Λεβαδειακός - Παναθηναϊκός 1-3 (VIDEO)

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ρόμπιν Λουντ, ο οποίος είχε συμβολή και στα τρία γκολ, ο Παναθηναϊκός επικράτησε 3-1 του Λεβαδειακού σε φιλική αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε στο Δημοτικό Στάδιο Λιβαδειάς. Καλή παρουσία ο Νίκος Καλτσάς, ντεμπούτο ο Σέρχιο Σάντσεθ, από δύο δοκάρια είχαν οι δύο ομάδες.

Ο Παναθηναϊκός παρατάχθηκε χωρίς τους Μάικλ Εσιέν, Νάνο, Βίκτωρ Κλωναρίδη, Ράσμους Τελάντερ και Ζέκα σε διάταξη 4-3-2-1, ενώ ο Λεβαδειακός με δύο νέα πρόσωπα: τον Μπρούνο Κάστρο Γκράτσα και το νεαρό Ματθαίο Καψάσκη.

Το "τριφύλλι" είχε συμπαθητική κυκλοφορία της μπάλας, αλλά δυσκολεύτηκε πολύ να δημιουργήσει φάσεις και να αποτρέψει τους παίκτες του Άκη Μάντζιου από τις συχνές επισκέψεις στα καρέ του.

Έπειτα από δύο (μικρο)ευκαιρίες του Παναθηναϊκού, ο Κάρλος Μιλιάζες άνοιξε το σκορ με "βολίδα" στο 13ο λεπτό (ο προβληματικός στο πρώτο μέρος Λουκ Στιλ δεν αντέδρασε σωστά), ενώ λίγες στιγμές αργότερα ο Χρήστος Δώνης σημάδεψε την εξωτερική πλευρά του αριστερού δοκαριού του Παναγιώτη Τσιντώτα.

Λεβαδειακός Παναθηναϊκός

Ο Λεβαδειακός ισοφάρισε τα δοκάρια με δυνατό σουτ του Δημήτρη Μαχαίρα στο 30ό λεπτό που τράνταξε το οριζόντιο και ο Παναθηναϊκός το σκορ με κοντινή κεφαλιά του Νίκου Καλτσά στο 40ό, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Ρόμπιν Λουντ και κεφαλιά του Γιώργου Κουτρουμπή.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν επεφύλασσε τις συγκινήσεις του πρώτου, παρά το γεγονός ότι με το ξεκίνημά του, ο Λουντ εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά, ο Κώστας Τριανταφυλλόπουλος έκανε την προβολή που εξουδετέρωσε ο Τσιντώτας και στην επαναφορά ο Μλάντεν Πέτριτς ανέτρεψε τα δεδομένα.

Με τις απανωτές αλλαγές που πραγματοποίησαν οι δύο ομάδες, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κατακόρυφα, αφού το πρώτο μέλημά τους ήταν να δοκιμάσουν συστήματα και σχήματα.

O Παναθηναϊκός σίγησε μετά από το γκολ, εν αντιθέσει με τον Λεβαδειακό που κατέγραψε δύο καλές φάσεις, ωστόσο ο Νίκος Καρέλης έμελλε να σκοράρει με κεφαλιά στο 84ο λεπτό και να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα.

Ο Λουντ έκανε τη διαφορά, αφού είχε συμβολή και στα τρία "πράσινα" γκολ, ο Νίκος Καλτσάς πήρε πολύ καλό βαθμό, ενώ ο Σέρχιο Σάντσεθ πραγματοποίησε το, μουδιασμένο, ντεμπούτο του με τη φανέλα του "τριφυλλιού".

Λεβαδειακός: Τσιντώτας (58' Μοσχονάς), Κώτσιος (58' Μάγκας), Γκράτσα, Στάθης, Μιλιάζες (76' Μίνγκας), Μαχαίρας (65' Παππάς), Θέος (46' Τριποτσέρης), Καψάσκης (46' Κατίδης), Μιλοσάβλιεφ (46' Γιακουμάκης), Αποστόλου (70' Σταματάκης), Μάντζιος (75' Τσουλάκος).

Παναθηναϊκός: Στιλ, Μπούρμπος, Τριανταφυλλόπουλος, Κουτρουμπής, Χουχούμης (67' Μαρινάκης), Λαγός (46' Σάντσεθ), Λουντ, Δώνης (70' Αγγελόπουλος), Ατζαγκούν (82' Τζανουλίνος), Καλτσάς (73' Καρέλης), Πέτριτς.

Το live του φιλικού

19:19
Καλωσήρθατε στο live της φιλικής αναμέτρησης μεταξύ του Λεβαδειακού και του Παναθηναϊκού στο Δημοτικό Στάδιο της Λιβαδειάς.
19:31
Λεβαδειακός: Τσιντώτας, Αποστόλου, Μάντζιος, Γκράτσα, Κώτσιος, Μιλιάζες, Μαχαίρας, Μιλοσάβλιεφ, Θέος, Στάθης, Καψάσκης.

