Καλλονή - Βέροια 0-1

Το εύστοχο πέναλτι του Τζαμέλ Αμπντούν στο 94' έκρινε τη μοίρα του αγώνα στη Μυτιλήνη και χάρισε στη Βέροια το 1-0 επί της Καλλονής.

Καλλονή Βέροια Super league

Το παιχνίδι μεταξύ της Καλλονής και της Βέροιας ήταν κομμένο και ραμμένο για να λήξει χωρίς γκολ. Έλειψαν οι σπουδαίες ευκαιρίες, η δύναμη και η σκληράδα είχαν επικρατήσει της τεχνικής και της έμπνευσης ή της δημιουργίας.

Τουλάχιστον μέχρι το 93' όταν ο Μερεμπασβίλι μπήκε στην περιοχή και μετά την επαφή του με τον Μπαργκάν ο διαιτητής Κοτζιένης υπέδειξε πέναλτι. Ο άφαντος σε όλο το ματς Αμπντούν σκόραρε απέναντι στον Χογκ και η Βέροια πήρε κάτι περισσότερο από αυτό που δικαιούταν στο παιχνίδι.

Η Καλλονή δεν ήταν περισσότερο επιθετική, αλλά με τον Μανούσο είχε χάσει δύο κλασικές ευκαιρίες. Πρώτα στα 13'' από τη σέντρα, όταν πλάσαρε άουτ και πολύ αργότερα, στο 86' όταν νικήθηκε από τον Λόπεθ.

Στο μεσοδιάστημα το παιχνίδι θύμιζε... φιλικό προετοιμασίας μεταξύ ασύνδετων ομάδων που έψαχναν ομοιογένεια. Ήταν φανερό ότι αυτό που ήθελαν αμφότερες ήταν να μην εκτεθούν αμυντικά και γι' αυτό δεν πήρε ρίσκα. Είναι χαρακτηριστικό πως από το 20' που ο Ναζλίδης απείλησε μ' ένα κοντινό πλασέ (έδιωξε ο Χογκ) η επόμενη φάση καταγράφηκε στο 61' όταν ο Τσαμπούρης εκτέλεσε φάουλ στη γωνία (μπλόκαρε ο Λόπεθ).

Η είσοδος του Μερεμπασβίλι χάρισε στη Βέροια κινητικότητα, μια ευκαιρία στο 90' και το κερδισμένο πέναλτι στις καθυστερήσεις. Αντίθετα η Καλλονή δεν πήρε τίποτα από τους ποδοσφαιριστές που ήρθαν από τον πάγκο και στο φινάλε "προδόθηκε" από έναν εξ αυτών (Μπαργκάν).

Ο Γκιόργκι Μερεμπασβίλι μπήκε στο γήπεδο και παρά τον ατομικισμό του χάρισε φρεσκάδα και τρεξίματα στη Βέροια, με αποτέλεσμα να είναι αυτός που κατά το 70% έκρινε το τελικό αποτέλεσμα. Ο Αμπντούν έκανε στη συνέχεια την εύκολη δουλειά.

Ο Γιώργος Μανούσος όφειλε να σκοράρει σε μια από τις δυο ευκαιρίες που είχε στο ματς. Ήταν μοιραίος για την ομάδα του Θοεδωρίδη. Κακός από την άλλη και ο Τζαμέλ Αμπντούν, περισσότερο διαμαρτυρόταν στους συμπαίκτες του παρά έπαιζε. Πέτυχε όμως το γκολ.

Η Βέροια έφυγε από τη Μυτιλήνη με μια απρόσμενη νίκη. Ξεχρέωσε δηλαδή το βαθμό που έχασε στο ματς με την ΑΕΚ. Η Καλλονή δεν εκμεταλλεύτηκε το μομέντουμ από το 4-1 επί του Παναιτωλικού και επέστρεψε στις... ήττες.

