρ (δυο) και Χάρα, επιβλήθηκε 3-0 του Παναιτωλικού και πλέον κοιτάζει τον τελικό Κυπέλλου το ερχόμενο Σάββατο (23/5, 20:00) με την Ξάνθη στο ΟΑΚΑ.