Παναθηναϊκός - Οσμάνλισπορ 1-1

Στο καλύτερό του φιλικό μέχρι στιγμής ο Παναθηναϊκός αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με την Οσμανλισπόρ στην Ολλανδία έχοντας πειστική απόδοση στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Το γκολ των "πράσινων" ο Λουντ στο 75'.

Παναθηναϊκός Οσμάνλισπορ

Παρά το γεγονός ότι θεωρητικά βρίσκεται πιο πίσω σε βαθμό ετοιμότητας από τους Τούρκους, στο γήπεδο, κατά το πρώτο 45λεπτο τουλάχιστον, ήταν πιο πειστικός.

Δεν έθελξε φυσικά, άλλωστε είναι πολύ νωρίς μέσα στη σεζόν για να γίνει κάτι τέτοιο, αλλά η ομάδα του Στραματσόνι είχε αρχή, μέση, τέλος. Πρώτα από όλα δεν απειλήθηκε καθώς ανασταλτικά δούλεψε αρκετά καλά (και με τον Λεντέσμα να δείχνει πράγματα σ' αυτό το κομμάτι).

Κατά δεύτερον, μετά το πέρας του 20λεπτου, βρήκε χώρους στην αντίπαλη άμυνα και βγήκε από τα πλάγια (ανέβαιναν πολύ οι Χουλτ και Μέστο) δημιουεγώντας προβλήματα στους Τούρκους. Ο Μπεργκ και ο Λέτο όμως κάθονταν στον πάγκο, ο Κλωναρίδης δεν είχε τα τελειώματα που θα περίμενε κανείς και έτσι το σκορ δεν άνοιξε. Ο Ελληνας επιθετικός έχασε την καλύτερη ευκαιρία του πρώτου μέρους (26' μετά από γύρισμα του Χουλτ έστειλε με σουτ την μπάλα πολύ άουτ) ενώ λίγο αργότερα (31') ο Μπουμάλ δοκίμασε τα αντανακλαστικά του τερματοφύλακα της Οσμαλισπορ.

Στο δεύτερο μέρος ο Στραματσόνι δεν θέλησε να αλλάξει τη λογική του παρά το γεγονός ότι άλλαξε πολλά πρόσωπα. Χάθηκε ακόμα μία καλή ευκαιρία στο 63' όταν μετά από καλή κυκλοφορία της μπάλας και πάσα του Μέστο ο Αμπέντ σούταρε άουτ και στη συνέχεια μπήκαν στο γήπεδο οι Λέτο και Μπεργκ για να αποκτήσει η σύνθεση του Παναθηναϊκού μία πιο γνώριμη μορφή.

Ο βαθμός συνεργασίας του Σουηδού με τον Αργεντινό ήταν υψηλός όπως και αυτός που πήρε ο τρόπος επίθεσης του Παναθηναϊκού στο τελευταίο διάστημα του αγώνα. Αλλωστε, από έναν εξαιρετικό συνδυασμό στο 75' προέκυψε το γκολ του Λουντ με το οποίο οι πράσινοι άνοιξαν το σκορ στο παιχνίδι.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να είναι ψηλά στο γήπεδο έχοντας μία ακόμα πολύ μεγάλη στιγμή (το πλασέ του Λέτο σε κενό τέρμα κοντραρίστηκε) αλλά στο 87' πλήρωσε ένα προσωπικό λάθος του Αμπέντ. Ο Αλγερινός άνοιξε πολύ την μπάλα και παραχώρησε φάουλ το οποίο εκτέλεσε εύστοχα (με εκπληκτικό τρόπο) ο Ρουσέσκου.

Η σύνθεση του Παναθηναϊκού: Στιλ, Κουτρουμπής (86' Ρέις), Κλωναρίδης (46' Αμπέντ), Ζέκα, Βιγιαφάνιες (61' Βλαχοδήμος), Ιμπάρμπο (66' Λέτο), Μέστο (86' Μαρινάκης), Μπουμάλ (66' Μπεργκ), Χουλτ (56' Χουχούμης), Ιβανόφ, Λεντέσμα (51' Λουντ).

