Άρης - ΠΑΣ Γιάννινα 2-0

Καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο και πιο τυχερός στο δεύτερο ο Άρης νίκησε 2-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα στο "Κλεάνθης Βικελίδης". Ο Μανιάς άνοιξε το σκορ και ο Κολοβέτσιος με αυτογκόλ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Με το γκολ του Μιχάλη Μανιά στο 25' πήρε αυτό που άξιζε από το πρώτο ημίχρονο. Πιο κινητική από τον "Άγιαξ" η ομάδα του Γιάννη Χατζηνικολάου, είχε δοκάρι με τον σκόρερ πριν από το 1-0 και άλλες μικροευκαιρίες από όμορφες συνεργασίες έξω και μέσα στην αντίπαλη περιοχή.

Όχι ότι ο ΠΑΣ ήταν παθητικός σε αυτό το διάστημα, καθώς ο Ίλιτς θα μπορούσε να είχε ανοίξει το σκορ. Απλώς έλειψε από την ομάδα των Ιωαννίνων η ουσία. Όπως στο δεύτερο μισό, κατά τη διάρκεια του οποίου ήταν ανώτερη χάρη και στην παρουσία του φρέσκου και κινητικού Τσάβες. Αντί όμως να έρθει το 1-1, ήρθε το 2-0 στο 60' από την άτυχη στιγμή του Κολοβέτσιου, ο οποίος μάλιστα τραυματίστηκε στη σύγκρουση με τον Αμπάρη (δέχθηκε και σπρώξιμο από τον Αγκάνθο).

Οι Γιαννιώτες δεν σκόραραν ούτε στις ευκαιρίες του τελευταίου 10λεπτου και ο Άρης κράτησε ανέπαφη την εστία του, νικώντας 2-0.

Άρης: Διούδης, Κύργιας, Πουλίδο, Σουνάς, Τριανταφυλλάκος, Κοτσαρίδης, Ουντότζι, Παπαδόπουλος, Μαργαρίτης, Μανιάς, Ηρακλής

Έπαιξαν επίσης: Μπουζάνης, Οικονομόπουλος, Αγκάνθο, Αγγελούδης, Γκόλιας, Έλσνερ Νταμαρλής, Τσουκάνης, Ρένια, Καραγιάννης και Αντωνιάδης

ΠΑΣ Γιάννινα: Βελλίδης, Ντάσιος, Μιχαήλ, Τζιμόπουλος, Κεϊτά, Λίλα, Κολοβέτσιος, Τσουκαλάς, Βίλα, Βισέντο, Ίλιτς