Καλλονή: Χογκ, Τσαμπούρης (69' Γιορέντε), Αντέτζο, Αναστασιάδης, Ούκα, Κρολ, Κεϊτά, Καλτσάς, Σάμπα (46' Κλαντρούμπσκι), Γεωργίου (62' Μπαργκάν), Μανούσος

Βέροια: Λόπεθ, Γιαννούλης, Μαραγκός, Πούγγουρας, Νάστος, Σιόντης (85' Κόλα), Βεργώνης, Μαγέφσκι, Νέτο (57' Μερεμπασβίλι), Αμπντούν, Ναζλίδης (69' Καϊκούτ)

Το LIVE του αγώνα

17:53
Φίλες και φίλοι καλησπέρα. Σε λίγα λεπτά έχουμε σέντρα στο παιχνίδι μας.
17:53
Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

ΑΕΛ ΚΑΛΛΟΝΗΣ (Θεοδωρίδης): Χογκ, Κρολ, Αντέτζο, Αναστασιάδης, Ούκα, Τσαμπούρης, Κεϊτά, Καλτσάς, Σάμπα, Γεωργίου, Μανούσος.

ΒΕΡΟΙΑ (Γεωργιάδης): Λόπεθ, Γιαννούλης, Μαραγκός, Πούγγουρας, Νάστος, Σιόντης, Βεργώνης, Μαγέφσκι, Νέτο, Αμπντούν, Ναζλίδης.
17:58
Νωρίτερα η ΑΕΚ κέρδισε με 1-0 τον Ατρόμητο στο ΟΑΚΑ σε ένα αγχωτικό παιχνίδι για την Ένωση.
18:13
Ο Γιώργος Γεωργιάδης δεν έχει στη διάθεση του τους: Ιμπραΐμ, Γιουσούφ, ενώ από την άλλη πλευρά ο Θαλής Θεοδωρίδης τους: Ελλακόπουλο, Μάρκοβιτς και τους Γουερέ, Βαλλιό.
18:14
Ο Χρήστος Πιπίνης αποτελεί παρελθόν από την Καλλονή, αφού έλυσε το συμβόλαιο του με τις "σαρδέλες".
18:18
1' Τεράστια ευκαιρία για την Καλλονή μετά από 13 δευτερόλεπτα. Ο Μανούσος ανενόχλητος πλάσαρε άουτ από το ύψος της μικρής περιοχής!
18:19
Η Καλλονή έχει μπει δυναμικά στο παιχνίδι και ψάχνει το γκολ με το καλημέρα.
18:20
Στο 1/3 του γηπέδου η Βέροια. Πιέζει ασφυκτικά η Καλλονή.
18:22
Δεν μπορεί να κρατήσει καθόλου μπάλα η Βέροια. Το γκολ μοιάζει θέμα χρόνου.
18:23
6' Ωραία πάσα του Μαγέφσκι στον Ναζλίδη, ο τελευταίος δεν πρόλαβε για λίγο.
18:24
Ισορρόπησε το παιχνίδι η Βέροια, όμως τα λάθη δεν λείπουν στη μεσαία γραμμή.
18:26
Καλό παιχνίδι από τον Σάμπα στα άκρα. Φαίνεται κοντρολαρισμένος παίκτης και βοηθά έτσι ώστε να γυρνάει σωστά η μπάλα.
18:26
Συμπληρώσαμε δέκα λεπτά αγώνα. Η Καλλονή πιέζει και ψάχνει το γκολ, η Βέροια περιμένει για να χτυπήσει στην κόντρα.
18:28
Οφσάιντ ο Μαγέφσκι, σωστή η απόφαση του βοηθού
18:29
12' Κίτρινη κάρτα στον Καλτσά για μαρκάρισμα στον Αμπντουν.
18:30
13' Κακό σουτ του Ναζλίδη, η μπάλα θα περάσει πολλά μέτρα άουτ. Η πρώτη τελική της Βέροιας στο παιχνίδι.
18:31
Έχει πέσει ο ρυθμός στο παιχνίδι μας με την Βέροια να κρατά πλέον τη μπάλα περισσότερο.
18:33
15' Σκληρό τάκλιν του Σάμπα στον Σιόντη. Γλύτωσε την κάρτα ο Βραζιλιάνος
18:34