Το live του αγώνα

18:29
Καλησπέρα.

18:30
Ο Παναθηναϊκός αντιμετωπίζει την Οσμάνλισπορ, στο τρίτο και τελευταίο  φιλικό επί ολλανδικού εδάφους.
18:31
Αύριο, η αποστολή του Τριφυλλιού θα επιστρέψει στην Αθήνα, για να συνεχίσει την προετοιμασία της.
18:32
Στην ενδεκάδα αρχίζουν οι Στιλ, Μέστο, Κουτρουμπής, Ιβάνοφ, Χουλτ, Ζέκα, Λεντέσμα, Μπουμάλ, Βιγιαφάνιες, Κλωναρίδης, Ιμπάρμπο.
18:33
Λογικά, ο Στραματσόνι παρατάσσει την ενδεκάδα με διάταξη 4-2-3-1.
18:34
Αναπληρωματικοί είναι οι Βλαχοδήμος Οδ., Χουχούμης, Αμπέντ, Λέτο, Μπεργκ, Μαρινάκης, Ρέις, Βλαχοδήμος Π., Λουντ, Στάικος.
18:40
Η Οσμάνλισπορ είναι ένας πολύ δυνατός αντίπαλος, αφού πέρυσι τερμάτισε στην 5η θέση του τουρκικού πρωταθλήματος και συμμετέχει στα προκριματικά του Europa League.
18:42
Λογικά, θα υπάρξει μικρή καθυστέρηση στην έναρξη του ματς, επειδή η αποστολή της Οσμάνλισπορ καθυστέρησε να φτάσει στο γήπεδο.
18:50
Το πούλμαν της τουρκικής ομάδας, αρχικά τη μετέφερε σε άλλο γήπεδο, για αυτό και η καθυστέρηση.
18:51
Το ματς θα αρχίσει στις 19:10.
18:52
Στην ενδεκάδα του Παναθηναϊκού αρχίζει ο Κριστιάν Λεντέσμα, αφού ο Στραματσόνι θέλει να τσεκάρει τον ποδοσφαιριστή.
18:53
Ο Αργεντινός θα επιστρέψει στην Αθήνα και θα έχει τις τελικές συζητήσεις με τους διοικούντες την ΠΑΕ.
18:53
Για την Οσμάνλισπορ αρχίζουν οι Καρσεμάσκας, Τζουρουξού, Βρσάεβιτς, Προχάτσκα, Λαουάλ, Μπαγίρ, Γουεμπό, Ν' Ντιαγέ, Μπακντεμίρ, Ντελάρτζ, Ουμάρ.
19:01
Το επόμενο φιλικό του Παναθηναϊκού επίσης θα διεξαχθεί εναντίον τουρκικής ομάδας, στις 13 Ιουλίου με την Φενέρμπαχτσε στην Κωνσταντινούπολη.
19:04
Για την Οσμάνλισπορ είναι η πρόβα-τζενεράλε πριν τα ματς του β' προκριματικού γύρου του Europa League, οπότε έχει αυξημένο βαθμό ετοιμότητας.
19:06
Υπενθυμίζεται πως το φιλικό αρχίζει στις 19:10, λόγω της καθυστερημένης άφιξης της Οσμάνλισπορ.
19:10
Στο γήπεδο βρίσκονται ως θεατές ο Ντέιβιντ Μέντες και ο Χενκ Χέρντερ, πρώην μέλη του προπονητικού επιτελείου του Παναθηναϊκού.
19:11
Ο πρώτος ξαναδοκιμάζει ως ποδοσφαιριστής στη Σπάρτα Ρόντερνταμ, ενώ το συμβόλαιο του δεύτερου ολοκληρώθηκε και ανέλαβε προπονητής σε ερασιτεχνική ομάδα.
19:11
Οι δύο ομάδες και οι διαιτητές είναι στο γήπεδο.
19:12
1'
Αρχίζει το ματς.
19:14

2'

Πρώτες προσπάθειες του Λεντέσμα να προωθήσει τη μπάλα.
19:15

3'

Ο Ουμάρ πήγε να ξεφύγει στην περιοχή, αλλά έχασε το κοντρόλ.
19:23

10'