Έπαιξαν επίσης οι: Τσάβες, Κρητικός, Αμπάρης, Σκόνδρας, Γιάκος, Αυγενικού

19:40
Καλησπέρα σας. Είμαστε εδώ για να σας μεταφέρουμε ό,τι συμβαίνει στο φιλικό του Άρη με τον ΠΑΣ.
19:40
Λίγος κόσμος μέχρι στιγμής στο "Κλεάνθης Βικελίδης".
19:49
Η ενδεκάδα του Άρη (Γιάννης Χατζηνικολάου): Διούδης, Κύργιας, Πουλίδα, Σουνάς, Τριανταφυλλάκος, Κοτσαρίδης, Ουντότζι, Παπαδόπουλος, Μαργαρίτης, Μανιάς, Ηρακλής.
19:56
Η ενδεκάδα του ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Παντελίδης): Βελλίδης, Ντάσιος, Μιχαήλ, Τζιμόπουλος, Κεϊτά, Λίλα, Κολοβέτσιος, Τσουκαλάς, Βίλα, Βισέντο, Ίλιτς.
20:02
Διαιτητής: Αντώνης Βαλιώτης (Λάρισας)
Βοηθοί: Ηλίας Νατσιούλας (Λάρισας), Πέτρος Τσακνάκης (Λάρισας)
4ος: Θανάσης Τζήλος (Λάρισας)
20:06
Ξεκίνησε το ματς...
20:09
2' Από νωρίς ξεκίνησαν οι ευκαιρίες στο ματς. Την αρχή έκανε ο Άρης. Ο Παπαδόπουλος έβγαλε ωραία μπαλιά για τον Μανιά, όμως ο επιθετικός των "κιτρινων" δεν πρόλαβε να σουτάρει.
20:15
9' Σουτ του Ηρακλή έπειτα από πάσα του Μανιά, όμως η μπάλα κατέληξε άουτ.
20:20
Κακός ο ρυθμός του ματς μέχρι στιγμής.
20:21
16' Κεφαλιά του Λίλα εντός περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε πολύ άουτ.
20:22
17' Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΣ να ανοίξει το σκορ. Ο Ίλιτς απέφυγε με πανέμορφη ντριμπλα έναν αντίπαλό του, μπήκε στην περιοχή, αλλά το σουτ του από πλάγια θέση κατέληξε άουτ.
20:25
20' ΔΟΚΑΡΙ του Άρη με τον Μανιά! Ο Μανιάς βγήκε στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΣ, έκανε με τη μια το σουτ από πλάγια δεξιά θέση, όμως η μπάλα τράνταξε το δοκάρι των φιλοξενούμενων και απομακρύνθηκε.
20:27
23' Φάουλ σε καλή θέση για τον ΠΑΣ. Για να δούμε...
20:28
23' Απευθείας εκτέλεση του Λίλα με συρτό δυνατό σουτ, ο Διούδης έπεσε και έδιωξε.
20:31
25' 1-0 ΓΚΟΛ ο Άρης με τον Μανιά! Πανέμορφο γκολ με προσωπική ενέργεια και σουτ στην κίνηση από τον επιθετικό του Άρη. Ο Μιχάλης Μανιάς απέφγε μα τακουνάκι έναν αντίπαλό του και με "κεραυνό" έγραψε το 1-0.
20:34
29' Ο Παπαδόπουλος βγήκε τετ α τετ και με σουτ σημάδεψε το δοκάρι, όμως η φάση δεν μετράει, αφού ο επόπτης έχει σηκώσει το σημαιάκι για οφσάιντ.
20:39
34' Ωραία πάσα του Ουντότζι για τον Μανιά, που πρόλαβε να κάνει την προβολή πέφτωντας, όμως ο Βελλίδης δεν δυσκολεύεται να μπλοκάρει.
20:44
39' Σουτ του Τριανταφυλλάκου, που κοντράρει και καταλήγει κόρνερ για τον Άρη.
20:45
40' Σουτ του Κοτσαρίδη από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα κοντράρει και τελικά την μπλοκάρει ο Βελλίδης.
20:51
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο, με τον Άρη να παρουσιάζει καλύτερο πρόσωπο από τον ΠΑΣ και δίκαια να βρίσκεται μπροστά στο σκορ.
21:06
7 (4) - 4 (1) οι τελικές στο πρώτο μέρος.
21:08
Όλη την ενδεκάδα του Άρη άλλαξε ο Χατζηνικολάου.
21:08
Δύο αλλαγές για τον ΠΑΣ.
21:10
Αλλαγές ΠΑΣ Γιάννινα: Ο Κρητικός και ο Τσάβες πήραν τις θέσεις των Κεϊτά και Βισέντο.
21:10
Η νέα ενδεκάδα του Άρη: Μπουζάνης, Οικονομόπουλος, Αγκάνθο, Αγγελούδης, Γκόλιας, Έλσνερ Νταμαρλής, Τσουκάνης, Ρένια, Καραγιάννης, Αντωνιάδης
21:13
50' Σουτ του Τσάβες εκτός περιοχής, η μπάλα καταλήγει αρκετά άουτ.
21:15
52' Πρώτη ευκαιρία στο δεύτερ μέρος. Ωραίο τεχνικό σουτ του Ρένια εκτός περιοχής, ο Βελλίδης πέφτει εντυπωσιακά στα δεξιά και διώχνει με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ.
21:17
53' Ο ΠΑΣ έφτασε κοντά στην ισοφάριση, όμως ο Βίλα δεν κατάφερε να νικήσει στο τετ α τετ τον Μπουζάνη, αφού το σουτ κατέληξε άουτ.
21:19
56' Λάθος του Οικονομόπουλου, με τον Ίλιτς να παίρνει την μπάλα, να κάνει το σουτ, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.
21:20
Καλύτερος ο ΠΑΣ στα πρώτα δέκα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου.
21:23
59' Πρώτη κίτρινη κάρτα στο ματς, την είδε ο Ίλιτς.
21:23
60' Αλλαγή για τον ΠΑΣ: Ο Αμπάρης πήρε τη θέση του Βελλίδη.
21:24
Τρομερό στιγμιότυπο με τον Βελλίδη να βγαίνει και να χειροκροτεί τον κόσμο, ενώ μπερδεύτηκε και πήγαινε προς το πάγκο του Άρη!
21:29
65' 2-0 Αυτογκόλ ο ΠΑΣ με τον Κολοβέτσιο! Απίστευτο αυτογκόλ. Ελεύθερο από τον Μπουζάνης, ο Κολοβέτσιος προσπάθησε να διώξει με κεφαλιά, συγκρούστηκε με τον εξερχόμενο Αμπάρη και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα της ομάδας τους.
21:31
67' Αλλαγές για τον ΠΑΣ:  Ο Σκόνδρας και ο Γιάκος μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο.
21:32
3-2 τα κόρνερ.
21:32
Ο Σκόνδρας του ΠΑΣ είναι αδερφός του Γιάννη που αγωνίζεται στον ΠΑΟΚ, ενώ ένας ακόμη αδερφός τους, παίζει στον Θρασύβουλο.
21:43
Έπεσε ο ρυθμός στο δεύτερο μέρος, με τον Άρη να μην απειλεί ιδιαίτερα την αντίπαλη άμυνα.
21:44
81' Καλή στιγμή με τον Τσάβες. Ο Αργεντινός απέφυγε ωραία δύο αντιπάλους του, όμως το σουτ του κατέληξε άουτ.
21:45
81' Ωραίο σουτ του Αγγελούδη, όμως η μπάλα περνάει άουτ.
21:49
85' Καλη στιγμή για τον Άρη να κάνει το 3-0. Ο Αγκάνθο τσίμπησε την μπάλα μόνος του στην μεγάλη περιοχή, στη συνέχεια γύρισε και έκανε ανάποδο ψαλίδι, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.
21:52
Τρία λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις.
21:53
89' Κεφαλιά του Λίλα έπειτα από κόρνερ, ο Μπουζάνης μπλοκάρει σταθερά την μπάλα.
21:55
92' Εξαιρετική κίνηση και σουτ του Οικονομόπουλου, η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Αμπάρη.