Δεν έχει βοηθήσει αρκετά ο Κρολ μέχρι στιγμής και γι αυτό κάνει παρατηρήσεις ο Θαλής Θεοδωρίδης.
18:35
18' Αντεπίθεση για την Βέροια με τον Γιαννούλη από τα αριστερά, ο Χογκ βγήκε αρκετά μέτρα έξω από την εστία του για να διώξει. Μεγάλο το ρίσκο για τον τερματοφύλακα της Καλλονής.
18:36
19' Ωραίο τακουνάκι του Κεϊτά για τον Γεωργίου, θα πάρει το φάουλ η Καλλονή.
18:37
19' Μεγάλη φάση για την Καλλονή. Εκτέλεση φάουλ από τον Τσαμπούρη, ο Ούκα θα πάρει την κεφαλιά, όμως ο Λόπεθ θα μαζέψει.
18:37
20' Κόρνερ για την Βέροια! Ο Ναζλίδης στην αντεπίθεση δεν θα μπορέσει να σκοράρει από κοντά!
18:39
Με 3-5-2 η Καλλονή κλασικά στο γήπεδο. Αντέτζο, Αναστασιάδης, Ούκα η τριάδα στην άμυνα και δεξιά - αριστερά Τσαμπούρης - Κρολ ως φουλ-μπακ.
18:41
Πιέζει τώρα η Βέροια και αναγκάζει τους γηπεδούχους σε πολλά λάθη.
18:41
Έπεσε άσχημα ο Γιαννούλης στον αγωνιστικό χώρο σε μία εναέρια μονομαχία με τον Μανούσο. Δεν έχει κάτι σοβαρό ευτυχώς.
18:41
18:43
Δεύτερη φορά που ο Μανούσος πέφτει κάτω για να πάρει κάτι. Την τρίτη μάλλον θα... "καεί".
18:45
28' Κεφαλιά του Αντέτζο, η μπάλα άουτ.
18:47
Ο Γιαννούλης δείχνει να πονά ψηλά στον ώμο. Μένει να δούμε αν θα συνεχίσει και στο δεύτερο μέρος.
18:48
Ο Κεϊτα δείχνει να πονάει αρκετά και ζήτησε τη βοήθεια του ιατρικού τιμ. Καλού - κακού ο Θεοδωρίδης σήκωσε παίκτη για ζέσταμα.
18:49
Θα είναι τεράστια απώλεια για την Καλλονή αν βγει ο Κεϊτά. Μέχρι στιγμής ήταν ο κορυφαίος του γηπέδου.
18:50
Επέστρεψε ο Σενεγαλέζος και μάλιστα έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ που κέρδισε η Βέροια.
18:51
33' Ο Γεωργίου βγήκε φάτσα με τον Λόπεθ, όμως δεν πρόλαβε τελευταία στιγμή.
18:52
Ωραία πάσα του Ούκα στον Μανούσο που βγήκε στην αντεπίθεση, όμως άνοιξε πολύ τη μπάλα.
18:53
Φάουλ σε καλό σημείο για την Βέροια. Το κέρδισε ο Νέτο. Θα το εκτελέσει και ο ίδιος; Για να δούμε.
18:54
Ο Νέτο θα εκτελέσει η μπάλα πάνω στα σώματα. Στη συνέχεια της φάσης η μπάλα πέρασε άουτ.
18:54
ΠΑΣ Γιάννινα - Ηρακλής 1-1 (σε εξέλιξη)
18:55
Έχει ανεβάσει στροφές η Βέροια τα τελευταία λεπτά και πιέζει την Καλλονή. Βέβαια οι "σαρδέλες" δεν έχουν κινδυνεύσει.
18:56
Ο Ντάρσι Νέτο σε ρόλο κάτι σαν δεκάρι, κάτι σαν ακραίος. Τα χρόνια πέρασαν και δεν μπορεί πλέον στην άμυνα.
18:57
39' Κίτρινη κάρτα στον Μαραγκό για μαρκάρισμα στον Μανούσο.
18:58
