Ακόμα σκοράρουν Ξάνθη και Πανθρακικός

Η τοπική μονομαχία μεταξύ της Ξάνθης και του Πανθρακικού στα Πηγάδια ήταν χορταστική, όπως αποδεικνύει το τελικό 3-3. Γκολ ο Οβίντιου Ερέα στο ανεπίσημο ντεμπούτο του ως βασικός με τη φανέλα της ομάδας του Ράζβαν Λουτσέσκου.

Έξι γκολ και πολλές ευκαιρίες επεφύλασσε η φιλική αναμέτρηση μεταξύ της Ξάνθης και του Πανθρακικού στα Πηγάδια.

Η ομάδα της Κομοτηνής πήρε προβάδισμα δύο γκολ με τους Χρήστο Τζάνη (6') και Δημήτρη Χασομέρη (14'), ωστόσο οι γηπεδούχοι είπαν την τελευταία λέξη στο πρώτο ημίχρονο με πέναλτι του Παντελή Καπετάνου στην εκπνοή.

Ο Πανθρακικός "ξαναχτύπησε" με πέναλτι του Ροζέριο Μάρτινς στο 61ο λεπτό, αλλά η Ξάνθη απέφυγε την ήττα, αφού ο νεοαποκτηθείς Οβίντιου Ερέα μείωσε με σουτ εντός περιοχής στο 69' και ο Θοδωρής Βασιλακάκης ισοφάρισε με διαγώνιο σουτ στο 88'.

Ξάνθη (Λουτσέσκου): Τσενάμο (46' Γκαραβέλης), Μπαξεβανίδης (46' Μπέρτος), Γουάλας (66' Ντιμιτρόφ), Φλίσκας (87' Χατζητερζόγλου), Φάρκας (46' Λισγάρας), Βασιλακάκης, Παπαστεριανός (46' Ερέα), Έλτον (46' Ζαραδούκας), Λουσέρο (66' Τόμιτς), Σολτάνι (87' Φασίδης), Καπετάνος (57' Ράνος).

Πανθρακικός (Ρόκα): Αθανασιάδης (66' Πασχαλάκης), Μελίσσης (46' Μπουγαΐδης), Ποτουρίδης (66' Ζδράβος-Ρίζος), Παπαγεωργίου (66' Μουδούρογλου), Σερφά (46' Λαδάκης), Μεχία (66' Νικόλτσης), Ροτζέριο (66' Χρήστου), Σέτι (66' Παπαχρήστος), Χαβίτο (66' Ηλιάδης), Τζάνης (66' Μαρκόπουλος), Χασομέρης (66' Ψάλτης).