Παναθηναϊκός: Στιλ, Μπούρμπος, Τριανταφυλλόπουλος, Κουτρουμπής, Χουχούμης, Λαγός, Λουντ, Δώνης, Ατζαγκούν, Καλτσάς, Πέτριτς.
19:32
Το "τριφύλλι" θα παραταχθεί χωρίς τους Μάικλ Εσιέν, Νάνο, Βίκτωρ Κλωναρίδη, Ράσμους Τελάντερ και Ζέκα, ενώ στον πάγκο βρίσκεται ο Σέρχιο Σάντσεθ.
19:32
Σέντρα στο ματς.
19:33
Υψηλή θερμοκρασία στην Λιβαδειά.
19:34
Περίπου 500 θεατές, από τους οποίους οι 100 είναι υποστηρικτές του Παναθηναϊκού, βρίσκονται στις εξέδρες.
19:37
Σε διάταξη 4-2-3-1 ο Παναθηναϊκός.
19:37
5ο λεπτό: Σέντρα του Δώνη από αριστερά, κεφαλιά του Καλτσά, η μπάλα άουτ.
19:41
10ο λεπτό: Γύρισμα του Καλτσά, ο Πέτριτς σουτάρει πέφτοντας και στέλνει την μπάλα άουτ.
19:44
ΓΚΟΛ! Λεβαδειακός - Παναθηναϊκός 1-0 (13ο λεπτό): "Βολίδα" του Μιλιάζες, ο Στιλ αποκρούει, αλλά η μπάλα παίρνει ψηλοκρεμαστή τροχιά προς τα δίχτυα.
19:47
15ο λεπτό: O Λουντ προωθεί ωραία στον Δώνη, ο οποίος σημαδεύει το αριστερό δοκάρι του Λεβαδειακού.
19:57
Πιέζει ο Παναθηναϊκός.
19:57
23ο λεπτό: Σέντρα σουτ του Μπούρμπου, ο Τσιντώτας μπλοκάρει.
20:01
30ό λεπτό: Δυνατό σουτ του Μαχαίρα, η μπάλα τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Στιλ.
20:05
Ο Σάντσεθ σηκώνεται για προθέρμανση.
20:09
Ο Παναθηναϊκός δυσκολεύεται να δημιουργήσει φάσεις, ενώ ούτε στο ανασταλτικό κομμάτι παίρνει καλό βαθμό.
20:11
39ο λεπτό: Πάσα του Θέου στον κενό χώρο, όπου ο Μάντζιος προλαβαίνει την έξοδο του Στιλ, αλλά ανοίγει πολύ τηn μπάλα.
20:12
40ό λεπτό: O Kαλτσάς χάνει μοναδική ευκαιρία για να ισοφαρίσει. Το σουτ του περνά εκατοστά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Λεβαδειακού.
20:15
ΓΚΟΛ! Λεβαδειακός - Παναθηναϊκός 1-1 (44ο λεπτό): Εκτέλεση φάουλ του Λουντ από δεξιά, ο Κουτρουμπής παίρνει την πρώτη κεφαλιά, ο Καλτσάς τη δεύτερη από κοντά και ισοφαρίζει.
20:38
Ο Σάντσεθ περνά στη θέση του Λαγού και πραγματοποιεί το ανεπίσημο ντεμπούτο του με τη φανέλα του Παναθηναϊκού.
20:38
Ο Κουτρουμπής έχει προωθηθεί στα χαφ.
20:39
ΓΚΟΛ! Λεβαδειακός - Παναθηναϊκός 1-2 (47ο λεπτό): Εκτέλεση κόρνερ του Λουντ, ο Τριανταφυλλόπουλος παίρνει την προβολή, ο Τσιντώτας αποκρούει και ο Πέτριτς στην επαναφορά δεν δυσκολεύεται να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.
20:40
49ο λεπτό: Συρτό σουτ του Ατζαγκούν, η μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Τσιντώτα.
20:49
58ο λεπτό: Ο Μάγκας στη θέση του Κώτσιου και ο Μοσχονάς σ' αυτή του Τσιντώτα.
20:56
Έχει πέσει ο ρυθμός στα τελευταία λεπτά, κάτι απόλυτα φυσιολογικό.
21:04
67ο λεπτό: O Mαρινάκης στη θέση του Χουχούμη.
21:04
70ό λεπτό: O Σταματάκης, ο οποίος ανήκει στον Παναθηναϊκό και δοκιμάζεται στον Λεβαδειακό παίρνει τη θέση του Αποστόλου.
21:04
70ό λεπτό: Ο Αγγελόπουλος στη θέση του Δώνη.
21:05
73ο λεπτό: O Kαρέλης αντικαθιστά τον Καλτσά.
21:07
75ο λεπτό: O Xατζηλάμπρος στη θέση του Μάντζιου.
21:07
76ο λεπτό: O Mίνγκας στη θέση του Μιλιάζες.
21:10
79ο λεπτό: O Στιλ αποκρούει το διαγώνιο σουτ του Παππά.
21:12
81ο λεπτό: Εκτέλεση φάουλ του Κατίδη, η μπάλα ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια.
21:12
Θετική παρουσία ο Σάντσεθ μέχρι στιγμής.
21:15
82ο λεπτό: O Τζανουλίνος στη θέση του Ατζαγκούν.
21:15
ΓΚΟΛ! Λεβαδειακός - Παναθηναϊκός 1-3 (84ο λεπτό): O Λουντ προωθεί στον Μαρινάκη, εκείνος σεντράρει και ο Καρέλης σκοράρει με κεφαλιά.