Δεν ρισκάρει η Καλλονή. Πάει στα σίγουρα όσο μπορεί να υπάρχει κάτι "σίγουρο" στο ποδόσφαιρο. Ένα γκολ τα αλλάζει όλα.
18:59
Από τα αριστερά συνέχεια προσπαθεί να απειλήσει η Βέροια με τον Αμπντούν.
19:00
Πολλές οι ωραίες παρουσίες στο παιχνίδι μας.  Σε λίγο θα έχουμε... αποδείξεις.
19:01
Πλησιάζουμε προς το τέλος του ημιχρόνου. Δεν έχουμε πολλές φάσιες.
19:03
45΄Τελευταία φάση του πρώτου μέρους. Φάουλ για την Βέροια και όλοι στην περιοχή της Καλλονής.
19:03
46' Νάστος την κεφαλιά, η μπάλα για λίγο άουτ!
19:04
Τέλος! Καλλονή και Βέροια στο 0-0. Λίγες φάσεις, κακό ματς.
19:20
Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.
19:21
Ο Μπαργκάν είπε στο ημίχρονο πως θα μπει και θα καθαρίσει το παιχνίδι. Για να δούμε...
19:21
Κλαντρούμπσκι στη θέση του Σάμπα για την Καλλονή
19:22
Αργός ο ρυθμός στο δεύτερο μέρος.
19:24
50' Σέντρα του Γιαννούλη από τα αριστερά, δεν θα προλάβει ο Ναζλίδης.
19:25
Έπεσε άσχημα ο Κεϊτά ευτυχώς δεν έχει κάτι.
19:26
Καλύτερη η Βέροια στο δεύτερο ημίχρονο. Βέβαια οι σέντρες από τα άκρα είναι η μία χειρότερη από την άλλη.
19:27
53' Κόρνερ για την Καλλονή, το πρώτο στο ματς.
19:27
53' Κεφαλιά του Ούκα, η μπάλα για λίγο άουτ!
19:29
Ετοιμάζεται ο Μερεμπασβίλι για την Βέροια. Δεν είναι στους βασικούς ο Γεωργιανός και γι αυτό μπορεί να φύγει τον Γενάρη.
19:30
Απίστευτη κραυγή του Αμπντούν στον Νάστο γιατί δεν έδωσε σωστά τη μπάλα!
19:31
57' Νέτο έξω, στη θέση του ο Μερεμπασβίλι.
19:31
Για να δούμε αν θα βοηθήσει ο Γεωργιανός. Σίγουρα είναι "κανονικός" επιθετικός.
19:33
Επιμένει η Βέροια που πιέζει επικίνδυνα την άμυνα της Καλλονής.
19:35
61' Έξω ο Γεωργίου, μέσα ο Μπαργκάν. Είπαμε ο 27άχρονος άσος θέλει να καθαρίσει το ματς.
19:36
61' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσαμπούρη, ο Λόπεθ δεν αιφνιδιάζεται.
19:38
Έστω και οριακά ο Ναζλίδης ήταν σε θέση οφσάιντ
19:39
Δυο ενέργειες με ρίσκο από τον Αντέτζο στο δεύτερο μέρος. Θα τον πάρουν χαμπάρι και στο τέλος θα γίνει καμιά "κηδεία".
19:40
Ανοιχτό παιχνίδι με την Βέροια να πατάει καλύτερα εδώ και αρκετά λεπτά.
19:40
66' Ο Μανούσος έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι, όμως η φάση δεν μετράει, καθώς ο Έλληνας άσος ήταν σε θέση οφσάιντ.
19:41
ΠΑΣ Γιάννινα - Ηρακλής 2-2 (σε εξέλιξη)
19:43
68' Ο Μερεμπασβίλι έφυγε στην κόντρα και πήρε πάνω του τη φάση. Το σουτ του όμως ήταν κακό. Μπορούσε να δώσει και πάσα.
19:43
