Φιορεντίνα - Ηρακλής 2-1

Ο Ηρακλής έδειξε καλά στοιχεία στη φιλική αναμέτρηση του "Μοντεκατίνι" με την Φιορεντίνα, ωστόσο δεν απέφυγε την ήττα με 2-1. Δείτε σε videos τα γκολ, τα οποία σημειώθηκαν στο πρώτο ημίχρονο.

Φιορεντίνα Ηρακλής INTIME SPORTS

Σε διάταξη 4-2-3-1 (ή 4-1-4-1 αν προτιμάτε) παρέταξε ο Νίκος Παπαδόπουλος τον Ηρακλή , ο οποίος σε γενικές γραμμές ανταποκρίθηκε στο γρήγορο ρυθμό του πρώτου ημιχρόνου, ωστόσο δεν είχε την ευχέρεια να βγει πολλές φορές στην επίθεση.

Η Φιορεντίνα απείλησε στο 11' έπειτα από γύρισμα του Ζιλμπέρτο, ενώ ο "γηραιός" απάντησε με το χαμένο τετ α τετ του Κοσμά Τσιλιανίδη ένα λεπτό αργότερα (απέκρουσε ενστικτωδώς ο Λουίτζι Σέπε), προτού ακολουθήσει ο καταιγισμός των γκολ.

Ύστερα από σέντρα του Μανουέλ Πασκουάλ στο 17ο λεπτό, η άμυνα των φιλοξενούμενων αδράνησε και ο νεοαποκτηθείς Νίκολα Κάλινιτς άνοιξε το σκορ με διπλή προσπάθεια, ο Ηρακλής απάντησε στο 26' με ψύχραιμο πλασέ του Εμάνουελ Περόνε έπειτα από εξαιρετική κάθετη του Τσιλιανίδη, αλλά η ομάδα του Πάουλο Σόουζα ανέκτησε άμεσα το προβάδισμα με τρομερό σουτ του Γιόζιπ Ίλιτσιτς.

Περνίς Ηρακλής INTIME SPORTS

Ο ιταλικός σύλλογος είχε την ευκαιρία να διευρύνει το προβάδισμα πέντε λεπτά αργότερα, όταν ο Κάλινιτς κέρδισε πέναλτι από τον Σεμπαστιάν Μπαρτολίνι, όμως ο Ντούσαν Περνίς απέκρουσε την εκτέλεση του Ματίας Φερνάντες.

Ο Παπαδόπουλος αντικατέστησε τον Καρλίτος με τον Γιώργο Σαραμαντά στο αριστερό άκρο της άμυνας στο ημίχρονο και στο 63ο λεπτό προέβη σε πέντε αλλαγές, χωρίς ωστόσο να αλλάξει τη διάταξη (4-2-3-1).

Ηρακλής INTIME SPORTS

Με εξαίρεση δύο άστοχα σουτ του Φεντερίκο Μπερναρντέσκι από αριστερά, ο Ηρακλής δεν ένιωσε απειλή στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ το θετικό είναι ότι στο τελευταίο τέταρτο ήταν αυτός που είχε τα ηνία του αγώνα.

Γενικώς, ο "γηραιός" πήρε καλό βαθμό στην αμυντική λειτουργία (ιδίως στο δεύτερο μέρος), μετέφερε άγχος στους δύο τερματοφύλακες που χρησιμοποίησε ο Σόουζα και έστειλε μήνυμα αισιοδοξίας στους φίλους του ενόψει της επιστροφής του στη Super League.

Φιορεντίνα (Πάουλο Σόουζα): Σέπε (67' Λετσερίνι), Ζιλμπέρτο, Τόμοβιτς, Εγκαζί (46' Μπερναρντέσκι), Μπαγκαντούρ (53' Αστόρι), Βετσίνο, Σουάρεθ, Φερνάντες (67' Ντιακατέ), Πασκουάλ, Ίλιτσιτς (70' Ιακοβένκο), Κάλινιτς (80' Μπάνγκου).

Ηρακλής (Νίκος Παπαδόπουλος): Περνίς (81' Γιαννίκογλου), Μπουκουβάλας (81' Κάσσος), Καρλίτος (46' Σαραμαντάς), Στάμου (63' Ζιαμπάρης), Μπαρτολίνι (81' Βέλλιος), Ιντζόγλου (77' Μακρής), Λάζαρ (63' Λουκίνας), Κυριακίδης (77' Μπουλούτ), Τσιλιανίδης (63' Πασάς), Ρομάνο (63' Ζαμπάζης), Περόνε (63' Πουρτουλίδης).

Το live του φιλικού

18:53
Καλωσήρθατε στο live της φιλικής αναμέτρησης του Ηρακλή με την Φιορεντίνα στο "Αρτέμιο Φράνκι".
18:54

Φιορεντίνα:
Σέπε, Ζιλμπέρτο, Τόμοβιτς, Εγκαζί, Κάλινιτς, Μπαγκαντούρ, Βετσίνο, Σουάρεθ, Φερνάντες, Πασκουάλ, Ίλιτσιτς.

Ηρακλής:
Περνίς, Μπουκουβάλας, Καρλίτος, Στάμου, Ζιαμπάρης, Ιντζόγλου, Λάζαρ, Κυριακίδης, Τσιλιανίδης, Ρομάνο, Περόνε.
18:58
Το ματς αρχίζει.
19:00

Με λευκή φανέλα και μπλε σορτσάκι ο Ηρακλής, με μωβ εμφάνιση η Φιορεντίνα.