Δεν έχει κυκλοφορία και ανάπτυξη ο Παναθηναϊκός, αλλά δεν απειλείται κιόλας.
19:28

15'

Δεν μπορούν να παράξουν ευκαιρίες οι δύο ομάδες.
19:32

20'

Εκτέλεση φάουλ του Μπεγκεντενίρ, μπλόκαρε ο Στιλ.
19:36
24'
Σέντρα του Γουεμπό, μπλόκαρε ο Στιλ.
19:37
25'
Ψηλή μπαλιά του Βιγιαφάνιες στην περιοχή, στον Κλωναρίδη, αυτός έκανε την κεφαλιά αλλά μπλόκαρε ο γκολκίπερ.
19:40
27'
Εκτέλεση του Λεντέσμα από πλάγια θέση, ο Κουτρουμπής έκανε την πρώτη κεφαλιά, αλλά ο Βρσάγεβιτς πρόλαβε να κόψει πριν ο Ιβάνοφ σκοράρει από κοντά.
19:41
28'
Χαμηλά σέντρα του Χουλτ, ο Κλωναρίδης έκανε το πλασέ στην κίνηση αλλά αστόχησε.
19:44
32'
Ο Παναθηναϊκός καταφέρνει και βγάζει συνδυασμούς στην επίθεση του.
19:44
32'
Σουτ του Μπουμάλ στην κίνηση εκτός περιοχής, απέκρουσε στην αριστερή γωνία του ο γκολκίπερ.
19:46
35'
Σουτ του Λεντέσμα εκτός περιοχής, η μπάλα ψηλά άουτ.
19:49
37'
Κίνηση και σουτ του Γουεμπό εντός περιοχής, ο Κουτρουμπής όμως τον σταμάτησε.
19:51
40'
Δεν έχει φανεί ο μεγαλύτερος βαθμός ετοιμότητας της Οσμάνλισπορ, αφού ο Παναθηναϊκός είναι ανώτερος.
19:54
41'
Ο Εντιαγιέ είναι στο έδαφος μετά από σύγκρουση με τον Λεντέσμα και δύσκολα θα συνεχίσει.
19:56
44'
Ο Τσαγκιράνο στη θέση του Εντιαγέ.
19:58
45'
Καθυστερήσεις στο πρώτο ημίχρονο.
19:59
46'
Καλή πάσα του Βιγιαφάνιες στον Κλωναρίδη, αλλά η μπάλα έσκασε μπροστά στον ομογενή επιθετικό και πέρασε.
19:59
47'
Τέλος πρώτου ημιχρόνου.
20:15
46'
Αρχίζει το δεύτερο ημίχρονο.
20:15
46'
Ο Αμπέντ στη θέση του Κλωναρίδη.
20:17
48'
Ο Βιγιαφάνιες κινείται ως σέντερ φορ στα πρώτα λεπτά.
20:17
48'
Σουτ του Μπεγκντεμίρ, μπλόκαρε ο Στιλ.
20:21
51'
Ο Λουντ στη θέση του Λεντέσμα.
20:22
52'
Ο Λεντέσμα προέρχεται από απραξία πολλών μηνών και η παρουσία του θα αξιολογηθεί από τον Αντρέα Στραματσόνι.
20:25
55'
Ο Ντελάρτζ κινήθηκε στη μικρή περιοχή και βρήκε την μπάλα αλλά έκανε κακό πλασέ και αστόχησε.
20:25
56'
Ο Χουχούμης στη θέση του Χουλτ.
20:28
59'
Σέντρα του Χουχούμη, ο Αμπέντ δεν πρόλαβε να μπει στην πορεία της μπάλας.
20:30
60'
Ο Βλαχοδήμος στη θέση του Βιγιαφάνιες.
20:31
61'
Ο νεοεισελθείς Καλιτζασλάν είδε εκτός θέσης τον Στιλ και πήγε να σκοράρει με εκτέλεση φάουλ αλλά ο Άγγλος μπόρεσε να μπλοκάρει.
20:32
63'
Ο Μέστο γύρισε παράλληλα τη μπάλα, αλλά ο Αμπέντ στην κίνηση πλάσαρε άουτ.
20:34
65'
Ο Ιμπάρμπο δοκιμάζεται στην κορυφή της επίθεσης.
20:35
65'
Οι Λέτο και Μπεργκ στις θέσεις των Μπουμάλ και Ιμπάρμπο.
20:38
68'
Ωραία ψηλή πάσα του Λέτο στον Μπεργκ, αλλά ο Τσουρούκσου, τον πρόλαβε.
20:42
72'
Παρά τις αλλαγές, ο Παναθηναϊκός διατηρεί την πρωτοβουλία.
20:45