69' Ναζλίδης έξω, μέσα ο Καϊκούτ.
19:45
Όσο περνά η ώρα η Βέροια αυξάνει την πίεση της.
19:46
71' Μεγάλη φάση για την Βέροια. Το σουτ του Μαγέφσκι θα περάσει άουτ!
19:46
72' Τσαμπούρης έξω, μέσα ο Γιορέντε.
19:47
73' Κίτρινη κάρτα στον Ούκα και φάουλ σε καλό σημείο για την Βέροια.
19:48
Σπρωξίματα στην περιοχή της Καλλονής.
19:49
74' Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Αμπντούν, η μπάλα άουτ.
19:49
Αυτό είναι το κακό με την ομάδα της Βέροιας. Έχει πολλούς και καλούς παίκτες, όμως όλοι παίρνουν τις προσπάθειες πάνω τους. Καθόλου ομαδικό παιχνίδι.
19:51
77' Τεράστια ευκαιρία για την Καλλονή! Ο Γιορέντε ολομόναχος φάτσα με το τέρμα σούταρε άουτ!
19:52
Ωραία ενέργεια του Μανούσου στο παιχνίδι
19:53
Εξακολουθεί και πιέζει η Βέροια που κέρδισε ένα φάουλ σε καλό σημείο νωρίτερα.
19:55
Πιέζει ασφυκτικά η Βέροια για το γκολ. Σε θέση άμυνας η Καλλονή.
19:55
81' Αντεπίθεση για την Καλλονή, τελευταία στιγμή κόρνερ!
19:55
81' Κεφαλιά του Αναστασιάδη, η μπάλα άουτ!
19:57
Πάνω-κάτω η μπάλα όλη την ώρα. Και οι δυο ομάδες μπορούν να σκοράρουν.
19:58
Τραγικός ο Μερεμπασβίλι. Πάλι είχε την ευκαιρία να κάνει μία σέντρα, αλλά έχασε τη μπάλα.
19:59
84' Σιόντης, έξω Κόλα μέσα. Όλα για όλα από τον Γεωργιάδη.
19:59
85' Στα... πουλιά το σουτ του Μερεμπασβίλι.
20:00
85' Τεράστια ευκαιρία για την Καλλονή! Ο Μανούσος θα πλασάρει φάτσα με το τέρμα, ο Λόπεθ σωτήρια σε κόρνερ!
20:01
Ζητούν πέναλτι οι παίκτες της Καλλονής, φάουλ δίνει ο διαιτητής. Περίεργη φάση. Για χέρι κάνουν λόγο οι γηπεδούχοι.
20:01
87' Φάουλ σε καλό σημείο για την Βέροια. Αριστερά και κοντά στη γωνία της μεγάλης περιοχής.
20:03
Ο Χογκ καθαρίζει μία ακόμα φάση. Σπουδαίος τερματοφύλακας. Τυχερή η Καλλονή που τον έχει.
20:04
Συμπληρώσαμε 90 λεπτά αγώνα. Θα έχουμε γκολ;
20:04
90' Ο Μερεμπασβίλι θα πάρει το κόρνερ. Πάλι δεν γύρισε, όλα μόνος του.
20:05
Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.
20:06
Φοβερές φάσεις στο παιχνίδι. Και οι δυο ομάδες ψάχνουν το γκολ.
20:07
93' Πέναλτι για την Βέροια.
20:07
Κίτρινη κάρτα στον Μπαργκάν!
20:08
Διαμαρτύρονται οι παίκτες της Βέροιας. Αμφισβητούμενο το πέναλτι σίγουρα.
20:08
Για να δούμε ο Χογκ θα επιβεβαιώσει πόσο καλός τερματοφύλακας είναι;
20:09
Γκοοοοοοοοοοολ!! 1-0 η Βέροια με τον Αμπντούν!
20:10
Τέλος! Η Βέροια θα πάρει σπουδαίο διπλό στην Καλλονή με το πέναλτι του Αμπντούν.