19:00
Σε διάταξη 4-2-3-1 ο "γηραιός".
19:09
11o λεπτό: Γύρισμα του Πασκουάλ από αριστερά, ο Ζιλμπέρτο βρίσκεται ένα βήμα μπροστά και αδυνατεί να ακουμπήσει την μπάλα.
19:10
12ο λεπτό: Τεράστια ευκαιρία για τον Ηρακλή! Ο πεσμένος Σέπε αποκρούει ενστικτωδώς το σχεδόν εξ επαφής σουτ του Τσιλιανίδη.
19:15
ΓΚΟΛ! Φιορεντίνα - Ηρακλής 1-0 (17ο λεπτό): Σέντρα του Πασκουάλ από αριστερά, αδράνεια στην άμυνα του Ηρακλή και ο ολομόναχος Κάλινιτς νικά τον Περνίς με διπλή προσπάθεια.
19:16
Να σημειωθεί ότι ο Κάλινιτς ανακοινώθηκε μόλις πριν λίγες ώρες από τους "βιόλα".
19:21
Οι παίκτες του "γηραιού" δυσκολεύονται να εξουδετερώσουν τις γρήγορες εναλλαγές της μπάλας από πλευράς "βιόλα".
19:24
ΓΚΟΛ! Φιορεντίνα - Ηρακλής 1-1 (26ο λεπτό): Εκπληκτική κάθετη του Τσιλιανίδη στην πλάτη της άμυνας των "βιόλα", ο Περόνε ισοφαρίζει με ψύχραιμο πλασέ.
19:26
ΓΚΟΛ! Φιορεντίνα - Ηρακλής 2-1 (28ο λεπτό): Τρομερό σουτ του Ίλιτσιτς, ο Περνίς δεν μπορεί να αντιδράσει και η ομάδα του Πάουλο Σόουζα ανακτά άμεσα το προβάδισμα.
19:30
32o λεπτό: Πέναλτι για την Φιορεντίνα. Το κερδίζει ο Κάλινιτς από τον Μπαρτολίνι.
19:30
33ο λεπτό: O Περνίς πέφτει δεξιά και αποκρούει το πέναλτι του Φερνάντες!
19:36
To πρώτο γκολ της Φιορεντίνα
19:38
40ό λεπτό: Συρτό σουτ του Βετσίνο, η μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Περνίς.
20:00
Όλα είναι έτοιμα για το δεύτερο ημίχρονο.
20:00
Σέντρα!
20:00
46ο λεπτό: Ο Σαραμαντάς στη θέση του Καρλίτος.
20:01
46ο λεπτό: Ο Μπερναρντέσκι στη θέση του Εγκαζί.
20:02
Το γκολ του Ηρακλή
20:03
Εσωτερικές αλλαγές στην ενδεκάδα της Φιορεντίνα.
20:04
48ο λεπτό: Ωραία επιθετική προσπάθεια των "βιόλα", ο Μπερναρντέσκι σουτάρει και αστοχεί.
20:05
49ο λεπτό: O Περόνε στην κόντρα, αποφεύγει τον Σέπε, αλλά χάνει λίγο το κοντρόλ και μαζί την ευκαιρία να πλασάρει σωστά. Η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
20:06
Διακοπή λόγω τραυματισμού του Μπαγκαντούρ, ο οποίος στην προσπάθειά του να σταματήσει την προσπάθεια του Περόνε, χτύπησε στο δεξί δοκάρι.
20:06
Ο Μπαγκαντούρ επιστρέφει.
20:08
Ξανά στο έδαφος ο Μπαγκαντούρ. Πιθανότατα θα αποχωρήσει.
20:08
53ο λεπτό: O Αστόρι στη θέση του Μπαγκαντούρ.
20:13
Νέα διακοπή για τραυματισμό των Κάλινιτς και Περνίς.
20:14
Συνέχεια στο ματς.
20:18
63ο λεπτό: Ζιαμπάρης, Λουκίνας, Πουρτουλίδης, Πασάς και Ζαμπάζης στον αγωνιστικό χώρο. Αποχωρούν Στάμου, Λάζαρ, Περόνε, Τσιλιανίδης και Ρομάνο.
20:22
67o λεπτό: O Λετσερίνι στη θέση του Σέπε και ο Ντιακατέ σ' εκείνη του Φερνάντες.
20:22
Γιαννίκογλου, Μακρής, Βέλλιος, Κάσσος και Μπουλούτ συνεχίζουν την προθέρμανση.
20:24
70ό λεπτό: O Iακοβένκο αντί του Ίλιτσιτς.
20:28
72o λεπτό: Ατομική προσπάθεια και σουτ του Μπερναρντέσκι, η μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Περνίς.
20:28
Αρκετές προωθήσεις ο Σαραμαντάς από αριστερά.
20:29
77ο λεπτό: Mακρής και Μπουλούτ περνούν στον αγωνιστικό χώρο. Αποχωρούν Ιντζόγλου και Κυριακίδης.
20:34
79ο λεπτό: Εκτέλεση φάουλ του Πουρτουλίδη, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
20:35
80ό λεπτό: O Mπάνγκου στη θέση του Κάλινιτς.
20:36
81ο λεπτό: Ο Γιαννίκογλου στη θέση του Περνίς, ο Κάσσος σ' εκείνη του Μπουκουβάλα και ο Βέλλιος αντί του Μπαρτολίνι.