75'

ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό (Λουντ): Ο Λέτο κατέβασε τη μπάλα στον Βλαχοδήμο, αυτός πάσαρε στον κενό χώρο στον Μέστο, ο Ιταλός γύρισε παράλληλα τη μπάλα και ο επερχόμενος Λουντ, σκόραρε με πλασέ.
20:46
77'
Οι Μέστο και Βλαχοδήμος έχουν βγάλει πολλές συνεργασίες από δεξιά.
20:47
78'
Σουτ του Ουμάρ, η μπάλα άουτ.
20:52
82'
Ο Παναθηναϊκός έχει επηρεαστεί λιγότερο από τις αλλαγές σε σύγκριση με την αντίπαλο του, αν και έχει αλλάξει λιγότερους παίκτες.
20:53
83'
Ο Μπεργκ έκλεψε τη μπάλα από τον γκολκίπερ και γύρισε τη μπάλα στον Λέτο, αλλά ο Μαχμούτ δεν τον άφησε να σκοράρει προ κενής εστίας.
20:56
86'
Ο Μαρινάκης στη θέση του Μέστο και ο Ρέις στη θέση του Κουτρουμπή.
20:56
87'
Με εξαίρεση μία φάση, η εστία του Παναθηναϊκού έχει απειληθεί μόνο με μακρινά σουτ.
20:56
87'
Κίτρινη κάρτα στον Αμπέντ.
20:58

88'

ΓΚΟΛ για την Οσμανλίσπορ (Ρουσέσκου): Ο Ρουσέσκου εκτέλεσε φάουλ από μακρινή απόσταση και με δυνατή εκτέλεση, σκόραρε.
21:00
90'
Η ισοφάριση προήλθε από στατική φάση...
21:00
91'
Ο Μπεργκ εκτέλεσε χαμηλά ένα φάουλ από πλάγια θέση, αλλά ο Λέτο εντός περιοχής δεν μπόρεσε να σουτάρει.
21:02
93'
Κίτρινη κάρτα στον Λουντ.
21:03
94'
Τέλος παιχνιδιού.
21:03
Υπάρχει μία διαμάχη του Κατσάρ με τον Λέτο, εδώ και μερικά λεπτά.
21:04
Οι δύο παίκτες αντάλλαξαν μερικές εκφράσεις, αλλά οι συμπαίκτες τους απομάκρυναν.
21:07
Μετά τη λήξη του φιλικού, ο Αντρέα Στραματσόνι μίλησε στην κάμερα της Nova.
Αρχικά, δήλωσε: "Ήταν ένα βήμα προς τα εμπρός. Είδα την ομάδα συγκεντρωμένη. Κάναμε ευκαιρίες και δεν δεχτήκαμε. Σκόραραν με φάουλ, αλλά νομίζω πως ήταν ένα θετικό τεστ".
Έπειτα, συμπλήρωσε: "Ήταν μία ιδιαίτερη προετοιμασία γιατί ξέρουμε πως πρέπει να προετοιμαστούμε αμέσως και παίξαμε γρήγορα τα φιλικά. Σήμερα ήταν καλό τεστ με αντίπαλο που παίζει στο Europa League, όπως εμείς και είδαμε το επίπεδο. Είμαι ικανοποιημένος, αλλά χρειάζεται και άλλη δουλειά για να παρουσιαστούμε έτοιμοι".
21:08
Ο Παναθηναϊκός αναδείχτηκε 1-1 με την Οσμανλίσπορ, στο πιο δυνατό φιλικό προετοιμασίας έως τώρα.